ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  اصول مقدماتی فتوشاپ را در کمتر از ۲۵ دقیقه یاد بگیرید! (آموزش تصویری) 7-25 ghazalme7 ghazalme7 photoshop
  معرفی و بیان کاربرد نرم افزار SPSS – آموزش تعریف متغیرها و ورود داده در SP... 7-25 ghazalme7 ghazalme7 spss
  مقاله  طراحی مجسمه های شهری 7-16 atelieahjam honarfardi5 سایر مقالات
  مقاله  فرش شهری ، مقدمه ای بر شهرسازی فولدینگ 7-16 atelieahjam honarfardi5 سایر مقالات
  مقاله  شهرنشینی و شهرسازی در ایلام باستان 7-16 atelieahjam honarfardi6 سایر مقالات
  مقاله  شهر پست مدرن - word 7-15 atelieahjam honarfardi6 سایر مقالات
  آب و فاضلاب 7-15 unit 1 Mahantara9 تاسیسات و تجهیزات شهری
  درخواست نقشه های بازار وکیل شیراز 7-15 sardarekord Mahantara9 درخواست نقشه
  مصاحبه ایران شهرساز با رتبه 16 کشور در گرایش برنامه ریزی شهری آزمون سراسری ... 7-15 alireza Mahantara9 تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  برخی شهرهای چین که از نمونه اروپایی آن کپی شده اند 7-14 aradralami honarfardi6 گفتگوی آزاد
  فضاهای مکث شهری 7-14 ALI XxX honarfardi6 سایر مقالات
  فونداسیون سازه های شهر ونیز ایتالیا چگونه ساخته شده اند؟ 7-10 aradralami honarfardi9 گفتگوی آزاد
  دانلود پاورپوینت معرفی اندیشه های ژان نوول و آثار او 7-10 atelieahjam honarfardi9 اندیشمندان شهرساز
  اعتراض‌ها به نتایج و سهمیه‌‌های کنکور ارشد شهرسازی 1398 پیگیری ازطریق نماین... 6-23 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  جواب اسکیس ارشد طراحی شهری 1398 6-12 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

مهمان
شما قبل از این که بتوانید در این انجمن مطلبی ارسال کنید باید ثبت نام کنید.

نام کاربری
  

گذرواژه‌
  
جستجوی انجمن‌ها

(جستجوی پیشرفته)
آمار انجمن
اعضا: 114,881
آخرین عضو: HpdaPr
موضوعات انجمن: 28,140
ارسال‌های انجمن: 84,717

آمار کامل
 
 اصول مقدماتی فتوشاپ را در کمتر از ۲۵ دقیقه یاد بگیرید! (آموزش تصویری)

در ادامه سری جذاب آموزش های فتوشاپ، در این پست برای شما که در فتوشاپ مبتدی هستید، می خواهیم تمام ابزار فتوشاپ را در کمتر از ۲۵ دقیقه آموزش دهیم. فتوشاپ یک برنامه بسیار قدرتمند است.اگر شما می خواهید از فتوشاپ استفاده کنید اما نمی دانید از کجا شروع کنید ما تمام هفته اصول اولیه را به شما آموزش می دهیم. در این پست ما نگاهی به هر گزینه در نوار ابزار می اندازیم.در سمت راست صفحه نمایش پالت ها وآنچه درمنوها است را خواهید یافت. حاضرید؟ بیایید شروع کنیم


The Toolbarنوار ابزار
ماقصد نداریم همه ابزار را به شما آموزش دهیم اما تقریبا به تک تک آنها اشاره می کنیم. برای یادگیری بهتر این ابزار همین الان یک عکس را در فتوشاپ وارد کنید. (دکمه کنترل + O روی صفحه کلید را فشار دهید) و هر گزینه که در زیر توضیح می دهیم را روی آن آزمایش کنید.

Move Tool ابزار جابجایی- کلید V را روی صفحه کلید بزنید

ابزار حرکت به سادگی به شما اجازه می دهدتا اشیا رادر یک لایه در فتوشاپ حرکت دهید. همان طور که دارید موس را نگه داشته وحرکت می دهید لایه فتوشاپ باموس شما حرکت می کند.

Marquee مارک (صفحه کلید دکمه M)مارک به شما اجازه می دهد قسمتی از بوم رادر یک شکل انتخاب کنید.به طور پیش فرض شما می توانید شکل یک مستطیل(یا اگر دکمه شیفت را پایین نگه دارید یک مربع کامل)را انتخاب کنید.همچنین می توانید شکل یک بیضی(یا اگردکمه شیفت را پایین نگه دارید شکل یک دایره کامل)را انتخاب کنید.

Lasso ابزار لاسو (دکمه L)

لاسو یک ابزار برای انتخاب شکل آزاد است که به شما اجازه می دهد اطراف بوم را بکشید و هر چیزی که منطقه لاسو پوشش می دهدانتخاب کنید.در این ابزار شما نیز به فلش های چند ضلعی دسترسی دارید.لاسو به شما اجازه می دهد تا با کلیک بر روی بوم وایجاد نقاط مغناطیسی که مانند نقاط معمولی کارمی کنند و سعی می کنند لبه هارا به طور خودکار برای شما پیدا کنند،به آنها ضربه بزنید.

Magic Wand چوب جادو (دکمه M)
با کلیک کردن روی یک ناحیه باچوب جادویی به فتوشاپ گفته می شودکه نقطه ای را که روی آن کلیک کرده وهر چیز مشابه اطراف آن را انتخاب کند.این ابزار می تواند به عنوان یک روش خام برای حذف پس زمینه های عکس ها استفاده شود.

Crop Tool – حذف قسمتی از یک تصویر(صفحه کلید دکمه C)ابزار کراپ برای حذف کردن قسمتی از تصویراستفاده می شود.عکس خود را برش دهید. شما می توانید اندازه دقیق ومحدوده رامشخص کنید وابزارکراپ را به آن نسبت ها محدود کنید یا می توانید به هر اندازه که می خواهید برش دهید.

Eyedropper -ابزار قطره چکان (دکمه I)

ابزار قطره چکان به شما اجازه می دهد بر روی هر بخشی از بوم کلیک کنید ورنگ آن را در آن نقطه مشخص کنید قطره چکان رنگ پیش زمینه شما را به هررنگی که از بوم نمونه برداری می کند تغییر می دهد.

Healing Brush -برس ترمیم (دکمه J)

برس ترمیم به شما اجازه می دهد قسمتی از عکس را به عنوان نمونه انتخاب کنید واز آن برای رنگ کردن در قسمت دیگر استفاده کنید زمانی که تمام کردید ،فتوشاپ مناطق اطراف را بررسی می کند وسعی می کندآنچه را که نقاشی کرده اید با بقیه تصویر ترکیب کند.

Paintbrush and Pencil -قلم مو ومداد (دکمه B)قلم مو ابزاری است که مانند قلم کار می کندومداد ابزاری است که مداد را شبیه سازی می کند با این حال قلم مو می تواند بر روی بسیاری از انواع برس ها تنظیم شود.شما می توانید بااستفاده ازرنگ های معمولی واستاندارد و یا حتی برگ ودیگر اشکال نقاشی کنید.

برای یادگیری نحوه کار با قلمو ها: آموزش نحوه ساخت، اضافه کردن، استفاده و تغییر رنگ براش ها در فتوشاپ

Clone Stamp-تمبر همانند ساز (دکمه S)مثل برس ترمیم،تمبر شبیه ساز به شما اجازه می دهد که از قسمتی از عکس نمونه بگیرید وبرای رنگ کردن قسمتی دیگر از آن استفاده کنید.

History Brush – برس تاریخچه (دکمه Y)

برس تاریخ به شما اجازه می دهد تا به یک موقع خاص برگردید.فتوشاپ تمام حرکات شما را رد یا بی می کند(به طور پیش فرض۵۰حرکت)وبرس تاریخچه به شما امکان می دهد که عکس گذشته را به عکس فعلی بچسبانید.مثلا اگر شما تمام عکس را روشن کردید در حالی که می خواستید یک منطقه مشخص ایجاد کنید تا اینکه آن را روشن کنید شما می توانید برس تاریخ را بردارید وآن ناحیه را برای برگرداندن تاریکی قبلی رنگ کنید.

Eraser Tool -پاک کن (دکمه E)

ابزار پاک کن تقریبا شبیه قلم مو است به جز آنکه به جای رنگ کردن پاک می کند.

Paint Can and Gradient Tools -سطل رنگ (دکمه G)

رنگ می تواند به شما اجازه دهد که ابزار گرادیان را به طور پیش فرض ایجاد کنید ابزار گرادیان به طور پیش فرض یک گرادیان ایجاد می کند که پیش زمینه وابزار پس زمینه راترکیب می کند (هر چند می توانید با لود کردن وایجاد شیب های از پیش تعیین شده گرادیان را ایجاد کنید برخی از آنها از دو رنگ استفاده می کنند)

Blur, Sharpen, and Smudge Tools

هر سه این ابزار مانند قلم مو عمل می کنند،اما هر کدام تاثیر متفاوتی برتصویر شمادارند. ابزارBlur(تاری) منطقه ای را که در آن نقاشی می کنید محو خواهد کرد.ابزار Sharpen(تیز) آن را تیز می کند وابزار Smudge (لکه )اطراف بوم را کثیف می کند.ابزارلکه دار درطراحی برای ایجاد رنگ های ملایم یا برای ایجاد دود که شما می توانید به عکس های خود اضافه کنید بسیار مفید است.

Burn, Dodge, and Sponge Tools (دکمه O)

این سه ابزارهایی مانند قلم مو هستندکه با شدت نور ورنگ کنترل می شوند ابزار Burn (سوختگی)می تواند نواحی را تیره تر کند،ابزارداج می تواند آنها راسبک تر کند وابزار Sponge (اسفنجی) می تواند رنگ را درناحیه ای که با آن رنگ می کنید اشباع کند اینها ابزارهای بسیار مفیدی برای تاچ های لمسی هستند.

Pen Tool -ابزار قلم (دکمه P)ابزار خودکار برای طراحی گرافیک برداری استفاده می شود همچنین می تواند برای ایجاد راه هایی استفاده شود که می توانند برای چیز های مختلف مورد استفاده قرار گیرند که در درس بعدی مورد بحث قرار خواهند گرفت.شما با نگاه کردن به ویدئو می توانید یک مسیر ایجاد شده را ببینید.

Type Tool -ابزار تایپ (دکمه T)

ابزار تایپ به شما اجازه می دهد که به صورت افقی تایپ کنید ابزار هایی که زیر ابزار افقی پنهان شده اند به شما اجازه می دهند که به صورت عمودی تایپ کنید ویک پوشش افقی عمودی ایجاد کنید.

Path Tool-ابزار مسیر (دکمه A)ابزار مسیر به شما اجازه می دهد تا مسیر های ایجاد شده در اطراف راحرکت دهید.شبیه ابزار حرکت است اما برای مسیرها.

Shape Tool-ابزار شکل (دکمه U)

ابزار Shape به شما اجازه می دهد تا مستطیل برداری،مستطیل گرد،دایره ها،چند ضلعی ها،خطوط واشکال سفارشی بسازید.این ابزارها هنگام طراحی یا ایجاد ماسکهای شکل برای عکس ها بسیار مفید هستند.

نکته مهم ! آموزش افکت دهی به تصاویر به کمک پنل تنظیم لایه ها Layer adjustment

۳D Toolsابزار های سه بعدی


این ها ابزارهای سه بعدی هستند.ما با اشیاءسه بعدی در این درس ها سرو کار نداریم.همه شما باید بدانیدکه این ابزارهاوجود دارند.اگر کنجکاو هستید این ویدئو ایده ای از آنچه این ابزارها می توانند انجام دهند به شما می دهد.

Hand Tool – ابزار دست (دکمه H)ابزار دست به شما اجازه می دهد که روی بوم فتو شاپ کلیک کرده وبکشید.اگر کل بوم در حال حاضر روی صفحه باشد،این ابزار هیچ کاری انجام نمی دهدبرای راحتی حرکت در اطراف در زمانی که زوم می کنید یا زمانی که یک تصویر بزرگ است برای آنکه همه تصویر بر روی صفحه نمایش قرار گیرد از این ابزار استفاده می شود.

Zoom Tool -ابزار زوم (دکمه H)

ابزار زوم به شما اجازه می دهد تا با کلیک کردن بر روی یک منطقه مشخص فوک وس را در فتو شاپ بزرگ کنید. به طور پیش فرض ابزار زوم فقط زوم می شود.برای کوچک کردن کلید پایین گزینه را نگه دارید واز ابزار بزرگنمایی استفاده کنید.

Color Selection Tools – ابزار های انتخاب رنگ (دکمه D)

این ابزار ها اجازه می دهند که رنگ هایی که استفاده می کنید را مدیریت کنید.رنگ در بالا رنگ پیش زمینه است ورنگ پشت آن رنگ پس زمینه است.رنگ پیش زمینه چیزی است که براش های شما استفاده می کنند.رنگ پس زمینه چیزی است که اگر شما موردی را از پس زمینه حذف کنید ویا آن را گسترش دهید مورد استفاده قرار می گیرد.(اگر چه درحال حاضر فتوشاپ cs5در برخی از شرایط به شما امکان استفاده از رنگ پیش زمینه به جای رنگ پس زمینه را می دهد)دو آیکون کوچک تر در بالا توابع میان بر هستند.سمت چپ یک مربع سیاه را در داخل یک مربع سفید نشان می دهدکه به طور پیش فرض رنگ پیش زمینه وپس زمینه را تنظیم می کند.وفلش منحنی دوسر،رنگ پیش زمینه وپس زمینه شما را عوض می کند.با کلیک بر روی رنگ پیش زمینه ویا پس زمینه،یک رنگ چینی بالا خواهد آمد بنابر این می توانید آن ها رادقیقا رنگ کنید.

نکته! آموزش کامل Layer style برای مدیریت بهتر لایه ها در فتوشاپ

Palettes لوح سوراخ دار بیضی یا مستطیل مخصوص رنگ آمیزی نقاشی
پالت ها چیز هایی هستند که شما در سمت راست صفحه نمایش خود می بینید.برای شما راحت تر است که از طریق سند خود،تنظیمات،حالات سوئیچ وسایر موارد را اضافه کنید.

Layersلایه ها
پالت لایه ها به شما اجازه می دهد تاتمام لایه های سند خود را ببینید.وقتی شروع به یادگیری فتوشاپ میکنید از لایه هابیشتر از هرچیز دیگر استفاده می کنید. Layersبه شما اجازه می دهد لایه ها را سازمان دهی ومرتب کنیدوحالت های ترکیبی را تنظیم کنید.شفافیت وکدر بودن لایه ها راتنظیم کنید ،گروه بندی وترکیب لایه ها ودسته ای از چیز های دیگر که در درس های آینده یاد می گیریم.

Adjustmentsتنظیمات
پانل تنظیمات شما جایی است که می توانید به راحتی لایه های تنظیمات را ایجاد وویرایش کنید.لایه های تنظیمات،تغییرات تصویری غیر مخرب هستند که تمام لایه های زیر را تحت تاثیر قرار می دهد ومی تواند به را حتی روشن وخاموش شود.معمول ترین کاربرد آنها اصلاح رنگ است اما انواع مختلفی از تنظیمات وجود دارد که می توانید آن را به طور چشم گیری تغییر دهید.

Color Channelsکانال های رنگ
پالت کانال های رنگ به شما اجازه می دهد به رنگ های خاصی که تصویر شمارا می سازد نگاه کنید.اگر شما در فضای رنگ متفاوت هستید (مانندCMYKیا(LABوقتی رنگ خاصی انتخاب می کنید متوجه خواهید شد که تصویر شما در نسخه های مختلف سیاه وسفید نشان داده خواهد شد این به این دلیل است که هر کانال رنگی فقط یک تصویر تک رنگ است که نشان دهنده نور در هر کانال است.به عنوان مثال کانال قرمز فقط نگاهی به نور قرمز در عکس شما می باشد.تغییر شکل بین این کانال های مختلف برای ایجاد کشش تماس با کانال رنگ ونیز برای تبدیل عکس سیاه وسفید شما به شکلی جذاب مفید است.این موضوع با جزئیات بیشتر در مورد اصلاح رنگ وبهبود عکس در درس های بعد مورد بحث قرار خواهد گرفت.

Color Picker رنگ چینی


این پالت به شما اجازه می دهد به را حتی رنگ های پیش زمینه وپس زمینه خود را با استفاده از اسلایدر تغیردهید.

Color Swatches تعویض رنگ
پالت رنگ اسواچ مجموعه ای از رنگ های از پیش تعریف شده است که می توانید به سرعت از آن ها انتخاب کنید.شما می توانید در چندین مجموعه دیگر نمونه اولیه ساخته شده را بار گذاری کنید.

History تاریخچه
پالت تاریخ به شما اجازه می دهد که به زمان قبل برگردید تاتغییرات قبلی را خنثی کنید.فرمان استاندارد لغو(در منو ویرایش)به سادگی بین اعمال لغو و بازنویسی آخرین اقدام انجام شده روی تصویر شما عمل می کند.پانل تاریخ جایی است که شما می توانید بیش از۵۰اقدام را به طور پیش فرض انجام دهید.

Textمتن
پالت متن وپالت پاراگراف زیر آن اجازه می دهد همه نوع تنظیمات را برای هر متنی که با ابزار تایپ ایجاد می شوند تنظیم کنید.این گزینه ها بسیار شبیه به چیزی هستند که در یک پردازش کلمه پیدا می کنید. همچنین می توانید چیزهایی مانندعرض کاراکتر وفاصله را مشخص کنید که در طراحی مفید تر هستند.

Menus منو
بیشتر چیز هایی که در منو فتوشاپ پیدا می کنید با استفاده از ابزارهای مورد بحث قبلی پیدا می شوند.با این حال ما می خواهیم نگاهی سریع به برخی از موارد قابل توجه در هر یک از منو ها بیندازیم.

File پرونده
فایل طبق معمول عملیات باز،ذخیره وبسته شدن را انجام می دهد.در پایان این درس ها ما نگاهی به گزینه های پس انداز مختلف شما می اندازیم(یعنی ذخیره برای وب)

Edit ویرایش
ویرایش به طور معمول به شما امکان کپی،برش وچسباندن را می دهد.در فتوشاپ همان جایی است که شما لایه ها راتغییر می دهید وفضاهای رنگ خود را تنظیم می کنید.

Image تصویر
ایمیج تنظیمات تصویر وبوم را به شما می دهد از جمله اثرات مخرب که در پالت تنظیمات خود نیز خواهید یافت گزینه های این منو به گونه ای طراحی شده اند تا تصویر را به طور کلی تحت تاثیر قرار دهند اگر چه بسیاری از تنظیمات تنها به یک لایه اعمال می شوند.

Layer لایه
لایه به شما اجازه می دهد تاتمام کارهایی که می توانید در پالت لایه انجام دهید با چند گزینه دیگر انجام دهید. این منو همچنین به شما اجازه می دهد لایه های تنظیم واشیاءهوشمند را ایجاد کنید.(گروهی از لایه ها به عنوان یک شی واحد مورد استفاده قرار می گیرند.

Select انتخاب کردن
در حالی که ابزار مارکو ولاسو ابزار اصلی انتخاب اشیا هستند منو انتخاب می تواند به شما کمک کند تا انتخاب را اصلاح کنید یا انتخاب های جدیدی را بر اساس معیار های خاص ایجاد کنید(مانند گستره رنگ ودرخشندگی)

Filter صافی
صافی شمارا گنجینه ای از ---- های توکار(در صورتی که نصب شده باشند)می ساز. ---- های فتو شاپ می توانند باعث محو،تیز،تحریف وتغییر تصویر شما(یا لایه های تصویر)در بسیاری از روش های مختلف ومنحصر به فرد باشند.بهترین راه برای آشنایی با این ----ها اینست که همه آنها را امتحان کنید این می تواند کمی طول بکشداما بازی کردن با آن ها سرگرم کننده است وببینید آنها چه می کنند.ما در درس های بعدی وارد جزئیات می شویم اما تنها به چند ---- مهم نگاه می کنیم.

Analysis آنالیز
آنالیز، تحلیل ابزارهای اندازه گیری را فراهم می کند.زمان هایی وجود دارد که شما به این ابزار نیاز داریدتا تغییرات دقیقی برای تصاویر خود ایجاد کنید.ما در این منو ابتدایی هیچ چیزی را پوشش نخواهیم داد.

۳D سه بعدی
همان طور که قبلا اشاره شد ما سه بعدی را پوشش نمی دهیم اگر تصمیم گرفتید بعدا درمورد سه بعدی بیشتر بدانید ممکن است بخواهید خودتان این منو را در برخی موارد بررسی کنید.

View دیدها
ویو امکان مشاهده گزینه های مختلف را برای شما فراهم می کند.به شما امکان می دهد خط های راهنمایی که ایجاد کرده ایدرا پنهان کنید(برای مثال ویدئو را مشاهده کنید) به گوشه وکناره لبه ها وشبکه روی بوم بروید مشاهده این شبکه نامرئی نیز می تواند در منوی نمایش خاموش شود.

Windowپنجره
Window به شما اجازه مخفی کردن ونشان دادن پنجره های مشخصی را می دهد.شما همچنین می توانیدپنجره فتوشاپ خود راترتیب داده وپالت را به عنوان یک پنجره از پیش تعیین شده ذخیره کنید.

 معرفی و بیان کاربرد نرم افزار SPSS – آموزش تعریف متغیرها و ورود داده در SPSS

در این صفحه به معرفی کامل نرم افزار SPSS (اس پی اس اس) ، که آشنای دیرینه، بی بدیل و محبوب محققان و دانشجویان کشور و معروف ترین و پر استفاده ترین نرم افزار آماری در کشور عزیزمان ایران است می پردازیم. و سعی می کنیم همه آنچه را که در مورد آن می خواهید بدانید را یا همین جا بیان کنیم یا اینکه به آن لینک بدهیم تا بتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.

همچنین نحوه تعریف متغیر و ورود به SPSS  را آموزش می دهیم، آموزشی از نوع آموزش تصویری.

چنانچه مایلید اطلاعات این نرم افزار را از وب سایت شرکت سازنده آن یعنی IBM بدست آورید، این صفحه را ملاحظه نمایید: سایت اصلی نرم افزار spss.  .

فهرست مطالب به قرار زیر است و با کلیک بر روی هر عنوان مرورگر مستقیما سراغ آن بخش از صفحه می رود.

فهرست مطالب
1-نرم افزار spss چیست؟

2- تاریخچه نرم افزار SPSS

3- کاربرد نرم افزار SPSS

4- زیر مجموعه های خانواده نرم افزاری SPSS

5- سه مرحله اساسی در کار با نرم افزار اس پی اس اس

6- دانلود و نصب SPSS

7- معرفی SPSS (فیلم توضیح محیط نرم افزار اس پی اس اس)

8- شرح منوهای نرم افزار اس پی اس اس

1-8- منوی File نرم افزار SPSS

2-8- منوی Edit در نرم افزار SPSS

3-8- منوی View در نرم افزار SPSS

4-8- منوی Data در نرم افزار SPSS

5-8- منوی Transform  در نرم افزار SPSS

6-8- منوی Analyze  در نرم افزار SPSS

7-8- منوی Direct Marketing  در نرم افزار SPSS

8-8- منوی Graphs  در نرم افزار SPSS

9-8- منوی Utilities  در نرم افزار SPSS

9- تعریف متغیرها در SPSS

10- ورود داده ها در SPSS

11- ذخیره کردن داده ها در SPSS

12- سفارش تحلیل فصل 4 پایان نامه با SPSS

13-نمونه خروجی برخی آزمون های آماری در SPSS

 {برو به فهرست}

1- نرم افزار SPSS چیست؟
SPSS نام یک نرم افزار آماری است که برای تجزیه و تحلیل آماری، خصوصا تحلیل نتایج پرسشنامه های تحقیقات میدانی، و همچنین آزمون فرضیات تحقیق و پایان نامه ها استفاده می شود.

Spss حقیقتا نرم افزاري تخصصي مربوط به علم آمار مي باشد كه شهرتي جهاني دارد. نام این نرم افزار یعنی SPSS مخفف حروف اول عبارت “Statistical Package for the Social Sciences”، به معنای “نرم افزار آماری برای علوم اجتماعی” است. زيرا در ابتدا اين نرم افزار بيشتر با هدف كاربرد و استفاده از آمار و روشهاي آماري در علوم اجتماعي نوشته شده است اما در حال حاضر از اين نرم افزار براي تحليل و آناليز آماري مشاهدات و پرسشنامه ها و آزمايشات در تمامي رشته ها استفاده مي گردد.

پر کاربرد ترین نرم افزار آماری کشور
این نرم افزار به دلیل سادگی و پوشش نسبتا کامل روش های آماری، تبدیل به پر کاربردترین نرم افزارهای آماری در کشور ما شده است و با آن مي توان روشها و آزمونهاي آماري را با دقت و سرعت انجام داد.

نرم افزار spss

هر پژوهشی و پایان نامه ای که محقق در آن قصد دارد روابط بین متغیرها و پدیده ها را کشف و یا بیان کند، یا اینکه فرضیات تحقیق خویش را بر اساس پرسشنامه های طیف لیکرت سنجش و سپس آزمون نماید، نیاز به کار با نرم افزار SPSS دارد.

همچنین برای محاسبه پایایی پرسشنامه با آلفای کرونباخ، محاسبه همبستگی میان متغیرها و انجام رگرسیون و مواردی از این دست نیاز به استفاده از SPSS می باشد.    {برو به فهرست}

باید به عنوان یک شرکت آماری اذعان کنیم، فردی که آمار نداند نمی تواند با این نرم افزار کار کند. زیرا هر آن چه در این نرم افزار از منوها و آزمون ها مشاهده می شود بر مبنای علم آمار است. بنابراین چنانچه می خواهید با این نرم افزار آماری کار کنید، ابتدا باید دروس مربوط به آمار را گذرانده باشید یا اینکه خودتان ابتدا مبانی نظری آماری در زمینه مد نظر را فرا بگیرید.

2- تاریخچه نرم افزار SPSS
نرم افزار spss اولین بار در سال 1984 (حدود 34 سال پیش) به عنوان یک سیستم تحلیل آماری تحت محیط Dos توسط شرکت SPSS تولید شد. سپس در سال 1992 نسخه تحت ویندوز آن طراحی گردید. اين نرم‌افزار در ابتدا جهت كاربرد در دانشگاه استانفورد شيكاگو طراحي شده بود ولي بعدها در پژوهش‌هاي بسيار زيادي در زمينه‌هاي موضوعي متعدد از جمله بازاريابي، علوم بهداشتي، مسائل مالي شركت‌ها، تعليم و تربيت و … به كار گرفته شد.

طراحان اين نرم‌افزار يعني ناي (Nie)، هول (Hull) و بنت (Bent) با تخصص‌هاي متفاوت اين نرم افزار را بر پايه استفاده در عمليات آماري طراحي نمودند تا داده‌هاي خام را به اطلاعات پردازش شده و مناسب براي تصميم‌گيري تبديل نمايند. بعدها اين نرم‌افزار به يك نرم‌افزار بين‌المللي تبديل شد و طراحان آن فهميدند كه طرح آنها چيزي بيش از يك روش مفيد براي تجزيه و تحليل داده‌ است و در واقع اين نرم‌افزار يك محصول پويا و ماندني است.

نسخه های مختلف spss
نرم افزار SPSS در محیط ویندوز نسخه های زیادی از 6 تا 24 (زمان نگارش این متن) دارد که قاعدتا هر نسخه نسبت به نسخه های ماقبل برتری هایی دارد و همواره پویایی این نرم افزار مد نظر بوده است. اما توجه داشته باشید که از آن جایی که اصول علم آمار ثابت است (آزمون تی تست یا رگرسیون، قرار نیست با گذشت زمان کوتاه تغییر خاصی بکند)، نباید انتظار داشته باشید که در هر نگارش این نرم افزار اتفاق خارق العاده ای بیفتد. مگر اینکه آزمون های جدید یا محاسبات جدید به آن اضافه گردد.

طبق آنچه ما در نسخه های مختلف این نرم افزار دیده ایم، می توان گفت از نسخه 16 SPSS به بعد، خروجی ها تغییر قابل توجهی ننموده اند. در نسخه های 22 و جدید تر اس پی اس اس، محیط کاربری زیباتر شده است و البته حجم فایل نصب نرم افزار نیز افزایش زیادی یافته است اما spss 16 همان کاری را انجام می دهد که spss 22 انجام می دهد. یک مثال خوب برای مقایسه تفاوت spss 16 با spss 22 ، مقایسه کارایی Word 2003  با Word 2010 است. هر دو نسخه کار شما را راه می اندازند، اما اگر ویندوز و سیستم شما به روز است و از نظر فضای دیسک محدودیت ندارید، بهتر است نسخه جدیدتر را استفاده نمایید.  {برو به فهرست}

نسخه های قابل دانلود از سایت شرکت آماری اطمینان شرق
قابل ذکر است نسخه های 16 و 22 نرم افزار spss را از همین وب سایت می توانید دانلود نمایید. راهنمای نصب به صورت تصویری موجود است: دانلود و نصب SPSS

3- کاربرد نرم افزار SPSS
دانلود spss

نرم افزار spss که شرکت IBM آنرا با قیمتی در حدود 400 هزار تومان (صد دلار) عرضه می کند، کاربردهای بسیار وسیعی در تحقیقات علمی و پایان نامه های رشته مختلف دانشگاهی ما دارد. البته در ایران ما به صورت رایگان از این نرم افزار استفاده می کنیم و می توانید بدون پرداخت وجهی از همین وب سایت آنرا دانلود و نصب نمایید.

آمار علمی است که مورد نیاز تمام رشته ها است: هنگام اثبات یا رد فرضیات تحقیق. بنابراین کاربرد آمار واقعا زیاد و گسترده است و در پای آنرا در تصمیم گیری های علمی می توان دید.

کاربرد SPSS در علوم اجتماعی و علوم انسانی
بالاترین و بیشترین کاربرد این نرم افزار محبوب در رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی است. جایی که در آن از پرسشنامه به طور گسترده برای اندازه گیری روابط انسانی و شاخص های اجتماعی و رفتاری استفاده می شود. نرم افزار SPSS بهترین نرم افزاری است که برای تجزیه و تحلیل پرسشنامه های طیف لیکرت می تواند مورد استفاده قرار گیرد و در این زمینه رقیبی ندارد. 

کاربرد SPSS در اقتصاد
پژوهشگران رشته های مرتبط با اقتصاد جهت بررسی فرآیندهای زمانی اقتصادی و درک تاثیرات متقابل عوامل اقتصادی بر روی یک عامل و یا بر روی یکدیگر می توانند در SPSS از دستورات رگرسیون (Regression)، سری زمانی (Time series) و آزمون همبستگی (Correlate)، برای تحلیل یافته های خویش بهره برند. همچنین می توانند برای تهیه و تنظیم دقیق ترین و تحلیلی ترین گزارشات اقتصادی از توصیف و استنباط اطلاعات توسط SPSS استفاده نمایند. البته قابل ذکر است برای تحلیل های دقیق تر اقتصاد سنجی از نرم افزار EViews نیز استفاده می شود (مراجعه به سایت ویژه نرم افزار EViews).

کاربرد SPSS در پزشکی
پژوهشگران زمینه های پزشکی جهت استنباط از نتایج تحقیقات و آزمایشات دقیق خود از انواع مختلف آزمون های آماری مانند آزمون t، جداول توافقی، آنالیز واریانس (ANOVA)، آزمون نسبت، آزمون های مقایسه میانگین، رگرسیون، آزمون های ناپارامتری و … استفاده می نمایند.

کاربرد SPSS در صنعت
جهت انجام تحقیقات در رشته های مرتبط با صنعت و استنباط از نتایج مشاهدات و اطلاعات، علاوه بر آمارهای توصیفی، آزمون های مقایسه میانگین، آزمون نسبت، t-test، آنالیز واریانس، تحلیل همبستگی، جداول توافقی، آزمون های ناپارامتری و . .. استفاده می شود.  {برو به فهرست}

کاربرد SPSS در کشاورزی
استفاده از آزمون های آنالیز واریانس با کمک نرم افزار SPSS، در تحقیقات و پایان نامه های رشته های مرتبط با کشاورزی بسیار متداول است.

4- زیر مجموعه های خانواده نرم افزاری SPSS
زیر مجموعه‌های خانواده نرم‌افزاری SPSS فراوان بوده و به قرار زیر هستند:

Analytical Decision Management
Predictive Customer Intelligence
Predictive Maintenance and Quality
Social Media Analytics
SPSS Amos
SPSS Analytic Server
SPSS Collaboration and Deployment Services
SPSS Data Collection
SPSS Data Collection Heritage
SPSS Modeler
SPSS SamplePower
SPSS Statistics
SPSS Text Analytics for Surveys
SPSS Visualization Designer
رایج ترین ها در ایران
می توان گفت از 14 نرم افزار فوق در کشور ما، تنها مورد شماره 5 و شماره 12 مورد استفاده قرار می گیرند. چنانچه مایلید در خصوص Amos (نرم افزار ایموس) اطلاعات کامل بدست آورید به این وب سایت ویژه Amos مراجعه نمایید: مدل سازی معادلات ساختاری با ایموس.  {برو به فهرست}

و مورد شماره 14 همان نرم افزار SPSS رایجی است که ما ایرانیان از آن استفاده می کنیم.

5- سه مرحله اساسی در کار با نرم افزار اس پی اس اس
در تحلیل داده‌ها با استفاده از اس‌پی‌اس‌اس، سه مرحلهٔ اساسی وجود دارد:

نخست باید داده‌های خام را وارد کنید و آن‌ها را در یک پرونده ذخیره نمایید. این داده ها معمولا اعداد گزینه های طیف لیکرت در پرسشنامه های تحقیقات میدانی هستند.
دوم باید آزمون آماری مورد نیاز را از منوهای نرم افزار انتخاب نموده و اجرا کنید. {برو به فهرست}
سوم خروجی نرم افزار spss را بررسی و تحلیل نمایید. نتایج این تحلیل است که به شما می گوید فرضیات تحقیق شما رد می شود یا اینکه رد نمی شود.
6- دانلود و نصب SPSS
برای دانلود نرم افزار اس پی اس اس کافی است به آدرس زیر بروید. می توانید نسخه 22 (نسخه جدید spss) و یا نسخه 16 (نسخه قدیمی تر اما کم حجم) را دانلود نمایید. ضمنا آموزش تصویری نحوه نصب نرم افزار نیز درج شده است:

دانلود SPSS با راهنمای تصویری نصب

7- معرفی SPSS (فیلم توضیح محیط نرم افزار اس پی اس اس)
قبل از اینکه به شرح توضیحات بپردازیم خوب است که ویدئوی آموزشی زیر را در خصوص معرفی نرم افزار SPSS مشاهده نمایید. فیلم آموزشی زیر به شما در شناخت نرم افزار spss کمک زیادی خواهد کرد:


{برو به فهرست}

8- شرح منوهای نرم افزار SPSS
حال که در ویدئوی فوق آشنایی مختصری با محیط نرم افزار پیدا نمودید، جای آن است که به تشریح و توضیح هر کدام از منوهای نرم افزار همراه با تصویر منوها بپردازیم. قابل ذکر است تصاویر منوهای نرم افزار مربوط به نسخه 22 نرم افزار SPSS است.

1-8- منوی File نرم افزار SPSS
هدف دستورهای منوی File کار با پرونده ها (فایل ها) است. پر کاربرد ترین دستورها در این منو به ترتیب عبارتند از:

گزینه New برای ایجاد فایل جدید، گزینه Open : باز کردن فایل های موجود، گزینه های Save و Save as برای ذخیره فایل ها، گزینه Print برای چاپ و گزینه Exit برای خروج از برنامه Spss.

تصویر این منو به قرار زیر است:

منوی file نرم افزار spss
منوی file نرم افزار spss

{برو به فهرست}

2-8- منوی Edit در نرم افزار SPSS
این منو امکان انجام انواع ویرایش اطلاعات همانند پاک کردن (Clear)، حذف کردن (Delet)، کپی (Copy)، بریدن (Cut) و چسباندن (Pste) و . . . را فراهم می آورد و در جستجوی داده یا متن نیز به کار می رود.

تصویر منو:

منو edit در spss
منو edit در spss

{برو به فهرست}

3-8- منوی View در نرم افزار SPSS
با استفاده از گزینه های این منو، می توان آرایش پنجره SPSS را تنظیم کرد. برای نمایش یا پنهان سازی قسمت هایی از پنچره SPSS که در منوی View آمده اند، به وسیله گذاشتن یا برداشتن علامت انتخاب در کنار گزینه مربوطه عمل می کنیم.

تصویر منو در نرم افزار اس پی اس اس:

منو view در spss
منو view در spss

{برو به فهرست}

4-8- منوی Data در نرم افزار SPSS
این منو دارای دستورهایی در جهت کار با متغیرهاست. این دستورها شامل تعریف ویژگی متغیرها (Define variable properties)، مرتب سازی متغیرها (Sort)، کار با الگوها، رفتن به مورد خاص، ترکیب و جمع کردن پرونده ها یا فایلهای مختلف (Merge Files) و وزن دهی به موردها (Weigth cases) است.

دستور Split File از موارد دارای کاربرد مهم در این منو است که گاهی در تحلیل آماری با spss ملزم به استفاده از آن می شویم.

تصویر منو در spss:

منو data در spss
منو data در spss

{برو به فهرست}

5-8- منوی Transform  در نرم افزار SPSS
از دستورهای منوی Transform برای محاسبه متغیر جدید بر اساس متغیرهای موجود و استفاده از توابع ریاضی و آماری مختلف (Compute)، کد گذاری مجدد داده ها (Recode)، جایگزینی مقادیر گمشده (Replace Missing Values) و . . . استفاده می شود.

تصویر این منوی نرم افزار spss به قرار زیر است:

منو transform در spss
منو transform در spss

{برو به فهرست}

6-8- منوی Analyze  در نرم افزار SPSS
در مبحث تحلیل آماری، این منو را می توان قلب و موتور اصلی نرم افزار SPSS دانست. برای انجام آزمون های آماری و بررسی اثبات یا رد فرضیات تحقیق، از دستورات این منو نرم افزار اس پی اس اس استفاده می شود. در بخشهای مختلف این وب سایت و در موقعیت مناسب هر کدام از این دستورات را شرح خواهیم داد.

تصویر منو آنالیزهای آماری spss به قرار زیر است:

منو analyze در spss
منو analyze در spss

{برو به فهرست}

7-8- منوی Direct Marketing  در نرم افزار SPSS
این منو دارای روش های مختلفی برای بررسی پژوهش های بازاریابی است. مواردی چون ویژگی های جمعیت شناختی پاسخ دهندگان، بخش بندی بازار، و . . . در این منو قرار دارد.

این منو فقط یک گزینه Choose Technique دارد و لذا از درج تصویر آن صرف نظر می کنیم.

{برو به فهرست}

8-8- منوی Graphs  در نرم افزار SPSS
از این منو و دستورات آن برای ترسیم انواع نمودارها در spss و ویرایش آنها استفاده می شود. تصویر منو به قرار زیر است:

منو graphs در اس پی اس اس
منو graphs در اس پی اس اس

{برو به فهرست}

9-8- منوی Utilities  در نرم افزار SPSS
در این منو از طریق دستور Utilities شناسنامه متغیرهای پرونده، استخراج می شود و یک سری قابلیت هایی چون اطلاعات راجع به متغیرها و فایل ها و همچنین تعیین و تعریف متغیرها در این منو وجود دارد.

تصویر این منوی spss:

منو utilities در spss
منو utilities در spss

منوهای دیگر این نرم افزار آماری، که عبارتند از Add-ons، Window و Help کارکرد خاصی در زمینه تحلیل آماری نداشته و همانند سایر نرم افزارهای رایج می باشند، لذا لزومی ندارد در اینجا به آن بپردازیم.{برو به فهرست}

9- تعریف متغیرها در SPSS
برای تعریف متغیرها در نرم افزار اس پی اس اس ابتدا روی زبانه Variable View کلیک کنید. در هر سطر از این کاربرگ یک متغیر تعریف می شود و هر ستون آن نیز بیانگر ویژگی خاصی در ارتباط با متغیر است.

لازم نیست همه جزئیات و ویژگی ها را تغییر دهید و اکثر آنها به حالت پیش فرض می توانند باقی بمانند و شما با تغییر ندادن آنها بدون هیچ مشکلی می توانید با نرم افزار کار کنید. بنابراین ما فقط موارد اصلی و ضروری را در اینجا ذکر می کنیم و توضیح می دهیم:

ستون Name (وارد کردن نام متغیر):
در این ستون نام متغیر را بنویسید. بهتر است در این ستون نام متغیرها را به صورت انگلیسی (یا فینگلیش) وارد کنید. در جای دیگری که در ادامه توضیح خواهیم داد می توانید نام فارسی متغیر را وارد کنید.

نام متغیر در spss مشمول محدودیت هایی است که عبارتند از: 1- باید با حرف شروع شود. 2-نباید با یک نقطه تمام شود. 3- نباید شامل فاصله یا کاراکترهای خاص به جز _ , @, $, # باشد.

ستون Lable (تعیین برچسب متغیر):
در ستون برچسب، تعریف گویا و کامل تری برای متغیر ارائه می شود. در بخش قبل گفتیم در ستون نام متغیر از نام فارسی استفاده نکنید. حالا در این ستون می توانید نام فارسی متغیر را بنویسید. بدین ترتیب در خروجی نرم افزار spss نام متغیرها را به صورت فارسی خواهید دید.

بقیه ستون های کاربرگ Variable View را می توانید به صورت پیش فرض باقی بگذارید. توجه کنید که برای ورود داده از این کاربرگ نمی توانید استفاده کنید و فعلا فقط نحوه تعریف متغیرها را گفتیم. نکته دیگر اینکه در اینجا متغیرها به صورتی تعریف شدند که مقادیر عددی وارد نرم افزار شود. مثلا به جای گزینه خیلی زیاد عدد 5 وارد نرم افزار spss شود.

یک نمونه تعریف متغیر در نرم افزار spss در تصویر زیر قابل مشاهده است. می توانید طبق همین الگو می توانید متغیرهای خود را وارد نرم افزار کنید:

تعریف متغیر در spss
تعریف متغیرها در spss

چنانچه مایلید ما برای شما فایل ورود داده را آماده کنیم
توجه داشته باشید که فرآیند ورود داده به نرم افزار  بسیار وقت گیر و مهم می باشد (مثلا ورود اطلاعات 120 پرسشنامه به نرم افزار). اگر در این فرآیند اشتباهی رخ دهد ممکن است کل زحمات شما به هدر برود. بنابراین اگر خیلی به نرم افزار مسلط نیستید، می توانید از کمک و پشتیبانی ما استفاده نمایید. ضمن اینکه ما آمادگی داریم پرسشنامه های شما را به نرم افزار وارد کنیم. کافی است با ما تماس گرفته و پرسشنامه ها را برای ما پست کنید: خدمت ورود داده به نرم افزار

چنانچه مایلید بر اساس پرسشنامه تان، ما فایل ورود داده در نرم افزار spss یا در Excel را برای شما آماده کنیم، تا با فکری آسوده نسبت به ورود داده های پرسشنامه های خود اقدام نمایید و از پشتیبانی تلگرامی و یا ایمیلی ما نیز بهره مند شوید، کافی است این خدمت را از شرکت آماری اطمینان شرق خریداری نمایید:   تهیه فایل اکسل یا spss برای وارد کردن داده های پرسشنامه . {برو به فهرست}

10- ورود داده ها در SPSS
توجه شود در اینجا متغیرها به صورتی تعریف شدند که مقادیر عددی طیف لیکرت در پرسشنامه های SPSS وارد نرم افزار شود. مثلا به جای گزینه خیلی زیاد عدد 5 وارد نرم افزار spss شود.

برای ورود داده ها به اس پی اس اس، ابتدا باید روی زبانه Data View کلیک کنید. این زبانه در پایین سمت چپ نرم افزار قرار دارد. در فیلم آموزشی فوق در این صفحه، این زبانه معرفی شده است.

در کاربرگ Data View، هر ستون معرف یک متغیر  هر سطر معرف یک مورد (Case) است. منظور از مورد هر پاسخگو به پرسشنامه شماست.

نام متغیرهای تعریف شده در بخش قبل، در بالای هر ستون کاربرگ Data View نشان داده شده است. کافی است مقادیر یا مشاهدات مربوط به هر متغیر را در سلول مربوط به آن متغیر وارد کنید.

تصویر زیر صفحه ورود داده مربوط به متغیرهای تعریف شده در بخش قبلی را نشان می دهد:

ورود داده در اس پی اس اس
ورود داده در spss

{برو به فهرست}

11- ذخیره کردن داده ها در SPSS
برای ذخیره کردن داده ها در نوار منو، File را انتخاب کنید. سپس در پنجره File روی گزینه Save as کلیک کنید تا کادر مکالمه آن باز شود. در این کادر، نام متغیر به صورت انگلیسی (از نام فارسی اجتناب کنید) را درج و محل ذخیره را نیز تعیین کنید. با کلیک روی دکمه Save داده ها ذخیره می شوند.

12- سفارش تحلیل فصل 4 پایان نامه با SPSS
از آنجایی که فصل 4 پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری در حقیقت فصل تجزیه و تحلیل آماری است، لذا می توانید در این مسیر از کمک شرکت های معتبر آماری یا افرادی که در این زمینه تخصص و تجربه بهره بگیرید. بهرحال برای اکثر رشته ها از دانشجو انتظار این نیست که با گذراندن 4 واحد درس آمار بتوانند آزمون های آماری پیچیده را با نرم افزار SPSS به انجام برساند.

برای مشاوره و انجام تحلیل فصل 4 پایان نامه خود با نرم افزار SPSS روی کمک ما به عنوان مشاوری خبره و مطمئن می توانید حساب کنید:  درخواست تحلیل فصل 4

1-12- تحلیلگران SPSS نیازمند چه خصوصیاتی هستند؟
انتخاب مشاور و تحلیلگر آماری برای پایان نامه امری است که اهمیت بسیار زیادی دارد و نبایست به سادگی از کنار آن بگذرید. حقیقت این است که زیاد نیستند مشاوران خبره و قابل اعتماد SPSS.

اگر مشاور آماری مناسبی انتخاب نکنید، علاوه بر پول، وقت بسیار ارزشمند خود برای دفاع از پایان نامه در مهلت مقرر را از دست خواهید داد!

توضیحات کاملی در خصوص نکات مهم هنگام انتخاب تحلیلگر آماری در این صفحه سایت درج شده که توصیه می کنیم آنرا مطالعه نمایید: ده نکته مهم هنگام انتخاب تحلیلگر آماری

2-12- نکات احتیاطی هنگام کار با نرم افزار SPSS
شیوه صحیح ورود داده در spss بسیار مهم است. خصوصا هنگامی که قصد داریم با روشهای و آزمون های کمی پیچیده تر آن کار کنیم. این وضعیت به گونه ای است که اگر ساختار داده ها در این نرم افزار به درستی تعریف نشود، هنگام خروجی گرفتن به مشکل بر می خوریم.

اين نرم افزار به گونه ای است که کمترین خطا را به کاربر بر می گرداند و در هر حالتي بالاخره خروجي ای مي دهد. بنابرين بسیار مهم است که فردی که مشغول انجام تحلیل آماری است به صحت روش آماري به کار رفته و فنون آن مسلط باشد.

بنابراین مراقب باشید که افرادی ممکن است ادعا کنند کار با این نرم افزار را می دانند و در قبال انجام کاری از شما وجهی دریافت نمایند، اما هنگام بررسی استاد راهنما بر روی نتایج است که مشخص می شود روش به کار رفته نادرست بوده است!! برای توضیحات بیشتر در این رابطه؛ 10 نکته مهم هنگام سفارش تحلیل آماری را مطالعه نمایید. {برو به فهرست}

13-نمونه خروجی برخی آزمون های آماری در SPSS
1-13- آزمون تی تست تک نمونه ای


2-13- آزمون دو جمله ای


3-13- آزمون نیکویی برازش کی دو
4-13- آزمون تی تست با دو نمونه مستقل
تی تست دو نمونه مستقل

5-13- آزمون کی دو (کای اسکوئر)
آزمون کای اسکوئر

6-13- آزمون ANOVA (آنوا)
آزمون آنالیز واریانس

4.4

 برخی شهرهای چین که از نمونه اروپایی آن کپی شده اند

چینی ها اینقدر به کپی برداری مشهور شده اند که انگار این را رسالت خود میدانند و نمونه‌ای از هر چیزی را در چین میسازند و حالا در پروژه هایی جاه طلبانه سعی در کپی برداری از شهرهای تاریخی اروپایی دارندف در ادامه نمونه هایی که شهرهایی را نام خواهیم برد که از نمونه اصلی کپی شده اند و به هر حال این یک پروژه شکست خورده بوده است.
برخی شهرهای چین که از نمونه اروپایی آن کپی شده اند

در تور چین خواهید دید که مردم چین در عین حال که بسیار سخت کوش هستند بسیار جاه طلب هم میباشند و دوست ندارند چیزی از بقیه دنیا کم داشته اند، چینی ها به ساخت کپی از هر چیزی مشهورند. اما جالب است که آن ها تنها به ساخت کپی از محصولات کشورهای دیگر اکتفا نکرده اند و نمونه هایی تقلیدی از شهرهای مختلف دنیا را هم ساخته‌اند. این نمونه های تقلیدی گاهی بخشی از نمونه اصلی هستند و گاهی هم نمونه اصلی به طور کامل بازسازی شده است. بعضی از این پروژه ها نیمه تمام باقی مانده اند و حالا خالی از سکنه هستند.

در ادامه به 10 شهر در تور چین می پردازیم که به تقلید از شهرهای دیگر دنیا ساخته شده اند.


شهرک تیاندوشنگ شانگهای

بعد از طی کردن مسافتی چند ساعته تا خارج از شهر شانگهای، به شهرک تیاندوشنگ خواهید رسید که به تقلید از شهر پاریس ساخته شده و برج ایفل آن 108 متر ارتفاع دارد.


پارک موضوعی طبیعت گردی هنگ کنگ

در آنسوی رودخانه ای که از شهر هنگ کنگ می گذرد، شهر کوچکی واقع شده که نوعی پارک موضوعی طبیعت گردی است. این پارک دریاچه ای مصنوعی دارد و تمام آن به تقلید از شهر اینتلکن سوییس ساخته شده است.


دهکده ی تاریخی تیانجین

دهکده ی تاریخی تیانجین به کلی تخریب شد تا به تقلید از ناحیه ی منهتن شهر نیویورک اما در ابعادی کوچک تر ساخته شود و سازندگان آن امیدوار بودند این دهکده ی ماهیگیری به قطب اقتصادی دنیا تبدیل شود. در این پروژه فضاهایی برای ساخت نمونه های تقلیدی از دانشگاه جولیارد، مرکز تجاری اداری راکفلر و مرکز هنرهای نمایشی لینکلن در نظر گرفته شده است. پیش از این قرار بود این پروژه تا سال 2019 به پایان برسد اما حالا ساخت و سازها متوقف شده و این شهرک خالی از سکنه باقی مانده است.


دهکده ی فلورنتیا تیانجین

دهکده ی فلورنتیا که در نزدیکی شهر بندری تیانجین واقع شده، در حقیقت یک بازار بزرگ است که استادانه به تقلید از یکی از دهکده های ایتالیا طراحی شده و فواره ها، کانال های آب و هنر موزاییک کاری بناها تکمیل گر آن هستند. در این بازار بزرگ فروشگاه هایی از برندهای مشهوری همچون گوچی و پرادا وجود دارد. این دهکده که توسط یک ایتالیایی ساخته شده حقیقتا حال و هوای ایتالیا را تداعی می کند.


مرکز استان گوانگدونگ چین

هالستات دهکده ای تاریخی در میان رشته کوه های آلپ اتریش است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده، اما نمونه ی تقلیدی آن در مرکز استان گوانگدونگ چین واقع شده است. دولت چین 940 میلیون دلار را صرف ساخت نمونه تقلیدی این دهکده ی زیبایی اتریشی کرد.


هلندِ پودونگ

این شهرک که به عنوان هلندِ پودونگ هم شناخته می شود، با تقلید از کلیشه های معماری شهرهای آمستردام و محله کاتنبروک در شهر آمرسفورت ساخته شده و کانال های آب و آسیاب های بادی تکمیل گر آن هستند. بعضی از بناهای این شهرک عینا به تقلید از نمونه های اصلی شان در هلند ساخته شده اند، مثل موزه ی دریایی هلند و ساختمان بینکورف در آمستردام.


شهرک بریزا سیتا دی پوجیانگ شانگهای

شهرک بریزا سیتا دی پوجیانگ هم که در خارج از شهر شانگهای واقع شده، به دست معماران ایتالیایی و به تقلید از شهرهای مدرن ایتالیا ساخته شد. با این حال، این پروژه نتیجه ی مورد انتظار را نداشته و تبدیل به منطقه ای با ساختمان های اغلب چهارگوش شده که فضاهای سبز و کانال های آبی اندکی دارد.


شهرک تامس در ناحیه سونگجیانگ

خیابان های سنگ فرش شده، خانه های سبک ویکتوریایی و کافه های شهرک تامس در ناحیه سونگجیانگ یادآور حال و هوای شهرهای انگلستان است. بعضی از بناهای تامس عینا به تقلید از نمونهاصلی شان در انگلستان ساخته شده اند. این شهرک هم مانند اغلب شهرک های حاضر در این فهرست، بخشی از پروژه ی «یک شهر بزرگ و 9 شهرک» دولت چین است. هدف از این پروژه آن بود که ساکنان شهر پر جمعیت شانگهای به زندگی در رویاهای اروپایی شان در قالب این شهرک های سبک اروپایی ترغیب شوند.


شهرک آنتیگ شانگهای

شهرک آنتیگ در خارج از شهر شانگهای توسط معماران آلمانی بنا شد. این شهرک مدرن با معماری آلمانی و به شکلی کاربردی ساخته شده و خبری از معماری های باشکوه کاخ های سبک آلمانی در آن نیست. اگرچه قرار بر آن بود که این شهرک 50 هزار چینی را در خود جای دهد اما حالا تقریبا خالی از سکنه است و ظاهرا از هر خانه آن فقط در یکی آز آن ها ساکن هستند.

 فونداسیون سازه های شهر ونیز ایتالیا چگونه ساخته شده اند؟

شهر ونیز از ۱۱۷ جزیره کوچک متصل شده با کانال و پل تشکیل شده است. در واقع لاگونی که شهر ونیز بر روی آن ساخته شده دارای قسمتهایی از آب بیرون زده بوده است اما اکثر نقاط آن عمق آب تا چند متری داشته است. با تکنولوژی آن روزها, مطمئنا بنا کردن شهری بر روی آب بسیار دشوار بوده است. اما ونیزی ها توانستند با کمک روشی زیرکانه اینکار را انجام دهند: برای ایجاد پی استوار بر روی آب, ستونهای چوبی (شمعک) به داخل ماسه زیر آب طوری فرو برده میشده است که در جای خود محکم باقی بمانند. سپس بر روی این ستونهای چوبی یک پلتفرم چوبی قرار داده میشد و در آخر با مصالح بنایی یک دال و سپس خود ساختمان بنا میگشت. البته عوامل متعددی در موفق بودن این روش موثر بوده اند. به عنوان مثال یکی از این عوامل میزان چوب استفاده شده است. طبق یک کتاب نوشته شده در قرن ۱۷ام میلادی و به جزئیات ساخت ونیز میپردازد, برای ساخت کلیسای سانتا ماریا دلا سالوته از بیش از ۱,۱۰۶,۶۵۷ ستون چوبی به ارتفاع ۴ متر استفاده شده است. تنها قرار دادن ستونهای چوبی (شمعکهای پی) بیش از ۲ سال و ۲ ماه به طول انجامید. علاوه بر آن با توجه به اینکه منطقه خود هیچ منبع چوبی نداشته است, چوب مورد نیاز توسط کشتی از جنگلهای اسلوونیا و کرواسی آورده میشد.
شاید با خود بگویید چگونه پی چوبی میتواند چندین قرن بدون هیچ مشکلی سازه های سنگین ونیزی را تحمل کنند؟ راز پایداری این پی های چوبی در غرق کردن آنها در آب شور است. پوسیدگی چوب توسط میکروارگانیسمهایی از قبیل قارچها و باکتری ها صورت میگیرد اما با غرق کردن چوب در آب شور و دور نگه داشتن آن از اکسیژن, عمل پوسیدگی رخ نمیدهد. علاوه بر آن جریان مداوم آب املاحی باعث شده که این چوبهای غرق شده به سختی بیشتری رسیده و امروزه همانند سازه های سنگی سخت شوند.

با پی بردن به این موضوع که پی های چوبی در آب لاگون به مرور زمان نه تنها پوسیده نشده بلکه محکم تر خواهند شد, ونیزی ها توانستند از سازه هایی بنا کنند که چندین قرن بدون آسیب باقی مانده و امروزه گردشگران, به خصوص مهندسین عمران و معماری (!) , را به حیرت در بیاورند.

 اعتراض‌ها به نتایج و سهمیه‌‌های کنکور ارشد شهرسازی 1398 پیگیری ازطریق نمایندگان مجلس

خبر فوری و مهم کمپین اعتراض به نتایج کنکور

به گزارش خبرنگار سیاسی

، 10280 نفر از دواطلبان کنکور ارشد 98 با پیوستن به کمپینی در سامانه « فارس من» به نتایج نهایی و انواع سهمیه در کنکور ارشد 98 اعتراض کرده و خواستار پیگیری این مسئله شدند.

برهمین اساس، گروه سیاسی تلاش دارد از طریق گفت وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی این موضوع را پیگیری کند.

لازم به ذکر است، مخاطبان سامانه فارس من اخیرا با ارسال پیامی در این سامانه خواستار کاهش سهیمه‌های پذیرش در آزمون کارشناسی ارشد و افزایش ظرفیت‌ها شدند.

متن این پیام در ادامه آمده است:

« با سلام و احترام فراوان؛ ما همیشه و در همه حال مدیون رشادت های خانواده های شاهد و ایثارگر هستیم و این سرافزاری ایران عزیزمان را مدیون آنانیم که برای دیدار دوست از هر غیر دوست بریدند و رفتند. اما نتایج نهایی کنکور ارشد همه داوطلبان و کارشناسان این وادی را شوکه کرده. با توجه به اعلام نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۸ و اختلاف فاحش و غیر قابل پیش بینی محل قبولی داوطلبین سال 98 در مقایسه با محل قبولی رتبه های مشابه در سنوات گذشته با وجود عدم تغییر محسوس ظرفیت‌های اعلام شده برای دانشگاهها در مقایسه با ظرفیت‌های سنوات قبل، بخش اعظمی از ظرفیت‌های آزاد اعلام شده در دفترچه انتخاب رشته به سهمیه‌های 25 درصد و 5 درصد و استعداد درخشان اختصاص داده شده.

شایان ذکر است این اختلاف فاحش محل قبولی به حدی است که نتیجه نهایی برخی رتبه‌های دو رقمی در برخی رشته ها نیز مردود اعلام شده! و خیلی از داوطبلان امسال نسبت به داوطلبان پارسال با رتبه های یکسان دانشگاه هایی با چندین سطح پایین تر قبول شده اند.

این موضوع باعث سردرگمی داوطلبین و از دست دادن انگیزه ادامه تحصیل بسیاری از دانشجویان شده. در صورتی که انتظار میرفت در سال رونق تولید ظرفیت پذیرش دانشگاهها چه علوم انسانی چه فنی چه علوم پایه چه هنر و .... افزایش یابد تا با فراهم آمدن بستری مناسب، از توانمندی‌ها و استعداد‌های دانشجویان عزیز استفاده بهینه شود، نه اینکه با کاهش ظرفیت تا حدودی و یا برخلاف سال های قبل اختصاص سهم بسیار وسیعی از ظرفیت سهمیه های اصلی و آزاد به سهمیه های 25 درصد و 5 درصد و استعداد درخشان عدالت آموزشی بیش از پیش مورد هجمه قرار گرفته و بسیاری از دانشجویان با انگیزه و پرتلاش را قربانی این تصمیمات ناعادلانه کند.

ما دانشجویان از مسئولین امر از رییس و اعضای کمسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ، تمامی نمایندگان محترم منتخب مردم و ملت در مجلس شورای اسلامی، نهاد محترم ریاست جمهوری، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دیوان عدالت اداری، بازرسی کل کشور با توجه به قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی اجتماعی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران 13961400 در تاریخ 13951214 که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد، ماده 90 این قانون علاوه بر ماده 70 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحیه بعدی آن در ماده 47 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت 2 و تبصره بند الف ماده 90 قانون پنج ساله ششم تقاضامندیم که این قانون به طوری اصلاح شود که حقوق داوطلبان سهمیه آزاد تضییع نشود و بهترین منطقی ترین کار این است که سهمیه های 25 درصد و 5 درصد و استعداد های درخشان همگی مازاد بر ظرفیت های اعلامی سازمان سنجش در دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد باشد که این تبعیض و بی عدالتی و دو دستگی بین داوطلبان آزاد و سهمیه دار که همگی فرزندان و آینده سازان این مرز و بوم و این کشور هستن ایجاد نشود.

ما امضا کنندگان این نامه از همه مسولین نام برده شده در بالا عاجزانه درخواست میکنیم، بزرگواری نموده و نسبت به پیگیری این مهم اقدامات لازم را مبذول فرمائید. خواسته اصلی ما: الف.ما خواهان اعمال سهمیه های ۲۵درصد و ۵ درصد و استعداد درخشان به صورت مازاد بر ظرفیت های موجود در دفترچه انتخاب رشته هستیم همانطور که سال های قبل اجرا میشده و می خواهیم محاسبه تمامی سهمیه ها به صورت سهمیه مازاد باشد. ب. تعویق زمان ثبت نام دانشگاه ها با توجه به هم پوشانی تعطیلات تابستانی مجلس و زمان اعلام نتایج در دهه محرم روند اعتراض و رسیدگی را خیلی کند کرده و بین اعلام نتایج تا ثبت نام در دانشگاه زمان خلیی اندکی داریم.

لطفا زمان ثبت نام دانشگاه ها رو به تعویق بیاندازید. و در آخر همه مسولان تصمیم گیرنده در این موضوع رو به حدیثی از امام حسین علیه السلام و سخنی از رهبر فرزانه و حکیم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای ارجاع میدهیم امام حسین علیه السلام می‌فرمایند: با عدالت است که کار مردم اصلاح میشود. رهبر فرزانه و حکیم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار جوانان در 28 مهر ماه 1395 فرمودند: جوانان نخبه را هدایای نفیس الهی و امانتی در دست مسئولان خواندند و با تأکید بر اینکه حتی لحظه ای در دفاع از جامعه علمی و‌ نخبگان کشور کوتاه نمی آیند افزودند: با تکیه بر نخبگان و فرزانگان و در پرتو ایجاد نسلی جوان و پر تلاش، ایران بزرگ به کشوری پیشرفته، قدرتمند، شریف، عزیز و برافرازنده پرچم تمدن نوین اسلامی تبدیل خواهد شد.»

 جواب اسکیس ارشد طراحی شهری 1398

جواب اسکیس طراحی شهری 1398_ایران شهرساز
عضویت در تلگرام
radiokonkorshahrsaz
کاری از سایت ایران شهرساز توسط مشاور اسکیس ایران شهرساز خانم مهندس رحیمی فرد
.rar   جواب اسکیس ارشد طراحی شهری 1398.rar (اندازه: 3.83 MB / تعداد دفعات دریافت: 530)

 کارنامه و رتبه های برنامه ریزی شهری و طراحی شهری 139۸

درود

نتایج اعلام شد به مرور کارنامه ها را در سایت قرار خواهیم داد
لطفا کارنامه تان را در سایت قرار دهید یا به ایمیل iranshahrsaz@yahoo.com ارسال کنید.
یا در تلگرام به آی دی زیر ییام دهید
iranshahrsaz
ایران شهرساز به تمام داوطلبینی که کارنامه شان را ایمیل کنند هدایایی در نظر خواهد گرفت.
منتظر کارنامه های شما عزیزان هستیم.

 انتشار کتاب شکوفایی شهری، وضعیت شهرهای جهان در سال 2012-2013

انتشار کتاب شکوفایی شهری، وضعیت شهرهای جهان در سال 2012-2013

تألیف: برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد
مترجم: مهندس فرهاد علیزاده افشار ، دکتر فروغ خزاعی نژاد
ناشر: انتشارات پاپلی – نشر کتاب امید
تاریخ انتشار: ۱۳۹8
تیراژ: ۱۰۰۰ نسخه
تعداد صفحات: 303
قیمت: 45000 تومان

اگر در گذشته ای نه چندان دور بخش عمده جمعیت جهان در روستاها زندگی و کار میکردند امروزه شهرها مکان اصلی کار و سکونت و گذر عمر نسل بشر شده اند.بنابراین جهان امروز، جهان شهر و شهرهای جهانی است که در ارتباطی پیچیده و تنگاتنگ با یکدیگر قرار دارند، با این حال شهرها اگرچه مرکز توسعه، تحول، تنوع و بسیاری پیشرفت ها و امکانات هستند، جایگاه اصلی بحران های مالی، اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی و سیاسی نیز هستند. که آن ها را از رونق و شکوفایی مورد انتظار دور میکند. از این رو پرداختن به مشکلات متعدد شهرها و تلاش برای احیا و شکوفایی آن ها از جنبه های مختلف موضوعی مهم و درخور توجه است که مطالعات بسیاری در دهه های اخیر پرداخته اند. چراکه تجربه شهرهای مختلف در رویارویی با مشکلات و موانع گوناگون از یک سو و موفقیت ها و نوآوری های آنان در سراسر دنیا می تواند راه پیشرفت و حل مشکلات شهرهای دیگر باشد.
کتاب شکوفایی شهری وضعیت شهرهای جهان در سال 2012-2013 ، با این هدف و در راستای حل مشکلات شهرهای معاصر و دور شدن آن ها از توسعه و بالندگی به طرق مختلف و معرفی شکوفایی شهری و ابعاد آن، موانع شکوفایی شهری قاره های مختلف، درجات مختلف شکوفایی در شهرهای متفاوت و مباحثی مشابه توسط سازمان ملل متحد تالیف و تدوین شده است.بیان مثال های متعدد از شهرهای مختلف دنیا و تجارب ارزشمند شهرهای کوچک و بزرگ در راستای بهبود شکوفایی آن ها اهمیت ویژه ای به این کتاب داده است. علاوه بر این کتاب به ارزیابی و بیان نظرات خبرگان محلی در قاره های مختلف در موضوعات متنوع مرتبط با شکوفایی و سنجش کیفیت زندگی و محیط زیست پرداخته است.
نظر به مشکلات شهرهای کوچک و بزرگ کشورمان در دهه های اخیر از یک سو و ضرورت استفاده از تجارب جهانی در راستای حذف موانع و توسعه و بالندگی و رفاه هرچه بیشتر جمعیت شهرهای کشور که بیش از نیمی از جمعیت ایران را تشکیل می دهند، کتاب حاضر توسط مهندس فرهاد علیزاده افشار نویسنده، مدرس دانشگاه، محقق و پژوهشگر بین المللی توسعه پایدار شهری و دکتر فروغ خزاعی نژاد، استادیار جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه کوثر بجنورد به زبان فارسی ترجمه شده است.
نظر به مباحث اجمالی یاد شده مطالعه کتاب حاضر برای جامعه دست اندر کار تصمیم گیری، تصمیم سازی، مدیریت و برنامه ریزی شهرها و کلیه دانشجویان مرتبط با مباحث شهر و شهرسازی مفید خواهد بود.


   

 مصاحبه ایران شهرساز با رتبه 16 کشور در گرایش برنامه ریزی شهری آزمون سراسری 1398

این مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 16 کشور در گرایش برنامه ریزی شهری آزمون سراسری 1398 میباشدسلام آقای مهندس و تبریک به شما که توانستید رتبه 16 کشور را کسب کنید.

شما که در مرحله اول رتبه 16 آوردید مطمئنا زحمت زیادی کشیده اید لطفا به سوالات زیر جواب دهید.
1-لطفا خودتان را معرفی کنید.
2-از چه دانشگاهی مدرک گرفتید و معدل شما چند است؟
3-درصد هاتون در هر سرفصل آزمون کارشناسی ارشد چطور بود؟
4- قبل از برگزاری آزمون و آغاز مطالعه برای ارشد فکر میکردید رتبه عالی کسب کنید؟
5-چطور میتوان رتبه خوبی را در کنکور کارشناسی ارشد کسب کنیم؟
6- مطالعه برای قبولی در کنکور را از چه زمانی شروع و طی چه مدت درس خواندید؟
7-پکیج ایران شهرساز از نظر کیفی چطور بود و چقدر در کسب این موفقیت تاثیر داشت؟
8- آزمون های آنلاین ایران شهرساز را شرکت کردید؟ لطفا ارزیابی تان را در مورد آزمون بفرمایید.
9-چه عاملی باعث شد شما در آزمون امسال رتبه 16 بیاورید؟
10-برنامه ریزی شما برای آزمون مرحله دوم چیست؟
11-چه توصیه ای برای افرادی که میخواهند در آزمون 1399 شرکت کنند دارید؟
12-منابعی که بیشترین تاثیر را در کسب این رتبه داشت را هم خلاصه وار بنویسید؟
13-توصیه های شما راجع به خلاصه نویسی چیست؟
14-لطفا بدون هیچ جانبداری بیان کنید که سایت و فضای مجازی در موفقیت شما سهیم بوده یا خیر؟اگر بله در کدام موارد
15-پیشنهاد شما به غیر مرتبط های کنکور 1399 چی هست؟
16-درصد رضایت تان از پکیج خلاصه ایران شهرساز و آزمون های آنلاین و  سایت ایران شهرساز و کانال و گروههای مجازی ایران شهرساز ؟

موفقیت شما را در کار و زندگی و تحصیل از خداوند خواستارم
درج این مصاحبه در سایتها و وبلاگهای دیگر نیاز به اجازه مهندس دارد.

 مصاحبه اختصاصی با رتبه 5 کشور در گرایش طراحی شهری آزمون سراسری 1398

این مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 5 کشور در گرایش طراحی شهری آزمون سراسری 1398 میباشدسلام خامم مهندس و تبریک به شما که توانستید رتبه 5 کشور را کسب کنید.

شما که در مرحله اول رتبه 5 آوردید مطمئنا زحمت زیادی کشیده اید لطفا به سوالات زیر جواب دهید.
1-لطفا خودتان را معرفی کنید.
2-از چه دانشگاهی مدرک گرفتید و معدل شما چند است؟
3-درصد هاتون در هر سرفصل آزمون کارشناسی ارشد چطور بود؟
4- قبل از برگزاری آزمون و آغاز مطالعه برای ارشد فکر میکردید رتبه عالی کسب کنید؟
5-چطور میتوان رتبه تک رقمی یا رتبه خوبی را در کنکور کارشناسی ارشد کسب کنیم؟
6- مطالعه برای قبولی در کنکور را از چه زمانی شروع و طی چه مدت درس خواندید؟
7- شما در موسسه آموزشی ثبت نام نموده بودید؟(لطفا در صورت جواب مثبت اسم موسسه را نام نبرید)
8-چه عاملی باعث شد شما در آزمون امسال رتبه 5 بیاورید؟
9-برنامه ریزی شما برای آزمون اسکیس چیست؟
10-چه توصیه ای برای افرادی که میخواهند در آزمون 1399 شرکت کنند دارید؟
11-منابعی که بیشترین تاثیر را در کسب این رتبه داشت را هم خلاصه وار بنویسید؟
12-توصیه های شما راجع به خلاصه نویسی چیست؟
13-لطفا بدون هیچ جانبداری بیان کنید که سایت و فضای مجازی در موفقیت شما سهیم بوده یا خیر؟اگر بله در کدام موارد
14-پیشنهاد شما به غیر مرتبط های کنکور 1399 چی هست؟
15-درصد رضایت تان از سایت و کانال و گروههای مجازی ایران شهرساز ؟

موفقیت شما را در کار و زندگی و تحصیل از خداوند خواستارم
درج این مصاحبه در سایتها و وبلاگهای دیگر نیاز به اجازه مهندس دارد.

 
آخرین ارسال ها
اصول مقدماتی فتوشاپ را در...
انجمن: photoshop
ارسال کننده: ghazalme7
تاریخ: 1398-7-25، 12:12 عصر

معرفی و بیان کاربرد نرم ا...
انجمن: spss
ارسال کننده: ghazalme7
تاریخ: 1398-7-25، 12:11 عصر

طراحی مجسمه های شهری
انجمن: سایر مقالات
ارسال کننده: honarfardi5
تاریخ: 1398-7-16، 04:52 عصر

فرش شهری ، مقدمه ای بر شه...
انجمن: سایر مقالات
ارسال کننده: honarfardi5
تاریخ: 1398-7-16، 04:48 عصر

شهرنشینی و شهرسازی در ایل...
انجمن: سایر مقالات
ارسال کننده: honarfardi6
تاریخ: 1398-7-16، 11:09 صبح

شهر پست مدرن - word
انجمن: سایر مقالات
ارسال کننده: honarfardi6
تاریخ: 1398-7-15، 03:09 عصر

آب و فاضلاب
انجمن: تاسیسات و تجهیزات شهری
ارسال کننده: Mahantara9
تاریخ: 1398-7-15، 12:24 عصر

درخواست نقشه های بازار وک...
انجمن: درخواست نقشه
ارسال کننده: Mahantara9
تاریخ: 1398-7-15، 12:23 عصر

مصاحبه ایران شهرساز با رت...
انجمن: تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
ارسال کننده: Mahantara9
تاریخ: 1398-7-15، 12:22 عصر

برخی شهرهای چین که از نمو...
انجمن: گفتگوی آزاد
ارسال کننده: honarfardi6
تاریخ: 1398-7-14، 05:06 عصر

[-]
جستجو
جستجوی گوگل