امتیاز موضوع:
  • 11 رأی - میانگین امتیازات: 3.45
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
امان از تهی بودن رشته های معماری و شهرسازی در ایران و متخصصان! تهی تر از آن
به نظر من همایشها و کنفرانسها و گردهمایی ها و بزرگداشتهای شهرسازی و معماری در ایران همه و همه یکی بدتر و ضعیفتر از دیگری برگزار می شوند. در 2 ماه اخیر ابتدا کنفرانس جان لنگ بود که فقط امده بود به شعور ایرانیان توهین کند، با صحبتهایی که در کنفرانس کرد که فقط راجع به کتاب طراحی شهری اش بود بدون هیچ نظری یا ارتباطی با مسایل ایران. و از طرف دیگر هم حضور کمرنگ استادان داخلی که نه می خواستند و نه می توانستند که حرف یا نکته جالب یا جدیدی بزنند. البته به غیر از دکتر جهانشاهلو که به اعتقاد بنده جزو معدود شهرسازان باسواد در ایران است و مهندس دانشمیر که بسیار باهوش و زیرک بود. سایر اساتید شرکت کننده بیشتر مایه خجالت بودند تا استادی که از سواد ایرانیان دفاع کنند!

کنفرانس بعدی در سنندج برگزار شد که سطح علمی فوق العاده پایین و نا امید کننده ای داشت. تنها مطلب دلخوش کننده مردم مهمان نواز و صمیمی و دوست داشتنی سنندج بودند که با برخورد خوب و مهربانشون فقط خاطره ی خوشی از یک سفر به یادماندنی برای ما به جا گذاشتند. شرکت کنندگان در کنفرانس فقط در حال شکایت از سالون و محل اسکان و پذیرایی و ... بودند! انگار نه انگار که تشریف آورده اند برای کنفرانس! یعنی متاسفانه شما هیچ فرقی بین قشر تحصیل کرده و عامه مردم مشاهده نمی کنید!!!

آخرین مورد هم بزرگداشت دکتر صارمی بود. دوستان جمع شده بودند تبلیغ دانشگاه تهران را بکنند تا مثلا معرفی یک استاد و بررسی آثارش یا خلاصه یک همچین چیزی. کلیپی هم که ساخته بودند افراد به اصطلاح دوستان دکتر صارمی به جای اینکه حداقل یک جمله مثبت راجع به این آدم بگویند فقط از اینکه از سال فلان می شناسندش و با ایشان مسافرت رفتند حرف می زدند. حالا من هم نمی گم این آقا فلان و بصار است چون در واقع ما اصلا فرد تاثیر گذاری در ایران به کل نداریم ولی حداقل چند تا جمله مثبت که مشود راجع به یک آدم پیدا کرد و گفت. یعنی امان از این قشر خودخواه و بخیل!
منبع:
http://vernacularurbandesign.persianblog.ir/post/22
آخرین ارسال های من :

برهوتشان را آباد می کنیم...باشد تا شهر درونمان آرام گیرد!!
پاسخ
 سپاس شده توسط godonly. ، alireza ، rezvan87 ، mojtaba1992 ، mahan
nagiiiiiiiiiiin ke mordiiiiiiiiiiiiiim az daste in ostadaye bi savad 5
daneshgahaye ma ke faghat baladan hamintor daneshjoo begiran
savad 0
bare elmi 0
emkanat 0
poolam mikhan be soorate kamioni
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط ماراویا ، ایلیا
حرف های مهندسmaravia آدم رو به جدا به فکر وادار می کنه26..... واقعا وضعیت جالبی نیست
اما در تکمیل صحبت های مهندس مینا می توانم بگم تا حدودی با حرفاتون موافقم. اما توی صحبت هاتون به دومورد بار علمی و سواد اشاره کردید.
کاش زمانی که این موضوع رو نقد می کردید دقیق تر وضعیت رو می گفتید یا بیشتر اشاره می کردید، که من شهرساز یا معمار باید چی کار کنم که حداقل این روند غلط رو نرم؟ یا کجای کار اون ها اشتباه بوده که این جوری شدند؟
چون به نظرم نگاه این چنینی به این مسائل تنها راه اصلاح این روند و نقد منصفانه است

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط ماراویا ، ایلیا ، godonly.
سلام21
وای چقدر شاکی21 وقتی آدم میخونه انگار یه مقدار زیادی از حرفای دلشو شنیده :D
می دونید یکی از اساسی ترین عواملی که باعث شده در رشته های معماری و شهرسازی سردرگمی اینچنینی به وجود بیادف عدم اطلاع دقیق از اونچیزیه که معماری و شهرسازی قرار هست تو این کشور و با این مردم تجربه کنه و انجام بده؛ چه از حیث مبانی و چه در شیوه اجرا. یعنی اول اینکه باید بدونیم که مردم کشور ما با تمامی اداب و رسوم و مذهب و فرهنگ خاص و متعلق به خودشون با هرجای دیگه دنیا تفاوت دارند و بنابراین باید از شیوه مخصوص به خودشون استفاده کرد. نه اینکه صرفا نمونه هایی که در جاهای دیگه دنیا اجرا شده رو بیایم اجرا کنیم.(هزاران مثال میشه زد از طرح جامع تا...).
دوم اینکه حتی در معماری و شهرسازی غربی هم شیوه های بسیار متفاوت و گاهی متضاد وجود داره. شما هرگز شهرسازی فرانسه و امریکا رو نمیتونید یکی بکنید. یا معماری هم به همین صورت. در حالی که میبینیم متاسفانه اساتید به نام هنوز در گیر و دار گذر در اندیشه های قرن 19 و 20 کشورهای اروپایی و امریکایی هستند! نمیگم این کار بده که اتفاقا خوبه و حتی لازمه؛ اما قطعا جزو الویت های مرتبه یک و دو قرار نمیگیره
با تمام این اوصاف و این انتقاداتی که وارد هم هست، بی انصافیه اگه بخوایم این موضوع رو به تمامی اساتید کشورمون تعمیم بدیم. هنوز هم اساتیدی پیدا میشن که به معنی واقعی استاد خیلی نزدیک هستند. برای مثال کسانی که دانشگاه امام خمینی ره قزوین درس خوندن یا میخونند حتما با دکتر امین زاده کلاس داشتند و صابون ایشون به تنشون خورده65 و احتمالا تونستند معنی استاد رو بچشند21. هروقت از این رشته زده شدید، اگه یک جلسه با ایشون درس داشته باشید دوباره باز خواهید گشتتتتت. امتحان کنید15. کاش بقیه هم از ایشون یاد می گرفتند و یاد گرفتن دانشجوها براشون ازش داشت
ایشالا همتون یه روز استاد بشید از اونایی که وقتی دانشجوهاتون رفتند دعاتون کنند.3516
آخرین ارسال های من :

اگر انسان ها بدانند بودنشان باهم چقدر محدود است، محبتشان به هم نامحدود می شود. امام علی (ع)  

iiiliia@yahoo.com
پاسخ
 سپاس شده توسط ماراویا ، godonly. ، shahryar ، mojtaba1992 ، dementor
می دونید، بزرگترین مشکل در رشته شهرسازی چیه؟
اینه که اساتید ما هیچ کدوم بیس شهرسازی نداشتند. در ایران اول دکترای شهرسازی اومد، بعد ارشد شهرسازی اومد، بعد کارشناس شهرسازی اومد، و این اواخر هم مهندس شهرسازی...
این روند یعنی اینکه، اکثر اساتید ما فقط دکترای شهرسازی دارن و رشته های لیسانس و فوق لیسانسشون، یا جغرافیاست، یا اقتصاده، خیلی خوب کار کرده باشن عمران و معماری
به نظر من این برای دانشجوها فاجعه است.
استادهای جدیدتر هم که فوق لیسانس و دکتراشون شهرسازیه و بازهم لیسانس که به نظر من مهمترین قسمت تحصیله یک رشته غیر مرتبط
ماها هم که زیر دست اینا درس خوندیم، هر چند که همه چیمون مرتبط باشه، بازهم چیزی یاد نگرفتیم که به معنای واقعی شهرساز بشیم.
حالا به نظر چاره کار اینه که خودمون تلاش کنیم تا بالا بریم، البته مسلماً چند نسل طول خواهد کشید تا سواد شهرسازی در ایران نرمال بشه.
آخرین ارسال های من :

شهر خوب یافتنی نیست...........
ساختنی است.
پاسخ
 سپاس شده توسط godonly. ، dementor
(۱۳۹۱-۱۰-۱۵، ۱۱:۴۶ صبح)lVlOHAMMAD نوشته است: سلام21
وای چقدر شاکی21 وقتی آدم میخونه انگار یه مقدار زیادی از حرفای دلشو شنیده :D
می دونید یکی از اساسی ترین عواملی که باعث شده در رشته های معماری و شهرسازی سردرگمی اینچنینی به وجود بیادف عدم اطلاع دقیق از اونچیزیه که معماری و شهرسازی قرار هست تو این کشور و با این مردم تجربه کنه و انجام بده؛ چه از حیث مبانی و چه در شیوه اجرا. یعنی اول اینکه باید بدونیم که مردم کشور ما با تمامی اداب و رسوم و مذهب و فرهنگ خاص و متعلق به خودشون با هرجای دیگه دنیا تفاوت دارند و بنابراین باید از شیوه مخصوص به خودشون استفاده کرد. نه اینکه صرفا نمونه هایی که در جاهای دیگه دنیا اجرا شده رو بیایم اجرا کنیم.(هزاران مثال میشه زد از طرح جامع تا...).
دوم اینکه حتی در معماری و شهرسازی غربی هم شیوه های بسیار متفاوت و گاهی متضاد وجود داره. شما هرگز شهرسازی فرانسه و امریکا رو نمیتونید یکی بکنید. یا معماری هم به همین صورت. در حالی که میبینیم متاسفانه اساتید به نام هنوز در گیر و دار گذر در اندیشه های قرن 19 و 20 کشورهای اروپایی و امریکایی هستند! نمیگم این کار بده که اتفاقا خوبه و حتی لازمه؛ اما قطعا جزو الویت های مرتبه یک و دو قرار نمیگیره
با تمام این اوصاف و این انتقاداتی که وارد هم هست، بی انصافیه اگه بخوایم این موضوع رو به تمامی اساتید کشورمون تعمیم بدیم. هنوز هم اساتیدی پیدا میشن که به معنی واقعی استاد خیلی نزدیک هستند. برای مثال کسانی که دانشگاه امام خمینی ره قزوین درس خوندن یا میخونند حتما با دکتر امین زاده کلاس داشتند و صابون ایشون به تنشون خورده65 و احتمالا تونستند معنی استاد رو بچشند21. هروقت از این رشته زده شدید، اگه یک جلسه با ایشون درس داشته باشید دوباره باز خواهید گشتتتتت. امتحان کنید15. کاش بقیه هم از ایشون یاد می گرفتند و یاد گرفتن دانشجوها براشون ازش داشت
ایشالا همتون یه روز استاد بشید از اونایی که وقتی دانشجوهاتون رفتند دعاتون کنند.3516
در خوب بودن استادهای دانشگاهای بسیار خوب که حرفی نیست اما اونا انگشت شمارن ......

(۱۳۹۱-۱۰-۱۵، ۱۲:۱۱ عصر)parasto_gh نوشته است: می دونید، بزرگترین مشکل در رشته شهرسازی چیه؟
اینه که اساتید ما هیچ کدوم بیس شهرسازی نداشتند. در ایران اول دکترای شهرسازی اومد، بعد ارشد شهرسازی اومد، بعد کارشناس شهرسازی اومد، و این اواخر هم مهندس شهرسازی...
این روند یعنی اینکه، اکثر اساتید ما فقط دکترای شهرسازی دارن و رشته های لیسانس و فوق لیسانسشون، یا جغرافیاست، یا اقتصاده، خیلی خوب کار کرده باشن عمران و معماری
به نظر من این برای دانشجوها فاجعه است.
استادهای جدیدتر هم که فوق لیسانس و دکتراشون شهرسازیه و بازهم لیسانس که به نظر من مهمترین قسمت تحصیله یک رشته غیر مرتبط
ماها هم که زیر دست اینا درس خوندیم، هر چند که همه چیمون مرتبط باشه، بازهم چیزی یاد نگرفتیم که به معنای واقعی شهرساز بشیم.
حالا به نظر چاره کار اینه که خودمون تلاش کنیم تا بالا بریم، البته مسلماً چند نسل طول خواهد کشید تا سواد شهرسازی در ایران نرمال بشه.
کاملاااااااااااااااااااااااااااااااااااا موافقم پرستو جان

پاسخ
 سپاس شده توسط ماراویا
با سلام! امروز بعد مدتها، من متوجه شدم که نوشته ی من اینجا کپی شده. نمی دونم که آیا از روی ناآگاهیتون بوده یا چیز دیگری، در هر صورت باید این رو بدونید که این کار، عمل شایسته ای نیست. می تونستید این کارو بکنید و لینک وبلاگ من رو یگذارید و بگید که این مطلب رو از وبلاگ من برداشتین. ممنون می شم که الان هم با اینکه زمان زیادی از این کار رد شده، باز هم این کار رو انجام بدهید. من منتظر انجام این کار از سوی شما هستم. با تشکر. http://vernacularurbandesign.persianblog.ir/post/22
http://vernacularurbandesign.persianblog.ir/

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط Brightness
    (۱۳۹۲-۵-۲، ۱۱:۳۴ عصر)Maryam_Khabazi نوشته است: با سلام! امروز بعد مدتها، من متوجه شدم که نوشته ی من اینجا کپی شده. نمی دونم که آیا از روی ناآگاهیتون بوده یا چیز دیگری، در هر صورت باید این رو بدونید که این کار، عمل شایسته ای نیست. می تونستید این کارو بکنید و لینک وبلاگ من رو یگذارید و بگید که این مطلب رو از وبلاگ من برداشتین. ممنون می شم که الان هم با اینکه زمان زیادی از این کار رد شده، باز هم این کار رو انجام بدهید. من منتظر انجام این کار از سوی شما هستم. با تشکر. http://vernacularurbandesign.persianblog.ir/post/22
    http://vernacularurbandesign.persianblog.ir/
    سلام و تشکر از شما بابت تذکرتون
    منبع به ارسال اول اضافه شد.
    امیدواریم شما هم سایت را با اطلاعات خوبتان پربارتر کنید.
    آخرین ارسال های من :

پاسخ
     سپاس شده توسط Brightness
    ممنون از همکاری شما.

پاسخ
    دوست محترم
    یکی از اهدافی که در سایت ایرانشهرساز همواره دنبال شده این است که بعنوان یک رسانه عمل کند(یک رسانه با مخاطبین بسیار) و صدای خفته دوستان و آشنایان و همکاران و هم رشته ای ها را به گوش سایرین برساند.و بتواند کمکی باشد برای انتقال افکار و بیان شما و در جهت بهبود اندیشه ها گام بردارد.مطمئنا صداقت نوشته باعث انتقال پیام شما شده و در سایت به ذکر منابع مطالب علمی و پژوهشی تاکید میکنیم تا رفرنس باشد برای رجوع مجدد.و برای جلوگیری از تبلیغات و معرفی ناشناخته ها که جز اهداف اصلی سایت نیست کمی محتاطانه برخورد میکنیم چون مخاطب ما بیش از 50000 نفر هستند با این حال بخاطر درخواست شما مدیریت سایت منبع مطلب شما را به ارسال اضافه کردند.امیدوارم شما از دریچه سایت ایرانشهرساز هم به بیان ایده ها و مطالب مفید بپردازید.

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط alireza ، Brightness

موضوع‌های مشابه…
    موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
      مکتب شهرسازی اصفهان FaTyJo0oN 1 2,179 ۱۳۹۳-۱۱-۲۳، ۰۳:۰۱ عصر
    آخرین ارسال: farzanee
      دانلود مقاله اصول شهرسازی اصفهان عصر صفوی atelieahjam 0 1,387 ۱۳۹۳-۵-۱۶، ۱۱:۰۹ عصر
    آخرین ارسال: atelieahjam
      برنامه ریزی شهری در کشور چین shokri 1 2,216 ۱۳۹۳-۳-۱۴، ۰۷:۵۳ عصر
      برنامه ریزی شهری در ترکیه Ƒanos 1 2,475 ۱۳۹۳-۳-۱۴، ۰۷:۴۳ عصر
      دانلود فیلم از شهیاد تا آزادی – مهندس حسین امانت Avril256 0 2,273 ۱۳۹۲-۱۰-۲۱، ۰۳:۴۵ صبح
    آخرین ارسال: Avril256
      هویت شهری و عناصر ساختاری آن ماراویا 1 2,076 ۱۳۹۲-۹-۹، ۰۵:۴۹ عصر
    آخرین ارسال: heli_goli
      فهرست کلان شهرهای ایران پریسیما 7 21,991 ۱۳۹۲-۹-۳، ۱۱:۳۶ صبح
    آخرین ارسال: mahsa12
      منطق شکلی و بافت شهری در اقلیم گرم و خشک ماراویا 1 2,314 ۱۳۹۲-۵-۲۶، ۰۱:۰۰ عصر
    آخرین ارسال: mfarmand
      سند توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی ماراویا 0 1,545 ۱۳۹۲-۵-۸، ۰۶:۳۰ عصر
    آخرین ارسال: ماراویا
      خلاصه کتاب طرحها و برنامه های شهرسازی-دکتربهزادفر mahan 2 3,737 ۱۳۹۲-۴-۶، ۰۹:۵۳ صبح
    آخرین ارسال: mahan

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان