ایران شهرساز

نسخه‌ی کامل: جلسه اول کارگروه اسکیس قدم به قدم طراحی شهری
شما درحال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب‌بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2
تمرینات مقدماتی اسکیس طراحی شهری را آغاز میکنیم از اکنون تا شنبه شب وقت دارید تا این موارد را آپلود کنید.....

اول یه دسته بندی داشته باشیم:
بعد از تهیه وسایل که عبارتند از یک تخته شاسی که ترجیحا بزرگتر از ابعاد برگه A3  باشد.تعداد نامحدود برگه A3 سفید(ورق کاهی و..... ممنوع) راپید یک بار مصرف 0.2 و 0.5 و 0.8 فعلا کافیست و یک مداد HB و ماژیک  F,M  و همینطور ماژیک وایت برد(ترجیحا وایت برد نوک قلمی بگیرید و نه تاچ چون تاچ یه بدی که داره اینه که اثر اضافه میذاره روی کاغذ و باید ازش استفاده کنید تا اثر اضافه از بین بره و وقتی اثر اضافه از بین بره با کشیدن 5 یا 6 شیت تموم شده و اثر اضافه اش کار را خراب میکنه اما اگر یک تاچ هم داشته باشید بخصوص برای فونت خوب است) یک خط کش تی رول هم خوب است در وسایلتان باشد

و اما مواردی که باید همین اول کار کنید:
1-فونت
2-پرسوناژ
3-درخت و گیاه
4-ماشین
5-مبلمان شهری

تمرین اول فونت است
از فونت هایی که با B شروع میشود مثل b arshia چند مورد را پرینت بگیرید و شروع کنید به تمرین و بعد آپلود کنید.سعی کنید نوشته ها بین دو تا چهار خط باشند.

تمرین دوم پرسوناژ
از تمامی حالاتی که در فضای شهری یک فرد میتواند داشت باشد(گستره ای از انواع فعالیت ها) از مرد و زن و بچه و پیرمرد و پیرزن و ناتوان(حرکتی-بینایی شنوایی و....) ترسیماتی داشته باشید

یک نکته در ترسیم بزرگسال:
هر پرسوناژ بزرگسال از 4 قسمت مساوی تشکیل شده
1-از سر تا شکستگی آرنج
2- از شکستگی آرنج تا کمر
3-از کمر تا زانو
4-از زانو تا کف پا

بدیهی است نسبت اندازه سر بچه از بزرگسال بیشتر است

از همین ابتدا و برای هر کاری با تناسبات پیش بروید و نسبت مهم است در کار ما فعلا و نه مقیاس.پس نسبت ها را بدانید
دوستان سعی کنید از همین ابتدا به کشیدن پرسوناژ گروهی عادت کنید و مجموعه آدم و گروه فعالیتی بکشید
موارد مهم:
گروه سنی (مادر-کودک-نوجوان-سالمند....)
فعالیت جمعی
موارد فعالیت ابتکاری (تلفیق پرسوناژ با کاربری و فعالیت)
تمرین اول:
http://iransketch.ir/shahrsazi/showthread.php?tid=19

تمارینی که در سایت وجود دارد و ارجاع میدهم مربوط به مباحثی است که برای داوطلبین سال 92 بصورت فشرده عنوان کرده بودم بهمین دلیل با برنامه کنونی سایت پیش بروید که با جزئیات بیشتر خواهد بود به این دلیل که زمان بیشتری دارید.
تمرین اول (فونت)

مهندس URBAN98 لطفا مقداری توضیح بدید هدف این تمرین چیه؟آیا قراره با امتحان کردن فونتهای مختلف به بهترینها برسیم,قراره بتونیم فونتها رو ترکیب کنیم,قراره چند فونت برتر رو گلچین و تمرکز روی اونها بگذاریم؟
اگر 2 یا 3 هفته برای فونت و پرسوناژ وقت بگذارید بهتره که به یک نتیجه برسیم و جمع بندی بشه
در مورد هدف از این تمرین:
نمیتوان یک فونت خاص را تجویز کرد که حتما باید حروف را اینگونه بنویسید چون یک سال مصححان فونت مشابه با کار یکی از اساتید اسکیس را رد کردند بهمین دلیل میخواهم بدانم هر کدام از شما کدام فونت را بهتر مینویسد و با کدام فونت راحت تر هستید تا آن را تمرین کنید و در کارها بکار ببندید

اینکه در اندازه های مختلف بنویسید به این دلیل است که در شیت ها تمایز اندازه بین تیتر و نوشته و.... وجود دارد.

فایل آپلود شده را دوباره ببینید مابین دو تا چهار خط حروف را بگنجانید تا عادت کنید که منظم بنویسید

از میان فونت های انتخابیتان b bardia مناسب تر است و پس از آن b tir البته دوباره این دو فونت را با راپید و مابین خطوط که گفتم بنویسید و با ماژیک و همینطور با لبه ماژیک قلمی بنویسید و آپلود کنید.
به حرف ی توجه کنید
بعدا به انتخاب خودتان تغییراتی در فونت خواهیم داد
منتظر آپلود مجدد هستم.
موفق باشید
-تمرین فونت:خط اول رو که نوشتم نقطه چین گذاشتم منظورتون از اینکه بین خطوط باشه همینه؟یعنی تنظیم با این تمرین بالا و پایین خط رو یکدست کرد؟

-تمرین پرسوناژ: در مورد تمرین پرسوناژ با اجازه شما از آناتومی بدن شروع کردم چون اصلا مسلط نیستم به فرم بدن.یک مورد رو قرار دادم تا آخر هفته سعی میکنم در زمانهای خالی حتما تمرینهای دیگه ای رو انجام بدم
(۱۳۹۲-۵-۱۲، ۱۱:۲۷ صبح)hamed66 نوشته است: [ -> ]-تمرین فونت:خط اول رو که نوشتم نقطه چین گذاشتم منظورتون از اینکه بین خطوط باشه همینه؟یعنی تنظیم با این تمرین بالا و پایین خط رو یکدست کرد؟

-تمرین پرسوناژ: در مورد تمرین پرسوناژ با اجازه شما از انتومی بدن شروع کردم چون اصلا مسلط نیستم به فرم بدن.یک مورد رو قرار دادم تا آخر هفته سعی میکنم در زمانهای خالی حتما تمرینهای دیگه ای رو انجام بدم
در مورد پرسوناژ کارتان خوب است ادامه دهید
اما فونت را دقیقا مابین 4 خط از این پس تمرین کنید نمونه برایتان بزودی آپلود خواهم کرد.
تمرین پرسوناژ
خیلی خوب نشده اما دستم داره در کشیدن روان تر میشه.ایرادات و پیشنهاداتون رو لطف کنید مهندس,اما همچنان برای تمرین فونت متوجه نمیشم بین 4 خط یعنی چه طوری؟ممنون میشم نمونه اون رو هم اپلود کنید.
سپاسگزارم
خوبه مهندس.یک مرحله جلوتر بروید و بصورت گروهی و گستره ای از فیگورها را داشته باشید و اندازه ها  و تناسبات را در حد اولیه داشته باشید و فیگور را بهصورت افرادی در فضای شهری ترسیم کنید.
حتما بزودی نمونه را آپلود میکنم(فردا)
این هفته رو مشغول مطالعه بودم و نرسیدم تمرین کنم.اینم خیلی با دقت کار نکردم.
تو چه فرمی باید فیگور کار کرد؟مثلا انتزاعی باشه یا با دقت,با جزئیات یا کلی,ریز یا درشت؟
در خصوص تمرین فونت هم بین 4 خط رو متوجه شدم منظور چه هست و حتما تا جمعه بعد تمرینات فونتو + فیگورها انجام میدم
صفحه‌ها: 1 2