ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
 • 79 رأی - میانگین امتیازات: 2.72
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
1
معرفی و بازار کار رشته جغرافیا
معرفی و بازار کار رشته جغرافیا
هدف:

دانستن جغرافیا در مفهوم علمی خود عبارت از شناخت محیط طبیعی و انسانی در پهنه زمین است كه مناسبات و روابط فیمابین انسان و محیط را در تبیین پدیده های مكانی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می دهد تا بر مبنای این شناخت و طبقه بندی علمی آن، توانایی انسان را در بهبود شرایط محیط تكامل بخشد. هدف از ارائه این رشته پرورش استعدادهایی است كه در جهت شكوفایی و توسعه میهن عزیز اسلامی قدم بردارند.
این نیروها با بهره گیری از آموزشهای نوین به عناصری كارآمد و متخصص مبدل می شوند كه قادر به طراحی و اجرای انواع طرحهای عمرانی، اقتصادی و اجتماعی در فضای سرزمین از سطح خرد تا كلان می باشند. وجه كاربردی جغرافیا را باید در توسعه فراگیر خلاصه كرد، پرداختن به موضوعاتی مانند ساماندهی مناطق شهری و روستایی، آماده‌سازی سرزمین، مكان گزینی جغرافیای صنایع، توزیع بهینه جمعیت و هدایت جریانهای جمعیتی و ... از این قبیل می باشد.
موضوع جغرافیا مكان است و این علم، مكان را تا جایی كه به زندگی انسان مربوط می‌شود، مطالعه می‌كند و در این مطالعه سعی دارد سطح زمین را از نظر تمام ویژگی‌های آن مانند سردی و گرمی، حاصلخیزی، سختی و سستی ، شوری و شیرینی، جنگلی و علفزاری ، خشكی و رطوبت و هزاران ویژگی‌ دیگر بشناسد. به همین دلیل مشاهده مستقیم زمین، روش اصلی مطالعه جغرافیایی است.
توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه
علاوه بر هندسه و ریاضی دانشجوی این رشته بخصوص دانشجوی جغرافیای انسانی باید به علوم اجتماعی علاقمند بوده و درك خوبی از مسائل اجتماعی داشته باشد تا بتواند مسائل اجتماعی و جمعیتی شهر را بررسی كرده و راه حلهای مناسبی برای مشكلات موجود ارائه بدهد.
داوطلبان باید از توان جسمی و روحی لازم برخوردار باشند زیرا بسیاری از درسهای این رشته مستلزم سفرهای علمی، تحقیقات در خارج از محیط دانشگاه محیطهای شهری، روستایی، ادارات و سازمانها است لذا نیازمند فعالیت و تحرك بیشتری نسبت به سایر رشته های علوم انسانی است.
اگر فردی به مسائل شهری علاقه دارد برای مثال می خواهد مشكل ترافیك و یا آلودگی شهر حل شود و یا مدرسه و بیمارستان در سطح شهر به گونه ای توزیع گردد كه این مراكز خدماتی در دسترس همه مردم باشد، خوب است كه وارد این رشته شده تا با تلاش و همت بسیار، در راستای حل این نابسامانی‌ها قدم بردارد.

معرفی اجمالی گرایش‌های مقطع كارشناسی:

گرایشهای جغرافیایی طبیعی ، جغرافیای انسانی ، جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری ، جغرافیای سیاسی - نظامی ، كارتوگرافی از شاخه‌های رشته جغرافیا هستند.

جغرافیای انسانی

اغلب توسعه‌گران اعتقاد دارند آنچه در نهایت روند توسعه اقتصادی و اجتماعی یك كشور را تعیین می‌كند، منابع انسانی آن كشور است. منابع انسانی پایه اصلی ثروت ملتها را تشكیل می‌دهد و سرمایه و منابع طبیعی عوامل تبعی تولید هستند چون انسانها عوامل فعالی هستند كه سرمایه‌ها را متراكم می‌سازند، از منابع طبیعی بهره‌برداری می‌كنند، سازمانهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی را می‌سازند و توسعه ملی را به جلو می‌برند.
به همین دلیل جغرافیای انسانی به عنوان یكی از شاخه‌های مهم علم جغرافیا در دو گرایش جغرافیای شهری و روستائی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی كشورمان ارائه می‌شود.

جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری

یكی از پدیده‌های مهم و عمومی جهان امروز، افزایش نقاط شهری و توسعه شدید و روزافزون فیزیكی شهرها است. این در حالی است كه در محدوده شهرها، شدیدترین و گسترده‌ترین دخالتها و تغییر شكلهای انسانی در محیطهای طبیعی مشاهده می‌شود. به طوری كه منجر به آلودگی آبی، صوتی ، هوایی ، زیست‌محیطی، اجتماعی و در نتیجه بروز انواع خطرات برای انسان شده است.
در واقع شهرها از یك سو نشانه رشد و پیشرفت و زندگی نوین هستند و از سوی دیگر به دلیل بی‌مبالاتی انسانها در معرض شدیدترین خطرات طبیعی قرار دارند. به همین دلیل امروزه نیاز شهرها به دست‌اندركاران برنامه‌ریزی شهری اجتناب‌ناپذیر است، متخصصانی از علوم اقتصاد، جامعه‌شناسی، جمعیت‌شناسی، آمار، عمران، سازه و جغرافیا كه می‌توانند با مشاركت یكدیگر وضعیت شهر را سروسامان دهند. در میان این دسته از متخصصان، فارغ‌التحصیلان جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری به عنوان متخصصانی كه از علوم مختلف از جمله اقتصاد، جامعه‌شناسی، كشاورزی، زیست و جمعیت سررشته دارند، می‌توانند وظیفه مدیریت برنامه‌ریزی شهری را بر عهده بگیرند.
گرایش جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری تلاش می‌كند تا با توجه به عوامل انسانی و طبیعی موجود در هر شهر، برای مسائل جمعیتی، اقتصادی، زیست محیطی آن برنامه‌ای بیندیشد تا مطابق این برنامه مهندسین معمار، عمران ، سازه و تاسیسات ، بخشهای مختلف شهر را طراحی كرده و یا مشكلات شهر را حل نمایند.
در حقیقت یك متخصص جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری برای مشكلات فعلی و آینده شهر راه‌حلهای مناسبی را پیدا می‌كند.

جغرافیای سیاسی- نظامی

بسیاری از انسانها دوست دارند كه اراده خود را بر دیگران تحمیل كنند و برای رسیدن به این هدف از دو راه كمك می‌گیرند، یكی سیاست و دیگری جنگ.
البته با یك نگاه به تاریخ متوجه می‌شویم كه بشر بیشتر اوقات برای رسیدن به این هدف، كوتاهترین راه یعنی جنگ را انتخاب كرده و برای تامین امنیت، حفظ وطن و دفع دشمن به جنگ پرداخته است.
این همان چیزی است كه باعث پیدایش جغرافیای سیاسی- نظامی شده است. چرا كه این رشته از جغرافیا به بررسی نقش عوامل جغرافیایی در سرنوشت جنگ‌ها می‌پردازد. عواملی مثل وضعیت ارتفاعات، آب و هوا و یا وضعیت كشورهای همسایه كه می‌تواند نقش بسزایی در سرنوشت یك جنگ و در نتیجه در وضعیت سیاسی یك كشور داشته باشد.
به همین دلیل تمام سرداران بزرگ دنیا مثل ناپلئون و مائوتسه تونگ كه بعدها رهبران سیاسی جهان شدند، موفقیت‌های خود را ناشی از درك جغرافیای نظامی دانسته‌اند و باز به همین دلیل بزرگترین بخش پنتاگون (وزارت دفاع آمریكا) ، بخش مطالعات جغرافیای نظامی آن است و بالاخره براساس اصول جغرافیای نظامی بود كه عراق هنگام تجاوز به كشورمان، ابتدا مرزهای محدب را اشغال كرد، چرا كه مرزهای محدب نقش چشم كشور را دارند.
كسی نمی‌تواند سیاست را بدون ملاحظات جنگ و جنگ را بدون توجه به مفاهیم سیاسی بررسی كند، چون جنگ به عنوان یك راهكار سیاسی می‌تواند وضعیت نظام یك كشور را پیش‌بینی كند.

جغرافیای طبیعی

جغرافیای طبیعی علمی است كه محیط طبیعی و تاثیر عوامل و عناصر محیطی بر زندگی و فعالیت انسان را مطالعه می‌كند. این علم در مقطع كارشناسی دارای دو گرایش ژئومورفولوژی و آب و هواشناسی است.

كارتوگرافی

كارتوگرافی هنر، علم و فن تهیه انواع نقشه‌برای استفاده در ساختار اقتصادی، فرهنگی ، دفاع ملی، روابط بین‌الملل، تعلیم و تربیت، جهانگردی و موارد متنوع دیگر است. یعنی یك جغرافیدان به یاری نقشه اطلاعات دقیقی درباره موقعیت‌ها و پراكندگی‌ها به دست می‌آورد.
نقشه در تمام گرایشهای جغرافیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آن كه علم جغرافیا، علم مطالعه پراكندگی‌ها و موقعیت‌ها است و نقشه وسیله‌ای برای بیان اطلاعات به دست آمده می‌باشد. یعنی یك جغرافیدان پدیده‌های جغرافی را تبدیل به علامت و سمبل كرده و سپس علامتهای فوق را بر روی نقشه نشان می‌دهد.
حال با توجه به این كه ما صدها نوع نقشه داریم، مشخص است كه تهیه یك نقشه نیاز به مهارتی خاص دارد كه این مهارت را دانشجوی رشته كارتوگرافی به دست می‌آورد.
در آغاز نقشه‌ها به صورت دستی تهیه می‌شد اما امروزه با حضور تكنولوژی كامپیوتر ، نقشه‌ها به روش كامپیوتری تهیه می‌شوند و دانشجویان این گرایش نیز با نرم‌افزارهایی كه مخصوص ترسیم نقشه ، طراحی و كارهای گرافیكی است، آشنا می‌شوند.
گفتنی است كه با توجه به كاربردی بودن كارتوگرافی، این شاخه تنها در مقطع كارشناسی ارائه می‌شود.

گرایشهای مختلف جغرافیا در مقطع كارشناسی ارشد :

1) جغرافیا و برنامه ریزی روستایی
2) جغرافیا و برنامه ریزی شهری - ناحیه ای
3) اقلیم شناسی
4) هیدرولوژی
5) ژئومورفولوژی
6) برنامه ریزی توریسم
7) جغرافیای سیاسی - نظامی
رشته های مشابه و نزدیك به این رشته
زمین شناسی ، علوم سیاسی ، جامعه شناسی و علوم اجتماعی

آینده شغلی و بازار كار:

فارغ التحصیل جغرافیا می‌تواند به عنوان محقق در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان و جانبازان، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، سازمان محیط زیست، شهرداری ها و وزارتخانه های آموزش و پرورش، مسكن و شهرسازی، كشور، جهاد كشاورزی ، صنایع و معادن، دفاع و نفت مشغول به كار شود، همچنین می تواند در بخش بازاریابی كارخانجات كشور فعالیت بكند.
به عبارت دیگر در اكثر كشورهای جهان افرادی كه در صنعت توریست كار می كنند فارغ التحصیل جغرافیای شهری هستند. فارغ التحصیلان جغرافیای نظامی می توانند به راحتی جذب سازمان های انتظامی و سیاسی شوند.

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: haydariyan ، draft
2
RE: معرفی و بازار کار رشته جغرافیا
(1391-4-9، 06:44 عصر)aramo نوشته است:  mall">معرفی و بازار کار رشته جغرافیا
mall">[b]هدف:
mall">
mall">دانستن جغرافیا در مفهوم علمی خود عبارت از شناخت محیط طبیعی و انسانی در پهنه زمین است كه مناسبات و روابط فیمابین انسان و محیط را در تبیین پدیده های مكانی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می دهد تا بر مبنای این شناخت و طبقه بندی علمی آن، توانایی انسان را در بهبود شرایط محیط تكامل بخشد. هدف از ارائه این رشته پرورش استعدادهایی است كه در جهت شكوفایی و توسعه میهن عزیز اسلامی قدم بردارند.
mall">این نیروها با بهره گیری از آموزشهای نوین به عناصری كارآمد و متخصص مبدل می شوند كه قادر به طراحی و اجرای انواع طرحهای عمرانی، اقتصادی و اجتماعی در فضای سرزمین از سطح خرد تا كلان می باشند. وجه كاربردی جغرافیا را باید در توسعه فراگیر خلاصه كرد، پرداختن به موضوعاتی مانند ساماندهی مناطق شهری و روستایی، آماده‌سازی سرزمین، مكان گزینی جغرافیای صنایع، توزیع بهینه جمعیت و هدایت جریانهای جمعیتی و ... از این قبیل می باشد.
mall">موضوع جغرافیا مكان است و این علم، مكان را تا جایی كه به زندگی انسان مربوط می‌شود، مطالعه می‌كند و در این مطالعه سعی دارد سطح زمین را از نظر تمام ویژگی‌های آن مانند سردی و گرمی، حاصلخیزی، سختی و سستی ، شوری و شیرینی، جنگلی و علفزاری ، خشكی و رطوبت و هزاران ویژگی‌ دیگر بشناسد. به همین دلیل مشاهده مستقیم زمین، روش اصلی مطالعه جغرافیایی است.
mall">توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه
mall">علاوه بر هندسه و ریاضی دانشجوی این رشته بخصوص دانشجوی جغرافیای انسانی باید به علوم اجتماعی علاقمند بوده و درك خوبی از مسائل اجتماعی داشته باشد تا بتواند مسائل اجتماعی و جمعیتی شهر را بررسی كرده و راه حلهای مناسبی برای مشكلات موجود ارائه بدهد.
mall">داوطلبان باید از توان جسمی و روحی لازم برخوردار باشند زیرا بسیاری از درسهای این رشته مستلزم سفرهای علمی، تحقیقات در خارج از محیط دانشگاه محیطهای شهری، روستایی، ادارات و سازمانها است لذا نیازمند فعالیت و تحرك بیشتری نسبت به سایر رشته های علوم انسانی است.
mall">اگر فردی به مسائل شهری علاقه دارد برای مثال می خواهد مشكل ترافیك و یا آلودگی شهر حل شود و یا مدرسه و بیمارستان در سطح شهر به گونه ای توزیع گردد كه این مراكز خدماتی در دسترس همه مردم باشد، خوب است كه وارد این رشته شده تا با تلاش و همت بسیار، در راستای حل این نابسامانی‌ها قدم بردارد.

mall">معرفی اجمالی گرایش‌های مقطع كارشناسی:

mall">گرایشهای جغرافیایی طبیعی ، جغرافیای انسانی ، جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری ، جغرافیای سیاسی - نظامی ، كارتوگرافی از شاخه‌های رشته جغرافیا هستند.

mall">جغرافیای انسانی

mall">اغلب توسعه‌گران اعتقاد دارند آنچه در نهایت روند توسعه اقتصادی و اجتماعی یك كشور را تعیین می‌كند، منابع انسانی آن كشور است. منابع انسانی پایه اصلی ثروت ملتها را تشكیل می‌دهد و سرمایه و منابع طبیعی عوامل تبعی تولید هستند چون انسانها عوامل فعالی هستند كه سرمایه‌ها را متراكم می‌سازند، از منابع طبیعی بهره‌برداری می‌كنند، سازمانهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی را می‌سازند و توسعه ملی را به جلو می‌برند.
mall">به همین دلیل جغرافیای انسانی به عنوان یكی از شاخه‌های مهم علم جغرافیا در دو گرایش جغرافیای شهری و روستائی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی كشورمان ارائه می‌شود.

mall">جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری

mall">یكی از پدیده‌های مهم و عمومی جهان امروز، افزایش نقاط شهری و توسعه شدید و روزافزون فیزیكی شهرها است. این در حالی است كه در محدوده شهرها، شدیدترین و گسترده‌ترین دخالتها و تغییر شكلهای انسانی در محیطهای طبیعی مشاهده می‌شود. به طوری كه منجر به آلودگی آبی، صوتی ، هوایی ، زیست‌محیطی، اجتماعی و در نتیجه بروز انواع خطرات برای انسان شده است.
mall">در واقع شهرها از یك سو نشانه رشد و پیشرفت و زندگی نوین هستند و از سوی دیگر به دلیل بی‌مبالاتی انسانها در معرض شدیدترین خطرات طبیعی قرار دارند. به همین دلیل امروزه نیاز شهرها به دست‌اندركاران برنامه‌ریزی شهری اجتناب‌ناپذیر است، متخصصانی از علوم اقتصاد، جامعه‌شناسی، جمعیت‌شناسی، آمار، عمران، سازه و جغرافیا كه می‌توانند با مشاركت یكدیگر وضعیت شهر را سروسامان دهند. در میان این دسته از متخصصان، فارغ‌التحصیلان جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری به عنوان متخصصانی كه از علوم مختلف از جمله اقتصاد، جامعه‌شناسی، كشاورزی، زیست و جمعیت سررشته دارند، می‌توانند وظیفه مدیریت برنامه‌ریزی شهری را بر عهده بگیرند.
mall">گرایش جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری تلاش می‌كند تا با توجه به عوامل انسانی و طبیعی موجود در هر شهر، برای مسائل جمعیتی، اقتصادی، زیست محیطی آن برنامه‌ای بیندیشد تا مطابق این برنامه مهندسین معمار، عمران ، سازه و تاسیسات ، بخشهای مختلف شهر را طراحی كرده و یا مشكلات شهر را حل نمایند.
mall">در حقیقت یك متخصص جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری برای مشكلات فعلی و آینده شهر راه‌حلهای مناسبی را پیدا می‌كند.

mall">جغرافیای سیاسی- نظامی

mall">بسیاری از انسانها دوست دارند كه اراده خود را بر دیگران تحمیل كنند و برای رسیدن به این هدف از دو راه كمك می‌گیرند، یكی سیاست و دیگری جنگ.
mall">البته با یك نگاه به تاریخ متوجه می‌شویم كه بشر بیشتر اوقات برای رسیدن به این هدف، كوتاهترین راه یعنی جنگ را انتخاب كرده و برای تامین امنیت، حفظ وطن و دفع دشمن به جنگ پرداخته است.
mall">این همان چیزی است كه باعث پیدایش جغرافیای سیاسی- نظامی شده است. چرا كه این رشته از جغرافیا به بررسی نقش عوامل جغرافیایی در سرنوشت جنگ‌ها می‌پردازد. عواملی مثل وضعیت ارتفاعات، آب و هوا و یا وضعیت كشورهای همسایه كه می‌تواند نقش بسزایی در سرنوشت یك جنگ و در نتیجه در وضعیت سیاسی یك كشور داشته باشد.
mall">به همین دلیل تمام سرداران بزرگ دنیا مثل ناپلئون و مائوتسه تونگ كه بعدها رهبران سیاسی جهان شدند، موفقیت‌های خود را ناشی از درك جغرافیای نظامی دانسته‌اند و باز به همین دلیل بزرگترین بخش پنتاگون (وزارت دفاع آمریكا) ، بخش مطالعات جغرافیای نظامی آن است و بالاخره براساس اصول جغرافیای نظامی بود كه عراق هنگام تجاوز به كشورمان، ابتدا مرزهای محدب را اشغال كرد، چرا كه مرزهای محدب نقش چشم كشور را دارند.
mall">كسی نمی‌تواند سیاست را بدون ملاحظات جنگ و جنگ را بدون توجه به مفاهیم سیاسی بررسی كند، چون جنگ به عنوان یك راهكار سیاسی می‌تواند وضعیت نظام یك كشور را پیش‌بینی كند.

mall">جغرافیای طبیعی

mall">جغرافیای طبیعی علمی است كه محیط طبیعی و تاثیر عوامل و عناصر محیطی بر زندگی و فعالیت انسان را مطالعه می‌كند. این علم در مقطع كارشناسی دارای دو گرایش ژئومورفولوژی و آب و هواشناسی است.

mall">كارتوگرافی

mall">كارتوگرافی هنر، علم و فن تهیه انواع نقشه‌برای استفاده در ساختار اقتصادی، فرهنگی ، دفاع ملی، روابط بین‌الملل، تعلیم و تربیت، جهانگردی و موارد متنوع دیگر است. یعنی یك جغرافیدان به یاری نقشه اطلاعات دقیقی درباره موقعیت‌ها و پراكندگی‌ها به دست می‌آورد.
mall">نقشه در تمام گرایشهای جغرافیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آن كه علم جغرافیا، علم مطالعه پراكندگی‌ها و موقعیت‌ها است و نقشه وسیله‌ای برای بیان اطلاعات به دست آمده می‌باشد. یعنی یك جغرافیدان پدیده‌های جغرافی را تبدیل به علامت و سمبل كرده و سپس علامتهای فوق را بر روی نقشه نشان می‌دهد.
mall">حال با توجه به این كه ما صدها نوع نقشه داریم، مشخص است كه تهیه یك نقشه نیاز به مهارتی خاص دارد كه این مهارت را دانشجوی رشته كارتوگرافی به دست می‌آورد.
mall">در آغاز نقشه‌ها به صورت دستی تهیه می‌شد اما امروزه با حضور تكنولوژی كامپیوتر ، نقشه‌ها به روش كامپیوتری تهیه می‌شوند و دانشجویان این گرایش نیز با نرم‌افزارهایی كه مخصوص ترسیم نقشه ، طراحی و كارهای گرافیكی است، آشنا می‌شوند.
mall">گفتنی است كه با توجه به كاربردی بودن كارتوگرافی، این شاخه تنها در مقطع كارشناسی ارائه می‌شود.

mall">گرایشهای مختلف جغرافیا در مقطع كارشناسی ارشد :

mall">1) جغرافیا و برنامه ریزی روستایی
mall">2) جغرافیا و برنامه ریزی شهری - ناحیه ای
mall">3) اقلیم شناسی
mall">4) هیدرولوژی
mall">5) ژئومورفولوژی
mall">6) برنامه ریزی توریسم
mall">7) جغرافیای سیاسی - نظامی
mall">رشته های مشابه و نزدیك به این رشته
mall">زمین شناسی ، علوم سیاسی ، جامعه شناسی و علوم اجتماعی

mall">آینده شغلی و بازار كار:

mall">فارغ التحصیل جغرافیا می‌تواند به عنوان محقق در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان و جانبازان، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، سازمان محیط زیست، شهرداری ها و وزارتخانه های آموزش و پرورش، مسكن و شهرسازی، كشور، جهاد كشاورزی ، صنایع و معادن، دفاع و نفت مشغول به كار شود، همچنین می تواند در بخش بازاریابی كارخانجات كشور فعالیت بكند.
mall">به عبارت دیگر در اكثر كشورهای جهان افرادی كه در صنعت توریست كار می كنند فارغ التحصیل جغرافیای شهری هستند. فارغ التحصیلان جغرافیای نظامی می توانند به راحتی جذب سازمان های انتظامی و سیاسی شوند.
سلام
من عبدالهی عضو جدید سایت هستم اول جا داره تشکر کنم به خاطر سایت خوبتون
یه سوال درباره اینده شغلی خودمون داشتم شما اسم حدود 10 سازمان رو به ما معرفی کردید اما اگه من بگم که توی هیچ کدوم از اینها امکان اشتغال نیست اونوقت جوابتون چیه واسه من؟
البته باید بگم برای ما فارغ التحصیلانی که چیزی به اسم پارتی نداریم

آخرین ارسال های من :
   سپاس شده توسط: mahan
  3
  RE: معرفی و بازار کار رشته جغرافیا
  (1392-5-19، 05:41 عصر)عبدالهی نوشته است:  
  (1391-4-9، 06:44 عصر)aramo نوشته است:  mall">معرفی و بازار کار رشته جغرافیا


  mall">هدف:
  mall">
  mall">دانستن  جغرافیا در مفهوم علمی خود عبارت از شناخت محیط طبیعی و انسانی در پهنه  زمین است كه مناسبات و روابط فیمابین انسان و محیط را در تبیین پدیده های  مكانی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می دهد تا بر مبنای این شناخت و  طبقه بندی علمی آن، توانایی انسان را در بهبود شرایط محیط تكامل بخشد. هدف  از ارائه این رشته پرورش استعدادهایی است كه در جهت شكوفایی و توسعه میهن  عزیز اسلامی قدم بردارند.
  mall">این نیروها با بهره گیری از آموزشهای  نوین به عناصری كارآمد و متخصص مبدل می شوند كه قادر به طراحی و اجرای  انواع طرحهای عمرانی، اقتصادی و اجتماعی در فضای سرزمین از سطح خرد تا كلان  می باشند. وجه كاربردی جغرافیا را باید در توسعه فراگیر خلاصه كرد،  پرداختن به موضوعاتی مانند ساماندهی مناطق شهری و روستایی، آماده‌سازی  سرزمین، مكان گزینی جغرافیای صنایع، توزیع بهینه جمعیت و هدایت جریانهای  جمعیتی و ... از این قبیل می باشد.
  mall">موضوع  جغرافیا  مكان  است و این علم، مكان را تا جایی كه به زندگی انسان مربوط  می‌شود، مطالعه می‌كند و در این مطالعه سعی دارد سطح زمین را از نظر تمام  ویژگی‌های آن مانند سردی و گرمی، حاصلخیزی، سختی و سستی ، شوری و شیرینی،  جنگلی و علفزاری ، خشكی و رطوبت و هزاران ویژگی‌ دیگر بشناسد. به همین دلیل  مشاهده مستقیم زمین، روش اصلی مطالعه جغرافیایی است.
  mall">توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه
  mall">علاوه  بر هندسه و ریاضی دانشجوی این رشته بخصوص دانشجوی جغرافیای انسانی باید به  علوم اجتماعی علاقمند بوده و درك خوبی از مسائل اجتماعی داشته باشد تا  بتواند مسائل اجتماعی و جمعیتی شهر را بررسی كرده و راه حلهای مناسبی برای  مشكلات موجود ارائه بدهد.
  mall">داوطلبان  باید از توان جسمی و روحی لازم برخوردار باشند زیرا بسیاری از درسهای این  رشته مستلزم سفرهای علمی، تحقیقات در خارج از محیط دانشگاه محیطهای شهری،  روستایی، ادارات و سازمانها است لذا نیازمند فعالیت و تحرك بیشتری نسبت به  سایر رشته های علوم انسانی است.
  mall">اگر  فردی به مسائل شهری علاقه دارد برای مثال می خواهد مشكل ترافیك و یا  آلودگی شهر حل شود و یا مدرسه و بیمارستان در سطح شهر به گونه ای توزیع  گردد كه این مراكز خدماتی در دسترس همه مردم باشد، خوب است كه وارد این  رشته شده تا با تلاش و همت بسیار، در راستای حل این نابسامانی‌ها قدم  بردارد.

  mall">معرفی اجمالی گرایش‌های مقطع كارشناسی:

  mall">گرایشهای  جغرافیایی طبیعی ، جغرافیای انسانی ، جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری ،  جغرافیای سیاسی - نظامی ، كارتوگرافی از شاخه‌های رشته جغرافیا هستند.

  mall">جغرافیای انسانی

  mall">اغلب  توسعه‌گران اعتقاد دارند آنچه در نهایت روند توسعه اقتصادی و اجتماعی یك  كشور را تعیین می‌كند، منابع انسانی آن كشور است. منابع انسانی پایه اصلی  ثروت ملتها را تشكیل می‌دهد و سرمایه و منابع طبیعی عوامل تبعی تولید هستند  چون انسانها عوامل فعالی هستند كه سرمایه‌ها را متراكم می‌سازند، از منابع  طبیعی بهره‌برداری می‌كنند، سازمانهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی را  می‌سازند و توسعه ملی را به جلو می‌برند.
  mall">به  همین دلیل جغرافیای انسانی به عنوان یكی از شاخه‌های مهم علم جغرافیا در  دو گرایش جغرافیای شهری و روستائی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی  كشورمان ارائه می‌شود.

  mall">جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری

  mall">یكی  از پدیده‌های مهم و عمومی جهان امروز، افزایش نقاط شهری و توسعه شدید و  روزافزون فیزیكی شهرها است. این در حالی است كه در محدوده شهرها، شدیدترین و  گسترده‌ترین دخالتها و تغییر شكلهای انسانی در محیطهای طبیعی مشاهده  می‌شود. به طوری كه منجر به آلودگی آبی، صوتی ، هوایی ، زیست‌محیطی،  اجتماعی و در نتیجه بروز انواع خطرات برای انسان شده است.
  mall">در  واقع شهرها از یك سو نشانه رشد و پیشرفت و زندگی نوین هستند و از سوی دیگر  به دلیل بی‌مبالاتی انسانها در معرض شدیدترین خطرات طبیعی قرار دارند. به  همین دلیل امروزه نیاز شهرها به دست‌اندركاران برنامه‌ریزی شهری  اجتناب‌ناپذیر است، متخصصانی از علوم اقتصاد، جامعه‌شناسی، جمعیت‌شناسی،  آمار، عمران، سازه و جغرافیا كه می‌توانند با مشاركت یكدیگر وضعیت شهر را  سروسامان دهند. در میان این دسته از متخصصان، فارغ‌التحصیلان جغرافیا و  برنامه‌ریزی شهری به عنوان متخصصانی كه از علوم مختلف از جمله اقتصاد،  جامعه‌شناسی، كشاورزی، زیست و جمعیت سررشته دارند، می‌توانند وظیفه مدیریت  برنامه‌ریزی شهری را بر عهده بگیرند.
  mall">گرایش  جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری تلاش می‌كند تا با توجه به عوامل انسانی و  طبیعی موجود در هر شهر، برای مسائل جمعیتی، اقتصادی، زیست محیطی آن  برنامه‌ای بیندیشد تا مطابق این برنامه مهندسین معمار، عمران ، سازه و  تاسیسات ، بخشهای مختلف شهر را طراحی كرده و یا مشكلات شهر را حل نمایند.
  mall">در حقیقت یك متخصص جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری برای مشكلات فعلی و آینده شهر راه‌حلهای مناسبی را پیدا می‌كند.

  mall">جغرافیای سیاسی- نظامی

  mall">بسیاری  از انسانها دوست دارند كه اراده خود را بر دیگران تحمیل كنند و برای رسیدن  به این هدف از دو راه كمك می‌گیرند، یكی سیاست و دیگری جنگ.
  mall">البته  با یك نگاه به تاریخ متوجه می‌شویم كه بشر بیشتر اوقات برای رسیدن به این  هدف، كوتاهترین راه یعنی جنگ را انتخاب كرده و برای تامین امنیت، حفظ وطن و  دفع دشمن به جنگ پرداخته است.
  mall">این  همان چیزی است كه باعث پیدایش جغرافیای سیاسی- نظامی شده است. چرا كه این  رشته از جغرافیا به بررسی نقش عوامل جغرافیایی در سرنوشت جنگ‌ها می‌پردازد.  عواملی مثل وضعیت ارتفاعات، آب و هوا و یا وضعیت كشورهای همسایه كه  می‌تواند نقش بسزایی در سرنوشت یك جنگ و در نتیجه در وضعیت سیاسی یك كشور  داشته باشد.
  mall">به همین دلیل تمام  سرداران بزرگ دنیا مثل ناپلئون و مائوتسه تونگ كه بعدها رهبران سیاسی جهان  شدند، موفقیت‌های خود را ناشی از درك جغرافیای نظامی دانسته‌اند و باز به  همین دلیل بزرگترین بخش پنتاگون (وزارت دفاع آمریكا) ، بخش مطالعات  جغرافیای نظامی آن است و بالاخره براساس اصول جغرافیای نظامی بود كه عراق  هنگام تجاوز به كشورمان، ابتدا مرزهای محدب را اشغال كرد، چرا كه مرزهای  محدب نقش چشم كشور را دارند.
  mall">كسی  نمی‌تواند سیاست را بدون ملاحظات جنگ و جنگ را بدون توجه به مفاهیم سیاسی  بررسی كند، چون جنگ به عنوان یك راهكار سیاسی می‌تواند وضعیت نظام یك كشور  را پیش‌بینی كند.

  mall">جغرافیای طبیعی

  mall">جغرافیای  طبیعی علمی است كه محیط طبیعی و تاثیر عوامل و عناصر محیطی بر زندگی و  فعالیت انسان را مطالعه می‌كند. این علم در مقطع كارشناسی دارای دو گرایش  ژئومورفولوژی و آب و هواشناسی است.

  mall">كارتوگرافی

  mall">كارتوگرافی  هنر، علم و فن تهیه انواع نقشه‌برای استفاده در ساختار اقتصادی، فرهنگی ،  دفاع ملی، روابط بین‌الملل، تعلیم و تربیت، جهانگردی و موارد متنوع دیگر  است. یعنی یك جغرافیدان به یاری نقشه اطلاعات دقیقی درباره موقعیت‌ها و  پراكندگی‌ها به دست می‌آورد.
  mall">نقشه  در تمام گرایشهای جغرافیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آن كه علم  جغرافیا، علم مطالعه پراكندگی‌ها و موقعیت‌ها است و نقشه وسیله‌ای برای  بیان اطلاعات به دست آمده می‌باشد. یعنی یك جغرافیدان پدیده‌های جغرافی را  تبدیل به علامت و سمبل كرده و سپس علامتهای فوق را بر روی نقشه نشان  می‌دهد.
  mall">حال با توجه به این كه ما صدها نوع نقشه داریم، مشخص است كه  تهیه یك نقشه نیاز به مهارتی خاص دارد كه این مهارت را دانشجوی رشته  كارتوگرافی به دست می‌آورد.
  mall">در  آغاز نقشه‌ها به صورت دستی تهیه می‌شد اما امروزه با حضور تكنولوژی  كامپیوتر ، نقشه‌ها به روش كامپیوتری تهیه می‌شوند و دانشجویان این گرایش  نیز با نرم‌افزارهایی كه مخصوص ترسیم نقشه ، طراحی و كارهای گرافیكی است،  آشنا می‌شوند.
  mall">گفتنی است كه با توجه به كاربردی بودن كارتوگرافی، این شاخه تنها در مقطع كارشناسی ارائه می‌شود.

  mall">گرایشهای مختلف جغرافیا در مقطع كارشناسی ارشد :

  mall">1) جغرافیا و برنامه ریزی روستایی
  mall">2) جغرافیا و برنامه ریزی شهری - ناحیه ای
  mall">3) اقلیم شناسی
  mall">4) هیدرولوژی
  mall">5) ژئومورفولوژی
  mall">6) برنامه ریزی توریسم
  mall">7) جغرافیای سیاسی - نظامی
  mall">رشته های مشابه و نزدیك به این رشته
  mall">زمین شناسی ، علوم سیاسی ، جامعه شناسی و علوم اجتماعی

  mall">آینده شغلی و بازار كار:

  mall">فارغ  التحصیل جغرافیا می‌تواند به عنوان محقق در سازمان مدیریت و برنامه ریزی  کشور، بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان و جانبازان، سازمان  جغرافیایی نیروهای مسلح، سازمان محیط زیست، شهرداری ها و وزارتخانه های  آموزش و پرورش، مسكن و شهرسازی، كشور، جهاد كشاورزی ، صنایع و معادن، دفاع و  نفت مشغول به كار شود، همچنین می تواند در بخش بازاریابی كارخانجات كشور  فعالیت بكند.
  mall">به عبارت دیگر در اكثر كشورهای  جهان افرادی كه در صنعت توریست كار می كنند فارغ التحصیل جغرافیای شهری  هستند. فارغ التحصیلان جغرافیای نظامی می توانند به راحتی جذب سازمان های  انتظامی و سیاسی شوند.
  سلام
  من عبدالهی عضو جدید سایت هستم اول جا داره تشکر کنم به خاطر سایت خوبتون
  یه سوال درباره اینده شغلی خودمون داشتم شما اسم حدود 10 سازمان رو به ما معرفی کردید اما اگه من بگم که توی هیچ کدوم از اینها امکان اشتغال نیست اونوقت جوابتون چیه واسه من؟
  البته باید بگم برای ما فارغ التحصیلانی که چیزی به اسم پارتی نداریم

  با سلام بنده ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری هستم یک توصیه دوستان می کنم : هیچ کار و آینده شغلی این رشته ندارد و خودتون را بدبخت نکنید

  آخرین ارسال های من :
    سپاس شده توسط: alireza
   4
   RE: معرفی و بازار کار رشته جغرافیا
   میشه بگید چیکاره نیستید؟!!!

   آخرین ارسال های من :
    موضوعات مرتبط با این موضوع...
    موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
      قابل توجه دوستان جغرافیا (احتمال تغییر سرفصل منابع) فرمیسک 1,041 1392-5-5، 11:07 عصر
    آخرین ارسال: فرمیسک
      مهم مهم مهم. حذف رشته ی شهرسازی از رشته های دانشگاهی تا 4 سال آینده kiana7822 14,922 1392-5-4، 03:05 عصر
    آخرین ارسال: Cloner
      سمت و سوی بازار جهانی مسكن alireza 1,322 1390-3-15، 08:56 صبح
    آخرین ارسال: alireza
      زمستان سرد برای بازار مسكن alireza 1,520 1390-3-15، 08:50 صبح
    آخرین ارسال: alireza
      معرفی کامل رشته مهندسی شهرسازی (کارشناسی) ALI XxX 2,432 1390-3-1، 06:22 عصر
    آخرین ارسال: ALI XxX
      وسوسه های بازار دبی alireza 1,699 1390-2-11، 10:40 عصر
    آخرین ارسال: alireza
    کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
    آمار انجمن
    آخرين ارسال ها
    موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
      آثار عدم تشکیل ( ثبت ) شرکت سهامی 10 ساعت پیش sabtnik sabtnik گفتگوی آزاد
      غیر رایگان  دانلود جزوه فنون و روش های برنامه ریزی-قسمت اول دیروز 0RKIDEH مصطفی 1992 تحقیقات ،جزوات(vip-2)
      پایان نامه امنیت شهری 6-21 غفوریان yashar.k درخواست پایان نامه
      متوسط هزینه زندگی دانشجویی 6-19 dariush60 mitrabegi زندگی در اوکراین
      منابع دارای اولویت اول مطالعه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد شهرسازی ویژه آز... 6-15 kasrak mtalkhab معرفی کتابهای تخصصی شهرسازی
      مبانی برنامه ریزی و مدیریت محیطی 6-15 محمد یگانه mtalkhab تحقیقات ،جزوات(vip-1)
      دانلود ArcGIS Desktop 10.2.0.3348 همراه با آموزش نصب 6-14 alireza saeed87 آموزش GIS
      دومین کنفرانس ملی یافته های نوین پژوهشی وآموزشی عمران معماری شهرسازی و محیط... 6-10 Sahab Sahab اخبار همایش ها
      غیر رایگان  داغ داغ، نقشه gis شهر تهران 6-10 parasto_gh mtr6510 طرح،پروژه،نقشه(vip-2)
      دانلود جزوه تصویری آموزش gis با فرمت pdf 6-10 alireza mtr6510 نرم افزار gis--پاسخگو مهندسین aramo و ...
      چیدمان فضا در طراحی شهری -space syntax 6-10 mtr6510 mtr6510 تالار گفتمان طراحی شهری
      آموزش تکنیک چیدمان فضا و نرم افزار دپس مپ ویژه طراحان و برنامه ریزان شهری 6-10 mtr6510 mtr6510 نرم افزار
      شهر شناور روی آب به نام لی لی پد 6-5 somita thicharua88 اخبار طراحی شهری
      تدریس و آموزش روش راندینلی 6-5 yaser seraj thicharua88 مدل های کمی در شهرسازی
      راهنمایی 6-1 faribayekta faribayekta پرسش و پاسخ
    با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

    [-]
    جستجو
    جستجوی گوگل