ایران شهرساز

نسخه‌ی کامل: اقلیم گرم و خشک
شما درحال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب‌بندی مناسب.
سلام مهندسین عزیز
چند سوال درمورد اقلیم گرم و خشک دارم ممنون میشم اگه پاسخشون رو بدین.

1.کارکرد اقلیمی گودال باغچه
2.چرا از مصالح با ظرفیت حرارتی بالاو دیوارهای قطور(خشت و گل) استفاده شد
3.چرا از مصالح با رنگ روشن استفاده شده
4.چرا بعضی بادگیرها یک طرفه اند و بعضی چهار طرفه
5.چرا پنجره ها تا کف فضا ادامه دارند
6.سرداب چیست و چه استفاده ای داشته
7.نحوه تهویه و کارکرد بادگیر
(۱۳۹۲-۷-۲۴، ۰۷:۱۱ عصر)مهسا_mahsa نوشته است: [ -> ]سلام مهندسین عزیز
چند سوال درمورد اقلیم گرم و خشک دارم ممنون میشم اگه پاسخشون رو بدین.

1.کارکرد اقلیمی گودال باغچه
2.چرا از مصالح با ظرفیت حرارتی بالاو دیوارهای قطور(خشت و گل) استفاده شد
3.چرا از مصالح با رنگ روشن استفاده شده
4.چرا بعضی بادگیرها یک طرفه اند و بعضی چهار طرفه
5.چرا پنجره ها تا کف فضا ادامه دارند
6.سرداب چیست و چه استفاده ای داشته
7.نحوه تهویه و کارکرد بادگیر
تا جایی که اطلاعات دارم.
1.کارکرد اقلیمی گودال باغچه : وجود باغچه به هوا لطافت میده و هوا رو مرطوب نگه می داره که از خشکی و شدت گرمای هوا خیلی کم می کنه،گودال بودن حیاط هم که به صورت حیاط مرکزی هستش (دور تا دورش خونست)به خاطر اینکه اولا سایه ایجاد میکنه و کلا از شدت گرما کم می کنه(بدنه ی اطرافش زمین هستش و خنک تر از دیواره که آفتاب بهش میش می خوره .)
2.چرا از مصالح با ظرفیت حرارتی بالاو دیوارهای قطور(خشت و گل) استفاده شد : در اقلیم گرم و خشک به دلیل وجود رطوبت خیلی کم هوا،تغیرات دمایی در طول شبانه روز زیاده و روز ها هوا خیلی گرمه و شب ها هوا خیلی سرده به همین دلیل باید از مصالح با ظرفیت گرمایی بالا استفاده بششه تا در طول روز بتونه گرما رو تو خودش ذخیره کنه و در طول شب با آزاد کردن اون محیط رو تا حدودی گرم کنه همچنین اینگونه دیوار ها که با این مصالح ساخته می شن مثل عایق عمل می کنند و گرما ی اتاق رو که شب ها هوا سرد میشه رو نمی زاره به بیرون بره .
3.چرا از مصالح با رنگ روشن استفاده شده : مصالح با رنگ روشن تابش خورشید رو خیلی کم جذب کرده و اونو بیشتر منعکس می کنند و خوب توی این اقلیم خیلی مهمه .
4.چرا بعضی بادگیرها یک طرفه اند و بعضی چهار طرفه + 7.نحوه تهویه و کارکرد بادگیر : یک طرفه که نداریم احتمالا منظورتون دو طرفه هستش ... اما خوب بادگیر ها برای خنک کردن آب انباری(سرداب) هستند که در زیرشون قرار داره .باد از سمت بالا از داخل شکاف ها وارد برجک اون میشه و میاد پایین و گرمای محیط پایینیش رو میگیره و از یه قسمت دیگه خارج میشهسنتوری بودنش هم به دلیل ایستاییش هستش و در مورد چند طرفه بودنش دقیقا یادم نیست چرا اما فکر کنم شاید به دلیل جهت باد باشه .
5.چرا پنجره ها تا کف فضا ادامه دارند :نمی دونم کجا دیدین؟اگه میشه موردی بگین؟
6.سرداب چیست و چه استفاده ای داشته : یه توضیح از یه سایت می زارم :
معماران سرزمين پارس، براي دفع گرما در مناطق خشك و گرمسيري روش هاي مختلفي داشته اند.آنها در خانه هاي قديمي و در فصول گرم و تابستان، براي تعديل هوا سرداب هايي را در قسمت زير زمين خانه ها مي ساختند كه تأثير بسيار زيادي در خنك نگه‌داشتن ساختمان داشته است.
عده اي عقيده دارند كه سرداب ها همان شهر هاي قديمي هستند كه اختلاف ارتفاع ايجاد شده باعث شده است به مرور زمان به زير زمين هاي خانه هاي جديد تبديل شده باشد (خانه هاي دوره هاي صفويه و قاجار) كه با زير زمين شدن آنها و تبديلشان به سرداب، آنها را دوباره با كاربردي جديد مورد استفاده قرار داده اند.
كاربرد هاي آن يعني سرد نمودن آب در تابستان دانست.
سرداب‌ها علاوه بر خنك نگه داشتن آب، وظيفه نگهداري مواد غذايي و مواد قابل فساد و خنك سازي خانه را نيز بر عهده داشته اند.
در خانه طباطبايي كاشان، قسمت اندروني خانه شامل پنج دري و داراي دو حياط است كه در اطراف آن سرداب هايي قرار گرفته كه توسط بادگيرهايي هوا را به اتاق ها هدايت مي‌كند. در قسمت زيرين اندروني و اتاق مركزي اين خانه، سرداب بزرگي قرار دارد كه داراي ويژگي هاي منحصر به‌فردي است. اختلاف ارتفاع سرداب تا سطح كوچه حدود 8تا 10متر است و گاهي در فصل تابستان اختلاف دما در داخل ساختمان و بيرون به 15 تا 20 درجه نيز مي رسد.
سلام. اینم اطلاعاتی در رابطه با اقلیم گرم و خشک،شاید پاسخ بعضی سوالاتتون رو بگیرید:
5.چرا پنجره ها تا کف فضا ادامه دارند :نمی دونم کجا دیدین؟اگه میشه موردی بگین؟

[/quote]

تشکر بابت پاسخگویتون مهندس
اگه اشتباه نکرده باشم یه عکس دیدم از بناهای شهر یزد اینجوری بودن!!
اینکه پنجره ها تا کف گاهاً ادامه پیدا میکنند و من توی اقلیم گرم و مرطوب شنیده بودم که به دلیل کوران هوا در فضا بود.
(۱۳۹۲-۷-۲۴، ۰۸:۴۲ عصر)مهسا_mahsa نوشته است: [ -> ]5.چرا پنجره ها تا کف فضا ادامه دارند :نمی دونم کجا دیدین؟اگه میشه موردی بگین؟

تشکر بابت پاسخگویتون مهندس
اگه اشتباه نکرده باشم یه عکس دیدم از بناهای شهر یزد اینجوری بودن!!
[/quote]
خانه ی بروجردیها فکر کنم داره اما دلیلش رو دقیقا نمی دونم البته طرف داخلیش یعنی پنجره ی رو با حیاط مرکزیش که چون گودال باغچه هستش میشه از کوران هوا استفاده کرد .
فکر میکنم دلیلش این باشه
همان طور که میدونیم چگالی هوای سرد از گرم بیشتر است. در فضای خانه های حیاط دار جریان هوای سرد از پایین فضا وارد میشه و جریان هوای گرم از بالای پنجره خارج میشه... و این روند باعث خنک شدن هوای درون اتاق میشه.
(۱۳۹۲-۷-۲۴، ۰۸:۳۷ عصر)Brightness نوشته است: [ -> ]سلام. اینم اطلاعاتی در رابطه با اقلیم گرم و خشک،شاید پاسخ بعضی سوالاتتون رو بگیرید:

خیلی ممنون دوست عزیز
فقط ای کاش رفرنسس رو هم میذاشتی
(۱۳۹۲-۷-۲۶، ۱۲:۰۰ صبح)9123533029 نوشته است: [ -> ]
(۱۳۹۲-۷-۲۴، ۰۸:۳۷ عصر)Brightness نوشته است: [ -> ]سلام. اینم اطلاعاتی در رابطه با اقلیم گرم و خشک،شاید پاسخ بعضی سوالاتتون رو بگیرید:

خیلی ممنون دوست عزیز
فقط ای کاش رفرنسس رو هم میذاشتی
تشکر مهندس،اتفاقاً خودم هم در ذکر منبع حساسم،اما این فایل و توی آرشیوم داشتم و یادم نیست از کجا دانلود کردم!