ایران شهرساز

نسخه‌ی کامل: درخواست راهنمایی در مورد طراحی نمای یک ساختمان
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام 

نمی دونم جای درستی تاپیک زدم یا نه من نیاز به راهنمایی برای طراحی نمای یک ساختمان 4 دارم راستش طرح های مختلفی زدم ولی خوب نشد 

می خواستم دوستانی که طراحی نما انجام می دن یه اتود روی کار من بزنن فایل خام نما پیوست شده .. 

ممنون میشم بنده راهنمایی کنید  . . . 
با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی

برای طراحی نما با توجه به اقلیم ، ابتدا باید مشخص شود که از چه جنسی قرار است نمای ساختمان اجرا گردد ، ( مثلا نمای شسته ، نمای کامپوزیت ، نمای ابزاری ، نمای آجری ، نمای سنگی ، نمای سنگ آنتیک و .... ) ، و طبق مصالح مصرفی ، طرح نما متناسب با نوع مصالح طرح ریزی شود .

بعلت عدم وجود بالکن ها و عدم وجود هرگونه اشکال قوسی و منحنی وار و یا شکستگی های زاویه دار در جداره بیرونی پلان ، فرم و شکل خاصی در ظاهر نمای ساختمان ایجاد نشده و نمای ساختمان بطور مسطح می باشد.
چنانچه در این سطح اگر نمای ماسه شسته اجرا گردد ، می شود بدون حجم دهی به سطح کار و با استفاده از شکل های هندسی در سطح نما طرحی ایجاد نمود ، و برای خارج نمودن ظاهر نمای ساختمان از حالت یکنواختی و تکرار بیش از حد نمای شسته می توان از نمای ترکیبی استفاده نمود و قسمت هایی از سطح نما را با استفاده از مصالح دیگری مثل سنگ آنتیک طراحی نمود.
همچنین می شود بدون ایجاد حجم دهی به سطح نما و با استفاده از سنگ های ابزار زده ، ظاهر نمای ساختمان را تزئین نمود. و یا بجای استفاده از سنگ ، بوسیله ملات بتنی ، ابزارزنی تزئینی روی سطح نمای ساختمان ایجاد نمود.

در حالت حجم دهی و ایجاد برجستگی در ظاهر نمای ساختمان می شود از انواع فرم های کاربردی ، حجمی متناسب با ظاهر ساختمان ایجاد نمود و بدین روش طرحی برای نمای ساختمان در نظر گرفت که سطح هموار نما از حالت مسطح و یکنواختی خارج شود.

موفق باشید