ایران شهرساز
یک شهرساز خوب امکان داره بیاد به این سوال جواب بده - نسخه‌ی قابل چاپ

+- ایران شهرساز (https://www.iranshahrsaz.com)
+-- انجمن: چیدمان قدیمی ایران شهرساز (رایگان) (https://www.iranshahrsaz.com/forumdisplay.php?fid=1591)
+--- انجمن: تالار ویژه سایت ایران شهرساز (رایگان) (https://www.iranshahrsaz.com/forumdisplay.php?fid=1)
+---- انجمن: اخبار و اطلاعیه های ایران شهرساز (https://www.iranshahrsaz.com/forumdisplay.php?fid=586)
+---- موضوع: یک شهرساز خوب امکان داره بیاد به این سوال جواب بده (/showthread.php?tid=17255)

صفحه‌ها: 1 2

یک شهرساز خوب امکان داره بیاد به این سوال جواب بده - s1s2s3 - ۱۳۹۲-۶-۳۱

ببنید ما تو طراحی فضاهای شهری پاکزاد جدول هایی داریم با نام اهداف - راهبرد - سیاست
حالا اهداف معلومه که به چی میگن این درست ولی سوال اینجا است منظور از راهبرد و سیاست چیه که با توجه به اهداف تعیین میشه امکان داره دوستان راهبرد و سیاست را با ذکر یک مثال توضیح بدن که الفبای اون را خوب درک کنیم که واقعا منظور از راهبرد و سیاست چیه خواهشا روند توضیح دوستان با توجه به این جمله باشه که : وقتی اهداف تعیین میشه تا اینجا معلوم حالا این راهبرد معنیش چیه و چکاره است و با توجه به اهداف چگ.نه نوشته میشه و حالا که راهبرد گفته شد توضیح داده بشه که سیاست به چه معنی است و چگونه بعد از تعیین راهبرد سیاست را مینویسیم
خواهشا به یک زبان ساده و با مثال های ساده و قابل فهم توضیح داده شود شاید سوال دوستان دیگر هم باشد

RE: یک شهرساز خوب امکان داره بیاد به این سوال جواب بده - URBAN 98 - ۱۳۹۲-۶-۳۱

اهداف که کاملا مشخصه
راهبرد یا استراتژی راههای رسیدن به اهداف هستند
سیاست هم ابزار اجرایی رسیدن به هدف در راستای استراتژی هستند
مثال هم هدف سرزندگی
راهبرد ایجاد تنوع در عملکرد
سیاست ایجاد کاربری های متنوع که در طول شبانه روز نقاط فعال و قابل رویت ایجاد کند

RE: یک شهرساز خوب امکان داره بیاد به این سوال جواب بده - s1s2s3 - ۱۳۹۲-۶-۳۱

خیلی عالی بود دوست عزیز جدا خوب توضیح دادید شاید سوال ابتدایی بود اما واقعا خیلی ها تو این وال مشکل داشتند من خودم قبلنا برای نوشتن راهبرد و سیاست ها تو پروژهام همیشه از کتاب پاکزاد کپی میکردم چون واقعا درست راهبرد و سیاست را درک نمیکردم ولی الان همه چی اومد دستم و میدونم چیکار کنم ارگ ما همه شهرسازان همه سوالات خود از ساده تا سخت را اینگونه در سایت بپرسیم فکر کنم خیلی پیشرفت خواهیم کرد با سپاس

RE: یک شهرساز خوب امکان داره بیاد به این سوال جواب بده - ایلیا - ۱۳۹۲-۶-۳۱

جدا خیلی عالی بود استفاده کردیم
حالا که این بحث مطرح شد، در حوزه برنامه ریزی هم بخوایم مثالی بزنیم میشه فرضا بهبود وضعیت آلودگی هوای تهران به عنوان یک هدف مطرح میشه. یکی از راهبردها میتونه بهبود وضعیت ترافیکی و حمل و نقل تهران باشه، استفاده از شیوه های حمل و نقل همگانی هم میتونه به عنوان یک استراتژی مطرح بشه. حالا راه اندازی خطوط بی ار تی از ازادی تا تهران پارس میشه یک طرح موضعی
البته این تقسیم بندی یک چیز ثابتی نیست که همه جا استفاده بشه، خیلی از جاها این تعابیر فرق میکنه. در بعضی برنامه ها کلا هدف داریم و راهبرد و طرح یا همون برنامه اجرایی. اما در جای فرضا سلسله مراتبی اینچنینی داریم: اهداف کلان و خرد، راهبرد های کلان و خرد ، استراتژی ها، برنامه های اجرایی، اقدامات
دیگه در بعضی طرح ها خیلی شور میشه. در طرح های شهری هم بهترین نمونش، طرح های cds هست که چشم انداز دارند و سپس سلسله مراتب بالا. یعنی قبل از طرح، چشم انداز مطرح میشه، چیزی که در سوالات کنکور مرحله دوم برنامه ریزی هم جدیدا استفاده شده .
با این حال خیلی درگیر ریز این موارد نشید چون اختلاف هست. همون تقسیم بندی کلی چشم انداز - هدف - راهبرد - استراتژی - اقدامات گویا بیشتر از سایرین مورد پذیرش قرار گرفته

RE: یک شهرساز خوب امکان داره بیاد به این سوال جواب بده - mariiii - ۱۳۹۲-۶-۳۱

شما واقعا این مباحثو کار نکردین تاحالا؟؟؟ واقعا آشنا نیستین؟! پس چطوری قبول شدین واقعا؟!

RE: یک شهرساز خوب امکان داره بیاد به این سوال جواب بده - URBAN 98 - ۱۳۹۲-۷-۱

(۱۳۹۲-۶-۳۱، ۱۱:۵۲ عصر)مری2 نوشته است: شما واقعا این مباحثو کار نکردین تاحالا؟؟؟ واقعا آشنا نیستین؟! پس چطوری قبول شدین واقعا؟!

خدمت شما عارض هستم که خیلی از افرادی که گرایشات شهرسازی را برای ادامه تحصیل انتخاب میکنند از رشته های غیر مرتبط هستند و این امکان وجود دارد که حین مطالعه کتب کنکوری با یکسری اصطلاحات که شهرسازان دائما در طول تحصیل استفاده کرده اند آشنایی نداشته باشند و این امری بدیهی است و ندانستن یک موضوع از موضوعات مطروحه در شهرسازی دلیلی بر کمبود سواد نیست.
این امکان وجود دارد که هر شخصی در یک زمینه مطالعات بیشتری داشته باشد و مطرح کردن سوال و در پی پاسخ برای سوال هیچ مشکلی ندارد که بخواهیم موضع گیری کنیم و یا باعث این شویم که کسی سوالی را نپرسد و به پیام خصوصی اکتفا کند که ممکن است سوال افرادی دیگر هم باشد.که بخاطر دارم همین موضوع را در همین حد ساده در سایت برای شخصی دیگر در پیام خصوصی توضیح داده ام.بهتر نیست اجازه دهیم مشکلات و سوالات راحت بیان شوند؟
حالا که این مبحث مطرح شده در مورد ضوابط هم صحبت بشه خوب است که ضوابط چه تفاوتی دارد و در چه مرحله ای مطرح میشوند با ذکر مثال؟

RE: یک شهرساز خوب امکان داره بیاد به این سوال جواب بده - s1s2s3 - ۱۳۹۲-۷-۱

(۱۳۹۲-۶-۳۱، ۱۱:۵۲ عصر)مری2 نوشته است: شما واقعا این مباحثو کار نکردین تاحالا؟؟؟ واقعا آشنا نیستین؟! پس چطوری قبول شدین واقعا؟!

ببخشید این چه ربطی به قبولی داره مگه تو کنکور همه سوالاتش در مورد راهبرده که بلد نباشیم و قبول نشیم از بعضی از انسانها بدم مییاد که خییل مغرورانه حرف میزنند فقط این را جواب من بدید یعنی هر کی راهبرد و سیاست بلد نباشه دیگه تو کنکور قبول نمیشه من بلدم راهبرد و سیاست ولی دوست عزیز خوب بلد نیستم یعنی برای این مسیله زیاد ذهنم باز نبود همین ولی خواهشا جواب سوال من را حتما بدید این چه ربطی به قبولی تو کنکور داره

RE: یک شهرساز خوب امکان داره بیاد به این سوال جواب بده - m.marziye - ۱۳۹۲-۷-۱

واقعا ارتباطی نداره به قبولی در کنکور چون گاهی واسه منم پیش اومده که یک موضوع رو خیلی روش حساس میشم و متوجه نمیشم... بهتره توی جو دوستانه سایت از این دلخوری ها پیش نیاد
از دوست عزیزمون هم که اینقدر واضح و حوب توضیح دادند تشکر میکنم
و اضافه می کنم که درمورد کتاب دکتر پاکزاد بعضی از استاتید ممکن نظر دیگه ای داشته باشند مثل سایر مسائل شهرسازی اما اصل و اساس همون توضیح دوست عزیزمون

RE: یک شهرساز خوب امکان داره بیاد به این سوال جواب بده - mariiii - ۱۳۹۲-۷-۱

بله صحبت های همگی درست.... منم کسی رو نخواستم محدود کنم... پاسخ این سوالم پاورپوینتشو دارم که مال ترم 7 خودمه. کسی خواست ایمیلشو بفرسته که براش ارسال کنم...
پیروز باشید

RE: یک شهرساز خوب امکان داره بیاد به این سوال جواب بده - Brightness - ۱۳۹۲-۷-۱

(۱۳۹۲-۷-۱، ۰۸:۵۲ صبح)مری2 نوشته است: بله صحبت های همگی درست.... منم کسی رو نخواستم محدود کنم... پاسخ این سوالم پاورپوینتشو دارم که مال ترم 7 خودمه. کسی خواست ایمیلشو بفرسته که براش ارسال کنم...
پیروز باشید
سلام مهندس.بهتر این هست که فایل رو در سایت ارسال کنید تا دیگر دوستان هم استفاده کنند.