امتیاز موضوع:
  • 29 رأی - میانگین امتیازات: 2.79
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شهـر مجـله نیست که ورق بزنی

شهـر مجـله نیست که ورق بزنی

این روزها در و دیوار شهر تهران پر شده از نقاشی‌‌های رنگارنگ. از درب پست‌های برق گرفته تا دیوار آپارتمان‌های بلند مرتبه؛ و از فضای زیر پل‌ها تا جداره بزرگراهها، همه و همه جولانگاه نقاشانی شده‌اند که اغلب نیز شناخته نیستند؛ چندان که نقاشی‌هایشان نیز هیچ شناسنامه‌ای ندارد.
این روزها در و دیوار شهر تهران پر شده از نقاشی‌‌های رنگارنگ. از درب پست‌های برق گرفته تا دیوار آپارتمان‌های بلند مرتبه؛ و از فضای زیر پل‌ها تا جداره بزرگراهها، همه و همه جولانگاه نقاشانی شده‌اند که اغلب نیز شناخته نیستند؛ چندان که نقاشی‌هایشان نیز هیچ شناسنامه‌ای ندارد.
این که شهرداری تهران هر از چندگاهی موضوعی را در دستور کار قرار دهد و به یکباره تمام هم و غم خود را مصروف آن کند، چیز تازه‌ای نیست. یک زمان تب نصب سرعت گیر در کف خیابان‌ها بالا رفته بود، یک زمان کاشت درخت توت در حاشیه همه خیابان‌ها مد شده بود و حالا نوبت به دیوارهای شهر رسیده که با سرعت شگفت انگیزی نقاشی شوند.
مدیران شهرداری می‌گویند این نقاشی‌ها زیبایی و شادابی را به پایتخت دود گرفته بازگردانده‌اند و در مقابل، عده‌ای هم هستند که این حد از نقاشی دیواری را افراطی ارزیابی می‌کنند و می‌گویند کیفیت نازل نقاشی‌ها، آن‌ها را به تصویرسازی کتاب کودک همانند کرده است.
حد استفاده از نقاشی دیواری در فضاهای شهری کجاست؟ چه روش‌های دیگری غیر از نقاشی‌ دیواری برای زیبایی بیشتر شهر یا پوشاندن نازیبایی‌ها وجود دارد؟ چرا شهرداری تهران تا بدین حد به نقاشی کردن دیوارها علاقه نشان می‌دهد؟ معیارهای این نهاد برای انتخاب نقاشان و موضوعات نقاشی چیست؟ نقاشی‌های فعلی از چه کیفیتی برخوردارند؟ و تجربه جهانی در این باره چگونه است؟ اینها و پرسش‌هایی از این قبیل، موضوع پرونده نقاشی دیواری هستند. پایگاه خبری شهر الکترونیک این پرسش‌ها را با مدیران مربوط در شهرداری تهران و نیز هنرمندان نقاش و کارشناسان حوزه معماری و شهرسازی در میان گذارده است که ماحصل آن را در این صفحه از نظر می گذرانید.
چنین می نماید که پرداختن به این موضوع از این حیث که به تجربه ثابت شده، رفتارهای شهرداری تهران به سرعت در شهرهای دیگر کشور مورد تقلید قرار می‌گیرد، حایز اهمیت باشد. دور از نظر نیست که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد گسترش نقاشی دیواری تا دور افتاده ترین و کوچک ترین شهرهای ایران باشیم؛ نه به این دلیل که چنین رویه‌ای درست است بلکه تنها بدین سبب که در شهر تهران صورت گرفته است!
[تصویر:  %D9%86%D9%82%D8%A7%D8%B4%DB%8C%20%D8%AF%...DB%8C2.jpg]

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط .Utopia ، فاطمه زهرا ، FaTyJo0oN ، 0RKIDEH
ممنون از شما مهندس ، درسته در سطح شهر نقاشی های بی مفهوم خیلی زیاد شده . مثلا این دو تا رو ببنید ! بگید این یعنی چــــــــــــــی ؟!؟!؟

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

آخرین ارسال های من :

اگر یقین دارید روزی پروانه خواهید شد ......... بگذارید دنیا هر چه می خواهد پیله کند2gwb921

پاسخ
 سپاس شده توسط فاطمه زهرا ، aramo ، FaTyJo0oN
(۱۳۹۱-۲-۲۳، ۰۸:۴۶ عصر)Mahbobe-G نوشته است: ممنون از شما مهندس ، درسته در سطح شهر نقاشی های بی مفهوم خیلی زیاد شده . مثلا این دو تا رو ببنید ! بگید این یعنی چــــــــــــــی ؟!؟!؟

ظاهرا می خوان اعلام کنند در سطح جهان یک نوع آوری جدید پدید اومده پول در این مملکت زیاده اما فکر و مدیریت برای خرج کردن این پول ها وجود ندارد من متوجه این دو نفر سوار کار نشدم یعنی چی ظاهرا یک پسر شهری با اسب سفید و یک دختر روستایی با اسب تیره به دنبال اسب سفید!!! کسی بتونه تفسیر کنه26 جایزه داره

پاسخ
 سپاس شده توسط .Utopia ، FaTyJo0oN
(۱۳۹۱-۲-۲۴، ۰۲:۴۹ عصر)aramo نوشته است:
(۱۳۹۱-۲-۲۳، ۰۸:۴۶ عصر)Mahbobe-G نوشته است: ممنون از شما مهندس ، درسته در سطح شهر نقاشی های بی مفهوم خیلی زیاد شده . مثلا این دو تا رو ببنید ! بگید این یعنی چــــــــــــــی ؟!؟!؟

ظاهرا می خوان اعلام کنند در سطح جهان یک نوع آوری جدید پدید اومده پول در این مملکت زیاده اما فکر و مدیریت برای خرج کردن این پول ها وجود ندارد من متوجه این دو نفر سوار کار نشدم یعنی چی ظاهرا یک پسر شهری با اسب سفید و یک دختر روستایی با اسب تیره به دنبال اسب سفید!!! کسی بتونه تفسیر کنه26 جایزه داره

خوب تفسیر زیاده
از جمله این که سوارکاری ورزش خوبی می باشد .....این ورزش شب روز هم نمی شناسد...به جای اتومبیل هم میشه از اسب استفاده کرد.... استفاده از اسب سفید و تیره نشان دهنده بی توجهی ما به نژاد پرستی هست!!!! استفاده از اسب مختص قشر خاصی نیست مرد، زن، شهری، روستایی و ... همه و همه می تونن از این حیوان نجیب استفاده کنند.
و نکته جالب تر این که ما از این اسب ها به جای قالیچه پرنده و در اینده ای نه چندان دور به جای هواپیما استفاده کنیم....ولی یه مشکلی هست..اگه این حیوان نجیب در آسمان نیاز به دفع زایدات داشته باشند تکلیف افراد رو زمین چیست؟؟؟؟
خوب زود جایزه منو بدین78
آخرین ارسال های من :

خدایا:
مرا ببخش ،  
به خاطر تمام درهایی که کوبیدم  
و خانه تو نبود....!!!!
63
پاسخ
 سپاس شده توسط 0RKIDEH ، aramo ، .Utopia
به نظر من دارید سخت میگیرید

درسته هرچیزی به اندازه اش خوبه و افراط و تفریط صحیح نیست اما حساب کنیم که وقتی هیچ چیزی در اینجا روی نظم و قاعده نیست از همین هایی هم که داریم باید لذت ببریم
من خیلی از اطرافیانم رو دیدم که با این نقاشی های دیواری خیلی هم احساس خوبی داشتند و معتقد بودند چقدر توی روحیه شون موثر بوده و چقدر از نازیبایی های شهر را کم کرده
درسته میشد خیلی بهتر از اینها شهر را زیبا کرد یا روحیه شهروندان رو تغییر داد اما خوب باز همینم غنیمته. وقتی چیزای دیگه نداریم...!

در مورد اسب و سوارکارهاش هم باز هم میگم دارید سخت میگیرید چرا انقدر موشکافانه به قضیه نگاه میکنید تحلیل مهندس فاطمه بنظرم تحلیل جالبی بود میشه از این دید بهش نگاه کرد
آخرین ارسال های من :

زندگی یک مشکل نیست که باید حلش کرد بلکه یک هدیه است که باید ازش لذت برد

مدیر ارشد ایران شهرساز
پاسخ
 سپاس شده توسط FaTyJo0oN ، aramo ، .Utopia

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  وعده احداث فرودگاهی که شاه کلنگش را زده بود! aramo 0 978 ۱۳۹۱-۲-۲۷، ۱۱:۳۸ عصر
آخرین ارسال: aramo

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان