ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 32 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
پشت پرده عدم افتتاح سد گتوند در سوم خرداد

پشت پرده عدم افتتاح سد گتوند در سوم خرداد

افتتاحیه پرحاشیه ترین و خبرسازترین سد کشور؛ سد گتوند علیا در استان خوزستان که قرار بود روز سوم خرداد با حضور رئیس جمهور برگزار شود، به دلایل نامعلوم به تعویق افتاد.
آژانس خبری بختیاری (ای ) نوشت: افتتاحیه پرحاشیه ترین و خبرسازترین سد کشور؛ سد گتوند علیا در استان خوزستان که قرار بود روز سوم خرداد با حضور رئیس جمهور برگزار شود، به دلایل نامعلوم به تعویق افتاد.

از چند روز پیش اعلام شده بود سد گتوند علیا بعنوان بزرگترین سد خاکی کشور روز سوم خرداد با حضور دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری افتتاح خواهد شد. پیش از ظهر روز سوم خرداد و در حالی که خوزستان در انتظار سفر رئیس جمهور بود، خبرگزاری های دولتی از لغو سفر احمدی نژاد خبر دادند و علت آن را "جلسه امروز هیئت دولت با حضور ایشان در تهران" عنوان کردند. حال آنکه تاریخ برگزاری جلسات هیأت دولت از چند هفته قبل مشخص است و تداخل جلسه هیات دولت با برنامه های سفر رئیس جمهور، از قبل توسط نهاد ریاست جمهوری مدیریت می شود.

از آنجا که طبق اعلام قبلی قرار بود محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور نیز در همین روز برای سخنرانی در نخستین کنگره ملی سرداران، امیران و شهدای خرمشهر به استان خوزستان سفر یابد، این گمانه مطرح شد که احتمالاً وی پس از خرمشهر به گتوند خواهد رفت تا افتتاحیه در موعد مقرر یعنی سوم خرداد برگزار شود. ولی چنین نشد و محمدرضا رحیمی پس از حضور در کنگره شهدا، هرگز به گتوند نرفت.

پیگیری های خبرنگار ای نشان می دهد که لغو سفر رئیس جمهور و عدم حضور معاون اول وی در گتوند به درخواست مسئولان خوزستانی و به خاطر انتشار اطلاعیه ای به امضای جمعی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس شهرستان گتوند با عنوان "مقدسات را فدای منافع خود نکنید" بوده است.

منابع خبری دولتی در خوزستان، پس از آنکه لغو سفر رئیس جمهور به خوزستان و عدم حضور معاون اول وی در گتوند بطور قطعی اعلام شد، علت عدم برگزاری افتتاحیه را "تراکم برنامه‌ها به دلیل سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر و افتتاح پتروشیمی در ماهشهر" عنوان کردند و گفتند افتتاحیه سد گتوند به روز جمعه 5 خرداد موکول شده است.

گفتنی است در اطلاعیه "مقدسات را فدای منافع خود نکنید" به امضای جمعی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس شهرستان گتوند که نسخه ای از آن برای ای ارسال شده، آمده است:

بی شک بومی سازی دانش سدسازی در ایران مرهون تلاش شبانه روزی مردانی است که عشق خود به اسلام و ایران را قبلاً در سالهای سخت دفاع مقدس به اثبات رسانده بودند و امروز نیز در شرایط سخت کارگاه سد گتوند علیا و صدها کیلومتر دور از خانه به جهاد اقتصادی برای خودکفایی میهن عزیز اسلامی خود مشغولند. بی شک پروژه ای که با عشق به میهن و اسلام و با اتکا به فرهنگ جهادی و تجارب ارزشمند داع مقدس جلو رفته است، همان بهتر که در تاریخ سوم خرداد سالروز آزادی غرورآفرین خرمشهر قهرمان انجام شود تا جهانیان بدانند که فرهنگ مدیریتی دفاع مقدس امروز نیز راهگشاست.

اما نواقصی که در اثر اشتباه شرکت مشانیر بعنوان مشاور جانمایی سد صورت گرفت و سیاسی کاری مدیران ارشد شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و عدم توجه آنان به هشدارهای کارشناسی دانشمندان ایرانی و کارشناسان دلسوز پروژه، باعث شده که رزمندگان دیروز دفاع مقدس و سربازان امروز جبهه جهاد اقتصادی و خودکفایی ایران اسلامی به رغم زحمات زیادی که در این پروژه کشیدند، نتوانند به سد گتوند علیا افتخار کنند. در سالی که مزین به نام "حمایت از کار و سرمایه ایرانی"، سیاسی کاری عده ای مدیران ارشد زحمات کارکنان پروژه را بی اثر ساخته و شاهد تضیییع کار دهها هزار نفر و سرمایه 2 هزار میلیارد تومانی در این پروژه هستیم که اکنون سلامت رودخانه کارون و کشاورزی در دشت خوزستان را به مخاطره جدی انداخته و با شکایت کشاورزان گتوند و عقیلی مواجه شده است.
حال در شرایطی که اهالی نسبت به نحوه تملک اراضی خود گلایه مندند و کشاورزان عقیلی و گتوند از این پروژه شکایت کرده اند و به حق یا نابحق به دیده تردید به آن می نگرند، همان مدیران ارشد که با بی توجهی به نظرات دانشمندان ایرانی و بی مبالاتی نسبت به فرهنگ مدیریتی دفاع مقدس پروژه را دچار مشکلاتی کرده اند، اصرار دارند که افتتاحیه را در روز سوم خرداد برگزار کنند تا منتقدان خود را به مقابله با فرهنگ مدیریتی سوم خرداد متهم کنند و به این ترتیب آنها را دعوت به سکوت نمایند. چرا که می دانند به رغم گذشت 30 سال از حماسه آزادسازی خرمشهر مردم خوزستان و ایران اسلامی هنوز قدردان حماسه آفرینی های نسل سوم خردادند.

به این وسیله ما جمعی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس در گتوند، عقیلی و جنت مکان، ضمن اعلام همدردی با کشاورزان شریف مناطق همجوار و پائین دست سد که نگران معیشت و کشاورزی خود هستند و نیز کشاورزان و عشایری که از نحوه تملک اراضی خود شاکی هستند، اعلام می نماییم مشکل جانمایی نادرست سد توسط شرکت مشانیر انجام شده و هیچ ارتباطی به فرهنگ مدیریتی دفاع مقدس ندارد و نیز ما رزمندگان هشت سال دفاع مقدس ضمن هشدار نسبت به شیطنت هایی که برای دادن آدرس غلط به جامعه می شود، مخالف هرگونه بهره برداری سیاسی مدیران وزارت نیرو از خاطره تاریخی حماسه سوم خرداد هستیم و اجازه نخواهیم داد عده ای که یک روز و یک شب را در جبهه های هشت سال دفاع مقدس نگذرانده اند و صحنه نبرد را از فراز برج های شمال تهران تماشا می کردند و در سالهای پس از دفاع مقدس نیز در برج های الهیه بودند و حتی یک شب را در شرایط سخت و توانفرسای کارگاه سد گتوند علیا سپری نکرده اند، امروز از نام سوم خرداد برای توجیه نواقص کار خود استفاده کند و یادگاران دفاع مقدس را در مقابل و رودرروی کشاورزان شریف منطقه قرار دهند.

از این رو ضمن درخواست مجدد از مسئولان برای رعایت حقوق اهالی در نحوه تملک اراضی و نیز رفع نگرانی کشاورزان در مورد احتمالی شوری آب کارون، به آنها هشدار می دهیم که اجازه نخواهیم داد این پروژه که موجب تضییع حقوق اهالی و مردم اطراف سد شده، با نام سوم خرداد گره بخورد. براستی چرا باید همه تقدسات را قربانی دفاع از پروژه ای کرد که یک پروژه عادی و بشری است و احتمال خطا در آن وجود دارد؟
آیا باید علاوه بر همه خسارات وارد شده بر مردم خوزستان، خسارتی دیگر و اینبار نسبت به مقدسترین میراث معنوی این مردم که یادمان دفاع جانانه آنها از میهن اسلامی شان در سوم خرداد و آزادسازی خرمشهر قهرمان است، افزوده شود؟ به مسئولان هشدار می دهیم که در صورت برگزاری افتتاحیه در روز سوم خرداد، همسو با کشاوزان و اهالی منطقه به طرح شکایت در دادگاه خواهیم پرداخت و بعنوان ذینفع، از میراث معنوی دفاع مقدس دفاع خواهیم کرد.
ریزش دیوار حائل معدن نمک سد گتوند
پیش از این همین سایت گزارش داده بود: در پی آغاز مرحله سوم آبگیری سد گتوند علیا، "دیوار حائل" که دهها میلیارد تومان از اعتبارات این طرح ملی و نیز اعتبارات عمرانی استان خوزستان برای ساخت آن هزینه شده بود، فرو ریخت. این دیوار قرار بود مانع از انحلال معدن نمک در آب دریاچه شود. با ریزش این دیوار، نگرانی از شور شدن آب کارون به رنگ واقعیت گرفت.

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: alireza
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  سد گتوند موزه پنهانکاری مدیران دولتی+تصاویر aramo 1,151 2012-05-24، 04:12 PM
آخرین ارسال: aramo
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  سومین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی سالانه عمران، معماری و طراحی... 04-12 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  نكات تخصصی ارشد برنامه ریزی شهری ویرایش اول 1397 شامل 999 نکته 04-05 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 04-02 gasemij آرزوعطاری پرسش و پاسخ
  دانلود پاورپوینت و جزوه آشنایی با معماری اسلامی2 (PDF DOC PPT) 03-25 atelieahjam hamidfa فروشگاه فایل اربان شاپ
  درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
  بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
  طراحی شهری و روانشناسی محیط 02-20 shahryar mamamama سایر مقالات
  دانلود ارزشمند خلاصه فصل به فصل مباحث عمومی طراحی شهری 02-16 ریحانه dariushbabri مشاوره کنکور
  چگونه هوای پاکیزه داشته باشیم؟ 02-06 kazem kazem مدیریت شهری
  شهر شناور روی آب به نام لی لی پد 01-27 somita asmasaleh اخبار طراحی شهری
  طرح جامع اهواز 01-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  نظرخواهی بچه ها طراحی شهری بهتره یا برنامه ریزی خواهشا شرکت کنید 01-21 s1s2s3 fantomn تالار گفتمان طراحی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 10 کشور در گرایش طراحی شهری 96 01-21 alireza fantomn تالار گفتمان طراحی شهری
  [خبر شهرسازی]  طرح های آمایش 01-20 حدیث گلی حدیث گلی تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل