امتیاز موضوع:
  • 29 رأی - میانگین امتیازات: 2.97
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مکان، فضا و فضای شهری
با سلام خدمت دوستان عزیز
توی این تاپیک قراره در مورد موضوع بسیار مهمی در طراحی شهری بحث بشه، البته بدون کمک دوستان این امر مطمئناً میسر نیست، لذا خواهش می کنم که هر کس هر نظری رو داره صرف نظر از اینکه ترم چنده و یا اینکه در چه مقطعی هستش، اون ر بیان کنه.
سوال اینه: مکان چیه؟ فضا چیه؟ آیا این دو واژه به یه مفهوم اشاره دارن یا تفاوت هایی با هم دارن؟
چون این تاپیک تو بحث طراحی شهریه، لطفاً کمی از دیدگاه تخصصی به قضیه نگاه کنید
ممنون
(از اعضا اصلی سایت تقاضا دارم برای این تاپیک تبلیغات لازم رو انجام بدن).

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، kiana7822 ، abcdefghijklm ، lofra ، JAVAD4050 ، roozbeh.3333 ، kasrak
سلام
ممنون از موضوع خوبی که مطرح کردین

فضا و مکان دو بحث کاملا متفاوت هست با این تعریف که

فضا یک تهی است که ارتباط بین عناصر آن را به وجود میاورد مثلا ارتباط چند بنا

فضا = خالی ای که از ارتباط بین عناصر به وجود میاد + موقعیت

ولی کان چیزیه که در ذهن باقی میمونه وظیفه ی طراحان خلق مکانه نه فضا

مکان = فضا + رویداد

مثلا یک فضا که در زمانها ی مختلف مراسمهای مختلف در اون برگزار میشه

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط omid vakili ، abcdefghijklm ، .Utopia ، roozbeh.3333
سلام به همه دوستان
فضا گستره ای باز و انتزاعی است...که تمامی نقاط آن با هم ارزش است...مفهوم ادراک آگاهانه انسان از محیط است در واقع فعالیت های انسانی توده را به فضا تبدیل کرده...
مکان بخشی از فضاست که به وسیله چیز یا شخصی اشغال شده است...دارای بار ارزشی و معنایی است..
اگر در فضا امکان وقوع حرکت باشد در مکان درنگ هس...خشت و گل فضا به فضا شکل نمیدهد بلکه روابط اجتماعی به آن مفهوم میده..
فضای شهری هم مجموعه ای از روابط اجتماعی در زمان و مکان خاص هسش...
space:An empty area...The three dimentional region...The exent of a surface...An area set aside for a specific purpose
place: A defined area...a distinct locality
SPACE IS TRANSFORMED INTO PLACE AS IT ACQUIRES DEFINITION AND MEANING

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، .Utopia ، kiana7822 ، omid vakili ، roozbeh.3333 ، kasrak
در مورد فضای شهری : قسمتی از فضای عمومی هست که 4 ویژگی داشته باشه

فضای شهری یک فضای باز و عمومی است که نا حدی محصوریت داشته باشه و امکان برقراری تعاملات اجتماعی در آن وجود داشته باشه

اینم بد نیست بهش اشاره ای بشه :

تفاوت فضای شهری با عرصه عمومی :

عرصه عمومی بر خلاف فضای شهری از جنس ماده نیست هیچ وقت نمی تونیم دور عرصه عمومی خط بکشیم و محدودشو مشخص کنیم

مثلا یک مغازه میوه فروشی میتونه جزء عرصه عمومی باشه در حالی که یک فضای خصوصیه و جز فضای شهری نیست
در ضمن اینم باید بگم که فضای شهری از ارتباط معنی دار و تعریف شده ی ساختمانها به وجود میاد و اگر این ارتباط وجود نداشته باشه بجای فضای شهری حفره ی شهری ، فضاهای گمشده و بی استفاده خواهیم داشت ....

پاسخ
 سپاس شده توسط elham90 ، omid vakili ، roozbeh.3333 ، kasrak
همونطور که میدونیم مکان با فضا درست میشه یعنی باید فضایی داشته باشیم تا مکان به وجود بیابد و برای توصیف فضا و مکان و ارتباط این دو به هم به تعریف کلمه ای به نام محل نیاز داریم در واقع در یک مکان باید محلی برای تجلی فضا وجود داشته باشدو بعد از آن باید محل مورد نظر ویژگی های منطبق با فضای دلخواه رو پیدا کند تا بتونه فضا رو در خودش متجلی کنه.
آخرین ارسال های من :

بزرگ فکر کن...
پاسخ
 سپاس شده توسط omid vakili ، roozbeh.3333 ، kasrak
(۱۳۹۰-۱۰-۲۹، ۱۲:۳۶ صبح)lofra نوشته است: همونطور که میدونیم مکان با فضا درست میشه یعنی باید فضایی داشته باشیم تا مکان به وجود بیابد و برای توصیف فضا و مکان و ارتباط این دو به هم به تعریف کلمه ای به نام محل نیاز داریم در واقع در یک مکان باید محلی برای تجلی فضا وجود داشته باشدو بعد از آن باید محل مورد نظر ویژگی های منطبق با فضای دلخواه رو پیدا کند تا بتونه فضا رو در خودش متجلی کنه.

با نظرتون موافق نیستم دوست عزیز ممنون میشم بیشتر توضیح بدید _ مخصوصا این قسمتی که گفتید در یک مکان باید محلی برای تجلی فضا وجود داشته باشد !!!!!!

مکان یک جنبه ی ذهنی هم داره در ذهن ماندگار میشه درواقع این مکانه که در فضا متجلی میشه در یک فضا چند مکان مختلف میتونه باشه مثلا مکان برگزاری مراسم ها فصلی در بخشی از فضای یک میدان میتونه باشه

پاسخ
 سپاس شده توسط omid vakili ، roozbeh.3333 ، kasrak
(۱۳۹۰-۱۰-۲۸، ۱۱:۰۴ عصر)yasamin7822 نوشته است: سلام
ممنون از موضوع خوبی که مطرح کردین

فضا و مکان دو بحث کاملا متفاوت هست با این تعریف که

فضا یک تهی است که ارتباط بین عناصر آن را به وجود میاورد مثلا ارتباط چند بنا

فضا = خالی ای که از ارتباط بین عناصر به وجود میاد + موقعیت

ولی مکان چیزیه که در ذهن باقی میمونه وظیفه ی طراحان خلق مکانه نه فضا

مکان = فضا + رویداد

مثلا یک فضا که در زمانها ی مختلف مراسمهای مختلف در اون برگزار میشه

ممنون
توضیحات خوبی بود
حالا یه سوال دیگه:
آیا جایی که تو ذهن میمونه ولی توش رویداد قابل ملاحظه ای نیست، آیا مکانه؟ بلعکس؛ آیا جایی که رویداد داره ولی توی ذهن باقی نمیمونه (رویداد قابل توجهی نیست) باز هم مکانه؟

(۱۳۹۰-۱۰-۲۹، ۱۲:۰۷ صبح)abcdefghijklm نوشته است: سلام به همه دوستان
فضا گستره ای باز و انتزاعی است...که تمامی نقاط آن با هم ارزش است...مفهوم ادراک آگاهانه انسان از محیط است در واقع فعالیت های انسانی توده را به فضا تبدیل کرده...
مکان بخشی از فضاست که به وسیله چیز یا شخصی اشغال شده است...دارای بار ارزشی و معنایی است..
اگر در فضا امکان وقوع حرکت باشد در مکان درنگ هس...خشت و گل فضا به فضا شکل نمیدهد بلکه روابط اجتماعی به آن مفهوم میده..
فضای شهری هم مجموعه ای از روابط اجتماعی در زمان و مکان خاص هسش...
space:An empty area...The three dimentional region...The exent of a surface...An area set aside for a specific purpose
place: A defined area...a distinct locality
SPACE IS TRANSFORMED INTO PLACE AS IT ACQUIRES DEFINITION AND MEANING

ممنون جالب بود مهندس،
اولاً برای ما بگید که منظورتون از انتزاعی بودن چیه؟
یه نکته ی اساسی که در تعریف مکان بود: مکان بخشی از فضاست که دارای ارزش معنایی است. اگه میشه برای واضح شدن توضیحتون یه مثال بیارید
(۱۳۹۰-۱۰-۲۹، ۱۲:۲۲ صبح)yasamin7822 نوشته است: در مورد فضای شهری : قسمتی از فضای عمومی هست که 4 ویژگی داشته باشه

فضای شهری یک فضای باز و عمومی است که نا حدی محصوریت داشته باشه و امکان برقراری تعاملات اجتماعی در آن وجود داشته باشه

اینم بد نیست بهش اشاره ای بشه :

تفاوت فضای شهری با عرصه عمومی :

عرصه عمومی بر خلاف فضای شهری از جنس ماده نیست هیچ وقت نمی تونیم دور عرصه عمومی خط بکشیم و محدودشو مشخص کنیم

مثلا یک مغازه میوه فروشی میتونه جزء عرصه عمومی باشه در حالی که یک فضای خصوصیه و جز فضای شهری نیست
در ضمن اینم باید بگم که فضای شهری از ارتباط معنی دار و تعریف شده ی ساختمانها به وجود میاد و اگر این ارتباط وجود نداشته باشه بجای فضای شهری حفره ی شهری ، فضاهای گمشده و بی استفاده خواهیم داشت ....

فعلاً عجله نکنید به فضای شهری هم می رسیم.

(۱۳۹۰-۱۰-۲۹، ۱۲:۳۶ صبح)lofra نوشته است: همونطور که میدونیم مکان با فضا درست میشه یعنی باید فضایی داشته باشیم تا مکان به وجود بیابد و برای توصیف فضا و مکان و ارتباط این دو به هم به تعریف کلمه ای به نام محل نیاز داریم در واقع در یک مکان باید محلی برای تجلی فضا وجود داشته باشدو بعد از آن باید محل مورد نظر ویژگی های منطبق با فضای دلخواه رو پیدا کند تا بتونه فضا رو در خودش متجلی کنه.

ممنون مهندس که شرکت کردین
جملاتش یه کمی فلسفیه، شبیه نوشته های نوربرگ شولتز نوشته شده بود
از نظر من هم بین جملات تضاد وجود داره ، خودتون رو پیچوندین، فک کنم بهتره جملاتتون این جوری بشه:
همونطور که میدونیم مکان با فضا درست میشه یعنی باید فضایی داشته باشیم تا مکان به وجود بیابد و برای توصیف فضا و مکان و ارتباط این دو به هم به تعریف کلمه ای به نام محل نیاز داریم در واقع در یک فضا باید محلی برای تجلی مکان وجود داشته باشدو بعد از آن باید محل مورد نظر ویژگی های منطبق با فضای دلخواه رو پیدا کند تا بتونه مکان رو در خودش متجلی کنه.

حالا از نظرتون بی مکانی دیگه چیه؟

پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، kiana7822 ، kasrak
علت در ذهن موندن همیشه وجور رویداده امکان نداره جایی که رویدادی نداره و یا نداشته توی ذهن بمونه ممکنه یک فضا مکان باشه بخاطر رویدادهایی که در گذشته توی اون اتفاق افتاده

سوالتون (یا نحوه ی بیانتون ) مصداق نداره دوست عزیز ( اینطور که من از نوشتتون برداشت کردم ) ببینید میتونید براش مثالی بیارید ! یا بیشتر توضیح بدین

پاسخ
 سپاس شده توسط omid vakili
چیزی که نوشتم درسته با دقت بخونید و روش فکر کنید

پاسخ
 سپاس شده توسط omid vakili ، kasrak
(۱۳۹۰-۱۱-۱، ۰۹:۱۳ عصر)yasamin7822 نوشته است: علت در ذهن موندن همیشه وجور رویداده امکان نداره جایی که رویدادی نداره و یا نداشته توی ذهن بمونه ممکنه یک فضا مکان باشه بخاطر رویدادهایی که در گذشته توی اون اتفاق افتاده

سوالتون (یا نحوه ی بیانتون ) مصداق نداره دوست عزیز ( اینطور که من از نوشتتون برداشت کردم ) ببینید میتونید براش مثالی بیارید ! یا بیشتر توضیح بدین

مهندس جان، جسارتاً بنده مخالف جملات قرمز رنگ هستم
چشم بیشتر توضیح میدم
یه مثال خیلی ساده: ما پارسال رفتیم غار کرفتو، اونجا هیچ رویداد خاصی نبود، ولی یه جای خاص بود که توی ذهن من مونده ، فعلاً در همین حد فک کنم کافیه ، مثال شهری هم زیاده ، فقط خواستم منظورم رو روشن کرده باشم . اگه نیاز به توضیح بیشتر بود در خدمتم
حالا به نظرتون جواب سوال زیر چی میشه:
آیا جایی که تو ذهن میمونه ولی توش رویداد قابل ملاحظه ای نیست، آیا مکانه؟ بلعکس؛ آیا جایی که رویداد داره ولی توی ذهن باقی نمیمونه (رویداد قابل توجهی نیست) باز هم مکانه؟
(۱۳۹۰-۱۱-۲، ۰۱:۱۱ صبح)lofra نوشته است: چیزی که نوشتم درسته با دقت بخونید و روش فکر کنید

خو اینجوری نمیشه، بزارین یه جور دیگه سوالم رو مطرح کنم
از نظر شما رابطه ی بین فضا و مکان چگونه س؟ آیا مکان در برگیرنده ی فضاس یا فضا در برگیرنده ی مکانه؟

پاسخ
 سپاس شده توسط kasrak

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نظرخواهی بچه ها طراحی شهری بهتره یا برنامه ریزی خواهشا شرکت کنید s1s2s3 21 17,935 ۱۳۹۶-۸-۶، ۰۲:۰۱ صبح
آخرین ارسال: mamamama
  چیدمان فضا در طراحی شهری -space syntax mtr6510 0 1,234 ۱۳۹۶-۶-۱۰، ۱۱:۲۹ صبح
آخرین ارسال: mtr6510
  سوالات ارشد طراحی شهری 1396 با جواب تشریحی alireza 0 1,336 ۱۳۹۶-۴-۳۱، ۰۲:۳۴ عصر
آخرین ارسال: alireza
  سوال و جواب اسکیس کنکور ارشد طراحی شهری سال 1396 alireza 0 1,289 ۱۳۹۶-۴-۲۸، ۰۲:۳۸ عصر
  دانلود سوالات كنكوراسکیس ارشد طراحی شهری سراسری و آزاد 96 alireza 0 1,155 ۱۳۹۶-۴-۲۱، ۰۸:۱۵ عصر
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 10 کشور در گرایش طراحی شهری 96 alireza 1 1,507 ۱۳۹۶-۴-۳، ۰۹:۳۸ صبح
آخرین ارسال: shivashf
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 2 کشور در گرایش طراحی شهری 96 alireza 2 1,703 ۱۳۹۶-۳-۲۰، ۰۵:۲۰ عصر
آخرین ارسال: udesigner
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 15 کشور در گرایش طراحی شهری 96 alireza 1 1,550 ۱۳۹۶-۳-۱۹، ۱۱:۱۲ عصر
آخرین ارسال: payam_km
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 3 کشور در گرایش طراحی شهری 96 alireza 1 1,584 ۱۳۹۶-۳-۱۸، ۰۳:۳۳ عصر
آخرین ارسال: rikhtehgaran
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 17 کشور در گرایش طراحی شهری 96 alireza 1 1,562 ۱۳۹۶-۳-۱۷، ۰۹:۲۹ عصر
آخرین ارسال: فرانک پورامین

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان