امتیاز موضوع:
  • 16 رأی - میانگین امتیازات: 2.88
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشاوره مرحله اول کنکور برنامه ریزی شهری 94
سلام دوستان، طی صحبتی که مهندس علیرضا با من داشتن ظاهرا برنامه مشاوره و آزمون مرحله اول کنکور برنامه ریزی 94 رو به عهده من و احتمالا چند تن از دوستان دیگه گذاشتن، میدونم در مقابل اساتید حاضر در سایت کوچکتر از اونی هستم که بخوام مشاوره بدم اما خوشحال میشم که اندک تجربیاتی رو که به واسطه کنکورهای گذشته به دست اوردم رو در اختیار دوستان بذارم. چون خیلی از مهندسین عزیز عزمشون رو جزم کردن که از همین الان به طور جدی واسه کنکور شروع کنن منم بدون مقدمه میرم سراغ بحث اصلی.

به واسطه متعدد بودن و گستردگی زیاد منابع اولین کاری که باید انجام داد دسته بندی منابع هست که این کار رو با توجه به سر فصل های کنکور انجام میدیم. حتما خیلی از شما میدونین که کنکور برنامه ریزی شهری به 5 سرفصل مباحث عمومی، مبانی برنامه ریزی شهری،منطقهای و مدیریت شهری، تاریخ ایران و جهان، امار و فنون و روش های برنامه ریزی و زبان عمومی و تخصصی تقسیم میشه، که سرفصل های مباحث و مبانی تا حدود زیادی با هم همپوشانی دارن.

من یه دسته بندی کلی از موضوعات کنکور انجام دادم که البته با نظر دوستان قابل تغییر هست و بعد از تایید نهایی به عنوان سرفصل های آزمون های ایران شهرساز قرار میگیره:

مباحث عمومی: نظام برنامه ریزی و طرح های توسعه شهری در ایران – سابقه برنامه ریزی ملی در ایران ( این دوتا موضوع فوق العاده اهمیت دارن و حدود 60 درصد سوالات بخش مباحث رو تشکیل میدن ) – مسکن و آمار و جمعیت شناسی – برنامه ریزی حمل و نقل- اقتصاد شهری، جامعه شناسی و جغرافیای شهری – سایر مباحث شامل: زیرساخت ها، محیط زیست، مدیریت بحران، توسعه پایدار و بافت فرسوده.

مبانی نظری برنامه ریزی شهری،منطقه ای و مدیریت: مبانی و تاریخچه برنامه ریزی شهری ( در سطح جهان )- اصول و روش های برنامه ریزی منطقه ای- مدیریت و حکمروایی شهری- کاربری اراضی

تاریخ شهر و شهرسازی ایران و جهان: تاریخ جهان: تمدن های اولیه – تمدن یونان و روم – قرون وسطی – رنسانس و عصر صنعت
تاریخ ایران: تمدن های اولیه – تاریخ ایران قبل از اسلام – تاریخ ایران بعد از اسلام – تاریخ معاصر ایران
سیر اندیشه ها در شهرسازی

آمار و فنون و روش های برنامه ریزی: مفاهیم اولیه + امار توصیفی – متغیر ها + توزیع ها – امار استنباطی – فنون و مدل های شهرسازی – جی آی اس و سایر نرم افزار های مربوطه

این تقسیم بندی رو با توجه به گستردگی منابع انجام دادم اما در صورت نظرات دوستان تغییر خواهد کرد، فقط لطف کنید بگین تمایل دارین با کدوم سرفصل ها شروع کنیم که منابع مربوط به اونها رو داخل سایت قرار بدم.

پی نوشت: چند کلمه صحبت دوستانه :دی به قول یکی از بچه ها قرار نیس کار شاخی انجام بدیم صرفا چندتا کتاب رو قراره بگیریم دستمون و چند ماهی بخونیم. اما به نظر من خوندن واسه کنکور بسیار فرشایشیه، قطعا یه روزی میرسه که کم میاریم و متعاقا رقیب ها ریزش می کنن، اونروزاس که رتبه های برتر خودشون رو از بقیه جدا می کنن، متاسفانه کنکور اخیرا داره به شکلی رقم میخوره که دیگه نیازی نیست کتاب بخونی، بیشتر از 50٪ رتبه های تک رقمی و دورقمی همه فقط خلاصه مباحث موسسات رو خوندن....

یه توصیه خیلی مهم: تابستون رو خیلی لایت مطالعه کنین ( حدود 4 ساعت در روز ) چون اگه تابستون رو به خودتون سخت بگیرین نهایتا تو آبان و آذر کم میارین و دیگه از درس خوندن زده میشین، زیاد نگران نباشید چون اگه از حالا شروع کنید میرسین تمامی منابع رو مطالعه کنید و مسلط بشین پس جوگیر نشین و بشینید از حالا روزی 10 ساعت بخونین4

دوم اینکه هیچ درسی رو کنار نذارین، من بزرگترین اشتباهی که تو کنکور پارسال داشتم این بود که تابستون تاریخ رو فول شدم و فکر می کردم خیلی بلدم دیگه از مهر به اینور تایم زیادی رو واسش نذاشتم، سوالات کنکور تاریخ بسیار آسون و روتین بود و نتیجه اش این شد که دوستام همه بالای 70 درصد زدن و من 40 درصد بیشتر نزدم! این یعنی 3٪ میانگین دروسم کاهش پیدا کرد و تو این رقابت فشرده که ترازها فوق العاده به هم نزدیک بود یکی از بزرگتریرن جفاهای قرن حاضر رو در حق خودم کردم 4

دوم اینکه از حالا رو استرستون کار کنید، دومین موضوعی که من ازش ضربه خوردم همین بود، 20 دقیقه اول کنکور رو کلا گیج بودم، 40 دقیقه زمان واسه امار کنار گذاشته بودم اما تو 10 دقیقه همه سوالات رو زدم و وقتی برگشتم دوباره پاسخ نامه ام رو چک کنم اینقدر سوالاتو پاک کردم و دوباره زدم که خودم گیج شدم. اصلا از شدت استرس نمیفهمیدم دارم چیکار می کنم....

پی نوشت 2 : دوستانی که ساکن مشهد هستن به من خصوصی پیغام بدن چون تو زمینه ی زبان می خوام یه پارتی بازی خلاف قوانین سایت رو انجام بدم 4

ببخشید اگه طولانی شد، منتظر نظرات دوستان هستم 1

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط haydariyan ، foroogh.r ، alireza ، Brightness ، khansa ، javad jamshidi ، maryam.s ، hengame gh

پیام‌های داخل این موضوع
مشاوره مرحله اول کنکور برنامه ریزی شهری 94 - توسط 327 - ۱۳۹۳-۴-۹، ۰۲:۰۵ عصر

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مشاوره برنامه ریزی کنکور برنامه ریزی شهری ۹۷ Sbht 0 14,716 ۱۳۹۶-۹-۱۱، ۰۱:۴۶ صبح
آخرین ارسال: Sbht
  مشاوره طراحی در این فرصت باقی مانده تا کنکور،میتونم امیدوار به قبولی باشم؟ Brightness 11 4,470 ۱۳۹۴-۱۰-۱۵، ۰۳:۰۶ عصر
آخرین ارسال: kelarestagh
  درخواست برنامه برای کنکور 95 garib94 8 3,332 ۱۳۹۴-۷-۱۳، ۰۹:۱۶ صبح
آخرین ارسال: Fatemeh artimis
  سه تا از کتاب های ارشد شهرسازی که عبارتند از: مقررات شهرسازی و معماری و مصوبات شورای عالی، مکان های عمومی فضاهای شهری کر mahya93 3 1,482 ۱۳۹۴-۶-۲۰، ۰۴:۲۸ صبح
آخرین ارسال: mahya93
  مشاوره مرحله اول طراحی شهری سال 95 mojtaba.db 7 3,369 ۱۳۹۴-۵-۴، ۰۶:۱۶ عصر
آخرین ارسال: maral.msd
  مشاوره برای آزمون مرحله اول سال 95 mojtaba.db 4 1,940 ۱۳۹۴-۴-۱۵، ۰۸:۳۳ صبح
آخرین ارسال: n.houresfand
  منابع کنکور؟!تک رقمی ها و دو رقمی های 94 بیاین! fereshtehr89. 3 2,413 ۱۳۹۴-۴-۸، ۰۵:۵۰ عصر
آخرین ارسال: fereshtehr89.
  مشاوره مرحله اول 94 گرایش طراحی شهری alireza 17 5,181 ۱۳۹۴-۳-۲۳، ۱۱:۳۰ صبح
آخرین ارسال: Sh@bn@m
  آزمون پنجم آنلاین رایگان طراحی شهری 94 -۲۷ دی ماه 1393 alireza 17 6,115 ۱۳۹۳-۱۱-۱۶، ۰۹:۵۵ صبح
آخرین ارسال: alireza
  تخمین رتبه قبل از کنکور 94-طراحی شهری alireza 42 16,797 ۱۳۹۳-۱۱-۱۵، ۰۱:۳۶ عصر
آخرین ارسال: nassim_nassim

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان