امتیاز موضوع:
  • 22 رأی - میانگین امتیازات: 2.95
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
محیط زیست؛ الفاتحه
محیط زیست؛ الفاتحه
محمد جواد گلشنی
مطلبی که می خواهم برای شما تعریف کنم رو از قول پسر عموم میگم , من به پسر عموم اعتماد دارم ,امیدوارم شما هم به من اعتماد کنید واین مطالب رو باور کنید چون به حدی این مسائل دردناکه که هیچ وقت طاقت دیدنشو ندارم .

درباره محیط زیست و بلاهائی که داریم سرش می یاریم مطالب زیادی گفته شده ,اعم از آلودگی هوا,زمین,دریا,جنگل و ... و بلاهائی که از این بابت متعاقبا سر خودمون و موجودات آبزی,پرندگان و حیوانات می یاد. اما صحبت من درباره آخرین مورد یعنی حیواناته.

من اهل شمالم (استان گیلان),توی روستاهای گیلان ,اهالی روستاها حیواناتی مثل مرغ,خروس,اردک,غاز,بوقلمون و از این جور حیوانات کوچک نگهداری می کنن.هر از چند گاهی بعضی از حیوونهای جنگل مثل روباه یا شغال از سر گرسنگی یا کمبود غذا به این حیوونها حمله می کنن و یه دونه مرغ یا اردک رو می کشن. روستائی ها و مخصوصا جوونهای روستا انگار که همه دارائیشون رو از دست دادن به فکر انتقام می افتن , البته در گذشته جنبه انتقام داشت ولی حالا بیشتر جنبه تفریح پیدا کرده, دلیلش رو در ادامه متوجه میشید.

اگه بخوام به طور مختصر بگم روستائیها ,برای به دام انداختن شغالها از این روش استفاده میکنن که :

معمولا دور خونه روستائیها با پرچینهائی از جنس خار محصور شده.توی این پرچینها سوراخهائی ایجاد می کنن و به اندازه سوراخ , سیمهائی روبه صورت دایره قرار میدن و نمی دونم با چه مکانیزمی به محض رد شدن شغال این سیم بسته میشه و حیوون توش گیر می افته.

بعد از این می رسیم به موضوع اصلی , یعنی کشتن شغالها. برای کشتن این شغالهای بیچاره روشهای زیادی رو به کار میبرن ولی من فقط پنج تا از اونها رو برای شما می نویسم.البته از قول و مشاهدات پسر عموم ,چون واقعا من طاقت دیدن این صحنه ها رو ندارم وتاسف بیشتر به این خاطر که این روشها رو بیشتر برای تفریح انجام میدن.

روش اول: تو این روش دم شغالها رو از ته میبرن و بعد رهاشون میکنن که معمولا بر اثر خونریزی یا عفونت جای زخم بعد از چند روز میمیرن.

روش دوم : تو این روش یه طناب دور گردن شغال می اندازن و از درخت آویزون میکنن ( همون دار زدن خودمون)

روش سوم: این روش کشتن رو توی شب انجام میدن , روی شغال بدبخت نفت می ریزن و بعد آتش میزنن و ولش میکنن , شغال به خاطر اینکه تمام بدنش آتش گرفته اینقدر این ور و اون ور میدوئه تا بمیره.

روش چهارم: این روش رو میشه گفت که بچه ها از توی فیلمهای وسترن و کابوئی یاد گرفتن.تو اون فیلمها وقتی نقش بد می خواست یه سرخپوست رو بکشه ,اونو پشت اسب می بست و روی زمین می کشید . اینجا هم به همین صورت , دور گردن یا شکم شغال طناب می اندازن ,ولی با این تفاوت که به جای اسب , پشت موتور می بندن و چندین کیلومتر روی زمین میکشن تا بمیره.

روش پنجم: این روش از ترکیب روش سوم و چهارم تشکیل میشه , یعنی اول دور گردن شغال طناب می اندازن و نفت روش میریزن و آتش میزنن و بعد با موتور میکشن.

شاید بعضی ها که این متن رو بخونن فکر کنن که اغراق کردم یا از خودم ساختم , ولی اگه شما هم بلوتوث کشتن اون دو تا توله خرس توسط شکارچیها رو دیده بودید یا گرفتن یه راسو توسط شمالیها , این مطالب رو باور میکردید .

اون لحظه آخر نمیدونم شغالها با خودشون چی میگفتن , شاید میگفتن آخه بی انصافها ما رو بکشید ولی نه با این شیوه و روش.

اطلاع ندارم چقدر سازمانها و نهادها تلاش دارن که نحوه رفتار با محیط زیست رو به مردم آموزش بدن ولی درخواست من اینه که اگه میشه این فرهنگ سازی رو یک کم سریعتر انجام بدن تا لااقل دیگه این موارد رو , دیدن که بماند , نشنویم.

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط elham90 ، dely_sh

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  روز جهانی محیط‌ زیست 40‌ ساله شد/جای خالی ایران در برنامه‌های روز جهانی محیط زیست 0RKIDEH 0 1,266 ۱۳۹۱-۳-۱۷، ۰۱:۰۴ عصر
آخرین ارسال: 0RKIDEH

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان