امتیاز موضوع:
  • 90 رأی - میانگین امتیازات: 2.88
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مسابقه طراحی پلان پارکینگ (هدیه : اکانت عضویت ویژه 6 ماهه ایران شهرساز)
با سلام خدمت مهندسین عزیز ایران شهرساز

بنده نیاز به یک پلان جانمایی پارکینگ برای ملکی با مشخصات زیر دارم :

1- مساحت ملک : 300 مترمربع

2- درصد تراکم 50 % در 7 طبقه ( پارکینگ در زیر زمین تعبیه می شود)

3- تمامی طبقات تک واحده است.

4- با توجه به شیب دار بودن زمین ( اختلاف ارتفاع 3.5 متر در ابتدا و انتهای زمین)، تراز

ارتفاعی میانگین مورد محاسبه شهرداری +1.75 خواهد شد.

5- ملک در نبش کوچه های 10 متری و 16 متری قرار دارد و امکان تعبیه در پارکینگ از هر دو سمت

فراهم است.

6- ورودی ساختمات درب از ساختمان خواهد بود.

7- باکس پله در مکانی قرار داده شود که کمترین تاثیر را بر روی نمای جنوبی داشته باشد.

( خراب نشدن view طبقات)

8- طبق توصیه یکی از دوستان در شهرداری، باید این نکته را هم در نظر گرفت که مساحت مفید هر واحد از 149.9 متر مربع بیشتر نگردد، وگرنه به ازای هر واحد 1.5 پارکینگ مورد نیاز خواهد بود.

9- از سمت شرق 60 سانت بالکن از طبقه دوم به بعد + از سمت حیاط هم 1.2 متر از طبقه اول به بعد می توان پیشروی کرد.

10- ارتفاع مجاز ساختمان 18.1 متر می باشد (جهت بدست آوردن کف زیر زمین و شیب رمپ حیاط) *** به اختلاف ارتفاع و تراز میانگین توجه شود***

با توجه به موارد اشاره شده، طرح پلان پارکینگ باید در بر گیرنده موارد زیر باشد :

تعداد پارکینگ در فضای مسقف : 6

تعداد انباری : 6

تعبیه فضای مورد نیاز جهت تجهیزات پمپاژ آب

این طرح باید بر اساس ضوابط شهرسازی تهیه و قابلیت دفاع در معاونت فنی شهرداری را داشته باشد. (صرفا در حد ایده و روی کاغذی نباشد)

قبلا در این خصوص در تاپیک زیر بحث شده بود :

http://www.iranshahrsaz.com/showthread.php?tid=10994

ولی به دلیل قدیمی بودن تاپیک و عوض شدن موضوع، با اجاز مدیریت محترم، تاپیک جدید باز شد.

دوستانی که تمایل به شرکت در این امر دارند، اعلام نمایند تا تعدادی عکس از موقعیت ملک (جهت تصور بهتر فضا) برایشان ارسال شود.

همچنین در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر یا اعلام شرایط خود، می توانید پیام خصوصی دهید.

در پایان به طرح برتر که دارای مشخصات بالا باشد، به پاس قدردانی، اکانت عضویت ویژه 6 ماهه سایت ایران شهرساز تقدیم خواهد شد.

با سپاس

[تصویر:  6yv8y95pqjzply01ncf.jpg]

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، elham90
سلام من دارم براتون طرح میزنم و تا حداکثر فردا آپلود میکنم امیدوارم خوب باشه
آخرین ارسال های من :

[تصویر:  1407685415.gif]
نظر شما برای ما ارزشمند است
بروزترین سایت معماری
[تصویر:  1407685415.gif]

پاسخ
 سپاس شده توسط 0RKIDEH ، geo
(۱۳۹۱-۴-۲۰، ۱۱:۰۶ صبح)leila نوشته است: سلام من دارم براتون طرح میزنم و تا حداکثر فردا آپلود میکنم امیدوارم خوب باشه

با سلام و سپاس

من واستون یک سری عکس از ملک پیام خصوصی کردم، امیدوارم مفید باشه.

من فردا ساعت 8.5 صبح وقت گرفته بودم از معاونت فنی شهرداری منطقه برای صحبت در خصوص تغییر نقشه، که با این حساب کنسلش می کنم و شنبه می رم.

فقط من یک نکته را مجددا یادآوری کنم که فکر کنم در تعیین ابعاد باکس پله باید بهش توجه بشه :

همان طور که گفته شد، مساحت مفید واحدها باید حداکثر باید 149.9 متر مربع گردد. اگر ملاک را طبقه آخر در نظر بگیریم، وضعیت اینگونه خواهد بود :

مساحت طبق تراکم : 150 متر مربع

پیشروی از سمت شرق : 8.2 متر مربع ( 60 سانتی متر طول پیشروی)

پیشروی از سمت حیاط : 13.2 متر مربع ( 120 سانتی متر طول پیشروی)

171.4متر مربع = 150+8.2+13.2

که اگر 149.9 را از این عدد کم کنیم، اون وقت ما 21.5 متر مربع فضا داریم که باید صرف باکس پله و راهرو و آسانسور + بالکن بشه.

شما با توجه به این عدد و حداقل فضای مطلوب، ابعاد را در نظر بگیرید.

(البته بالکن هم نیاز هست که الان حضور ذهن ندارم که مساحتش چجور توی سند لحاظ میشه ولی توی توضیحات دستور نقشه اومده که 3 متر مربع بالکن روباز جهت هر واحد

الزمی است)

[تصویر:  vojek5uefmytt24qlmny.jpg]

در مورد جانمایی خود باکس پله که در واقع تعیین کنند در ورودی ساختمان نیز هست، بنظرم باید در سمت راست و منتهی الیه ساختمان باشه.

چون 2 تا ضلع امکان قرار گرفتن باکس را داره :

1- ضلع شماره 1 :

ترجیحا روی این ضلع نباشه چون این سمت به دلیل داشتن view خوب قرار هست سالن قرار بگیره.

2- ضلع شماره 2 :

بنظرم اگر در محلی که در عکس زیر نشان دادم باشه، هم تونستیم نور برای اون در نظر بگیریم و

هم حداقل استفاده را از این سمت که نور گیر هست کردیم و هم آپارتمان درب از ساختمان شده است.

با این توصیف باز اگر از نظر معماری گزینه های دیگری هم قابل طرح است، مطرح نمایید.

[تصویر:  6x7i09fzgbqb6l5epn0.jpg]

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
برای 5+پیلوت یعنی 18 متر مشکلی نیست ولی فکر کنم برای 6 واحد مسکونی پله فرار هم باید قرار بدید
بهترین جای پارکینگ رو انتخاب کردید ولی اگه قرار شد همکف بعنوان پارکینپگ در نظر گرفته بشه بهترین جا گوشه غربی میشه
راستی نمیشه فقط پارکینگ زیر زمین باشه
اولویت با همکفه اگه کسری پارکینگ داشتید از زیر زمین میتونین استفاده کنید در صورتی که تو دستور نقشه حتما قید شده باشه
فضای هر ماشین 2/5*5 متر جوابگو هست
در ضمن برای بالکن سر باز اگه سه طرف بسته باشه 2/3 اگه دو طف بسته باشه1/3 مساحتش لحاظ میشه البته اگه درست گفته باشم
راستی توی گوشه پایین سر نبش راه پله توی نما خیلی قشنگ میشه درستش کرد
در ضمن مطمئنید بالکن جدای از 150 متر شماست؟توی کرمانشاه باید بالکن از محدوده مجاز خارج نشه اگر بشه خلافی داره جلو اومدن مجازه اگه شما نورگیر داشته باشید به ازای مساحت نورگیر اگه راه پله مساحت مفیدش14 متر بود حداکثر 10 متر مجازپیشروی هستید به ازای اسانسور 3 متر

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط geo
    (۱۳۹۱-۴-۲۰، ۰۴:۴۴ عصر)esfanex نوشته است: برای 5+پیلوت یعنی 18 متر مشکلی نیست ولی فکر کنم برای 6 واحد مسکونی پله فرار هم باید قرار بدید
    بهترین جای پارکینگ رو انتخاب کردید ولی اگه قرار شد همکف بعنوان پارکینپگ در نظر گرفته بشه بهترین جا گوشه غربی میشه
    راستی نمیشه فقط پارکینگ زیر زمین باشه
    اولویت با همکفه اگه کسری پارکینگ داشتید از زیر زمین میتونین استفاده کنید در صورتی که تو دستور نقشه حتما قید شده باشه
    فضای هر ماشین 2/5*5 متر جوابگو هست
    در ضمن برای بالکن سر باز اگه سه طرف بسته باشه 2/3 اگه دو طف بسته باشه1/3 مساحتش لحاظ میشه البته اگه درست گفته باشم
    راستی توی گوشه پایین سر نبش راه پله توی نما خیلی قشنگ میشه درستش کرد
    در ضمن مطمئنید بالکن جدای از 150 متر شماست؟توی کرمانشاه باید بالکن از محدوده مجاز خارج نشه اگر بشه خلافی داره جلو اومدن مجازه اگه شما نورگیر داشته باشید به ازای مساحت نورگیر اگه راه پله مساحت مفیدش14 متر بود حداکثر 10 متر مجازپیشروی هستید به ازای اسانسور 3 متر

ممنون از توضیحاتی که دادید.

من دستور نقشه را سال گذشته گرفتم که واستون آپش می کنم :

[تصویر:  7vtoy4njitpzv5f39fp.jpg]

در این دستور نقشه ذکر شده که 5 طبقه مشکونی + همکف و تعداد واحدها هم 7 واحد هست.

البته من نمی دونم این عدد 7 را چجوری تعیین کردن چون طبق روابط محاسبه پارکینگ، با این

مساحت حداکثر 6 پارکینگ روی کاغذ در میاد. هر چند مهندس دهقان اعتقاد داره که 1 پارکینگ هم در فضای باز میشه گرفت ولی من دیدم که شهرداری اصرار داره پارکینگ ها حتما باید مسقف باشه. (مطمئن نیستم)

با توجه به اینکه زمین شیب دار هست، ما مجبوریم که گودبرداری کنیم، چه با درخواست جدیدمون موافقت بشه یا نشه.

اگر قرار باشه زیر زمین بگیریم با توجه به تراز میانگین 1.75+ متر، نهایتا اختلاف کف زیرزمین از سمت جنوب (کوچه 16 متری) 1 متر خواهد بود. (اگر ارتفاع زیرزمین را 2.4 متر فرض کنیم که میشه 2.2 هم گرفت)

ما می گیم شما که الان مجوز 7 واحد صادر کردین، 1 واحد ازش کم کنین که بشه 6 واحد در 6 طبقه و پارکینگ هم کلا در زیر زمین باشه.

(این که شما می گید پارکینگ به تنهایی در زیرزمین نمی تونه باشه را اطلاعی ندارم)

الان همین رویه در مورد پلاک پشت سر که سال گذشته مجوز گرفته، انجام شده با این تفاوت که

اون زمین 240 متر مربع بود (یعنی 60 متر از زمین ما کمتر) و پارکینگش در یک طبقه تامین نشد و مجبور شد همکف و زیر زمین را هم پارکینگ کنه.

پس چون به اون زمین مجوز دادن نمی تونن به ما ندن، فقط می مونه بحث اینکه مجوز بدن که همکف هم مسکونی بشه یا حداقل نصفش مسکونی بشه و نصفش پارکینگ.

چون از دو سمت نور داریم، دیگه نمی خوایم نورگیر بگیریم چون دیگه چیزی از زمین باقی نمی مونه.

در مورد جای راه پله هم ترجیحا همون جا باشه مگر اینکه به هیچ وجه اونجا جواب آرایش پارکینگ ها را نده.

در خصوص مطالب 2 خط آخر هم درست متوجه نشدم، ولی میزان پیشروی هایی که نوشتم درسته و مشکلی نداره.

باز هم ممنون از توجهتون.
    من 2 طرح که ابعادش به زمین ما می خوره قرار می دهم : (البته یکی 5 واحده هست)

البته دو تا سوال هم دارم :

1- در چه صورتی میشه 2 تا پارکینگ طولی پشت سر هم در نظر گرفت ؟ (اصلا میشه؟)

2- زمانی که از سیستم پکیج برای واحد ها استفاده میشه، حداقل ابعاد اتق تاسیسات که فقط باید منبع پمپاژ آب در اون باشه، چند متر مربع باید باشه ؟

[تصویر:  nxjn8hqjeqq71ifxvy7z.jpg]

[تصویر:  qjcq8ji831eq4owd005l.jpg]

پاسخ
    پارکینگ زیرزمین حتما باید دستور نقشتون عوض بشه
    پارکینگ طولی پشت سر هم با 5 متر فاصله
    توی دستور نقشه طبقه 1و2 دو واحدی تعریف شده برای همین پارکینگ شده7 واحد اما میتونید بدون تغییر در دستور نقشه تعداد واحد ها رو به ازای پارکینگ تامین شده قرار بدید
    یعنی اگه 6 ماشین جواب داد یک طبقه 2واحدی بقیه تک واحدی طراحی کنید

پاسخ
     سپاس شده توسط geo
    سلام

در نقشه اول با توجه به قوانین شهرداری نمیتونه مورد تایید باشه چون آکس تا آکس ستونها کمتر از 5 متر است و اگر بخواهید 4 پارگینگ را در نظر بگیرید باید انباری ها را حذف کنید.

نقشه دوم خوبه فقط 5 پارکینگ هست

شما نمیتونید در همکف پارکینگ بگیرید و اتاق تاسیسات؟
    یک سوال دیگه؟

تا جایی که اطلاع دارم برای زیرزمین تراکم بیشتری میدهند حتی تا 100 درصد

اگر بتونید 60-70 درصد بگیرید مشکل پارکینگ حل خواهد شد

پاسخ
     سپاس شده توسط geo
    (۱۳۹۱-۴-۲۱، ۰۱:۲۰ عصر)esfanex نوشته است: پارکینگ زیرزمین حتما باید دستور نقشتون عوض بشه پارکینگ طولی پشت سر هم با 5 متر فاصله
    توی دستور نقشه طبقه 1و2 دو واحدی تعریف شده برای همین پارکینگ شده7 واحد اما میتونید بدون تغییر در دستور نقشه تعداد واحد ها رو به ازای پارکینگ تامین شده قرار بدید یعنی اگه 6 ماشین جواب داد یک طبقه 2واحدی بقیه تک واحدی طراحی کنید

سلام

قبلا تصمیم داشتیم که 2 واحده در بیاریم، ولی الان پشیمون شدیم.

تمام طبقات تک واحده میشه.

(۱۳۹۱-۴-۲۱، ۰۱:۳۱ عصر)leila نوشته است: سلام در نقشه اول با توجه به قوانین شهرداری نمیتونه مورد تایید باشه چون آکس تا آکس ستونها کمتر از 5 متر است و اگر بخواهید 4 پارگینگ را در نظر بگیرید باید انباری ها را حذف کنید. نقشه دوم خوبه فقط 5 پارکینگ هست شما نمیتونید در همکف پارکینگ بگیرید و اتاق تاسیسات؟
    یک سوال دیگه؟ تا جایی که اطلاع دارم برای زیرزمین تراکم بیشتری میدهند حتی تا 100 درصد اگر بتونید 60-70 درصد بگیرید مشکل پارکینگ حل خواهد شد

سلام

این 2 تا نقشه را از کتاب 999 پلان مسکونی که داشتم اسکن کردم. (کل کتاب را گشتم تا چندتا پلان 5-6 پارکینگ شبیه ابعاد زمین ما پیدا کنم شاید کمک کنه)

مشکلی توی 5 پارکینگ در آوردن توی این ابعاد یعنی 13.65 * 11 نیست. در واقع می خوام بدونم میشه 6 تا کرد یا نه ؟

اولویت با همون 6 تا پارکینگ + ضمیمه ها در زیر زمین هست. اگر می دانید 100 % جواب نمی ده، این موضوع را هم میشه در نظر گرفت :

زیر زمین 5 تا پارکینگ، همکف : 75 متر مسکونی (25%) + 1 پارکینگ + 1 سوئت کوچک به عنوان سرایداری که در پایان کار به همون واحد 75 متری الحاق بشه و از طریق کمسیون ماده 100 جریمه اش را بدیم.

اینکه می گید تراکم بیشتر دهند را اطلاع ندارم، ولی چون موود شهرداری به موافقت نکردن هست، تراکم بیشتری نمی دهند.

پاسخ
    تا جای امکان جانمایی کردم اما عرض راه پله میشه 1 متر انباری هم یک مقدار کوچیک میشه در پارکینگ شرقی باید یک سره 5 متری باشه

نمیدونم چرا بی رنگ شد لایه 0 بود بایدتیره بیفته
    ببخشید

پاسخ
     سپاس شده توسط geo
    (۱۳۹۱-۴-۲۱، ۰۲:۳۶ عصر)esfanex نوشته است: تا جای امکان جانمایی کردم اما عرض راه پله میشه 1 متر انباری هم یک مقدار کوچیک میشه در پارکینگ شرقی باید یک سره 5 متری باشه

نمیدونم چرا بی رنگ شد لایه 0 بود بایدتیره بیفته
    ببخشید

ممنون مهندس جان.

در خصوص آرایش پارکینگ های شرقی، نمیشه از اون قسمت در پارکینگ گرفت، چون همان طور که قبلا گفتم زیمن اختلاف تراز داره و اگر اونجا خروجی در نظر بگیریم، نیاز به رمپ پیدا می کنیم که میاد توی پارکینگ.

من یک عکس گرفتم که واضح تر بیان بشه :

[تصویر:  kzjk83s9xg3opnjbddsjpg]

اگر اتاق تاسیسات الزاما محصور نباشه *** نمی دونم اجباری هست یا نه**** (چون تاسیسات موتور خانه نداریم و فقط یک فضا برای منبع آب هست)، میشه جای اون 2 تا انباری را هم عوض کرد.

البته عرض را شما 11.6 گرفتید که عرض ما 11 هست.

طول را هم 12.5 گرفته شده ولی طول واقعی 13.65 می باشد.

موقعیت درهای ورودی جهت پارکینگ هم روی شکل مشخص کردم.

با این تفاسیر چیدمان دیگه ای بنظرتون میشه متصور شد که مشکل خروجی ماشین ها حل بشه؟

[تصویر:  1qntz7ma0vzc1kktij07.jpg]

پاسخ

موضوع‌های مشابه…
    موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
      درخواست رایگان ایل اتو کدبیس شهر شیرازو احتیاج دارم برای تحلیل سایت پلان فرودگاه شهید دستغیب alireza 2 2,538 ۱۳۹۳-۷-۲۹، ۰۷:۵۰ عصر
    آخرین ارسال: alireza
      بیایید با هم طراحی کنیم با جایزه 6 ماه عضویت ویژه که هزینه اش را خودم میدم زمردیان 0 977 ۱۳۹۲-۱۰-۲۹، ۰۴:۴۷ عصر
    آخرین ارسال: زمردیان
      پلان معماری میدان نقش جهان اصفهان،نماهای میدان،و سایت پلان،اطلاعاتی در خصوص اندازه و alireza 0 6,137 ۱۳۹۲-۸-۲۴، ۱۱:۴۲ عصر
    آخرین ارسال: alireza
      پلان ومقطع موزه سانتوری mehman 6 6,380 ۱۳۹۱-۱۰-۲۶، ۰۶:۳۴ عصر
    آخرین ارسال: mehman
      پلان بازار با فرمت dwg SA E ED 1 3,875 ۱۳۹۱-۹-۲۱، ۰۲:۰۸ عصر
    آخرین ارسال: MEHRAZZZ
      سایت پلان و پلان مجتمع مسکونی رو شیب رو داره کمک کنید hanakhanoom 1 2,718 ۱۳۹۱-۹-۴، ۱۰:۱۷ صبح
    آخرین ارسال: ماراویا
      درخواست نقشه برای زمین 250 متری شمالی تک واحدی با 4 پارکینگ زیر پیلوت زیربنا 120 meisamya 0 1,767 ۱۳۹۱-۸-۲۵، ۰۱:۵۲ عصر
    آخرین ارسال: meisamya
      درخواست پلان معماری منطبق بر مقررات ملی برای آزمون نظام dely_sh 1 5,123 ۱۳۹۱-۶-۲۶، ۱۱:۵۲ عصر
    آخرین ارسال: dely_sh

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان