ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 25 رأی - میانگین امتیازات: 2.68
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
شهرها رو به تباهي!
آمارهاي سازمان ملل نشان مي‌دهد جمعيت كره زمين كه در سال 1950 دو و نيم ميليارد نفر بود در ابتداي هزاره سوم به 1/6 ميليارد رسيد و اين جمعيت در سال‌هاي 2025 و 2050 به ترتيب 8 و 9.2 ميليارد نفر خواهد بود.
اين رشد جمعيت به همراه خود رشد اقتصادي را به ارمغان آورد و رشد اقتصادي هم با مصرف سريع منابع طبيعي مايه آسيب جدي به محيط زيست طبيعي كره زمين شده است. پيش بيني مي شود ميزان توليد سالانه گاز دي اكسيد كربن كه در ابتداي هزاره سوم 42 گيگا تن در سال بود در سال 2050 به 85 گيگاتن در سال برسد.
روند وحشتناك مصرف منابع طبيعي كه آسيب هاي جبران ناپذير به محيط زيست وارد آورده اين سؤال حياتي و اساسي را پيش رو قرار مي دهد كه براي متوقف نمودن روند دهشتناكي كه پيش روي بشر قرار دارد چه بايد كرد.
بررسي ها نشان داده است كه جمعيت كره زمين منابع طبيعي را با نسبت 25 درصد بيش از آنچه كره خاكي قدرت جبران آن را دارد مصرف مي نمايد. دو سوم مجموع گازهاي گلخانه اي توليد شده نتيجه فعاليت ها و تقاضاي روزافزون بشر براي توليد و مصرف انرژي مي باشد.
توليد اين همه گازهاي گلخانه اي منجر به تغييرات اقليمي و دورنماي ترسناك ناشي از آن نظير ذوب سريع يخ هاي قطبي و بالا آمدن آب درياها از يكسو و قحطي و خشكسالي در بخش وسيعي از كره زمين از سوي ديگر است.
واقعاً چه عواملي باعث اين وضعيت مخرب و ترسناك شده اند.كارشناسان معتقدند تغييرات جمعيتي و روند شهرنشيني مهم ترين عوامل بروز وضعيت موجودند. رشد سريع جمعيت باعث گسترش فعاليت اقتصادي و در نتيجه روند روزافزون مصرف منابع مي شود. جمعيت بيشتر، محصولات بيشتر مي خواهد و توليد بيشتر به ايجاد مشاغل بيشتر مي انجامد. با افزايش مشاغل، تقاضا براي امكانات جابه جايي بيشتر و سريع تر شهري و حومه افزايش مي يابد.
نتيجه زنجيره فوق افزايش تقاضاي انرژي و مصرف سريع منابع انرژي است كه خود منجر به توليد و افزايش گازها و محصولات جانبي مضر و آسيب رسان به محيط زيست و اقليم كره زمين مي شود.
در مورد خطر پديده شهرنشيني و روند روبه رشد مهاجرت به شهرها كافي است بدانيم كه شهرها فقط 4/0 درصد سطح زمين را اشغال مي كنند ولي 80 درصد گازهاي آلاينده و مخرب اقليم را توليد مي كنند.
براساس آمارهاي سازمان ملل هم اكنون حدود نيمي از جمعيت كره زمين در شهرها زندگي مي كنند ولي پيش بيني مي شود كه با روند موجود در سال 2030 نسبت جمعيت شهرنشين به 60 درصد كل جمعيت كره زمين برسد. اين جمعيت شهرنشين هم اكنون و در آينده مصرف كنندگان طماع منابع طبيعي و توليد كنندگان بي رحم مواد و گازهاي مخرب محيط زيست و اقليم هستند و خواهند بود.
راه حل چيست؟ به نظر مي آيد تنها راه حل وضع موجود و آنچه در پيش روست كم كردن آسيب به محيط زيست از طريق يافتن و استفاده از فناوري هايي است كه بيشترين كارآيي توليد انرژي را از كمترين منابع طبيعي داشته باشند به اين ترتيب صاحبان همه صنايع مسئول بهبود فناوري توليدي با هدف پيشينه كارآيي هستند.
در صنعت ترابري، حمل و نقل ريلي بيشترين كارآيي را در برابر انرژي مصرفي توليد مي كند و اين درحالي است كه كمترين آسيب را به محيط زيست وارد مي كند. به عبارت ديگر صنعت راه آهن سازگارترين روش جابه جايي در ارتباط با محيط زيست است، به گونه اي كه به صنعت جابه جايي سبز معروف شده است.
براي جذب مسافر بيشتر به راه آهن ارائه امكانات سفر ارزان با تجهيزات و قطارهاي تميز، آرام و راحت، قابل اعتماد، وقت شناس، ايمن و ايستگاه هاي ايمن با طراحي جذاب و در صورت امكان يكپارچه كردن كليه امكانات سفر به گونه اي كه جابه جايي و تفويض وسيله سفر بلافاصله و در كمترين زمان صورت گرفته و مسافر بتواند بلافاصله با وسيله جديد به سفر ادامه دهد بسيار ضروري است.
بايد شهرنشينان و همگان متقاعد شوند كه كيفيت بالاي زندگي در محيط زيستي حفاظت شده، فقط زماني
ممكن خواهد بود كه امكانات ترابري عمومي قابل اعتماد و ايمن با كارآيي بالا در اختيار باشد. صنعت ريلي و بهره برداران با استفاده از تجهيزات حمل و نقل خودكار به نحوي كه قابليت انعطاف كافي براي تطابق با خواست مسافران را داشته باشد مي توانند اعتماد مردم را جلب كنند.
امكانات و تسهيلات جابه جايي ريلي بايد آن قدر جذاب باشند كه مردم ترجيح دهند خودروي شخصي را در خانه گذارده و به سمت سامانه هاي ريلي روي آورند. صنعت ترابري ريلي مي بايستي با ايجاد خطوط جديد و اتصال ريلي نقاط پرجمعيت، امكان مساوي براي مسافرت آسان و سريع همه مردم از هر نقطه به نقطه ديگر شهر را فراهم آورد.
به اين ترتيب حمل و نقل ريلي نقش مهم خود را در حفاظت از محيط زيست و قابل زيست كردن نقاط مختلف شهر براي همه به منصه ظهور خواهد رساند. علاوه بر راه آهن شهري، ساخت خطوط ريلي براي اتصال مركز شهرها به فرودگاه ها كه معمولاً در فاصله دوري از شهر قرار دارند و نيز به كارگيري سامانه هاي پياده بر متحرك كه مسافران را درون فرودگاه ها جابه جا مي كنند نيز اهميت بسيار دارد.
يكي ديگر از وظايف مهم بخش صنعت، لزوم استفاده از مواد اوليه سازگار با محيط زيست و قابل بازيافت است. اين روند كمترين صدمه را در فرآيند توليد، بهره برداري، عمر مفيد و بازيافت به محيط زيست وارد مي سازد. تأمين انرژي و استفاده از قطارها بايد حداقل گازهاي گلخانه اي را ايجاد كند. يكي از راه هاي كاهش مصرف انرژي تلاش براي كم كردن از وزن وسايل خط نورد است. وزن كمتر همراه با استفاده از فناوري ترمز باز زا، انرژي مصرفي را به گونه اي چشمگير كاهش مي دهد. همچنين ترمزهاي جديد كه هيچ گونه ذرات آلاينده را در محيط زيست پخش نمي كنند بايد مورد استفاده قرار گيرند.
مسئله ديگر در جذب مسافران پيش بيني راحتي مسافر است. مثلاً در فناوري هاي جديد قطارها را با كف فوق العاده پايين مي سازند به طوري كه افراد معلول، ناتوان و حتي افرادي كه با ويلچر تردد مي كنند بدون هيچ مشكلي بتوانند سوار يا پياده شوند. آلودگي صوتي از ديگر عواملي است كه مي بايستي در برنامه هاي تحقيقاتي مؤسسات پژوهشي قرار گيرد. اين امر به خصوص در خطوط سطحي قطارهاي شهري اهميت دو چندان دارد.سيستم هاي جديد ترمز باز زا كه به عنوان بخشي از سامانه تأمين نيروي كشش با آن يكپارچه شده اند، انرژي بازيافتي در زمان ترمزگيري را براي مصرف بعدي ذخيره مي كند. ادعا شده است كه تا 500هزار كيلووات ساعت از نياز اوليه انرژي را مي توان به اين ترتيب صرفه جويي كرد. چنين وضعيتي ميزان پخش گاز دي اكسيد كربن را به نحو چشمگيري كاهش خواهد داد.
به دام انداختن و استفاده از نيروهاي تجديد پذير به خصوص انرژي خورشيدي اثر چشمگيري در حفظ محيط زيست جهاني دارد. از پيل هاي فتوولئائيك با موفقيت براي تبديل انرژي خورشيدي به انرژي برقي و روشن كردن ديودهاي نوري استفاده شده به طوري كه مطالعات جدي براي جايگزيني ديودهاي نوري راه اندازي شده با انرژي خورشيدي به جاي علائم مكانيكي مسافرها در جريان است. در صورت موفقيت اين مطالعات نيازي به استفاده از سوخت هاي فسيلي براي راه اندازي علائم نخواهيم داشت.
به هر حال براي آسيب كمتر به محيط زيست مي توان و بايد به بهينه سازي بخش هاي مختلف سيستم همت گماشت. قطاري را تصور كنيد كه به علت عمل نكردن سوزن تعويض خط مجبور به توقف شده است. در چنين حالتي اگرچه قطار متوقف شده ولي روشن و در حال مصرف انرژي است. حال اگر به جاي سوزن هاي معمولي از سوزن هاي الكترومكانيكي استفاده شود تا تأخيرهابه حداقل برسد مصرف انرژي هم كاهش مي يابد. به همين ترتيب سامانه هاي خودكار نظارت و كنترل قطار، توقف را به حداقل رسانده و مصرف انرژي را باز هم كاهش مي دهند.
سامانه هاي كنترل هوشمند ترافيك نيز با كاستن از توقف و فراهم ساختن امكان استفاده بهينه از زير ساخت ها مصرف انرژي را كاهش مي دهند. شايد بد نباشد در پايان اشاره اي به لندن، يكي از كلان شهرهايي كه در گذشته اي نه چندان دور درگير ترافيك پيچيده و آلودگي هوا بود داشته باشيم.
راه اندازي چندين خط ريلي براي رفت و آمد مسافران شهر و حومه لندن در سال 2001 زمينه مساعدي براي اخذ عوارض طرح ترافيك ايجاد كرد به گونه اي كه مردم لندن توانستند پس از سال ها ترافيك روان تري را تجربه كنند. امروزه كيفيت هواي لندن با تمهيدات صورت گرفته به مراتب بهبود يافته است.
آخرین ارسال های من :

خدایا:
مرا ببخش ،  
به خاطر تمام درهایی که کوبیدم  
و خانه تو نبود....!!!!
63
 سپاس شده توسط: .Utopia ، haydariyan ، alireza
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  سكونت جمعيت شهرها در بافت فرسوده ماراویا 1,098 1391-11-22، 01:08 عصر
آخرین ارسال: ماراویا
  تحليلی بر ابعاد اجتماعی و روان شناختی فضاهای سبز در شهرها ماراویا 1,053 1391-10-27، 11:11 صبح
آخرین ارسال: ماراویا
  تاثیر محیطی شهرها ماراویا 994 1391-10-14، 11:33 عصر
آخرین ارسال: ماراویا
  رقابت شهرها ماراویا 928 1391-10-14، 11:25 عصر
آخرین ارسال: ماراویا
  رشد و توسعه شهرها پریسیما 862 1390-10-22، 09:47 صبح
آخرین ارسال: پریسیما
  ساخت عمومي شهرها"نظريه رابرت ديكنسون" alireza 1,267 1390-2-21، 05:08 عصر
آخرین ارسال: alireza
  توسعه درونی شهرها و شاخص های اندازه گیری آن reza1366 1,329 1390-1-18، 02:36 عصر
آخرین ارسال: reza1366
  کامیلوزیته ورفرم شهرها reza1366 1,458 1389-12-24، 07:43 صبح
آخرین ارسال: reza1366
  شهرها و جهاني شدن reza1366 1,231 1389-12-24، 07:32 صبح
آخرین ارسال: reza1366
  شهر چیست؟ انواع شهرها و ویژگیهای آنها کدامند؟ reza1366 1,750 1389-12-24، 07:02 صبح
آخرین ارسال: reza1366
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  تعرفه های جدید اینترنت مخابرات به طور رسمی اعلام شد 2 ساعت پیش setare1396 setare1396 گفتگوی آزاد
  نکات سئو در 2017 از زبان آدام کلارک - قسمت دوم 2 ساعت پیش setare1396 setare1396 گفتگوی آزاد
  غیر رایگان  دانلود جزوه فنون و روش های برنامه ریزی-قسمت اول 6-29 0RKIDEH مصطفی 1992 تحقیقات ،جزوات(vip-2)
  پایان نامه امنیت شهری 6-21 غفوریان yashar.k درخواست پایان نامه
  منابع دارای اولویت اول مطالعه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد شهرسازی ویژه آز... 6-15 kasrak mtalkhab معرفی کتابهای تخصصی شهرسازی
  مبانی برنامه ریزی و مدیریت محیطی 6-15 محمد یگانه mtalkhab تحقیقات ،جزوات(vip-1)
  دانلود ArcGIS Desktop 10.2.0.3348 همراه با آموزش نصب 6-14 alireza saeed87 آموزش GIS
  دومین کنفرانس ملی یافته های نوین پژوهشی وآموزشی عمران معماری شهرسازی و محیط... 6-10 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  غیر رایگان  داغ داغ، نقشه gis شهر تهران 6-10 parasto_gh mtr6510 طرح،پروژه،نقشه(vip-2)
  دانلود جزوه تصویری آموزش gis با فرمت pdf 6-10 alireza mtr6510 نرم افزار gis--پاسخگو مهندسین aramo و ...
  چیدمان فضا در طراحی شهری -space syntax 6-10 mtr6510 mtr6510 تالار گفتمان طراحی شهری
  آموزش تکنیک چیدمان فضا و نرم افزار دپس مپ ویژه طراحان و برنامه ریزان شهری 6-10 mtr6510 mtr6510 نرم افزار
  شهر شناور روی آب به نام لی لی پد 6-5 somita thicharua88 اخبار طراحی شهری
  تدریس و آموزش روش راندینلی 6-5 yaser seraj thicharua88 مدل های کمی در شهرسازی
  راهنمایی 6-1 faribayekta faribayekta پرسش و پاسخ
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل