امتیاز موضوع:
  • 18 رأی - میانگین امتیازات: 3.28
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کاربرد تبلت ها در شهرسازی
مدت زیادی از ارائه اولین تبلت توسط شرکت اپل نمی گذرد. از استفاده های روزمره و فعالیت های غیرحرفه ای عمومی مانند مرور اخبار، وبگردی و چک میل کردن که بگذریم، تبلت ها توانسته اند در بسیاری از حرفه های گوناگون همچون پزشکی، طراحی و غیره جایگاه ویژه ای پیدا کند. تعداد زیاد اپلیکیشن هایی که در زمینه پزشکی برای سیستم عامل ios ارائه شده است گویای گسترش روزافزون آن در این حرفه است و حتی برای آموزش هم از تبلت های اپل در پزشکی استفاده می شود. در حرفه های طراحی مانند گرافیک و طراحی صنعتی هم استفاده از گجت های لمسی ویژه که با مارک های مخصوص ارائه شده اند مانند Wacom، قابل توجه است. این دو نمونه از کاربرد تبلت در دو حرفه بود اما آیا در حرفه شهرسازی و گرایش های آن بویژه برنامه ریزی و طراحی شهری هم می توان از تبلت ها برای آسان شدن کارها و افزایش قابلیت ها با بهره گیری از امتیازات یک تبلت استفاده کرد. آیا تا کنون گجت و یا اپلیکیشنی در این مورد ارائه شده است؟
در مورد استفاده از صفحات لمسی، بویژه تبلت ها در حرفه شهرسازی، می توانید ویدئو زیر را ببیند. (در صورت که امکان نمایش وجود نداشت این ویدئو را در یوتیوپ ببینید.)
این ویدئو نشان می دهد که چگونه یک شهرساز عوارض را بر روی یک نقشه در نرم افزار Arc GIS 10 اضافه می­کند. البته تبلت ها با صفحات ثابت که بوسیله قلم نوری بر روی آنها کار می شود متفاوت هستند. اما به طور کلی خاصیت ارتباط تعاملی که کاربر می تواند با نرم افزار داشته باشد، قدرت کاربر یا طراح را در تعامل با طرح بیشتر می کند و این خاصیتی است که در همه گجت های لمسی مشترک است. دقت، ظرافت، تعامل کاربر و نرم ­افزار و سرعت از جمله فوایدی است که اصطلاحا دیجیتایز کردن یک طرح بدین وسیله می تواند برای ما داشته باشد.از فواید مهم تبلت ها، قابلیت حمل آسان تبلت­ها به خاطر سبک وزنی آنها است که به یک برداشتگر اجازه می دهد بتواند از آن برای ثبت اطلاعات خود استفاده کند و همزمان با برداشت­های میدانی از موقعیت­های مختلف عکس برداری کند و با اتصال عکس­ها با داده های موقعیت مکانی جهانی (GPS)، موقعیت آن عکس­ها را نیز ثبت کند و یا حتی همزمان با استفاده از اینترنت اطلاعات جمع ­آوری شده را با همکاران طرح به اشتراک بگذارد. قابلیت حمل آسان تبلت ها دلیل اصلی ترجیح آنها نسبت به نوت بوک ها و رایانه های شخصی است.
لبته اگر هم شما یک تبلت معمولی هم داشته باشید می توانید از آن برای جمع آوری داده ها استفاده کنید. برای مثال می توانید یک پرسشنامه آنلاین بر روی وب طراحی کنید و در هنگام برداشت از آن استفاده نمایید. در این صورت لازم است تبلت شما به فناوری ۳G مجهز باشد تا بتوانید به وب دسترسی پیدا کنید. اگر تبلت شما ۳G ندارد و یا نمی خواهید زیربار هزینه اتصال به اینترنت بروید از اپلیکیشن هایی که در این زمینه تولید شده اند استفاده کنید که خود من هم این کار را ترجیح می دهم.
Surveypocket یکی از اپلیکیشن های موجود در این زمینه است. قابلیت کار بصورت آفلاین، برخورداری از روش های گوناگون طرح سوالات، قابلیت خروجی گرفتن داده ها برای انتقال آنها به نرم افزارهای دیگر همچونExcel, PowerPoint, SPSS از مزیت های این اپلیکیشن است.
لبته اگر هم شما یک تبلت معمولی هم داشته باشید می توانید از آن برای جمع آوری داده ها استفاده کنید. برای مثال می توانید یک پرسشنامه آنلاین بر روی وب طراحی کنید و در هنگام برداشت از آن استفاده نمایید. در این صورت لازم است تبلت شما به فناوری ۳G مجهز باشد تا بتوانید به وب دسترسی پیدا کنید. اگر تبلت شما ۳G ندارد و یا نمی خواهید زیربار هزینه اتصال به اینترنت بروید از اپلیکیشن هایی که در این زمینه تولید شده اند استفاده کنید که خود من هم این کار را ترجیح می دهم.
Surveypocket یکی از اپلیکیشن های موجود در این زمینه است. قابلیت کار بصورت آفلاین، برخورداری از روش های گوناگون طرح سوالات، قابلیت خروجی گرفتن داده ها برای انتقال آنها به نرم افزارهای دیگر همچونExcel, PowerPoint, SPSS از مزیت های این اپلیکیشن است.
piCollect اپلیکیشن دیگری است که علاوه بر اینکه به شما امکان طراحی یک پرسشنامه را می دهد، می توانید داده های چند رسانه ای مانند عکس و فیلم را نیز جمع آوری کنیداپلیکیشن SurveyToGo قابلیت نصب در سیستم عامل های مختلف را دارد و از زبان های مختلف پشتیبانی می کند و علاوه بر امکان تصویربرداری، قابلیت ضبط صدا نیز در آن پیش­بینی شده است. پس از جمع آوری اطلاعات می توانید از طریق واسط این نرم افزار اطلاعات خود را به کامپیوتر شخصی خود منتقل کنید.
http://www.aparat.com/v/d43a8e2319380b8b...3856113559
این سایتی هست که ویدیو توشه من نتونستم دانلود کنم پیشنهاد میکنم ببینید خیلی جالب

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، .Utopia ، امیررضا ، dely_sh ، Sadeghpour ، FaTyJo0oN ، sharmin ، aramo ، imanataei ، elham90 ، روجا
ممنونم مهندس.....مطلبتون خیلی عالی بود و عالی تر از اون فیلمش بود
آخرین ارسال های من :

[تصویر:  7t5vft1gcxenjxsyw7b6.png]
پاسخ
mamnun mohandes omidvaram betonam behtar az ina to sait bezaram ta hame estefadeh konan

پاسخ
mer30 mohandes

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
    tnx for your text
    آخرین ارسال های من :

هیچ اگر سایه پذیرد؛ ما همان سایه هیچیم.
    پاسخ

موضوع‌های مشابه…
    موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
      اولین پياده راه استاندارد شمال تهران در مسیر بام تهران احداث شد aramo 0 2,112 ۱۳۹۱-۲-۲۱، ۰۴:۵۵ عصر
    آخرین ارسال: aramo
      عامل قطع اینترنت در تهران؛بدهی به یک شرکت هلندی aramo 0 1,360 ۱۳۹۱-۲-۲۰، ۰۴:۲۲ عصر
      استاد ایرانی دانشگاه آمریكا، روش جدیدی برای افزایش مقاومت پل ها در برابر زلزله ارایه aramo 0 1,450 ۱۳۹۱-۲-۲۰، ۰۴:۰۸ عصر
      تقدیر از اقدام شهرداری در پیوستن باغ‌های کن به فضای سبز شهری 0RKIDEH 0 1,175 ۱۳۹۱-۲-۲۰، ۱۲:۵۴ عصر
    آخرین ارسال: 0RKIDEH
      احداث مسکن در بافت های فرسوده FaTyJo0oN 0 1,193 ۱۳۹۱-۲-۲۰، ۱۲:۰۱ عصر
    آخرین ارسال: FaTyJo0oN
      چالش جدید دولت و شهرداری در ساخت مسکن aramo 0 1,445 ۱۳۹۱-۲-۱۹، ۰۵:۲۱ عصر
      عبور قطار از وسط طولانی‌ترین دیوار جهان در گرگان! aramo 0 1,192 ۱۳۹۱-۲-۱۹، ۰۵:۰۸ عصر
      تملک باغات کن در دستور کار است FaTyJo0oN 0 900 ۱۳۹۱-۲-۱۹، ۰۱:۴۹ صبح
    آخرین ارسال: FaTyJo0oN
      خزر در سردرگمی ؛ انتقال آب یا حرکت در آزادراه؟! aramo 0 1,190 ۱۳۹۱-۲-۱۸، ۰۴:۱۵ عصر
      تصادف زنجیره‌ای در اتوبان تهران به قم aramo 0 1,529 ۱۳۹۱-۲-۱۸، ۰۳:۵۰ عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان