ایران شهرساز

نسخه‌ی کامل: توسعه بام سبز در ایران به همراه تصاویر اجرایی
شما درحال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب‌بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2
طرح ایجاد فضای سبز بر روی بام یا بام سبز برای نخستین بار در کشور پس از تعیین مشاور و تهیه طرح مهندسی در شورای اسلامی شهر شیراز تصویب و به شهرداری شیراز ابلاغ

شد.

به گزارش واحد مركزي خبر، برای نخستین بار در کشور، ضوابط و سیاست‌های انگیزشی بام سبز در کلان شهر شیراز به تصویب رسید.

بر اساس این ضوابط ، مالکانی که بام ساختمان‌های خود را سبز کنند از تخفیف عوارض ساختمانی و مشاوره رایگان بهره‌مند می‌شوند .

رونق‌زاده مدیرعامل پارک‌ها و فضای سبز شهرداری شیراز گفت: طرح ایجاد فضای سبز بر روی بام یا بام سبز برای نخستین بار در کشور پس از تعیین مشاور و تهیه طرح مهندسی در

شورای اسلامی شهر شیراز تصویب و به شهرداری شیراز ابلاغ شد.

به گفته وی بام سبز از راه‌های کنترل جزایر گرمایی در شهرهای بزرگ است که از چند سال پیش در چند شهر بزرگ دنیا اجرا می‌شود.

جزایر گرمایی مناطقی از کلان شهرهاست که به سبب تراکم ساخت و ساز و جمعیت، دمایی بیشتر از سایر نقاط شهری دارد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری شیراز طرح بام سبز را یکی از راه‌های افزایش سرانه فضای سبز شهری عنوان کرد.

استاندارد سرانه فضای سبز شهری 20 تا 25 مترمربع است که در شیراز 14 و 95 صدم مترمربع است.

عایق‌بندی، ساخت سامانه انتقال آب، خاک‌ریزی و کاشت فضای سبز از مراحل ایجاد بام سبز است.

هم اکنون بام ساختمان‌های سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری شیراز و شهرداری منطقه 4 شیراز سبز شده و بزودی بام 2 توقف‌گاه طبقاتی شیراز هم سبز می‌شود.

به گفته رونق زاده متقاضیان می‌توانند برای دریافت مجوز بام سبز به شهرداری‌های مناطق شیراز مراجعه کنند.

منبع
بام های سبز بر اساس عمق محیط کشت، بصورت زیر طبقه بندی می شوند :

1- بام سبز گسترده : Extensive

2- بام سبز نیمه گسترده : Semi - Intensive

3- بام سبز فشرده : Intensive

[تصویر:  iranshahrsaz.com_8-10-2012-1-32-19-AM.jpg]

[تصویر:  iranshahrsaz.com_8-10-2012-1-39-47-AM.jpg]
با توجه به اینکه احداث این فضای سبز هزینه های جانبی از جمله :

- هزینه طراحی، اجرا و نگهداری

- افزایش وزن اسکلت سازه

را به مالک تحمیل می کند، شهرداری شیراز مشوق هایی را در نظر گرفته تا ضمن تشویق مالکان، سرانه فضای سبز شهر نیز افزایش یابد.
پروژه بام سبز بر روی پشت بام ساختمان اداری شهرداری منطقه چهار شیراز در محیطی به مساحت 200 متر مربع و هزینه‌ای بالغ بر 15 میلیون تومان (سال 1389)

[تصویر:  iranshahrsaz.com_bame-sabz.jpg]
تصاویر زیر شامل پروژه های اجرا شده در ایران است که از سایت های مختلف جمع آوری شده است.

[تصویر:  iranshahrsaz.com_10_00547.jpg]

[تصویر:  iranshahrsaz.com_behstan-roofgarden1.jpg]

[تصویر:  iranshahrsaz.com_behstan-roofgarden3.jpg]

[تصویر:  iranshahrsaz.com_behstan-roofgarden4.jpg]

[تصویر:  iranshahrsaz.com_behstan-roofgarden5.jpg]
az ersale khobetoun mamnoun,
نقل‌قول: با توجه به اینکه احداث این فضای سبز هزینه های جانبی از جمله :

- هزینه طراحی، اجرا و نگهداری

- افزایش وزن اسکلت سازه

را به مالک تحمیل می کند، شهرداری شیراز مشوق هایی را در نظر گرفته تا ضمن تشویق مالکان، سرانه فضای سبز شهر نیز افزایش یابد.

طرح ارایه تراکم تشویقی(با پرداخت عوارض) در صورت اجرای بام سبز توسط مالکان، که مدتی بود در شهرداری شیراز متوقف شده بود، مجددا از سر گرفته شده است.
سمینار آموزشی بام سبز: (قابل توجه مهندسین محترم شیرازی)

یکشنبه 11 اسفندماه 92 - راس ساعت 14:30 - سالن اجتماعات معاونت فنی و شهرسازی واقع در خیابان رودکی
با سلام

بنده نتوانستم هیچ کدام از تصاویر ارسالی را مشاهده کنم. با تشکر
من هم همینطور!!!!!تصاویر قابل دیدن نیستند!
لطفا اصلاحش کنین!!!445
(۱۳۹۲-۱۲-۸، ۱۲:۲۰ عصر)atelieahjam نوشته است: [ -> ]با سلام

بنده نتوانستم هیچ کدام از تصاویر ارسالی را مشاهده کنم. با تشکر

(۱۳۹۲-۱۲-۸، ۰۴:۳۵ عصر)mahan نوشته است: [ -> ]من هم همینطور!!!!!تصاویر قابل دیدن نیستند!
لطفا اصلاحش کنین!!!445

سلام

عکس ها از آپلودسنتری که در آن قرار داده شده بود، پاک شده اند.

همه عکس های پست های قبلی را شاید نتوانم دقیقا جایگزین کنم. (اگر پیدا کردم، مجددا قرار می دهم)

سعی می کنم، عکس های بیشتری در آینده قرار دهم.
صفحه‌ها: 1 2