امتیاز موضوع:
  • 21 رأی - میانگین امتیازات: 2.86
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اثر معماری کارا،به معماری زیبا و غیر کارا ارجحیت دارد
نشست "فوت و فن در معماری معاصری ایران" با موضوع بررسی آثار مهندس بهروز احمدی در سالن اجتماعات جامعه مهندسان مشاور ایران برگزار شد.

این برنامه توسط کمیته فرهنگی شورای گروه معماری جامعه و با اجرای مهندس محمد رضا حائری انجام شد.

مهندس حائری در ابتدای جلسه به فلسفه نامگذاری نشست اشاره کرد و گفت: فوت و فن دو مقوله ای است که بایستی همیشه در کنار یکدیگر قرار گیرد و همانند فوت کوزه گری است و کیفیت محصول نهایی از این تفکر نشأت می گیرد.

وی در ادامه در تعریفی از معماری گفت: معماری سازماندهی آگاهانه فضا است که بخشی از آگاهی اجتماعی را شامل می شود. وی با اشاره به پیشینه معماری در ایران افزود: معماری گذشته ما دارای جایگاه ویژه ای در دنیا بود،ولیکن در حال حاضر،معماری معاصر ایران هیچ جایگاه ویژه ای در دنیا ندارد.

علت این امر روشن است و آن این است که، ما خودمان را نشناخته ایم. حائری در ادامه گفت: باغچه و باغ در ارتفاع، چهارتاقی و ایوان و بسیاری از موارد دیگر، دستاوردهای بزرگی از معماری ایران است که متاسفانه مورد غفلت قرار گرفته است و معماران خارجی بیشتر از خودِ ما به این ویژگی ها توجه کرده اند و در آثار خود از آن الهام گرفته اند.

در ادامه ، مهندس بهروز احمدی به تشریح دیدگاهش درمورد موضوع معماری پرداخت، ایشان معماری را اینگونه تعریف کرد:
از نظر اینجانب، معماری، محصول عینی کار معمار است و شامل کلیه اقداماتی است که فضایی را برای زیست مهیا می کند. بدیهی است که این محصول(معماری) می تواند به تناسب توانایی ها و مهارت های معمار در طراحی، توجه به کارکرد و کارایی، شناخت محدودیت ها و چگونگی استفاده از امکانات و توجه به جزئیات.

از نظر من، طراحی معماری در صورتی منجر به اثر معماری معتبر خواهد شد که معمار هنرمند و با تجربه ای در این امر دخالت داشته باشد. شناخت مصالح و محیط و اطلاع از مهارت های فنی قابل دسترس، آشنایی با فرهنگ جامعه و شناخت هوشمندانه محل و موقعیت استقرار یک اثر معماری، مسلما تاثیر قابل توجهی در نتیجه کار معمار خواهد داشت.

من شدیدا طرفدار کارکرد و کارایی ساختمان بوده و از دید اینجانب، اثر معماری در صورتی مطلوب است که کارا باشد و تردید ندارم که اثر معماری کارا به معماری زیبا و غیر کارا ارجحیت دارد.

سعی بسیار کرده ام که سادگی طراحی را در اولویت قرار دهم. از نظر من توجه به هندسه و روابط هندسی در کار معماری بسیار حائز اهمیت است. توجهبه جزئیات نشان دهنده تجربه معمار و احساس مسئولیت معمار به حرفه معماری است، بدیهی است نظر شخصی من ممکن است با نظر دیگر معماران، متفاوت یا مغایر باشد.

در ادامه جلسه، مهندس بهروز احمدی به تشریح جزییات آثار خود پرداخت، برخی از این آثار عبارتند از: فروشگاه کوروش، ساختمان اداری بخارست، موزه قران، نمای ساختمان مجلس شورای اسلامی، مجتمع ساختمان های اداری بم، ساختمان کلینیک چشم پزشکی نور، ساختمان مسکونی آبکوه، ساختمان مسکونی سرباز و ساختمان مسکونی جمال آباد.

آخرین ارسال های من :
پاسخ

پیام‌های داخل این موضوع
اثر معماری کارا،به معماری زیبا و غیر کارا ارجحیت دارد - توسط saeiideh - ۱۳۹۰-۱۱-۱۹، ۱۱:۵۸ صبح

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  هجوم گردشگران به ايسلند saeiideh 0 775 ۱۳۹۰-۱۱-۲۱، ۰۹:۰۵ عصر
آخرین ارسال: saeiideh
  براي پذیرش دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشورآماده‌ايم saeiideh 0 1,037 ۱۳۹۰-۱۱-۱۹، ۰۷:۰۶ عصر
  اولین کنفرانس بین‌المللی سد و نیروگاه‌های برق‌آبی آغاز به‌کار کرد saeiideh 0 981 ۱۳۹۰-۱۱-۱۹، ۰۱:۳۷ عصر
  سی و سومین گفتمان هنر و معماری برگزار می‌شود saeiideh 0 857 ۱۳۹۰-۱۱-۱۹، ۱۱:۵۹ صبح
  ایران مطالعات امکان‌سنجی خط آهن تاجیکستان را به تاخیر انداخت saeiideh 0 859 ۱۳۹۰-۱۱-۱۸، ۰۳:۴۶ عصر
  برگزاری کنفرانس بین المللی "معماری دز تهران mah.architect 0 1,338 ۱۳۹۰-۱۱-۱۵، ۰۳:۱۶ عصر
آخرین ارسال: mah.architect

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان