ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
مهمان
شما قبل از این که بتوانید در این انجمن مطلبی ارسال کنید باید ثبت نام کنید.

نام کاربری/ایمیل:
  

گذرواژه‌
  
جستجوی انجمن‌ها

(جستجوی پیشرفته)
آمار انجمن
اعضا: 115,131
آخرین عضو: po0oyan
موضوعات انجمن: 28,169
ارسال‌های انجمن: 84,728

آمار کامل
 
 کاخ شونبرون، وین

کاخ شونبرون به سبک باروک پسین ساخته شده و پادشاهان هابسبورگ در قدیم از آن به عنوان اقامتگاه تابستانی خود استفاده می‌کردند. این بنا را نمونه‌ی اتریشی کاخ ورسای به حساب می‌آورند و معماری آن را یوهان برنارد فیشر فن ارلاخ بر عهده داشته که البته در طول این سال‌ها کمی تغییر کرده است. اتاق‌های این کاخ به سبک روکوکو تزئین شده‌اند و بعد از سقوط خاندان هابسبورگ در سال ۱۹۱۸ میلادی، این بنا در اختیار جمهوری اتریش قرار گرفت و آن را به عنوان موزه بر روی مردم باز گذاشتند

 کلیسای سنت چارلز، وین

کلیسای سنت چارلز، یکی از تحسین‌برانگیزترین ساختمان‌های وین به شمار می‌رود. امپراتور «کارل ششم» عهد بسته بود که اگر شهر از طاعون جان سالم به در ببرد، کلیسایی را به این مناسبت خواهد ساخت. کلیسای سنت چارلز بین سال ۱۷۱۶ و ۱۷۳۸ میلادی تأسیس شد و یوهان برنارد فیشر فُن ارلاخ (Johann Bernhard Fischer von Erlach) طراحی آن را انجام داده است. پس از فوت او، ساخت این شاهکار معماری را پسر این معمار اتریشی به پایان رساند

 کاخ ورسای، ورسای

کاخ ورسای، یکی از بزرگ‌ترین کاخ‌های دنیا و بهترین نمونه‌های غیرمذهبی معماری باروک فرانسوی به شمار می‌رود. لویی چهاردهم دستور ساخت این بنا را در سال ۱۶۶۰ میلادی صادر کرد و معماری بیشتر بخش‌های آن از جمله «تالار آینه‌ها» را ژول آردوئن مانسارت انجام داده است. جانشینان لویی چهاردهم، تغییرات متعددی را در این کاخ به وجود آوردند و برای دکور بعضی از اتاق‌های آن از سبک روکوکو کمک گرفته‌اند؛ اما هنوز هم این مکان و باغ‌هایش، شکوه و زیبایی خود را حفظ کرده و از سال ۱۸۳۷ به بعد به عنوان موزه بر روی عموم باز گذاشته شده‌اند.

 انولید، پاریس

موزه انولید، یکی از بهترین شاهکارهای معماری باروک فرانسوی به حساب می‌آید. بیشتر قسمت‌های این مجموعه را لیبرال برونت (Liberal Bruant) طراحی کرده اما ژول آردوئن مانسارت (Jules Hardouin Mansart)، ساخت گنبد تماشایی آن را به اتمام رسانده است. این بنا برای اسکان دادن جانبازان کشور بین سال ۱۶۷۱ تا ۱۶۷۸ میلادی در پاریس تأسیس شد و امروزه موزه‌های ارتش فرانسه، مدل‌های جنگی و تاریخ معاصر را در برمی‌گیرد. مقبره‌ی تعدادی از قهرمان‌های ملی فرانسوی از جمله ناپلئون بناپارت در این مکان قرار دارد

 میدان سن پیتر، واتیکان


طراحی میدان سن پیتر (Saint Peter's Square) در واتیکان سیتی، مجموعه ستون‌های باشکوه و ۱۴۰ مجسمه‌ی قدیسان آن را جیان لورنزو برنینی بر عهده داشته است. ساخت فواره‌ی سمت چپ این میدان را نیز برنینی بر عهده داشته و تلاش کرده تا در طراحی آن از فواره‌ی سمت راست این مکان (اثر کارلو مادرنو) پیروی کند تا بتواند تقارن نسبی بین آن‌ها به وجود بیاورد. معمار و مجسمه‌ساز مشهور ایتالیایی یعنی دومنیکو فونتانا (Domenico Fontana) نیز یک اُبلیسک مصری را در سال ۱۵۸۶ میلادی در مرکز این میدان بنا کرد.

 سان کارلو اله کواترو فونتانه، رم

سان کارلو اله کواترو فونتانه (San Carlo alle Quattro Fontane)، یکی از بهترین نمونه‌های معماری باروک به حساب می‌آید و طراحی آن را یکی از رهبران این سبک، یعنی فرانچسکو برومینی انجام داده است. این بنا بین سال ۱۶۳۸ و ۱۶۴۶ میلادی در شهر رم ساخته شده و آن را با نام «کلیسای سنت چارلز در چهار چشمه» نیز می‌شناسند. البته نمای این کلیسای کاتولیک رومی در سال ۱۶۷۰ و به وسیله‌ی برادرزاده‌ی برومینی، یعنی «برناردو» تکمیل شده است.

 تاثیرکف سازی برمقیاس محیط

لگوی اجرایی کف سازی می تواند در مقیاس فضاها موثر باشد، بعنوان مثال خطوط تند برای میدان های بزرگ و گردش گاههای رسمی و خطوط ریزدان برای کوچه ها و خیابان ها با مسیرهای عابر پیاده باریک و نیزمحوطه ها توصیه می شوند. اجزای کف سازی معمولاً دارای ویژگی های خطی هستند و بر جهتی دلالت می کنند. این جهت دار بودن می تواند در مواردی هم چون هدایت عابر پیاده در مسیرهایی هم چون تقاطع ها که کاربری های مختلط مانند مترو ، مراکز خرید و غیره وجود دارد، موثر باشند .

هم چنین در کوچک نمایی ها زمانی که به پرسپکتیو نگاه می کنیم منحنی ها بزرگ و پهنای نوارها و پنل ها کم می شود. برای آنکه الگوهای خطوط منحنی براحتی در سطح چشم درک شوند باید از شعاع بزرگ استفاده کرد. حد اقل پهنای نوار رنگی ( نود سانتی متر ) در طول سطح از میان رفته می تواند به متوازن کردن اثرکوچک نمایی کمک کند.

 استحکام مصالح

اغلب مصالح مورد استفاده در سطوح کف ( به جزء چمن، گیاهان پوشاننده کف، سنگ فرش هایی که به صورت خشکه چینی کف را می پوشانند و آسفالت بتنی ) نیاز به درزهای انبساط دارند تا بتوانند در برابر خشک شدن، انقباض و خزش انعطاف پذیر باشند. درزها به سه دسته کلی تقسیم میشوند که عبارتند از: 1- درزهای انبساطی یا جداسازی  2- درزهای ساخت و ساز ( اجرایی )   3- درزهای کنترلی ( انقباضی ). درزهای انبساط می توانند بر درک اندازه یا مقیاس اجزای گردش تاثیر بگذارند. اگر درزهای انبساط به چشم بخورند واحدهایی که از درزهای انبساط حاصل شده اند، بصورت اندازه ی بصری درک شده درخواهد آمد و مقیاس پوشش کف به نظر میرسد.

بسیاری از مصالح مانند سنگ یا سایر قطعات بنایی واحدهایی هم اندازه هستند. نحوه قرار گرفتن این قطعات و الگوی اتصالات آنها در ویژگی جهت دار کف دخالت دارد و آنها هم اگر در جهت طول راه قرار بگیرند، باعث میشوند که راه باریک تر و طولانی تر به نظر برسد و اگر در عرض مسیر واقع شوند پهن تر و کوتاه تر به چشم می آیند.

 کف سازی

کف سازی میتواند تاثیر مهمی بر درک فضایی داشته باشد. این شاخصه میتواند بعنوان پس زمینه، خنثی یا چنان پرزرق و برق باشد که توجه همگان را به خود جلب کند. کانون یا فضایی از شادی بوجود آورد یا گستره ای برای فضای گردشی باشد. تغییرات هماهنگ و کاملادقیق رنگ و بافت نیز به ایجاد تضاد، غنا بخشیدن وحس مقیاس کمک میکند.بطور کلی در ارتباط با رنگ مصالح باید به اثرات روانی زنگها ومسائل اجرایی توجه داشت. در این ارتباط رنگها به سه دسته تقسیم میشوند:روشن،تیره ومات(و یا رنگهای خالدار تیره).رنگهای روشن موجب انعکاس ودر نتیجه خیرگی میشوند.بنابراین بایداز استفاده ی این رنگها، بخصوص در مکانهایی که میزان ساعات آفتابی روز زیاد است، پرهیز شود. رنگهای تیره موجب جذب حرارت شده و جابجایی واحدهای سنگ فرش را درپی داردوبر گرمای محیط خواهد افزود. درمورد رنگهای تیره ومات ازآنجایی که موجب پوشش لکه های روغن میشوند مناسب هستند. 

 ترابری

رشتهٔ ترابری دارای جنبه‌های گوناگونی است. در یک رده‌بندی کلی می‌توان آن را به سه بخش زیرساخت، وسایل نقلیه، و بهره‌برداری بخش نمود. زیرساخت شامل شبکه‌های ترابری (جاده‌ها، خطوط راه‌آهن، راه‌های هوایی، راه‌های آبی، خطوط لولهٔ حمل مواد، و غیره) مورد استفاده و همچنین گره‌ها یا پایانه‌ها (مانند فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن، ایستگاه اتوبوس، و بندرها) است. وسایل نقلیه عموماً در شبکه‌ها حرکت می‌کنند، مانند خودروها، قطارها، و هواپیماها. بهره‌برداری، دربرگیرندهٔ فعالیتهایی است که کنترل سامانه را انجام می‌دهند (مانند چراغ‌های راهنمایی و شیب‌سنج‌ها، خط گردان‌های راه‌آهن، کنترل شدآمد هوایی، و جز اینها)، و همچنین سیاست‌هایی مانند چگونگی ادارهٔ امور مالی ترابری (مانند استفاده از عوارض جاده‌ای یا مالیات سوخت در ترابری بزرگراهی). در حالت کلی، طراحی شبکه در حوزهٔ مهندسی عمران و برنامه‌ریزی شهری، طراحی وسایل نقلیه در حوزهٔ مهندسی مکانیک و گرایش‌های تخصصی آن، مانند مهندسی دریا و مهندسی هوا-فضا، و بهره‌برداری‌ها نیز معمولاً ویژه‌گرانه (تخصصی) شده‌اند؛ هرچند که ممکن است متعلق به پژوهش بهره‌برداری یا مهندسی سامانه‌ها باشند.

 
آخرین ارسال ها
کاخ شونبرون، وین
انجمن: گفتگوی آزاد
ارسال کننده: ati44
تاریخ: 1398-9-21، 11:31 صبح

کلیسای سنت چارلز، وین
انجمن: گفتگوی آزاد
ارسال کننده: ati44
تاریخ: 1398-9-21، 11:30 صبح

کاخ ورسای، ورسای
انجمن: گفتگوی آزاد
ارسال کننده: ati44
تاریخ: 1398-9-21، 11:29 صبح

انولید، پاریس
انجمن: گفتگوی آزاد
ارسال کننده: ati44
تاریخ: 1398-9-21، 11:29 صبح

میدان سن پیتر، واتیکان
انجمن: گفتگوی آزاد
ارسال کننده: ati44
تاریخ: 1398-9-21، 11:28 صبح

سان کارلو اله کواترو فونت...
انجمن: گفتگوی آزاد
ارسال کننده: ati44
تاریخ: 1398-9-21، 11:28 صبح

تاثیرکف سازی برمقیاس محیط
انجمن: گفتگوی آزاد
ارسال کننده: ati88
تاریخ: 1398-9-20، 09:13 صبح

استحکام مصالح
انجمن: گفتگوی آزاد
ارسال کننده: ati88
تاریخ: 1398-9-20، 09:12 صبح

کف سازی
انجمن: گفتگوی آزاد
ارسال کننده: ati88
تاریخ: 1398-9-20، 09:11 صبح

ترابری
انجمن: گفتگوی آزاد
ارسال کننده: ati88
تاریخ: 1398-9-20، 09:08 صبح

[-]
جستجو
جستجوی گوگل