ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 15 رأی - میانگین امتیازات: 3.6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
رشد قارچ‌گونه پارکبان‌ها / آبادان پیمانکاری به نام پارکبان ندارد
رشد قارچ‌گونه پارکبان‌ها / آبادان پیمانکاری به نام پارکبان ندارد

به گزارش از آبادان، امروزه حجم ترافیک در اکثر شهرها به معضلی اساسی تبدیل شده تا آنجا که عملاً برخی از مسئولان چاره‌ای جز تسلیم شدن در مقابل این معضل نداشته و تاکنون راهکار اساسی از سوی آنها در قبال رفع این مشکل مشاهده نشده است.

از طرفی حجم فزاینده و رو به رشد تولید خودرو و ورود آن به فضای شهری و نبود ناوگان حمل و نقل عمومی مناسب در شهرها همه و همه باعث شده که هر روز وقت بسیاری از شهروندان در ترافیک‌های خسته کننده سپری شده و همچنان شاهد تداوم این پدیده هستیم.

شاید بیراه نباشد بگوییم یکی از دلایل اصلی ترافیک به نبود پارکینگ مناسب بر مربوط شده که تنها کافی‌ است نگاهی به تعداد پارکینگ‌های موجود در شهرها انداخته تا صحت این موضوع به راحتی اثبات شود.

به همین دلیل رانندگان مجبورند برای پارک وسیله نقلیه خود از اماکنی که توقف ممنوع و یا در خیابان‌های مجاور محل کار خود قرار دارد، استفاده کنند که ضمن عدم رعایت قانون سبب ایجاد ترافیک نیز می‌شوند.

از این‌رو مسئولان امر برای حل مشکل وضعیت توقف خودروها در معابر شهری مبادرت به ساماندهی پارکبان‌ها کرده که متأسفانه در بعضی مواقع خود این افراد نیز به معضلی تازه برای شهروندان تبدیل شده‌اند.

به عنوان نمونه در شهر ما آبادان برخی از این پارکبان‌ها در قبال یک ساعت توقف خودرو مبلغ 300 تا 500 تومان از شهروندان گرفته و در قبال آن قبضی را به رانندگان تحویل می‌دهند.

اگر چه رانندگان وسائط نقلیه نیز به خاطر خلاصی از ترافیک سرسام آور و یافتن یک جای مناسب برای پارک خودروی خود به راحتی حاضر به پرداخت این پول هستند اما با یک حساب سرانگشتی در قبال اخذ اضافه وجه تنها به مبلغ یکصد تومان از هر راننده و در طول شبانه‌روز از صد راننده، می‌بینیم که مبلغی حداقل معادل 300 هزار تومان به جیب این پارکبان‌ها در طول ماه رفته که متأسفانه اطلاعات و مشاهدات ما حکایت از درآمد غیرقانونی بسیار بالاتر از این مقدار را دارد.
از سویی به خاطر اینکه مبالغ دریافتی از شهروندان در نگاه اول بسیار ناچیز بوده هیچ شهروندی حتی حوصله پیگیری این موضوع را ندارد.

با توجه به گزارشات متعدد و مختلفی که از شهروندان آبادانی در این باره وجود دارد، انتظار می‌رود مسئولان شهری تصمیمات جدی‌تری در قبال این موضوع گرفته و مانع از ایجاد معضلی دیگر در حوزه شهری شوند.

رشد قارچ‌گونه پارکبان‌ها در این شهر مردم و صاحبان خودروها را کلافه کرده که البته این سودجویان در ایام تعطیلی و به‌ویژه نوروز درآمدی چند صد برابر را کسب می‌کنند.

این روزها اگر چه شهروندان دیگر به حضور پارکبان‌ها در خیابان‌های شهرمان عادت کرده‌اند اما به نظر می‌رسد با وجود گذشت چند سال از زمان آغاز اجرای طرح پارکبان، همچنان نحوه فعالیت پارکبان‌ها در سطح شهر با ابهاماتی همراه است و این در حالی است که با وجود این مشکلات و در برخی اوقات بروز تخلفات احتمالی از سوی برخی عوامل پارکبان، اهرم نظارتی دقیقی از سوی شهرداری‌ها یا راهنمایی و رانندگی بر نحوه عملکرد پارکبان‌ها وجود ندارد.

شاید در سایه نظارت‌های کمرنگ شهرداری بر عملکرد شرکت‌های پارکبان بوده که امروز شرکت‌های غیرقانونی و پارکبان‌های تقلبی در سطح شهر شکل گرفتند، تخلفات ریز و درشت پارکبان‌ها افزایش یافت تا جایی که نارضایتی و گزارش‌های شهروندان از عملکرد برخی پارکبان‌ها به گوش نیروی انتظامی و دادگستری رسید.

متأسفانه رشد قارچ‌گونه پارکبان‌ها در گوشه و کنار این شهر روز به ‌روز زمینه‌های نارضایتی مردم را از عملکرد مسئولان شهری بیشتر کرده که در این زمینه گفت‌وگویی با برخی شهروندان، شهردار و فرمانده انتظامی آبادان انجام داده که به اختصار می‌خوانیم.
برای پارک در جلوی درب منزلم هم باید اجازه بگیرم!

یکی از شهروندان آبادانی با گلایه از وضعیت موجود پارکبان‌ها در آبادان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان اظهار کرد: به جرأت می‌توانم بگویم در آبادان حتی یک خیابان بدون وجود پارکبان موجود نیست و برای پارک کردن در کنار درب منازلمان نیز باید حق پارک دهیم و این موضوع واقعاً عجیب و غیرمنطقی است.

وی افزود: شب گذشته حوالی ساعت هشت شب به منزل آمده و قصد پارک خودروی خود را در روبه‌روی درب خانه داشتم که با حضور پارکبان و قبض او مواجه شدم!
احمد سلامی اضافه کرد: با کمال تعجب به او گفتم که پارک کردن در جلوی درب خانه خودمان نیز اجازه و حق پارک می‌خواهد؟!

وی ادامه داد: متأسفانه وجود پارکبان‌ها در جای جای این شهر به وفور دیده می‌شود؛ در محل خرید مردم و بازارها، حوالی دانشگاه‌ها، اماکن پرتردد و ... که در واقع وضعیت نامطلوبی را برای شهروندان ایجاد کرده است.

پارکبان‌هایی که تهدید می‌کنند

دیگر شهروند آبادانی در این خصوص خاطر نشان کرد: برخی پارکبان‌ها برای در اختیار گذاشتن فضای پارک به رانندگان مطالبه مبالغ غیرمنطقی کرده و تهدید می‌کنند که اگر این مبلغ را نپردازند هیچ مسئولیتی در قبال سرقت خودروی آنها ندارند!

وی ادامه داد: مطالبه مبالغ بیش از آنچه در قبوض طرح پارکبان نوشته شده، از جمله رفتارهای جدیدی است که اخیراً زمینه نارضایتی شهروندان را از عملکرد برخی پارکبان‌های شهرمان فراهم آورده است.

سارا مداحی‌نژاد عنوان کرد: مشکلات ریز و درشتی که شهروندان در نحوه برخورد و رفتارهای برخی پارکبان‌ها با آن مواجه می‌شوند، عملکرد زشت آنها را بیشتر توجیه می‌کند.

وی با اشاره به اینکه از مسئولان شهری به‌ویژه نیروی انتظامی و شهردار می‌خواهیم در این زمینه اقدامی عاجل و جدی کنند، اظهار کرد: عدم نظارت صحیح بر عملکرد این پارکبان‌ها، آنها را بر ادامه این نحوه کاری مصمم و مطمئن‌تر کرده است.

این شهروند 25 ساله آبادانی افزود: این افراد در قبال خودروهای مردم هیچ مسئولیتی را بر عهده ندارند و تنها با صادر کردن قبض و سودجویی و بهتر بگوییم اخاذی از مردم کیسه‌های خود را پر می‌کنند.

نصب پارکومتر تنها راهکار حذف پارکبان

دیگر شهروند آبادانی نصب پارکومتر را در شهر یکی از راهکارهای برخورد و حذف پارکبان‌ها دانست و گفت: اگر نصب پارکومترها انجام شود می‌توان به راحتی معضل پارکبان‌ها را حل کرد.
وی افزود: با این راهکار مشکل ترافیک رفع و جای پارک خودروها نیز زیاد می‌شود.

زینب محمدی با بیان اینکه به هر حال این روند ممکن است در ابتدای راه با مشکلاتی مواجه باشد اما در هر صورت بهتر از وجود نیروی انسانی پارکبان در گوشه گوشه شهر است، از مسئولان خواست در این خصوص چاره‌اندیشی کنند و جلوی سودجویی این افراد را در راستای رفاه حال شهروندان بگیرند.

این شهروند 32 ساله آبادانی ادامه داد: هر پارکبان گوشه‌ای از خیابان را ملک شخصی خود می‌داند و آن را با هر قیمتی برای پارک خودرو به افراد اجاره می‌دهد.

وی با بیان اینکه کار ساماندهی پارکبان‌ها باید در دستور کار مسئولان شهری قرار بگیرد، تصریح کرد: گلایه‌های شهروندان از عملکرد پارکبان‌ها تمام ناشدنی بوده و تا زمانی که پارکبان‌ها در شهر گونی گونی پول به جیب می‌زنند وضعیت به همین منوال است.

پارکبان‌ها کاملاً مستقل عمل می‌کنند

دیگر شهروند آبادانی نیز در این رابطه اظهار نظر کرد: امروز نه شهرداری و نه نیروی انتظامی و نه هیچ ارگان دیگری در این شهر مسئولیت پارکبان‌ها را بر عهده نمی‌گیرند.
وی افزود: ما نمی‌دانیم پارکبان‌های این شهر زیر نظر کدام ارگان مشغول به کار هستند؟

بهرنگ سواری با اشاره به اینکه امروز در آبادان گوشه گوشه و خیابان به خیابان را پارکبان‌ها احاطه و تصرف کرده‌اند، گفت: واقعاً پارکبان‌ها در این شهر به معضلی اساسی تبدیل شده‌ و جالب اینجاست که مسئولیتی در قبال سرقت و یا صدمه به خودروها را نیز نمی‌پذیرند.

وی با بیان اینکه مسئولان شهری چشم‌ و گوش خود را بر روی برخی مشکلات شهر بسته‌اند، عنوان کرد: فکر نمی‌کنم برای پارک در جلوی محل کار، منزل و بازار باید پولی پرداخته شود اما متأسفانه در این شهر وضعیت به همین منوال است.

این شهروند 51 ساله آبادانی خطاب به مسئولان خاطر نشان کرد: بارها مراتب را تلفنی به گوش مسئولان انتظامی و شهرداری رسانده‌ایم اما هر روز در کوچه و پس کوچه‌های این شهر شاهد وجود پارکبان‌هایی جدید با قبوض و قیمت‌هایی جدید هستیم.

اجاره یه یک وجب جا برای پارک خودرو، تنها راه درآمد پارکبانان

یکی از پارکبانان ساکن در آبادان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان اظهار کرد: این یک واقعیت است که بسیاری از پارکبان‌های شهر ما از همین راه گذران زندگی کرده و خیلی‌هایشان با درآمدی که از این راه کسب می‌کنند گاه مخارج چند سر عائله را تأمین می‌کنند.
وی افزود: ما همواره بیم آن را داریم که با از دست دادن این شغل، درآمد ماهیانه‌مان را هم از دست بدهیم.

این پارکبان 33 ساله آبادانی با بیان اینکه مسئولان شهری می‌توانند با سر و سامان دادن به وضعیت پارکبان‌های این شهر، مانعی نیز برای کسب درآمد معقول و منطقی آنها نباشند، ادامه داد: متأسفانه تخلف در هر کاری هست، اما اگر شهروندان آگاهی لازم را در این زمینه داشته باشند که هیچ پارکبانی نمی‌تواند تخلفی انجام بدهد.

پارکومترها؛ یک را‌ه‌حل
بر اساس طرح پارکومتر، شهروندان باید برای هر ساعت پارک در محدوده طرح ترافیک مبلغی را بپردازند.

این دستگاه‌ها تنها دو ساعت به رانندگان اجازه پارک می‌دهد و پس از اتمام این مهلت راننده باید بار دیگر با پرداخت هزینه جای پارک را برای مدت دو ساعت دیگر اجاره کند؛ اما به هر حال باید مراحل آموزش این دستگاه به شهروندان نیز داده شود.

حالا با گذشت چند سال از فعالیت پارکبان‌ها در سطح شهر برخی مشکلات موجود و ابهاماتی که در عملکرد آنها به چشم می‌خورد که ذهن را به سوی راه‌حل‌های جدید چون "نصب پارکومترهای جدید" هدایت می‌کند.

فعالیت‌ پارکبان‌ها غیرقانونی است

شهردار آبادان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان در خصوص وضعیت پارکبان‌های این منطقه اظهار کرد: بر اساس قانون، مسئولیت پارکبان‌ها بر عهده شهرداری‌ها است.

وی افزود: اما متأسفانه در این شهر برخی افراد سودجو و فرصت‌طلب از نام نیروی انتظامی سوء‌استفاده کرده و به نام این ارگان برخی خیابان‌ها را در احاطه خود قرار داده و حق پارک دریافت می‌کنند.

محمودرضا شیرازی تصریح کرد: البته بر اساس سوابق موجود ممکن است برخی کلانتری‌ها در گذشته به‌صورت مستقل عمل کرده و تعدادی از خیابان‌ها و مناطق را برای دریافت حق پارک در نظر ‌گرفته‌ باشند اما دلیل بر این نمی‌شود که این امر تا به امروز توسط سودجویان تداوم پیدا کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه نیروی انتظامی این منطقه نیز به شدت با عملکرد پاکبان‌ها در آبادان مخالف بوده و در این راستا با متخلفان برخورد قاطع و جدی می‌کند، گفت: بنا به گفته فرمانده نیروی انتظامی در آبادان حتی یک پارکینگ نیز به این ارگان امنیتی تعلق ندارد.

شهردار آبادان در پاسخ به اینکه آیا تاکنون نسبت به جمع‌آوری پارکبان‌ها در این شهر شده، خاطرنشان کرد: اخیراً بر اساس گزارشات سازمان تاکسیرانی آبادان دو محل پارکبان‌ها در جنب دانشگاه آزاد اسلامی و بازارچه مرکزی این منطقه گزارش شده که درصدد نامه‌نگاری با نیروی انتظامی و دادگستری برای جمع‌آوری حذف این افراد هستیم علاوه بر اینکه در تعطیلات نوروز نیز با تدابیر اندیشیده شده تعدادی از این افراد بازداشت شدند.

وی در پاسخ به اینکه تفاوت حق پارکینگ با حق پارکبانی در چیست، اظهار کرد: پارکینگ فضای محصوری است که یا به‌صورت خصوصی و یا توسط شهرداری‌ها اداره و از طریق مزایده به افراد واگذار می‌شود.

شیرازی اضافه کرد: در این صورت فردی که مسئولیت پارکینگ را عهده‌دار است در ازای پارک خودروها از صاحبان آنها مبلغی را با صدور قبض دریافت می‌کند و این کار کاملاً قانونی و منطقی است.

وی در تشریح عملکرد پارکبان‌ها نیز چنین گفت: پارکبان‌ها همواره در فضایی غیرمحصور و نامشخص، خیابان‌ها و مناطقی را مدنظر خود قرار داده و در ازای پارک خودروها از صاحبان‌شان با صدور قبض مبالغی دریافت می‌کنند که البته این امر نیز باید با هماهنگی و زیر نظر شهرداری‌ها صورت می‌پذیرد.

شهردار آبادان با بیان اینکه در آبادان حتی فعالیت یک پارکبان‌ در چارچوب قانونی و مجاز نیست، افزود: در حال حاضر شهرداری آبادان هیچ خیابانی را واگذار نکرده و اگر کسی یا گروهی با ‌عنوان پارکبان در شهر مشغول این کار هستند فعالیتشان کاملاً غیرقانونی است.

وی اشاره کرد: در این راستا شهروندان و گلایه‌مندان از این معضل می‌توانند با سازمان تاکسیرانی، شهرداری و یا کلانتری‌های محل تماس بگیرند و مراتب تخلف را گزارش دهند.

هیچ پارکینگی متعلق به نیروی انتظامی نیست
فرمانده انتظامی آبادان نیز در خصوص نحوه نظارت بر پارکبان‌های این شهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان اظهار کرد: نیروی انتظامی تنها وظیفه نظارت بر کار پارکینگ‌ها و پارکبان‌ها را در منطقه بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه برخی اوقات شبهاتی ایجاد می‌شود که برخی پارکینگ‌ها متعلق به نیروی انتظامی بوده و درآمد حاصل از آن نیز به جیب این اداره می‌رود، افزود: با صراحت می‌گویم که هیچ پارکینگی در آبادان متعلق به نیروی انتظامی نیست.

احمد چنداز ادامه داد: شرکت‌هایی محافظتی - مراقبتی در راستای ارائه خدمات پارکینگی وجود دارند که زیر نظر مؤسسه انتظام و پلیس پیشگیری استان خوزستان کار خود را انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه بر اساس اساسنامه، احداث پارکینگ یکی از اموری است که با همت و تعامل شهرداری یا بخش خصوصی انجام می‌شود، گفت: بر این اساس پارکبان‌ها زیر نظر مستقیم شهرداری بوده و مسئولیت آنها بر عهده این ارگان است.

فرمانده انتظامی آبادان بیان کرد: شهرداری‌ نیز طبق خدمت‌رسانی و ایجاد محیطی برای آسایش شهروندان در ازای پارک خودروها از صاحبانشان مبلغی را توسط پارکبان‌ها دریافت و آنها را در امور جاری شهر هزینه می‌کند.

وی با بیان اینکه شهروندان در صورت مشاهده تخلفات در این زمینه می‌توانند با مراجعه و یا تماس با نیروی انتظامی منطقه، درصدد رفع مشکل خود برآیند، خاطر نشان کرد: وضعیت پارکبان‌ها در همه شهرها یکسان است.

هرچند حضور پارکبان‌ها در سطح شهر در این چند سال تا حدی از سرگردانی‌های شهروندان و بالا و پایین کردن خیابان‌ها به امید پیدا کردن فضای خالی برای پارک خودرویشان کاسته و سر و سامانی به معضل محل پارک‌ حاشیه‌ای در سطح شهر داده، اما امروز گلایه‌ها و نارضایتی‌های گاه و بی‌گاه شهروندان از عملکرد و ضرر آنها بیشتر از سودشان است؛ به هر حال امیدواریم این معضل دیرینه شهرمان ریشه‌یابی و هر چه سریع‌تر کنده شود.

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: alireza ، .Utopia
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  ۳۰۰۰مسکن مهر در شهرهای جدید سند ندارد/مدیران کم‌کار تغییر می‌کنند aramo 926 2012-05-16، 11:35 PM
آخرین ارسال: aramo
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  مقاله  مقاله شهرسازی 5 ساعت پیش archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
  دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 5 ساعت پیش diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
  دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات ارشد برنامه ریزی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  سومین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی سالانه عمران، معماری و طراحی... 04-12 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  نكات تخصصی ارشد برنامه ریزی شهری ویرایش اول 1397 شامل 999 نکته 04-05 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 04-02 gasemij آرزوعطاری پرسش و پاسخ
  دانلود پاورپوینت و جزوه آشنایی با معماری اسلامی2 (PDF DOC PPT) 03-25 atelieahjam hamidfa فروشگاه فایل اربان شاپ
  درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
  بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
  طراحی شهری و روانشناسی محیط 02-20 shahryar mamamama سایر مقالات
  دانلود ارزشمند خلاصه فصل به فصل مباحث عمومی طراحی شهری 02-16 ریحانه dariushbabri مشاوره کنکور
  چگونه هوای پاکیزه داشته باشیم؟ 02-06 kazem kazem مدیریت شهری
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل