ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
 • 20 رأی - میانگین امتیازات: 3.1
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
1
10تمدن که به طرز مرموزی ناپدید شدند+عکس
اکثر تمدن ها به آرامی از بین رفته اند یا دراثر بلایای طبیعی نابود شده اند یا در اثر جنگ و تاراج از بین رفته اند. اما اجتماعات اندکی نیز وجود داشته اند که نابود شدنشان مردم را گیچ کرده است. در اینجا لیست 10 تمدنی را می آوریم که بدون هیچ حادثه ای از دست رفته اند.
1. امپراطوری Aksumite
[تصویر: The-Aksumite-Empire.jpg]
امپراطوری Aksumite در اتیوپی امروزی در قرن اول آغاز شد. به خاطر فرهنگ بازرگانی، آکسومیت جامعه بسیار ثروتمندی بود و اولین فرهنگ افریقایی بود که سکه خودش را ضرب کرد؛ ضرب سکه در زمان باستان از اهمیت زیادی برخوردار بود. طبق افسانه های محلی یک ملکه یهودی به نام «یودیت» امپراطوری Aksumite را شکست داده و کلیساها و کتاب هایش را سوزاند. باوجود این دیگران اعتقاد دارند ملکه بت پرست جنوبی به نام Bani al-Hamwiyah باعث سقوط این تمدن گردید.
2. نباتیان
[تصویر: The-Nabateans_thumb.jpg]
نباتیان حدودا از قرن ششم قبل از میلاد بخش هایی از اردن، کنعان و عربستان را اشغال کردند. آنها سازندگان شهر پترا بودند. پترا درون یک صخره تراشیده شد و از جواهرات خاندان سلطنتی تامین می شد. به دلیل اندازه مسیر تجارت، فرهنگ نباتیان به شدت از سوی یونانی های هلنستیک، روم، عربستان و آشوریان مورد غضب و ضرر و زیان قرار گرفت. مدارک باستان شناسی ثابت می کند مهاجرت آنها سازمان دهی شده بوده و به آرامی صورت گرفته است و این باور را به ما می دهد که آنها به زو و اجبار پترا را به فرهنگ دیگری واگذار نکرده اند.
3. المک (Olme)
[تصویر: olmec-civilization.jpg]
آنها یکی از اولین اجتماعات Mesoamerican بودند و در زمین های پایین دست جنوب و مرکز مکزیک اقامت گزیدند. المک ها سازندگان چیره دستی بودند با مکان های بزرگی مثل حیاط بزرگ مخصوص مراسم، خانه ها، اهرم مخروطی بزرگ و مقبره های سنگی با دهانه (سر) بزرگ که به خاطر آنها شهرت دارند. آنها را فرهنگ مادر بیشتر فرهنگ های دیگر Mesoamerican می دانند، چراکه آنها یکی از اولین و پیشرفته ترین فرهنگ های Mesoamerican در زمان خودشان بودند. حدود 400 قبل از میلاد نیمه شرقی زمین های المک رها شد- احتمالا در اثر تغییرات محیطی. بااین وجود تئوری مشهور دیگری وجود دارد که می گوید آنها مورد تهاجم قرار گرفتند، اما هیچ کس نمی داند این متجاوزین چه کسانی بودند.
4. فرهنگ Cucuteni-Trypillian
[تصویر: The-Cucuteni-Trypillian-Culture.jpg]
جامعه Cucuteni-Trypillian بزرگ ترین زیست گاه دوره نوسنگی را در اروپا بنیان نهاد که 1500 نفر از مردم را درون خود جای می داد. فرهنگ Cucuteni-Trypillian سیستم مادرسالارانه داشتند و زنان راس خانه بودند، آنها کار کشاورزی را بر عهده داشتند و سفال، پارچه و منسوجات را می ساختند. مردها به شکار می رفتند، ابزار می ساختند و وظیفه نگهداری از حیوانات اهلی شان را نیز داشتند. یکی از تئوری های اصلی در مورد پایان یافتن این تمدن این است که آنها مغلوب تمدن جنگجوی کورگان شدند. باستان شناسی امروزی تر بر این نکته اشاره دارد که تغییرات آب و هوایی چشمگیر که منجر به یکی از بزرگ ترین خشکسالی های تاریخ اروپا شده، می توانسته دلیل نابودی آنها نیز باشد.
5. امپراطوری خمر
[تصویر: The-Khmer-Empire.jpg]
امپراطوری خمر از سلسه پادشاهی «چنلا» که امروزه «کمبودیو» نامیده می شود حدود قرن 9 بعد از میلاد به وجود آمد. اینها یکی از قدرتمندترین امپراطوری های جنوب شرق آسیا بودند. خمرها قوی و ثروتمند بودند و چند سیستم مذهبی شامل هندوئیسم، ماهایانا بودائیسم و تراوادا بودائیسم داشتند.
6. مسینیان
مسینیان حدود 1600 سال قبل از میلاد در جنوب یونان زندگی می کردند. مسینیان به تعداد زیادی از شهرهای مهم مثل، مسین، تیرینوس، پیلوس، آتن، تبس، اورچومنوس، لولک وس و نوسوس تاخ و تاز کردند. مسینیان اجناس زیادی را وارد می کردند و آنها را تبدیل به اجناس فروختنی می کردند و بنابراین تبدیل به صنعت گرانی چیره دست شدند. آنها مورد هجوم تمدنی از شمال مثل مردم «دوریان» یا مردم دریا قرار گرفتند.
7. کلوویس
[تصویر: Clovis.jpg]
تاریخ تمدن کلوویس به 10.000 قبل از میلاد برمی گردد. مرکز اصلی زندگی آنها در دشت های مرکزی و جنوبی شمال آمریکا بوده که در علم باستان شناسی با تکه های سنگ چخماق که Clovis points نامیده می شود شناخته می شوند. آنها اولین ساکنین بشری جهان جدید بودند و اجداد تمام فرهنگ های اصیل شما و جنوب آمریکا محسوب می شوند.
8. تمدن دره ایندوس
[تصویر: The-Indus-Valley-Civilization.jpg]
تمدن دره ایندوس یا تمدن هاراپان از 3300 تا 1300 قبل از میلاد رشد کرد و آباد بود، اگرچه این منطقه از سال 7000 قبل از میلاد مسکونی و آباد بود. آنها صدها شهر کوچک و روستا با نقشه های سازماندهی شده ساختند و سیستم لوله کشی پیچیده ای با دستشویی های خانگی. آنها ستاره شناسانی ماهر بودند و در کشاورزی، تولید گندم، جو، صیفی جات، لوبیا، کنجد و کتان نیز مهارت داشتند. و اولین مردمی بودند که لباس کتانی را تولید کردند. برخی از مردم اعتقاد دارند که آریایی ها 1500 قبل از میلاد بر آنها پیروز شدند. نظریه دیگری می گوید آنها به دلیل تغییرات محیطی نابود شدند، مثل کاهش آب رودخانه Ghaggar Hakra یا سردتر و خشک تر شدن آب و هوا.
9. آناسازی
[تصویر: The-Anasazi.jpg]
آناسازی تمدن بومی آمریکا است که 1200 سال قبل از میلاد در چهار گوشه ایالت متحده منزل گزیدند. آنها شکارچی بودند و در خانه هایی در گودی های کم ژرف زندگی می کردند. بعدها آنها به زراعت بلال، حبوبات و کدو نیز پرداختند. پئوبولان های اجدادی خانه های صخره ای شان را رها کرده و حدود سال 1300 قبل از میلاد از هم جدا و پراکنده شدند. بعد از یک انفجار جمعیتی، روش های ضعیف کشاورزی و خشکی آب و هوای منطقه تولید غذای کافی تبدیل به امری مشکل شد. درنتیجه فقدان غذا آناسازی به سمت «ریو گراند» یا Hopi mesas حرکت کرد.
10. مینوان ها/ The Minoans
[تصویر: minoan-palace.jpg]
مینوان ها 3000 تا 1000 قبل از میلاد در کرت امروزی منزل گزیدند. آنها اولین تمدن شناخته شده اروپا بودند. تمدن مینوان یکی از سازمان های اجتماعی، هنر و تجارت بود. مینوان های اولیه با زبانی که بر پایه زبان های تصویری بود صحبت می کردند. هیچ گونه شاهد و نشانه ای از فرهنگ نظامی در محل زندگی آنها به چشم نمی خورد و در ظاهر چنین می نماید که قدرتشان تنها بر پایه اقتصاد بنیان نهاده شده بود. چنین حدس زده می شود که مینوان ها به خاطر فوران آتشفشانی روی جزیره ترا که امروزه سانتورینی نامیده می شود از روی زمین محو شدند. همچنین گفته می شود آنها مغلوب تمدن Myceanean شده اند
آخرین ارسال های من :

[تصویر: 31525927568614034969.gif]
 سپاس شده توسط: aramo ، آریان.بانو ، Sadeghpour ، farza
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  آموزش و مشاوره تخصصی با نرم افزار PLS 01-16 amindatcom دنیا70 سایر نرم افزارها
  مشاوره برنامه ریزی  مشاوره مباحث عمومی شهرسازی -مهشید جمشیدی -رتبه 13 کنکور ... 01-16 mahshid -jm tornado26 مشاوره کنکور
  کتاب های آمادگی کارشناسی ارشد خانه شهرسازان 01-16 davd alireza کتابخانه شهرسازی(2)
  4 آزمون آنلاین رایگان گرایش برنامه ریزی شهری و طراحی شهری 01-14 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  خبر ویژه  لغو مصوبه کمسیون هم ارزی توسط هییت عمومی دیوان عدالت 01-12 maravia1979 omid623 سوالات
  طرح تفصيلي و بازنگري منطقه 6 اصفهان 12-25 niloofarny zahrash68 درخواست طرح جامع
  دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال 1397 سازمان سنجش 12-07 Sahab Sahab مشاوره برای کنکور مرحله اول
  مشاوره برنامه ریزی  کنکور برنامه ریزی شهری ۹۷ 12-02 Sbht Sbht مشاوره برای کنکور مرحله اول
  GISاستان ایلام 11-30 ماراویا alireza طرح تفصیلی شهرهای ایران dwg و gis
  مجموعه ای از قوانین مهم شورای عالی شهرسازی و معماری ایران کنکور ارشد و دکتر... 11-26 alireza milad93 تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست رایگان  نظریه های برنامه ریزی شهری 11-26 mmmmm12345 milad93 برنامه ریزی شهری
  نقشه اتوکدی استثنایی طرح هادی روستا ازناو ملایر - استان همدان 11-26 alireza milad93 طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  نقشه اتوکدی منطقه 21 تهران با فرمت dwg 11-26 alireza raha93 طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  کمک فوری 11-26 hellena raha93 gis
  معنی  settlement layout چی میشه؟ 11-26 shiva99 raha93 مقالات انگلیسی
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل