ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 40 رأی - میانگین امتیازات: 3.1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
Smile  از سرعت خود بکاهید!
آنچه باید درباره سرعت گیر بدانیم
گروه : اجتماعی / جامعه و اجتماع / شهرنشینی
ارتقای سطح ایمنی در شبکه معابر شهری، نقش عمده ای در افزایش اعتمادپذیری و کارایی شبکه حمل ونقل دارد و یکی از مهم ترین عوامل موثر در افزایش ایمنی این شبکه، کنترل سرعت وسایل نقلیه در سطح معابر و تقاطع ها است. در این راستا سرعت گیرها نقش مهمی در کاهش سرعت وسایل نقلیه و به دنبال آن کاهش تصادفات ایفا می کنند...

سرعت گیرهای مختلفی مانند سرعت گیر پلاستیکی، سرعت گیر آسفالتی و سرعت کاه آسفالتی ذوزنقه ای در سطح شهر تهران مورد استفاده قرار گرفته اند اما در نصب بسیاری از آنها استانداردهای جهانی در مورد مکان و نحوه مناسب نصب رعایت نشده که همین امر موجب کم اثر بودن این ابزار در کنترل سرعت وسایل نقلیه شده است.

● تاریخچه سرعت گیرها

گزارش های متعددی در مورد اولین سرعت گیر در دنیا وجود دارد که قدیمی ترین این گزارشات توسط نیویورک تایمز و در سال 1906 منتشر شده است. طبق این گزارش، اولین سرعت گیر دنیا در ایالت نیوجرسی آمریکا و در نزدیکی محل عبور عابرین پیاده به ارتفاع 12 تا 13 سانتی متر نصب شده که البته در آن زمان میانگین حداکثر سرعت اتومبیل ها 50 کیلومتر بر ساعت بوده است. همچنین، طبق گزارش انجمن مهندسان حمل ونقل، اولین سرعت گیر اروپا در سال 1970 و در کشور هلند ساخته شده است.

● تفاوت سرعت گیر و سرعت کاه

سرعت گیر، ابزاری است که برای کنترل سرعت وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرد و طبق استانداردهای موجود، ارتفاع بلندترین نقطه آن باید 7 تا 10 سانتی متر، حداکثر طول آن 30 سانتی متر و عرض آن به اندازه عرض محل نصب باشد. استفاده از سرعت گیر در اماکنی توصیه می شود که حداکثر سرعت وسایل نقلیه از 15 کیلومتر تجاوز نمی کند. پارکینگ ها یا مراکز خرید به عنوان بهترین اماکن برای نصب این ابزارها هستند و نصب این وسیله در اماکن و معابر پررفت و آمد، مناسب نیست و معمولا موجب ایجاد مشکل برای وسایل نقلیه می شود.

سرعت کاه، سرعت گیر ملایم نیز نامیده می شود. ارتفاع این ابزار 7 تا 10 سانتی متر و عرض آن به اندازه عرض خیابان محل نصب است اما طولی ما بین 5/3 تا 2/4 متر دارد و گاهی به 6 متر هم می رسد. امروزه استفاده از سرعت کاه در مناطق و معابر مسکونی و همچنین مناطقی که مسیر اصلی اتوبوس و اتومبیل های اورژانسی نیستند، متدوال است که البته سرعت عبور از آنها نباید از 15 تا 30 کیلومتر تجاوز کند. برخلاف سرعت گیرها، سرعت کاه ها معمولا به صورت سری و چند تایی و با فاصله معین در طول یک مسیر، نصب می شوند تا سرعت وسایل نقلیه قبل و بعد از هر سرعت کاه کنترل شود.

● بایدها و نبایدها، مزایا و معایب

در تمام دنیا نصب سرعت گیر در کلیه معابر به غیر از پارکینگ ها مخالف قانون است ولی سرعت کاه می تواند با رعایت شرایط و ضوابط خاصی نصب شود. تحقیقات نشان می دهد که استفاده از این دو ابزار یکی از آسان ترین راه ها برای کنترل سرعت وسایل نقیه است.

در عین حال، نصب سرعت کاه در مناطق مسکونی، ایمنی نسبی برای ساکنان و به ویژه کودکان فراهم می کند و حجم ترافیک را به میزان 18 درصد و حجم تصادفات را تا 13 درصد کاهش می دهد اما معایبی هم دارد. مثلا سرعت کاه ها به دلیل مجبور کردن رانندگان به ترمزهای ناگهانی و امکان برخورد اتومبیل پشتی در برخی مواقع، معابر را برای اتومبیل ها بیشتر خطرناک می کنند تا امن تر و موجب خسارت وسایل نقلیه می شوند. از طرف دیگر، اگر سرعت کاه به صورت سری نصب نشود، رانندگانی که تمایل به راندن با سرعت بالا دارند پس از عبور از آن دوباره سرعت خود را افزایش می دهند. تعمیر و نگهداری این ابزار برای کارایی بهتر نیز از وظایف مهم شهرداری محسوب می شود که متاسفانه این امر در کشور ما با مشکل مواجه است چرا که بسیاری از این سرعت گیر و سرعت کاه ها در خیابان ها دچار آسیب شده اند و نیاز به تعمیر یا تعویض دارند اما توجهی به آنها نمی شود. در ساخت سرعت گیر و سرعت کاه های خیابانی و جاده ای معمولا از مواد پلاستیکی، سیمان یا آسفالت استفاده می شود که نوع اول مرغوب تر است و روی آنها می توان خطوط مخروطی شکل و با رنگی مشخص کشید تا رویت آن از فاصله دور و در شب، آسان باشد.

● سرعت گیرهای هوشمند و ایمنی

به تازگی سرعت گیرهایی طراحی شده اند که برای هر خودرو متناسب با سرعت آن، عکس العمل ویژه را از خود نشان می دهند. مثلا اگر سرعت مجاز در خیابانی 60 کیلومتر در ساعت باشد، خودروهایی که با این سرعت یا سرعت هایی کمتر از این حرکت می کنند بدون هیچ مساله ای از آن رد می شوند. پایین رفتن سرعت گیر به هنگام عبور خودرو با سرعت مجاز موجب می شود تا خودرو بدون هیچ کاهش سرعتی عبور کند و به مسیر خود ادامه دهد اما برای خودروهایی که با بیش از این سرعت حرکت می کنند، سرعت گیر طراحی شده مانند همان سرعت گیرهای معمولی عمل می کند زیرا قابلیت تنظیم ارتفاع را دارد.

● باز هم بی احتیاطی

البته در کشور ما برای کاهش سرعت مثلا هشدار جهت باریک شدن راه از سرعت کاه های مخروطی رنگی و شب تاب، بشکه ای و... هم استفاده می شود اما نکته بسیار مهمی که در مورد انواع بشکه ای وجود دارد، این است که داخل این بشکه ها باید از آب پر شود تا هنگام برخورد خودرو با این سرعت کاه ها آسیب چندانی ایجاد نشود اما بعضا دیده شده که داخل این بشکه ها شن می ریزند که در صورت برخورد، آسیب سنگین تری را به دنبال دارد و باید در این مورد تدابیری اتخاذ شود.

● کارشناسان چه می گویند؟

دکتر مهرداد تقی زاده، مشاور شهردار در حوزه حمل و نقل و ترافیک از سرعت گیرها به عنوان سکوی پرش یاد می کند و می گوید: اساسا سرعت گیرها برای آرام سازی ترافیک و کاهش سرعت خودروها در خیابان های شهر طراحی شده اند اما علت اینکه در تهران سرعت گیرها کمکی به آرام سازی ترافیک نکرده اند و رانندگان خودرو به جای کاهش سرعت خود با سرعت بالا از روی آن می پرند، این است که سرعت گیرها در مکان مناسب نصب نشده اند و به جای اینکه در خیابان های فرعی شهر که حداکثر سرعت آنها بین 40 تا 50 کیلومتر بر ساعت است و به شریان های اصلی شهر منتهی می شوند، نصب شوند در خیابان های اصلی و بزرگراه های شهر نصب شده اند که سرعت بین 70 تا 80 کیلومتر بر ساعت است و زمانی که ما در نصب سرعت گیرها دچار چنین اشتباهی می شویم، طبیعی است که نتیجه هم عکس باشد. از طرف دیگر در کشورهای دیگر، عرض سرعت گیرها را در خطوطی که ماشین های امداد مثل آمبولانس ها و ماشین های آتش نشانی تردد می کنند، کم می گیرند و این ابراز از لابه لای چرخ ها عبور می کند به گونه ای که هیچ مشکلی برای بیمار به وجود نمی آید اما در کشور ما چنین نیست. حتی نصب تعداد زیاد سرعت گیرها در مکان های نامناسب نیز مصرف سوخت خودرو را بالا می برد و این امر نیز متعاقبا به افزایش آلاینده ها می انجامد.

پریسا اصولی
روزنامه سلامت www salamat ir
آخرین ارسال های من :

جهانی فکر کنیم محلی عمل کنیم!:blush:
 سپاس شده توسط: alireza
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  نقشه اتوکدی آبادی ها خوزستان 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  توپوگرافی استان خوزستان برای استفاده در GIS 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  مقاله  مقاله شهرسازی 05-20 archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
  دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 05-20 diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
  دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات ارشد برنامه ریزی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  سومین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی سالانه عمران، معماری و طراحی... 04-12 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  نكات تخصصی ارشد برنامه ریزی شهری ویرایش اول 1397 شامل 999 نکته 04-05 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 04-02 gasemij آرزوعطاری پرسش و پاسخ
  دانلود پاورپوینت و جزوه آشنایی با معماری اسلامی2 (PDF DOC PPT) 03-25 atelieahjam hamidfa فروشگاه فایل اربان شاپ
  درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
  بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
  طراحی شهری و روانشناسی محیط 02-20 shahryar mamamama سایر مقالات
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل