امتیاز موضوع:
  • 14 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یک شهرساز خوب امکان داره بیاد به این سوال جواب بده
ببنید ما تو طراحی فضاهای شهری پاکزاد جدول هایی داریم با نام اهداف - راهبرد - سیاست
حالا اهداف معلومه که به چی میگن این درست ولی سوال اینجا است منظور از راهبرد و سیاست چیه که با توجه به اهداف تعیین میشه امکان داره دوستان راهبرد و سیاست را با ذکر یک مثال توضیح بدن که الفبای اون را خوب درک کنیم که واقعا منظور از راهبرد و سیاست چیه خواهشا روند توضیح دوستان با توجه به این جمله باشه که : وقتی اهداف تعیین میشه تا اینجا معلوم حالا این راهبرد معنیش چیه و چکاره است و با توجه به اهداف چگ.نه نوشته میشه و حالا که راهبرد گفته شد توضیح داده بشه که سیاست به چه معنی است و چگونه بعد از تعیین راهبرد سیاست را مینویسیم
خواهشا به یک زبان ساده و با مثال های ساده و قابل فهم توضیح داده شود شاید سوال دوستان دیگر هم باشد
آخرین ارسال های من :

مظلوم واقع شدم همین
پاسخ
اهداف که کاملا مشخصه
راهبرد یا استراتژی راههای رسیدن به اهداف هستند
سیاست هم ابزار اجرایی رسیدن به هدف در راستای استراتژی هستند
مثال هم هدف سرزندگی
راهبرد ایجاد تنوع در عملکرد
سیاست ایجاد کاربری های متنوع که در طول شبانه روز نقاط فعال و قابل رویت ایجاد کند

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط Saeedm ، haydariyan ، s1s2s3 ، ایلیا ، m.marziye ، Brightness ، paria_d ، 9123533029 ، sanaz.f
خیلی عالی بود دوست عزیز جدا خوب توضیح دادید شاید سوال ابتدایی بود اما واقعا خیلی ها تو این وال مشکل داشتند من خودم قبلنا برای نوشتن راهبرد و سیاست ها تو پروژهام همیشه از کتاب پاکزاد کپی میکردم چون واقعا درست راهبرد و سیاست را درک نمیکردم ولی الان همه چی اومد دستم و میدونم چیکار کنم ارگ ما همه شهرسازان همه سوالات خود از ساده تا سخت را اینگونه در سایت بپرسیم فکر کنم خیلی پیشرفت خواهیم کرد با سپاس

پاسخ
 سپاس شده توسط URBAN 98 ، Brightness ، haydariyan
جدا خیلی عالی بود استفاده کردیم
حالا که این بحث مطرح شد، در حوزه برنامه ریزی هم بخوایم مثالی بزنیم میشه فرضا بهبود وضعیت آلودگی هوای تهران به عنوان یک هدف مطرح میشه. یکی از راهبردها میتونه بهبود وضعیت ترافیکی و حمل و نقل تهران باشه، استفاده از شیوه های حمل و نقل همگانی هم میتونه به عنوان یک استراتژی مطرح بشه. حالا راه اندازی خطوط بی ار تی از ازادی تا تهران پارس میشه یک طرح موضعی
البته این تقسیم بندی یک چیز ثابتی نیست که همه جا استفاده بشه، خیلی از جاها این تعابیر فرق میکنه. در بعضی برنامه ها کلا هدف داریم و راهبرد و طرح یا همون برنامه اجرایی. اما در جای فرضا سلسله مراتبی اینچنینی داریم: اهداف کلان و خرد، راهبرد های کلان و خرد ، استراتژی ها، برنامه های اجرایی، اقدامات
دیگه در بعضی طرح ها خیلی شور میشه. در طرح های شهری هم بهترین نمونش، طرح های cds هست که چشم انداز دارند و سپس سلسله مراتب بالا. یعنی قبل از طرح، چشم انداز مطرح میشه، چیزی که در سوالات کنکور مرحله دوم برنامه ریزی هم جدیدا استفاده شده .
با این حال خیلی درگیر ریز این موارد نشید چون اختلاف هست. همون تقسیم بندی کلی چشم انداز - هدف - راهبرد - استراتژی - اقدامات گویا بیشتر از سایرین مورد پذیرش قرار گرفته
آخرین ارسال های من :

اگر انسان ها بدانند بودنشان باهم چقدر محدود است، محبتشان به هم نامحدود می شود. امام علی (ع)  

iiiliia@yahoo.com
پاسخ
 سپاس شده توسط URBAN 98 ، Brightness ، haydariyan ، s.n ، sanaz.f
شما واقعا این مباحثو کار نکردین تاحالا؟؟؟ واقعا آشنا نیستین؟! پس چطوری قبول شدین واقعا؟!

آخرین ارسال های من :
پاسخ
(۱۳۹۲-۶-۳۱، ۱۱:۵۲ عصر)مری2 نوشته است: شما واقعا این مباحثو کار نکردین تاحالا؟؟؟ واقعا آشنا نیستین؟! پس چطوری قبول شدین واقعا؟!

خدمت شما عارض هستم که خیلی از افرادی که گرایشات شهرسازی را برای ادامه تحصیل انتخاب میکنند از رشته های غیر مرتبط هستند و این امکان وجود دارد که حین مطالعه کتب کنکوری با یکسری اصطلاحات که شهرسازان دائما در طول تحصیل استفاده کرده اند آشنایی نداشته باشند و این امری بدیهی است و ندانستن یک موضوع از موضوعات مطروحه در شهرسازی دلیلی بر کمبود سواد نیست.
این امکان وجود دارد که هر شخصی در یک زمینه مطالعات بیشتری داشته باشد و مطرح کردن سوال و در پی پاسخ برای سوال هیچ مشکلی ندارد که بخواهیم موضع گیری کنیم و یا باعث این شویم که کسی سوالی را نپرسد و به پیام خصوصی اکتفا کند که ممکن است سوال افرادی دیگر هم باشد.که بخاطر دارم همین موضوع را در همین حد ساده در سایت برای شخصی دیگر در پیام خصوصی توضیح داده ام.بهتر نیست اجازه دهیم مشکلات و سوالات راحت بیان شوند؟
حالا که این مبحث مطرح شده در مورد ضوابط هم صحبت بشه خوب است که ضوابط چه تفاوتی دارد و در چه مرحله ای مطرح میشوند با ذکر مثال؟

پاسخ
 سپاس شده توسط s1s2s3 ، 327 ، Brightness
(۱۳۹۲-۶-۳۱، ۱۱:۵۲ عصر)مری2 نوشته است: شما واقعا این مباحثو کار نکردین تاحالا؟؟؟ واقعا آشنا نیستین؟! پس چطوری قبول شدین واقعا؟!

ببخشید این چه ربطی به قبولی داره مگه تو کنکور همه سوالاتش در مورد راهبرده که بلد نباشیم و قبول نشیم از بعضی از انسانها بدم مییاد که خییل مغرورانه حرف میزنند فقط این را جواب من بدید یعنی هر کی راهبرد و سیاست بلد نباشه دیگه تو کنکور قبول نمیشه من بلدم راهبرد و سیاست ولی دوست عزیز خوب بلد نیستم یعنی برای این مسیله زیاد ذهنم باز نبود همین ولی خواهشا جواب سوال من را حتما بدید این چه ربطی به قبولی تو کنکور داره

پاسخ
واقعا ارتباطی نداره به قبولی در کنکور چون گاهی واسه منم پیش اومده که یک موضوع رو خیلی روش حساس میشم و متوجه نمیشم... بهتره توی جو دوستانه سایت از این دلخوری ها پیش نیاد
از دوست عزیزمون هم که اینقدر واضح و حوب توضیح دادند تشکر میکنم
و اضافه می کنم که درمورد کتاب دکتر پاکزاد بعضی از استاتید ممکن نظر دیگه ای داشته باشند مثل سایر مسائل شهرسازی اما اصل و اساس همون توضیح دوست عزیزمون
آخرین ارسال های من :

If you don't like where you are,change it! you're not a tree
Jim Rohon
پاسخ
 سپاس شده توسط URBAN 98 ، ایلیا ، Brightness
بله صحبت های همگی درست.... منم کسی رو نخواستم محدود کنم... پاسخ این سوالم پاورپوینتشو دارم که مال ترم 7 خودمه. کسی خواست ایمیلشو بفرسته که براش ارسال کنم...
پیروز باشید

پاسخ
(۱۳۹۲-۷-۱، ۰۸:۵۲ صبح)مری2 نوشته است: بله صحبت های همگی درست.... منم کسی رو نخواستم محدود کنم... پاسخ این سوالم پاورپوینتشو دارم که مال ترم 7 خودمه. کسی خواست ایمیلشو بفرسته که براش ارسال کنم...
پیروز باشید
سلام مهندس.بهتر این هست که فایل رو در سایت ارسال کنید تا دیگر دوستان هم استفاده کنند.
آخرین ارسال های من :

بی شک جهان را به عشق کسی آفریده اند ،

چون من که آفریده ام از عشق

جهانی برای تو !
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Star اطلاعیه نیاز به طراح فضای سبز neda220 0 985 ۱۳۹۳-۱۲-۱۱، ۰۱:۳۹ عصر
آخرین ارسال: neda220
  دعوت به همکاری به منظور انجام طرح پژوهشی neda220 3 1,907 ۱۳۹۳-۴-۲۵، ۱۰:۲۷ صبح
Star دعوت به همکاری به منظور انجام طرح پژوهشی، ویژه متخصصین حمل و نقل neda220 0 1,206 ۱۳۹۳-۳-۲۹، ۰۶:۳۸ عصر
  آزمون ارشد یک هفته به تعویق افتاد Saeedm 1 1,599 ۱۳۹۲-۱۱-۱۵، ۰۲:۴۲ عصر
آخرین ارسال: alireza
  سوات با توجه به 6 بعد کتاب کارمونا توضیح داده شود s1s2s3 7 4,154 ۱۳۹۲-۸-۴، ۱۰:۳۸ عصر
آخرین ارسال: Masih
  می شه در مورد یک سوال در این تاپیک جواب بدید ممنون میشم s1s2s3 11 4,883 ۱۳۹۲-۸-۳، ۰۸:۲۵ عصر
آخرین ارسال: Masih
  دوستانی که پروپوزال بلدن بیان به این یک سوال جواب بدن s1s2s3 6 3,082 ۱۳۹۲-۷-۲۳، ۱۲:۰۲ عصر
آخرین ارسال: s1s2s3
  هر هفته چند سوال لطفا یک شهرسازی قوی برای جواب بیاید urban98 بیاید s1s2s3 1 2,174 ۱۳۹۲-۷-۴، ۱۲:۴۸ عصر
آخرین ارسال: sardarekord
  سوالی درمورد پروپوزال پایان نامه یک شهرساز خوب بیاد خواهشا s1s2s3 1 1,820 ۱۳۹۲-۷-۲، ۰۸:۲۰ صبح
آخرین ارسال: eleven11
  هر کی در مورد طراحی ورودی شهر مطلبی داره من حاضرم بخرم s1s2s3 8 3,780 ۱۳۹۲-۷-۱، ۰۸:۴۵ عصر
آخرین ارسال: farnoosh joon

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان