امتیاز موضوع:
  • 9 رأی - میانگین امتیازات: 2.56
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مطالبی در مورد نظریه آشوب (Chaos Theory)
این نظریه را در مورد شهرسازی چطور میشه بکار گرفت؟
راهنمایی کنید لطفا

ارتباطش با شهرسازی چی میتونه باشه؟؟؟

هرکس اطلاعاتی در این زمینه داره برای دیگران قرار بده
آخرین ارسال های من :

زندگی یک مشکل نیست که باید حلش کرد بلکه یک هدیه است که باید ازش لذت برد

مدیر ارشد ایران شهرساز
پاسخ
 سپاس شده توسط elham90 ، .Utopia ، haydariyan
(۱۳۹۱-۲-۳، ۱۱:۲۷ صبح)orkideh_04 نوشته است: این نظریه را در مورد شهرسازی چطور میشه بکار گرفت؟
راهنمایی کنید لطفا

ارتباطش با شهرسازی چی میتونه باشه؟؟؟

نظریه آشوب یا حرکت پروانه ای ! یه نظریه بسیار جالبه که من خودم هم عاشق بحث دربارشم!تو این نظریه این بحث مطرح میشه که همه چیز و هر حرکت و تغییری به هم وابسته است و برهم اثر میگذاره .مثلا پریدن یک پروانه در یک طرف کره زمین ! باعث میشه روی عوامل و متغییر های زیادی اثرگذار بشه و اون طرف کره زمین طوفان بشه یا یه چیز دیگه ای بشه !16در شهرسازی هم همینطوره ، مثلا تصمیم گیری یک مدیر اگر درباره یک معیار مثلا برای احداث یک شهرک یا کاربری جدید اشتباه باشه ، یا یک فاکتور رو کم ارزش بدونه ، ممکنه کم کم همون فاکتور کوچیک و بی ارزش تبدیل بشه به بزرگترین معضل همون کاربری و محدوده !و یا تصمیم گیری به موقع و صحیح و یا حتی یک اموزش ساده درباره یک موضوع شهری به مدیرانو مسئولان شهری باعث بشه که در حساسترین شرایط بهترین و مناسبترین تصمیم رو بگیرند .
یک مثال کوچیکترش : موقع نظافت سیستم جمع اوری آبهای سطحی ! در یه شهری! حالا اون ماموره یا نظافت چیه !میگه بیخی خی این یه خیابونه یا همون موقع تلفنش زنگ میزنه بهش لیست خرید میدن78 اونم حواسش پرت میشه بنده خدا !65 بعدش یه قسمت رو تمیز نمیکنه که مورد غضب واقع نشه ! بعدش فرداش شهرونده که از نوع خوبش بوده!!! میاد میبینه اااااااااااااا اینجا چه کثیفه ! 68 خوب ماهم آشغالای مغازه یا خونمونو میریزیم اینجا بلاخره یهویی بیان تمیز کنن!65 خلاصه شد فیلم سینمایی که اخرشو همه میدونید ! بعدش یه بارون بهاریه رمانتیک میادو همه جا رو سیل ورمیداره !21

.
آخرین ارسال های من :

اگر یقین دارید روزی پروانه خواهید شد ......... بگذارید دنیا هر چه می خواهد پیله کند2gwb921

پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، FaTyJo0oN ، 0RKIDEH ، haydariyan ، shokri
سازماني كه قادر باشد از يك نقطه كليدي يعني تمايل ومشاركت مردم استفاده كند وآنان را به مشاركت در فعاليتهاي خود فراخواند ، قادر خواهد شد تا حركات عظيمي را با اين اهرم تحقق بخشد. در شعري عاميانه مي خوانيم كه چطور يك ميخ ساده حكومتي را از پاي درآورد وسرنگون كرد :

به خاطر نبودن ميخ ، نعل ازميان رفت
وبه خاطر نبودن نعل ، اسب از پاي درآمد
وبه خاطر مرگ اسب ، سوار ازميان رفت
وبه خاطر ازميان رفتن سوار ، جنگ مغلوبه شد
ودر اين جنگ مغلوبه ، حكومت از ميان رفت .

از طرف دیگه ، تعیین راهبردهای دقیق و استفاده از راه های تجزیه و نحلیل اطلاعات مثل سوآت و ... به شکلی کاملا دقیق و موشکافانه ! برای افق های بلند مدت و بر طبق اصول فیدبک و پله پله اجرایی کردن طرح ها ، همه در اثراتی که بعدا میگذاره نتیجه میده . همون به قول خودمون کار از محکم کاری عیب نمیکنه ! یعنی بعدش اثر خوبشو می بینم!
امیدوارم مفید بوده باشه و start خوبی باشه 1

پاسخ
 سپاس شده توسط 0RKIDEH ، haydariyan ، shokri
فکر کنم این ارسالتون ماله خیلی وقت پیشه ولی من لان این فایلو تو فایلام دیدم امیدوارم به دردتون بخوره هرچند دیره...

فایل‌(های) پیوست شده
.pdf   نظریه اشوب در شهرسازی.pdf (اندازه: 105.9 KB / تعداد دفعات دریافت: 57)

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط .Utopia ، alireza ، 0RKIDEH ، sattar ، elham90

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  برنامه ریزی شهری در کشور چین shokri 1 2,217 ۱۳۹۳-۳-۱۴، ۰۷:۵۳ عصر
آخرین ارسال: atelieahjam
  برنامه ریزی شهری در ترکیه Ƒanos 1 2,475 ۱۳۹۳-۳-۱۴، ۰۷:۴۳ عصر
آخرین ارسال: atelieahjam
  منطق شکلی و بافت شهری در اقلیم گرم و خشک ماراویا 1 2,315 ۱۳۹۲-۵-۲۶، ۰۱:۰۰ عصر
آخرین ارسال: mfarmand
  امان از تهی بودن رشته های معماری و شهرسازی در ایران و متخصصان! تهی تر از آن ماراویا 15 5,070 ۱۳۹۲-۵-۳، ۰۷:۱۱ عصر
آخرین ارسال: dementor
  سكونت جمعيت شهرها در بافت فرسوده ماراویا 0 1,355 ۱۳۹۱-۱۱-۲۲، ۰۱:۰۸ عصر
آخرین ارسال: ماراویا
  نظریه مدیریت مشارکتی ماراویا 0 1,764 ۱۳۹۱-۱۱-۲۰، ۱۲:۴۳ صبح
  برنامه ریزی توسعه در کشور مالزی ماراویا 0 1,442 ۱۳۹۱-۱۱-۱۸، ۰۳:۰۸ عصر
  نخستین تسویه خانه زباله شهری به زودی در تبریز افتتاح می‌شود ماراویا 0 1,198 ۱۳۹۱-۱۱-۱۸، ۰۲:۵۵ عصر
  برنامه ريزي گردشگري در شهر و منطقه ماراویا 0 1,007 ۱۳۹۱-۱۱-۲، ۰۸:۴۲ عصر
  جایگاه میراث فرهنگی در توسعه ی پایدار شهری ماراویا 0 1,594 ۱۳۹۱-۱۱-۲، ۰۸:۳۲ عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان