امتیاز موضوع:
  • 7 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پروفسور کردوانی: آمریکا اگر می توانست طوفان‌های خودش را کنترل می‌کرد

پروفسور کردوانی: آمریکا اگر می توانست طوفان‌های خودش را کنترل می‌کرد

پروفسور کردوانی درباره تأثیر کشورهای استکباری بر خشکسالی‌های ایران گفت: اصلاً چنین چیزی امکان ندارد، آمریکا اگر قدرت ایجاد تغییر در اقلیم و خشکسالی در ایران را داشت اول طوفان‌های کشور خودش را کنترل می‌کرد.

[تصویر:  8498_634781906020096875_l.jpg] پروفسور پرویز کردوانی در واکنش به اظهارات رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر اینکه کشورهای استعماری و استکباری باعث تغییر اقلیم و ایجاد خشکسالی در بخش جنوبی ایران شده‌اند، گفت: این موضوع را بارها مقامات دولتی گفته‌اند که برخی کشورها نمی‌گذارند جریان هوایی که از کشور ما می‌خواهد بگذرد وارد ایران شود اما به هیچ وجه هیچ کشوری با هر قدرتی که باشد نمی‌تواند تغییر در آب و هوای کشورها ایجاد کند.
وی در ادامه افزود: نظریه‌های اینچنینی بارها اعلام شده است به طوری که عده‌ای در دوره‌ای گفتند با گرم شدن کره زمین یک آینه بزرگ می‌توانیم در شهری مثل تهران بگذاریم تا آفتاب از طریق آن آینه برگردد و هوای تهران خنک شود که این هم اصلا امکان ندارد.

پدر کویر ایران گفت: هیچ کسی نمی‌تواند آب و هوا را تغییر دهد بلکه تنها نوسانات اقلیمی رخ می‌دهد به طور مثال بارندگی امسال تهران 3 برابر سالهای قبل بوده است. ممکن است نوسان اقلیمی رخ دهد و سال آینده بارندگی‌ها کم شود.

نویسنده کتاب "خشکسالی و راه‌های مقابله با آن" ادامه داد: تنها دوران‌های طبیعی می‌توانند تغییرات آب و هوایی ایجاد کنند مثل عصر یخبندان.

کردوانی با تأکید بر اینکه آب و هوای ایران آب و هوای خشک و گرم است، گفت: کشورهایی مثل آمریکا اگر قدرت داشتند که در کشوری مثل ایران خشکسالی ایجاد کنند می‌رفتند طوفان‌های کشورهای خودشان را کنترل می‌کردند.

وی درباره نظریه هارپ که بر ایجاد خشکسالی‌ تأکید دارد، نیز گفت: کاملا این نظریه را رد می‌کنم، بشر به هیچ وجه نمی‌تواند آب و هوای کره زمین را عوض کند تمام این نظریه‌ها تنها حرف هستند.

پدر کویر ایران ادامه داد: طی سالهای گذشته برای جلوگیری از روند خشکسالی در ایران طرح‌های مختلفی ارائه شد که تمام آن طرح‌ها را بنده رد کردم چون اصلا امکان ندارد جریان آب و هوای بزرگ در یک کشور را تغییر داد به طور مثال نظریه‌ای را اعلام کرده بودند که آب خلیج فارس را در چاله جازموریان، بیابان لوت و دشت کویر پمپاژ کنند تا در این مکان‌ها هم دریاچه ایجاد شود که غیرممکن بود.

کردوانی افزود: در مقطعی شکافتن کوه البرز را پیشنهاد کردند تا آب و هوای شمال به تهران منتقل شود یا در زمان هاشمی رفسنجانی طرحی ارائه کردند که با یک کانال کشتی‌رو، خلیج فارس را به خزر وصل کنند تا آب و هوا در کشور تغییر کند پس از آن هم در دوره خاتمی موضوع پیگیری شد اما چون این طرح ‌ها قطعا با شکست مواجه می‌شد آن‌ها را رد کردم.

وی به طرح این موضوع در دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد نیز اشاره کرد و گفت: حمید بهبهانی نیز طرحی مشابه طرح کانال خلیج فارس به خزر را ارائه کرد که با ارائه دلایلی باز هم این طرح را به دلیل بی اثر بودن مردود اعلام کردم.

پدر کویر ایران درباره موضوع گرد و غبار و اینکه آمریکا در پشت قضیه ورود گرد و غبار به ایران است، گفت: آمریکا قصدش نابودی عراق بود و گرد و غبار ایجاد شده در عراق که به ایران هم وارد می‌شود نتیجه جنگ آمریکا و عراق است و ربطی به ایران ندارد.

کردوانی افزود: گرد و غبار در ایران ریشه‌های دیگری غیر از عراق هم دارد بخشی از گرد و غبار از شرق اردن قسمت مرکزی عربستان و بخشی از صحرای آفریقا وارد کشور می‌شود.

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط Sadeghpour ، Saeedm

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  درگذشت پروفسور گنجی پدر جغرافیای نوین و هواشناسی ایران aramo 2 1,750 ۱۳۹۱-۴-۳۰، ۰۹:۵۸ عصر
آخرین ارسال: saminta
  خانه‌های قدیمی؛ بافت فرسوده یا هویت شهری FaTyJo0oN 0 1,587 ۱۳۹۱-۴-۲۷، ۱۱:۰۲ صبح
آخرین ارسال: FaTyJo0oN

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان