ایران شهرساز
نرم افزارهای کاربردی در بازار کار شهرسازی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- ایران شهرساز (https://www.iranshahrsaz.com)
+-- انجمن: چیدمان جدید ایران شهرساز (https://www.iranshahrsaz.com/forumdisplay.php?fid=1592)
+--- انجمن: تالارهای گفتمان و مشاوره (رایگان) (https://www.iranshahrsaz.com/forumdisplay.php?fid=1804)
+---- انجمن: تالار گفتمان برنامه ریزی شهری (https://www.iranshahrsaz.com/forumdisplay.php?fid=123)
+---- موضوع: نرم افزارهای کاربردی در بازار کار شهرسازی (/showthread.php?tid=22281)

نرم افزارهای کاربردی در بازار کار شهرسازی - godonly. - ۱۳۹۳-۴-۲

سلام دوستان

لطفا کسانی که الان مشغول به کار در زمینه طراحی شهری هستند راهنمایی کنن که به ترتیب کدوم نرم افزارهای تخصصی برای یک طراح شهر نیاز هست؟؟

GIS - SKETCH UP - Photoshop - 3D MAX - RHINO - REVIT

خیلی ممنون

RE: نرم افزارهای کاربردی در بازار کار شهرسازی - pishrurbanist - ۱۳۹۳-۴-۲

سلام
خیلی سخته که ترتیبی بر اساس اولویت و اهمیت برای نرم افزار های طراحی قرار داد. بیشتر بستگی به اون طرحی داره که طراح شهری در انجامش نقشی رو به عهده داره. مثلا اینجا 4 تا نرم افزار مدلینگ سه بعدی نوشته شده شده که خیلی از دوستان طراح فقط یکی از اونهارو بلدن و خیلی هم موفق هستن. حتی هستن کسانی که با سکچ آپ کارهای خیلی قوی ارائه می دن حتی در حد 3dmax.
در مورد فتوشاپ فرقی نمی کنه که معمار باشی طراح شهر یا شهرساز حتما باید با این نرم افزار آشنایی داشته باشی حتی اگه در سطح مبتدی باشی.
اما در مورد نرم افزارهای GIS ، با وجود اینکه از مهمترین نرم افزار های شهرسازی و طراحی شهری میشه گفت ArcGIS , cityengine, map 3d , ... هستن و امکانات فوق العاده ای دارن اما تو شهرسازی ایران خیلی خیلی کم ازشون استفاده میشه. پس نظر دادن در مورد اهمیت آنها نمی تونه زیاد معنی دار باشه

در مجموع همه ی اینها مهم هستن اما در مورد رویت، رینو، مکس و سکچ آپ تمرکز طراح شهری فقط رو یکی از اینها باشه و سعی کنه متخصص یکیشون باشه خیلی بهتره چون معمولاً احتمالش کمه یه نفر همه ی این نرم افزار هارو بتونه یاد بگیره.

موفق باشید

RE: نرم افزارهای کاربردی در بازار کار شهرسازی - godonly. - ۱۳۹۳-۴-۲

(۱۳۹۳-۴-۲، ۱۱:۰۷ صبح)pishrurbanist نوشته است: سلام
خیلی سخته که ترتیبی بر اساس اولویت و اهمیت برای نرم افزار های طراحی قرار داد. بیشتر بستگی به اون طرحی داره که طراح شهری در انجامش نقشی رو به عهده داره. مثلا اینجا 4 تا نرم افزار مدلینگ سه بعدی نوشته شده شده که خیلی از دوستان طراح فقط یکی از اونهارو بلدن و خیلی هم موفق هستن. حتی هستن کسانی که با سکچ آپ کارهای خیلی قوی ارائه می دن حتی در حد 3dmax.
در مورد فتوشاپ فرقی نمی کنه که معمار باشی طراح شهر یا شهرساز حتما باید با این نرم افزار آشنایی داشته باشی حتی اگه در سطح مبتدی باشی.
اما در مورد نرم افزارهای GIS ، با وجود اینکه از مهمترین نرم افزار های شهرسازی و طراحی شهری میشه گفت ArcGIS , cityengine, map 3d , ... هستن و امکانات فوق العاده ای دارن اما تو شهرسازی ایران خیلی خیلی کم ازشون استفاده میشه. پس نظر دادن در مورد اهمیت آنها نمی تونه زیاد معنی دار باشه

در مجموع همه ی اینها مهم هستن اما در مورد رویت، رینو، مکس و سکچ آپ تمرکز طراح شهری فقط رو یکی از اینها باشه و سعی کنه متخصص یکیشون باشه خیلی بهتره چون معمولاً احتمالش کمه یه نفر همه ی این نرم افزار هارو بتونه یاد بگیره.

موفق باشید
خیلی خیلی ممنون از توضیحاتتون
من الان GIS و فتوشاپ تقریبا بلدم در واقع می خواستم بدونم که از اون نرم افزارهای سه بعدی کدوم رو شروع کنم که در بازار کار کاربرد بیشتری خواهد داشت؟

RE: نرم افزارهای کاربردی در بازار کار شهرسازی - pishrurbanist - ۱۳۹۳-۴-۲

خواهش می کنم
به نظرم برای طراحی های سه بعدی که پیچیده گی زیادی ندارند سکچ آپ می تونه نیاز کاربر رو تامین کنه البته در صورتی که از یه موتور رندرگیری قوی استفاده بشه اما تا جایی که من می دونم تو بازار کار تاکید بیشتر رو نرم افزار هایی مثل مکس و رویت هست تا سکچ آپ. اما متاسفانه مدلینگ مکس و رویت بیشتر برای کارهای معماری مناسب هست تا شهرسازی (به خاطر حجم بالا). البته این موضوع تا حدودی هم به مشخصات فنی سیستم مثل گرافیک RAM opengl cpu و ... بستگی داره. در مورد رینو نظری ندارم چون هنوز تو ایران نسبت به سایر نرم افزار ها کاربرهای زیادی بین معمارها و شهرسازها نداره و حقیقتاً من خودم هیچ آشنایی با این نرم افزار ندارم و از دوستان و همکاران نیز کسی رو نمی شناسم که با اون طراحی کنه. در کل فکر می کنم بازار کار تری دی مکس و رویت بهتر باشه.

RE: نرم افزارهای کاربردی در بازار کار شهرسازی - godonly. - ۱۳۹۳-۴-۲

(۱۳۹۳-۴-۲، ۰۳:۰۱ عصر)pishrurbanist نوشته است: خواهش می کنم
به نظرم برای طراحی های سه بعدی که پیچیده گی زیادی ندارند سکچ آپ می تونه نیاز کاربر رو تامین کنه البته در صورتی که از یه موتور رندرگیری قوی استفاده بشه اما تا جایی که من می دونم تو بازار کار تاکید بیشتر رو نرم افزار هایی مثل مکس و رویت هست تا سکچ آپ. اما متاسفانه مدلینگ مکس و رویت بیشتر برای کارهای معماری مناسب هست تا شهرسازی (به خاطر حجم بالا). البته این موضوع تا حدودی هم به مشخصات فنی سیستم مثل گرافیک RAM opengl cpu و ... بستگی داره. در مورد رینو نظری ندارم چون هنوز تو ایران نسبت به سایر نرم افزار ها کاربرهای زیادی بین معمارها و شهرسازها نداره و حقیقتاً من خودم هیچ آشنایی با این نرم افزار ندارم و از دوستان و همکاران نیز کسی رو نمی شناسم که با اون طراحی کنه. در کل فکر می کنم بازار کار تری دی مکس و رویت بهتر باشه.
بسیار بسیار ممنونم
موفق باشید

RE: نرم افزارهای کاربردی در بازار کار شهرسازی - foroogh.r - ۱۳۹۳-۴-۲

الان اگه بری سر کار حتما باید کد و فتوشاپ و یه نرم افزار 3 بعدی رو بلد باشی همون اسکچاپ کار مارو راه میندازه..space syntax رو هم بت پیشنهاد میکنم بعضیها خیلی استقبال میکنن

RE: نرم افزارهای کاربردی در بازار کار شهرسازی - godonly. - ۱۳۹۳-۴-۳

(۱۳۹۳-۴-۲، ۰۹:۱۱ عصر)foroogh.r نوشته است: الان اگه بری سر کار حتما باید کد و فتوشاپ و یه نرم افزار 3 بعدی رو بلد باشی همون اسکچاپ کار مارو راه میندازه..space syntax رو هم بت پیشنهاد میکنم بعضیها خیلی استقبال میکنن

بسیار ممنون