ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
مهمان
شما قبل از این که بتوانید در این انجمن مطلبی ارسال کنید باید ثبت نام کنید.

نام کاربری/ایمیل:
  

گذرواژه‌
  
جستجوی انجمن‌ها

(جستجوی پیشرفته)
آمار انجمن
اعضا: 115,288
آخرین عضو: Mohamadalizadeh37
موضوعات انجمن: 28,345
ارسال‌های انجمن: 84,911

آمار کامل
 
 اجرای کفپوش های اپوکسی

پوشش های اپوکسی، در حقیقت ماده ایست شیمیایی که از ترکیب شدن رزین و مواد سخت کننده تشکیل شده است. مقاومت سایشی بالای این نوع پوشش ها موجب شده تا از آن، جهت پوشاندن کف پارکینگ ها و محل های پر رفت آمد استفاده نمایند.
روش اجرای اپوکسی ها معمولا بدین صورت است که، ابتدا زیرسازی های لازم بوسیله مصالح مورد نظر (معمولا بتن کاملا صاف) انجام شده و روی آن را توسط یک لایه از مواد اپوکسی با ضخامت مشخص، می پوشانند. پوشش های اپوکسی به شکل کاملا مایع رو سطح پخش شده و سپس به کمک تی های لاستیکی و فرچه های غلتکی مقدار اضافه آن را جمع می کنند.

 اجرای کفپوش های چوبی کف

کفپوش های چوبیمانند پارکت ها و لمینت ها در ایران معمولا بصورت فاق و زبانه اجرا می شوند. این نوع کفپوشها بسیار متنوع بوده و برخی از آنها بصورت مقاوم در برابر خط و خش، ضد آب و معمولی تولید می شود. بهتر است از استفاده کفپوش های معمولی که دربرابر رطوبت مقاوم نیستند، در محیط هایی مانند آشپزخانه ها، اجتناب گردد. زیرا در صورت نفوذ رطوبت به آن، به سرعت باد کرده، آسیب می بیند، شکل خود را از دست داده و از جای خود خارج می شود.

 اجرای سرامیک کف

روش اجرای سرامیک ها نیز مشابه سنگها است و کلیات اجرایی آنها، یکی است. تفاوتی که در اجرای سنگها و سرامیک ها وجود دارد، روش چسباندن سرامیک ها به سطح می باشد، که می توان آنها را بوسیله چسبها و یا ملات های با ضخامت کم (روش دوغابی) نیز روی کف اجرا نمود. هنگام اجرای سرامیک ها بوسیله ملاتهای با ضخامت کم، باید به میزان فضای موجود بعد از کفسازی دقت نمود (جهت دقت در اجرای فاصله مابین سرامیک ها می توان از قطعات کوچک پلاستیکی بنام اسپیسر سرامیک، موجود در بازار استفاده نمود) زیرا در صورت وجود اختلاف تراز در کفسازی، چسب ها نمی توانند بیشتر و یا کمتر از اندازه استاندارد در زیر سرامیک قرار داده شوند. خارج نشدن سرامیک ها از امتداد هم (بندها در یک خط) و همچنین تراز بودن کامل آنها (عدم وجود ناخنک) کنترل هایی است که باید هنگام اجرای سرامیک به آن دقت بیشتری نمود. چسب ها را هنگام پخش نمودن زیر سرامیک ها بوسیله ماله های شانه صاف می کنند تا درگیری کامل را با سرامیک داشته باشد و مقدار چسب نیز زیر سرامیک ها به یک اندازه باشد.

 اجرای سنگ کف

سنگها، با توجه به مقاومت مناسب، ساختار و نوع آنها، در نازک کاری کفها بسیار کاربردی است. سنگها را در اندازه ها، طرح ها و رنگهای مختلف می توان در کف ها مورد استفاده قرار داد. سنگها می توانند دارای سطحی صیقلی و یا دارای خلل و فرج و غیر صیقلی باشند که باتوجه به طراحی صورت گرفته انتخاب می شوند. اجرای سنگها در کف معمولا بوسیله ملات ماسه سیمان صورت می پذیرد. با مشخص شدن فضای مورد نظر جهت اجرای نازک کاری کف و اجرای کفسازی بصورت تراز، اولین اقدام جهت سنگ کاری، کنترل گونیا بودن گوشه ها می باشد. با این کار، در صورت وجود ناگونیائی، سنگ ها از یک طرف برش خواهد خورد، که می توان سنگهای برش خورده را از دید دور نمود. پس از کنترل گونیای کار، اولین ردیف سنگ را در راستای یکی از دیوارها شروع به چیدن روی ملات ماسه سیمان می کنیم و همین کار را برای ردیف عمود بر رج چیده شده در کنار دیوار تکرار می نماییم. این دو ردیف سنگ اجرا شده اصطلاحاً دلیل یا اوستای کار نیز گفته می شود. اجرای دلیل به جهت جلوگیری از جابجایی سنگها در ردیفهای بعدی صورت می پذیرد. در این مرحله باید دقت تمام را به عمل آورد تا فاصله سنگها از یکدیگر به یک اندازه باشد و تراز آنها نیز برابر در نظر گرفته شود. کوبیدن سنگ ها داخل ملات ماسه سیمان باید به اندازه ای باشد تا از چسبیدن کامل سنگ به ملات اطمینان حاصل نماییم. میزان آب داخل ملات نیز باید به اندازه ای باشد که، سنگ هنگام کوبیده شدن نشکند و همچنین به راحتی نیز داخل ملات فرو نرود. پس از اجرای ردیف های اولیه، مسیر سنگ چینی ردیف های بعدی را بوسیله ریسمان کار مشخص نموده و کار را تا انتها ادامه خواهیم داد. گفتنی است، بعد از پایان سنگ کاری کف، با توجه به فاصله مابین سنگها و جنس سنگ، عملیات بندکشی درز سنگ ها را نیز اجرا می نماییم.

 اجرای نازک کاری کف

نازک کاری کف فضاها در یک ساختمان با توجه به نوع کاربری آن بخش، متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال نوع مصالح اجرا شده در کف سرویس های بهداشتی با مصالح مصرف شده در کف اتاق خواب متفاوت است. اولین نکته در هنگام نازک کاری کف فضاها، با توجه به این توضیحات، انتخاب صحیح مصالح مورد نیاز است. لذا باید خواص و مشخصات فنی مصالح، قبل از انتخاب و خرید، مورد بررسی قرار بگیرد و دقت کافی در این امر صورت پذیرد. مصالحی که در برابر آب و رطوبت مقاوم نیستند مثل پارکتهای چوبی بدون روکش و فراوری نشده، نباید در فضاهای خیس مانند سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها مورد استفاده قرار گیرند. در فضاهایی که نیاز به شستشو بوسیله مواد شوینده را دارند باید از مصالحی مانند سرامیک های دارای لعاب مقاوم استفاده شود.

 مواد حباب‌زا در بتن

ﻣﻮﺍﺩ ﺍﻓﺰﻭﺩنی حباب‌زا در بتن ﺑﺎﻋﺚ اضافه کردن مواد حباب‌ساز به بتن سبب تولید حباب‌های ریز هوا در داخل بتن و بین سنگ دانه‌ها می‌شود. این حباب‌ها باید پس از سخت شدن بتن یا ملات در آن باقی بمانند.‌ ﺍﻳﻦ حباب‌های بسیار ﺭﻳﺰ ﺑﺎ ﭼﺸﻢ ﻏﻴﺮ ﻣﺴﻠﺢ قابل‌رؤیت نبوده و هدف اصلی استفاده از مواد حباب‌زا ایجاد عمدی این حباب‌ها در بتن است.
افزایش دوام بتن در برابر یخ بستن و ذوب شدن پیاپی
مقاومت بتن در برابر پوسته شدگی سطح ناشی از یخ زداهای شیمیایی
افزایش کارایی بتن و نفوذناپذیری بتن سخت شده به میزان زیاد
افزایش میزان روانی بتن
دادن حالت ارتجاعی و فنری به بتن
کاهش جدا شدن دانه‌ها و آب انداختن بتن

 ‌ویژگی‌های بتن گوگردی‌

مقاومت‌های كششی، فشاری و خمشی و عمر خستگی بتن گوگردی بیشتر از بتن معمولی است.

بتن گوگردی مقاومت عالی در برابر حمله بسیاری از اسیدها و نمك‌ها و برخی محلول‌های خیلی غلیظ از خود نشان می‌ دهد.
بتن گوگردی سریعاً می‌گیرد و به ۷۰ تا ۸۰ درصد مقاومت فشاری نهائی در مدت ۲۴ ساعت می‌رسد.
بتن گوگردی را می‌توان در تمام طول سال در سرمای شدید زیر صفر ریخت.
نفوذپذیری بتن گوگردی در برابر آب بسیار كم است.
بتن گوگردی در تغییر شکل بیشتر به مقدار مقاومت حداکثر خود می رسد.
 افزایش درصد گوگرد و در نتیجه‌ی افزایش مقاومت فشاری بتن گوگردی با افزایش ضریب ارتجاعی آن همراه است.
مقاومت آن در برابر محیط های خورنده به خصوص محیط های اسیدی، حملات نمک‌ها، کلرها، و سولفات بسیار قابل توجه است که خود از مزیت‌هایی است که قابلیت استفاده از آن را در پوشاندن کف محیط‌هایی که با مواد خورنده در تماس هستند و یا استفاده از آن در ساختار سل‌های الکترولیت در حوضچه‌های اسیدی، ساخت مخزن اسیدی و کف‌های عمومی در محیط‌های اسیدی و خورنده را به صورت قابل توجهی افزایش می‌دهد.
بتن گوگردی در قیاس با بتن با سیمان پرتلند زودگیرتر است.

 بتن گوگردی

بتن گوگردی محصول جديدی است كه با وجود اين كه ظاهری نهایی آن مانند بتن معمولی است، اما طرز توليد، نگهداری و استفاده از آن متفاوت است. بتن‌های گوگردی يك عنوان كلی برای مجموعه‌ای از محصولات استفاده می‌شود كه از نظر نوع و نسبت تركيبات استفاده شده متفاوت است. اين مواد كلاً جزء دسته مواد ترمو پلاستيك بوده كه از تركيبات گرمايی نوع خاصی از گوگرد، تركيبات معدنی و افزودنی‌های مورد نياز بدست می‌آيد و بطور كلی شامل اجزاء ذيل است.


سولفور
مواد متراكم ريزدانه و درشت دانه
مواد پركننده
مواد افزودنی

 پله‌های بتنی

اگر پله به صورت بتن آرمه و همراه با دال اجرا شود در آن صورت پس از آرماتورگذاری و قالب بندی و بتن ریزی به صورت پله‌ای اجرا می‌شود فقط باید به این نکته توجه داشت که بعداً روی این پله چه چیزی نصب می‌شود تا پیش بینی‌های لازم صورت پذیرد.
فضای بین طاق و پله باید با ملات ماسه و سیمان و بتن کاملاً پر شود.
به هیچ عنوان برای نصب پله در پشت کار نباید از گچ استفاده نمود.
در صورتی که پله موزائیکی پیش ساخته باشد پس از نصب حداقل تا سه روز نباید روی آن رفت و آمد کرد.
در صورتی که پله موزائیکی درجا باشد بعد از گذشت ۱۴ روز می‌توان روی آن رفت و آمد کرد.
پله‌های تیشه کاری شده یا کلنگی در فضای باز باید هر چند سال یک بار دو باره تیشه و یا کلنگی شوند.
پله‌های فلزی بعد از نصب، باید کاملاً تمیز و سمباده زنی شوند و پس از پوشش توسط ضد رنگ باید با رنگ روغنی رنگ آمیزی شوند.

 زیرسازی و نصب پله‌ها

در صورتی که پله‌ها در طبقات باشند نصب به چند طریق صورت می‌گیرد یکی آنکه طاق پله‌ها قبلاً با تیرچه و بلوک‌، تیر آهن، طاق ضربی یا دال بتن آرمه اجرا شده باشد که در آن صورت دیوار جانبی کنار طاق پله بین کف تا پاگرد پایین دو پاگرد را باید با ملات گچ و خاک یا ملات ماسه و سیمان به ارتفاع ۵۰ سانیتمتر اندود نمود و سپس خط پله را روی آنها پیاده و سپس نصب نمود.اگر پله‌ها سیمانی و موازئیکی بود باید مطابق ابعاد تعیین شده از سمت پایین به بالا نسبت به نصب آنها اقدام نمود. در این حالت پله‌ها باید طوری نصب شوند که کف پله کمی به سمت جلو و حدوداً ۱٪ شیب داشته باشند.در صورتی که پله از موزائیک درجا استفاده شود باید ابتدا زیرسازی آن با بتن انجام و سپس قشر رویی موزائیک شود.
چنانچه کف و قد پله نیز از سنگ پلاک و تکیه گاه آن طاق ضربی باشد پس از خط کشی پله روی دیوار، نصب از پایین به بالا انجام می‌شود. ابتدا قرنیز را کار گذاشته و پشت آن را با ملات ماسه و سیمان (دوغاب) پر کرده و برای اینکه قرنیز جابجا نشود از کمی گچ در پای آن استفاده می‌شود پس از گیرش دوغاب، گچ باید به طور کامل جمع آوری شود قرنیز پله باید کاملاً قائم و تراز نصب شوند سپس سنگ کف پله روی آن که ضخامت آن حداقل ۳ سانتیمتر است بر روی آن نصب می‌شود. سنگ کف پله حدوداً باید ۱٪ شیب داشته باشد می‌توان جلوی سنگ کف پله را گرد کرد که تیزی آن گرفته شود.

 
آخرین ارسال ها
اجرای کفپوش های اپوکسی
انجمن: مطالب خواندنی معماری
ارسال کننده: negin85
تاریخ: دیروز، 11:21 صبح

اجرای کفپوش های چوبی کف
انجمن: مطالب خواندنی معماری
ارسال کننده: negin85
تاریخ: دیروز، 11:20 صبح

اجرای سرامیک کف
انجمن: مطالب خواندنی معماری
ارسال کننده: negin85
تاریخ: دیروز، 11:16 صبح

اجرای سنگ کف
انجمن: مطالب خواندنی معماری
ارسال کننده: negin85
تاریخ: دیروز، 11:14 صبح

اجرای نازک کاری کف
انجمن: مطالب خواندنی معماری
ارسال کننده: negin85
تاریخ: دیروز، 11:12 صبح

مواد حباب‌زا در بتن
انجمن: مطالب خواندنی معماری
ارسال کننده: negin85
تاریخ: دیروز، 11:11 صبح

‌ویژگی‌های بتن گوگردی‌
انجمن: مطالب خواندنی معماری
ارسال کننده: neda75
تاریخ: دیروز، 11:03 صبح

بتن گوگردی
انجمن: مطالب خواندنی معماری
ارسال کننده: neda75
تاریخ: دیروز، 11:02 صبح

پله‌های بتنی
انجمن: مطالب خواندنی معماری
ارسال کننده: neda75
تاریخ: دیروز، 11:01 صبح

زیرسازی و نصب پله‌ها
انجمن: مطالب خواندنی معماری
ارسال کننده: neda75
تاریخ: دیروز، 11:00 صبح

[-]
جستجو
جستجوی گوگل