امتیاز موضوع:
  • 30 رأی - میانگین امتیازات: 3.23
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
در کدام دوره تاریخی، امکان تحرک اجتماعی محدود بود و جامعه شهری به صورت نظام کاستی ادا
در کدام دوره تاریخی، امکان تحرک اجتماعی محدود بود و جامعه شهری به صورت نظام کاستی اداره می شد؟

1- شهرهای رومی
2- شهرهای یونانی
3-شهر صنعتی
4- شهر ماقبل صنعتی

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط mehdime007 ، shokri ، saeiideh ، .Utopia
گزینه 1 :cool:

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط aramo
شانسی گزینه 2 :D:cool:

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط shokri ، aramo
(۱۳۹۰-۱۱-۹، ۰۲:۰۶ عصر)saeiideh نوشته است: شانسی گزینه 2 :D:cool:

میبینم که شما هم به طور مخفیانه جواب میدید :D:D:D:D:cool:

پاسخ
 سپاس شده توسط aramo
چاره چیه من زیاد آشنایی ندارم اما غلاقه دارم شرکت کنم. سوال هایی هم که پرسیده میشه سرچ می کنم چیزی بدستم نمی آد مجبورم از ترفند شما استفاده کنم :D:cool::D:cool:

پاسخ
 سپاس شده توسط shokri ، aramo
(۱۳۹۰-۱۱-۹، ۰۲:۱۶ عصر)saeiideh نوشته است: چاره چیه من زیاد آشنایی ندارم اما غلاقه دارم شرکت کنم. سوال هایی هم که پرسیده میشه سرچ می کنم چیزی بدستم نمی آد مجبورم از ترفند شما استفاده کنم :D:cool::D:cool:

کار خوبی می کنید :D
همین که جواب میدید حتی اگه اشتباه باشه (مثل من :P) بهتر از کسایی که اصلا توجهی ندارند

پاسخ
 سپاس شده توسط saeiideh ، aramo
گزینه صحیح=4
ازسوالات آزمون ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری 1387
کاست به معنی نژاد؛ نوعی نظام اجتماعی است. در این نظام؛ مزایای اجتماعی بر اساس نقش‌های انتسابی توزیع می‌شود.در نظام کاست؛ افراد عضو در رتبه‌های مختلف، حق گذر به رتبه‌های دیگر را ندارند و باید شرایط ویژه‌ای را در رفتار و اعمال خود و رابطه با اعضای رتبه‌های دیگر رعایت کنند.نخستین نظام کاست در بین نژاد آریایی هند وجود داشته است.برهما(روحانیون مذهبی)، کشاتریا(جنگ‌آوران)، ویس‌ها(پیشه‌وران)، شودراها(اسیران و بردگان)و پاری‌ها(نجس‌ها یا دراویدی‌ها)رتبه‌های این نظام کاست بودند.نظام کاست هم‌چنین در آفریقا، خاورمیانه و خاوردور وجود داشته است.
آناتومی جامعه یا سنة الله: مقدمه‌ای بر جامعه‌شناسی کاربردی، فرامرز رفیع پور، تهران: انتشارات کاوه، ۱۳۷۷
کاست (Caste)، مشتق از اصطلاح پرتقالى 'کاستا' (Casta) به معناى نژاد، تبار و اصل است که براى اولين بار در قرن شانزدهم در مورد نظام موجود جامعهٔ هند به‌کار رفته است.
به زعم اختلافات زيادى که در تعريف وجود دارد مى‌توان گفت 'کاست به گروهى اطلاق مى‌شود که عضويت در آن ارثى است' . کاست‌ها گروه‌هاى اجتماعى محدود و داراى سلسله مراتب دقيق هستند. مى‌توان دانست که هر فردى به چه کاستى تعلق دارد و از چه نوع احترام، حيثيت و پاکى واقع شده است. هر فردى در کاستى زائيده مى‌شود که نمى‌تواند از آن خارج گردد و در داخل آن بايد ازدواج کند و هر کسى مى‌داند که او به چه کاستى تعلق دارد. دستگاه کاست مبتنى بر بنياد مذهبى است.
کاست را در جامعه‌شناسى نظام طبقه‌اى منفصل نيز مى‌گويند. اين بدان معنى است که در چنين جامعه‌اى تحرک طبقه‌اى محال است و هيچ‌گونه تغيير پايگاه طبقه‌اى امکان‌پذير نيست و ارتباط کاست‌ها يا طبقات کاملاً بسته، موروثى و تقريباً با يکديگر قطع شده است.
افرادى که عضو يک کاست‌ معين مى‌باشد تنها مى‌توانند يک يا چند شغل مشابه پدرى و اجدادى خود را دنبال کنند و با انجام بعضى مراسم و آئين‌هاى خاص پيوند بين خود را انسجام بخشند. همچنين در درون هر کاست مجازات‌هاى سختى براى افرادى که رعايت مقررات کاست خود را نمى‌کنند وجود دارد. اين مجازات‌ها متفاوت و شامل: ميهمانى دادن، و تنزل درجه و اخراج از کاست و خوردن 'حب‌هائي' است که از ترکيب پنج ماده مقدس (برگرفته از زباله و پيشاب گاو) ساخته شده است.
منشاء نظام کاستى هند کاملاً روشن نيست ولى بسيارى از صاحب‌نظران معتقد هستند که نفوذ و يورش قبائل هند و اروپائى (آريائى‌ها) به شبه قاره هند نظام کاستى را به‌وجود آورده است.
اولين سند مکتوب در نظام کاستى هند را در کتاب مقدس هندوها 'وداها' (Vedas)، مى‌توان يافت،در کتاب مقدس هندى عهد باستان چنين تصور شده است که چهار کاست اصلى از: دهان، بازوها، ران‌ها و پاهاى 'برهما' (Brahma)، خلق شده است. از اين‌رو نوعى همبستگى اورگانيسمى ميان کاست‌ها وجود دارد. هرکاستى داراى وظيفهٔ ويژه‌اى است که از بدو پيدايش براى او معين شده است. براى آنکه نظم اورگانيسمى محفوظ و پايدار بماند همچنان که اندام‌هاى بدن انسان تغييرناپذير هستند و هر يک وظايف معينى دارند. کاست‌ها نيز بايد به همان شکل نخست باقى بمانند و کوچکترين تغييرى در آنها روى ندهد.

پاسخ
 سپاس شده توسط shokri ، saeiideh ، alireza ، mardin ، mehdime007 ، elham90

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تصاویر راه یافته به فینال مسابقه زیبایی در شهر>>تصویر برتر را انتخاب کنید alireza 20 7,006 ۱۳۹۲-۱۲-۱۸، ۰۹:۳۲ صبح
آخرین ارسال: hamid_shahrsaz
  رای گیری >>دومین مسابقه عکس ایران شهرساز با موضوع((زیبایی در شهر)) alireza 13 4,447 ۱۳۹۲-۱۲-۸، ۱۲:۲۴ صبح
آخرین ارسال: alireza
  "زیبایی ها در شهر "دومین مسابقه عکس ایران شهرساز با جایزه نقدی و غیر نقدی alireza 30 8,731 ۱۳۹۲-۱۱-۲۷، ۱۲:۱۰ عصر
  تصاویر ارسالی اعضا>>اولین مسابقه عکس ایران شهرساز با موضوع((زشتی در شهر)) alireza 26 8,290 ۱۳۹۲-۱۱-۱۶، ۰۳:۵۱ عصر
آخرین ارسال: s.t
  نتیجه اولیه اولین دوره مسابقه عکس مشخص شد از بین 5 عکس برگزیده یکی را انتخاب کنید alireza 16 5,876 ۱۳۹۲-۱۱-۱۵، ۱۱:۴۰ صبح
آخرین ارسال: atelieahjam
  نظر ارزشمند شما در مورد مسابقه هفته اول-6 مسابقه و بیش از 70هزار تومان جایزه alireza 7 3,148 ۱۳۹۲-۱۱-۷، ۰۱:۲۸ صبح
آخرین ارسال: زمردیان
  از منظر شهری- بوستان ملت-خیابان ولیعصر چه می بینید 5 زمردیان 2 1,309 ۱۳۹۲-۱۰-۲۷، ۱۱:۰۴ عصر
  حتما ببینید عکسی که مرا به فکر واداشت شما چطور؟ چه می بینید 2 زمردیان 1 881 ۱۳۹۲-۱۰-۲۷، ۱۱:۰۴ عصر
  حتما ببینید عکسی که مرا به فکر واداشت شما چطور؟ چه می بینید 3 زمردیان 1 1,144 ۱۳۹۲-۱۰-۲۷، ۱۱:۰۴ عصر
  بدلیل انتقال سایت امشب مسابقه ویژه ایران شهرساز در ساعت 10 برگزار نمی شود alireza 1 1,433 ۱۳۹۲-۴-۱۹، ۱۱:۵۴ عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان