ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 24 رأی - میانگین امتیازات: 3.17
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
طرح انتقال آب شمال به تهران كلید خورد

طرح انتقال آب شمال به تهران كلید خورد

در شرایطی كه انتظار می‌رود با اجرای این طرح كمبود آب در استان‌های تهران، البرز و بخش‌هایی از استان قزوین از طریق طرح انتقال آب بین حوزه‌ای از سرچشمه‌های البرز شمالی برطرف شود، مقاصد اصلی آب انتقال یافته توسط این طرح، استان تهران، استان البرز و شهرهای جدید پرند و هشتگرد هستند كه جمعیت زیادی به واسطه ساخت مسكن مهر در آن‌ها ساكن شده است. همچنین بخش‌هایی از استان قزوین نیز از این آب بهره‌مند خواهند شد.
در حالی كه طرح انتقال آب خزر به مركز ایران از روزهای آخر فروردین‌ماه كلید خورده است تا آب دریای خزر را به مقاصد تشنه خود برساند، همزمان پروژه دیگری برای انتقال آب از سرچشمه‌های شمال كشور به تهران و شهرهای اطراف درحال پیگیری است.

، براساس طرح جدیدی كه شركت آب منطقه‌ای تهران آن را دنبال می‌كند، آب سرچشمه‌های شمال كوهستان البرز و منطقه خزر به تهران منتقل خواهد شد. به این صورت كه آب از ارتفاع‌های 2000 و 3000 البرز شمالی و منابع آبی سردآب‌رود و چالوس برای مصرف در استان‌های تهران، البرز و قزوین (مناطق جنوبی كوهستان البرز) منتقل خواهد شد.

در شرایطی كه انتظار می‌رود با اجرای این طرح كمبود آب در استان‌های تهران، البرز و بخش‌هایی از استان قزوین از طریق طرح انتقال آب بین حوزه‌ای از سرچشمه‌های البرز شمالی برطرف شود، مقاصد اصلی آب انتقال یافته توسط این طرح، استان تهران، استان البرز و شهرهای جدید پرند و هشتگرد هستند كه جمعیت زیادی به واسطه ساخت مسكن مهر در آن‌ها ساكن شده است. همچنین بخش‌هایی از استان قزوین نیز از این آب بهره‌مند خواهند شد.

در این زمینه معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه‌ای تهران به انجام مراحل اولیه شناسایی و مطالعه طرح انتقال آب از مناطق شمالی البرز به مناطق جنوبی البرز یا سامانه انتقال آب از ارتفاعات 2000 و 3000 تنكابن، اشاره و اظهار كرد: یكی از نیازهای مناطق جنوبی البرز تامین بیش از 600 میلیون مترمكعب آب برای مصارف شرب و كشاورزی است كه در سال‌های آینده با آن روبرو خواهد شد.

محمدرضا بختیاری مطالعه و طراحی پروژه انتقال آب از ارتفاعات 2000 و 3000 را مهم و حیاتی توصیف كرد و گفت:‌ این طرح از میزان آب مازاد در مناطق شمالی البرز و با در نظر گرفتن حقابه‌های زیست محیطی در حال طرح ریزی است تا علاوه بر تامین آب مورد نیاز استان‌های تهران، البرز و قزوین به انتقال و تامین آب مورد نیاز استان مازندران نیز كمك كند.

وی همچنین تاكید كرد: یكی از ویژگی‌های اساسی این طرح آبی، انتقال ثقلی و بدون پمپاژ آب از مناطق شمالی و به جنوبی البرز است كه در مقایسه با دیگر طرح‌های آبی در حال اجرا در سطح كشور از هزینه‌های تامین آب كمتری برخوردار خواهد بود.

معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه‌ای تهران درباره طرح انتقال آب از شمال به جنوب البرز تصریح كرد: افزایش جمعیت در مناطق جنوب البرز و آب مازاد موجود در شمال آن یكی از دلایل شكل‌گیری طرح است كه امید می‌رود با نكات مثبت موجود در آن بتواند به تامین نیاز آبی كمك شایانی كند.

ماجرای كامل انتقال آب شمال به تهران

نخستین بار در آبان ماه گذشته بود كه مدیرعامل شركت آب منطقه‌ای تهران از انجام مطالعات برای طرحی خبر داد كه با هدف تامین نیاز روزافزون تامین آب پایتخت و حومه، انتقال آب بین حوزه‌ای از شمال البرز به جنوب البرز را در دستور كار داشت.

خسرو ارتقایی در آن زمان در گفت‌وگو با گفت: در حال انجام مطالعات طرح انتقال آب "البرز شمالی" هستیم و امیدواریم كه تا یك ماه آینده بتوانیم این مطالعات را به نتیجه برسانیم و درصورت نهایی ظرف دو تا سه سال این طرح را عملیاتی كنیم.

مدیرعامل شركت آب منطقه ای تهران در پاسخ به سوال ایسنا كه این پروژه چه حجمی از آب را از سرچشمه‌های شمال كشور به مركز انتقال خواهد داد؟ گفت: مطالعات فعلی و بررسی ‌های اولیه نشان می‌دهد كه بین 200 تا 300 میلیون متر مكعب در سال پتانسیل وجود دارد كه منتقل شود كه معادل هشت متر مكعب در ثانیه خواهد بود.

این درحالی است كه طرح انتقال آب از سرچشمه‌های دز به شهر قم و كویر مركزی كه یكی از بزرگ‌ترین طرح‌های انتقال آب حوزه به حوزه تاكنون بوده است، سالانه 180 میلیون متر مكعب (معادل شش متر مكعب برثانیه) آب را انتقال می‌دهد.

وی در آن زمان در پاسخ به این سوال كه اجرای این طرح برای چه زمانی در نظر گرفته شده است، تصریح كرد: این طرح اكنون در مرحله مطالعات شناختی است و اگر مطالعات اولیه در كمیته تخصیص وزارت نیرو به تصویب برسد می‌توانیم باتوجه به گستردگی طرح می‌توانیم از روش‌های طرح و اجرا جلو برویم و هم‌زمان با تكمیل مطالعات می‌توانیم عملیات اجرایی حفاری، زمین‌شناسی و ... را انجام دهیم كه پروژه تا سه‌سال آینده عملیاتی و اجرایی شود.

البته براساس این مطالعه، این طرح حق‌آبه مناطق شمالی كشور یعنی استان مازندران چه در بخش تنكابن و چه در بخش چالوس و دیگر مناطقی كه از آب این سرچشمه‌ها استفاده می‌شود را نیز در خود دیده و با اجرای این طرح انتقال آب به مناطق شمالی كشور نیز افزایش پیدا می‌كند.

به گفته مسئولین وزارت نیرو، اجرای طرح به‌گونه‌ای نخواهد بود كه با انتقال آب از حوزه خزر به جنوب البرز، این مناطق دچار كمبود شوند و براساس این طرح مناطق 2000، 3000، تنكابن و چالوس با اجرای این طرح از منابع آبی بیشتری برخوردار خواهند شد.

بحران كمبود آب تهران جدی است

به گزارش ایسنا، پیشتر مسئولان تامین آب تهران با مطرح كردن این هشدار كه در سال‌های آینده پایتخت با مشكلات جدی برای تامین آب مواجه خواهد شد، از برنامه‌هایی برای مواجهه با این بحران خبر داده بودند كه به نظر می‌رسد طرح انتقال آب از شمال به تهران یكی از مهم‌ترین استراتژی‌ها باشد.

تهران در حالی که تنها دو درصد از وسعت کشور را به خود اختصاص داده، 19 درصد جمعیت كشور را در خود جای داده و این در حالی است که سرانه مصرف آب تهرانی‌ها سالانه 375 متر مکعب است که 20 درصد سرانه مصرف آب کل کشور را شامل می‌شود.

بر این اساس، کسری 300 میلیون متر مکعبی آب در افق 1410 درحالی است كه با توجه به تراکم جمعیت در شهرهای تهران و البرز، در سال های آتی با کمبود شدید آب مواجه خواهیم شد و در همین راستا شرکت آب منطقه ای تهران طرحی را به منظور انتقال آب از ارتفاعات 2000 و 3000 تنکابن به کرج و سپس انتقال آن توسط تونل به تهران در دست مطالعه و اجرا دارد.

براساس این گزارش، در افق 1405 میزان آب مورد نیاز در سطح استان تهران بالغ بر پنج میلیارد متر مکعب خواهد بود که از این میزان حدود دو میلیارد متر مکعب برای مصرف شرب شهروندان، نیم میلیارد متر مکعب به منظور استفاده در صنعت و دو و نیم میلیارد آن نیز برای مصارف کشاورزی استفاده خواهد شد که برای حل این مشکل باید از طریق صرفه‌جویی در مصرف آب، استفاده از پساب و بازچرخانی آب چاره‌اندیشی شود.

همچنین تهرانی‌ها با بهره برداری از تونل انتقال آب كرج ـ تهران، قادر خواهند بود آب را از طالقان و کرج هم زمان به تهران انتقال دهند و این در شرایط خاص برای شرکت آب منطقه ای تهران حائز اهمیت خواهد بود.

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: JAVAD4050
2
RE: طرح انتقال آب شمال به تهران كلید خورد
حالا خوب شد. ما شمالی ها خودمون آب نداریم 65 میخان همین آب رو ببرن جایه دیگه هییی ...
البته ما حسود نیستیما 68
آخرین ارسال های من :

چون  نامه  جرم  ما  بهم پیچیدند    بردند و  به  میزان  عمل  سنجیدند
بیش از همه کس گناه مابود ولی   ما را به  محبت  علی  بخشیدند


 سپاس شده توسط: aramo
3
RE: طرح انتقال آب شمال به تهران كلید خورد
(2012-05-08، 06:19 PM)javad4050 نوشته است: حالا خوب شد. ما شمالی ها خودمون آب نداریم 65 میخان همین آب رو ببرن جایه دیگه هییی ...
البته ما حسود نیستیما 68

عجب یعنی شمال هم آب نداره!!!26 پس ما جنوبی ها چی بگیم مقداری از آب کارون رو بردن اصفهان و قم و مقداری دیگه به کشورهای همجوار، شکر خدا از نزولات آسمانی هم که محروم هستیم به قول یک از دوستان ابرهایی که از بالای سر خوزستان رد می شن بارون ندارن همه با پست سفارشی می رن سمت شمال78

 سپاس شده توسط: JAVAD4050
4
RE: طرح انتقال آب شمال به تهران كلید خورد
مهندس حالا اگه دوس داری یه سری به روستای ما بزن در خدمت باشیم 4
تا قطعی آب رو ببینی چیطوریه و مردم خسته و نالان از کار کشاورزی و دامداری میان خونه آب ندارن حالا این شرایط رو یه لحظه تصور کن ببین چیطوریه 2
البته شما جنوبی ها هم آب ندارین و حرف هم رو خوب میفهمیم 1

 سپاس شده توسط: aramo
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  اولین پياده راه استاندارد شمال تهران در مسیر بام تهران احداث شد aramo 2,130 2012-05-10، 04:55 PM
آخرین ارسال: aramo
  پارکینگ های شمال تهران هوشمندسازی می شود aramo 1,528 2012-05-10، 04:51 PM
آخرین ارسال: aramo
  متروی تهران به دماوند می‌رسد aramo 1,237 2012-05-09، 05:30 PM
آخرین ارسال: aramo
  عامل قطع اینترنت در تهران؛بدهی به یک شرکت هلندی aramo 1,362 2012-05-09، 04:22 PM
آخرین ارسال: aramo
  شرایط واگذاری مسکن ویژه تهران FaTyJo0oN 1,578 2012-05-08، 02:03 AM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  خزر در سردرگمی ؛ انتقال آب یا حرکت در آزادراه؟! aramo 1,175 2012-05-07، 04:15 PM
آخرین ارسال: aramo
  تصادف زنجیره‌ای در اتوبان تهران به قم aramo 1,533 2012-05-07، 03:50 PM
آخرین ارسال: aramo
  تهران، اهواز و کرج؛ 3 شهر نخست آلوده جهان aramo 1,261 2012-05-05، 10:21 PM
آخرین ارسال: aramo
  شرایط ویژه برای انتقال دختران دانشجو/ مدت زمان مهمان شدن دانشجویان برای سال 1391 alireza 1,271 2012-05-05، 07:40 PM
آخرین ارسال: alireza
  ثبت‌نام مهمانی و انتقال دانشجویان کاردانی و کارشناسی تا 31 اردیبهشت 1391 alireza 1,080 2012-05-05، 07:38 PM
آخرین ارسال: alireza
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  مقاله  مقاله شهرسازی دیروز archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
  دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 دیروز diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
  دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات ارشد برنامه ریزی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  سومین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی سالانه عمران، معماری و طراحی... 04-12 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  نكات تخصصی ارشد برنامه ریزی شهری ویرایش اول 1397 شامل 999 نکته 04-05 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 04-02 gasemij آرزوعطاری پرسش و پاسخ
  دانلود پاورپوینت و جزوه آشنایی با معماری اسلامی2 (PDF DOC PPT) 03-25 atelieahjam hamidfa فروشگاه فایل اربان شاپ
  درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
  بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
  طراحی شهری و روانشناسی محیط 02-20 shahryar mamamama سایر مقالات
  دانلود ارزشمند خلاصه فصل به فصل مباحث عمومی طراحی شهری 02-16 ریحانه dariushbabri مشاوره کنکور
  چگونه هوای پاکیزه داشته باشیم؟ 02-06 kazem kazem مدیریت شهری
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل