ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
 • 29 رأی - میانگین امتیازات: 2.83
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
1
معماران و شهرسازان کلیک کنید!!=>مشکل از کجاست؟ وزارت علوم؟ راه و شهرسازی؟
سلام به همه شما اعضای خوب ایران شهرساز

تابستان گذشته به صورت ناگهانی بعد از چند سال صحبت هایی مطرح شد که در آن خبر از ندادن پروانه اشتغال به کار به مهندسین ناپیوسته علمی-کاربردی معماری و تکنولوژی معماری با کد اصلی(کد100)می داد.متاسفانه این شایعات مصادف با برگزاری آزمون نظام مهندسی ساختمان در شهریور ماه 90 بود.شایعاتی که بعدها به حقیقت تبدیل شدو باعث به وجود آوردن استرس فراوان و ایجاد شبهه و برگزاری اعتراضات سراسری در بین دانش آموختگان این رشته ها شد.

بالاخره دفتر نظام مهندسی وزارت راه و شهرسازی در تصمیم شماره 90/430/64834 مورخ 90/06/16 تیر خلاص را بر قلب دانش آموختگان این رشته ها زد و خبر از عدم دادن پروانه اشتغال به کار با کد اصلی داد. همزمان با اعلام چراغ خاموش این تصمیم موج عظیمی از اعتراضات به این تصمیم برگزار شد،و حتی کار تا جایی پیش رفت که نمایندگان چند شهر مثل تبریز با فرستادن نامه به نیکزاد خواستارحل این عمل غیرقانونی شدند و حتی وی را تهدید به استیضاح نمودند. پس از چندی همه چیز برگشت و خبر از حل این مشکل داد.

اما متاسفانه با برگزاری آزمون نظام مهندسی که به خاطر ادغام وزارتخانه های راه و مسکن و شهرسازی به تعویق افتاده بود(آذر ماه 90)پس از اعلام نتایج تاسف بار و خالی از هر گونه منطق در تصحیح اوراق،علیرغم نپذیرفته شدن خیل عظیمی از داوطلبان معماری،باز آنهایی هم که پذیرفته شده بودند و به دنبال گرفتن پروانه کار خود بودند متوجه شدند که وزارت راه و شهرسازی پروانه آنها را با کد 120(مرتبط و نه اصلی) صادر کرده است. یعنی هیچ... .

اما باز هم در طی 2 هفته گذشته نیز دوستان از گرفتن پروانه مرتبط خودداری کرده و بر مواضع قبلی خود استوار بوده اند.بر خلاف بند 38 وجدول یک آخرین مصوبات کمیسیون ماده7 نظام مهندسی و کنترل ساختمان،بخشنامه شماره49383/430 مورخ 88/09/22 که در آن صدور پروانه با کد اصلی به دانش آموختگان این رشته(ناپیوسته علمی-کاربردی معاری) تعلق می گرفت، وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده که بر خلاف قانون یاد شده کد 120(کد مرتبط)غیر قابل ارتقاء به این خیل عظیم فارغ التحصیلان تعلق می گیرد.

این عمل بر خلاف ماده 6و7 قانون یاد شده و موارد 44و45 آیین نامه اجرایی آن و مصوبات کمیسون ماده 7(بخشنامه شماره49383/430 مورخ 29/09/88) صورت گرفته است.وزارت راه وشهرسازی نیز برای سرپوش گذاشتن بر عمل غیرقانونی خودشماره عضویت اصلی این گروه را ابطال کرده و پروانه اشتغال به کار این گروه رابرخلاف ماده 25 همان قانون و آیین نامه اجرایی در ماده 50 با کد مرتبط صادر نموده است.

لازم به ذکر است که اکثر دانش آموختگان این رشته،فارغ التحصیلان در بین سالهای 86-80 بوده اند که قبولی در آزمون کاردانی به کارشناسی در آن زمان رویای خیلی از آنان بود.کسانی که با رتبه های تک رقمی در دانشگاههایی مثل بوعلی سینای همدان،شهید رجایی تهران،سنندج،زنجان و .... پذیرفته شده بودند و حالا باید پشت در خانه اصلی خود یعنی نظام مهندسی ساختمان بمانند.

نمی دانیم مشکل از کجاست؟ وزارت علوم؟ راه و شهرسازی؟ و یا دفتر تشکل های حرفه ای سازمان راه و شهرسازی؟ ولی این را خوب می دانیم که این عمل غیر قانونی و برخلاف موازین حقوقی در جامعه ماست و باید از ریشه کنده شود.پس از همه نمایندگان ملت خواستاریم که با پیگیری این قضیه و اصرار بر استیضاح وزیری که خود سابقه درخشانی در دولت ندارد،این مشکل را هر چه سریع تر برطرف نمایند.
آخرین ارسال های من :

موفقیت در گرو تلاش است
 همکاری در فروش فایل و پروژه های شما:
 سپاس شده توسط: farza ، taksa001 ، Sadeghpour
2
RE: معماران و شهرسازان=>مشکل از کجاست؟ وزارت علوم؟ راه و شهرسازی؟
با سلام
چرا انقدر متناقض گویی خلاصه تکلیف فارغ التحصیلان کاردانی به کارشناسی چه شد؟

لطفا به این سایت یه سر بزنید داخل جدول گفته با کد100 یعنی همون اصلی تعلق می گیره بعد وقتی مراجعه به حضوری به خود سازمان نظام مهندسی البرز می کنید کارت عضویت با کد140صادر می کنند.

کدهای 140-120و...
یعنی مرتبط و طبق فصل دوم تبصره2 ماده12 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در محلهایی که مهندس معمار یا عمران به تعداد کافی نباشد طبق نظر وزارت مسکن و شهرسازی(راه و شهرسازی)حسب مورد از خدمات مهندسی رشته های مرتبط یا رشته های دیگر یا کاردانهای دارای صلاحیت استفاده میشود. یعنی پروانه مرتبط ....


حالا یه سر به اینجا بزنید

در اینجا گفته کد 100 یعنی اصلی صادر میشه

جناب آقای صومعلو فرمودن : کسانی کاردانی شون با کارشناسی شون یکسان هست باید وفق کارشناسی های پیوسه پروانه اشتغال بکار صادر شود
آخرین ارسال های من :

 
 
 
مهم نیست که قفلها دست کیست ،مهم اینست که کلید ها دست خداست
3
RE: معماران و شهرسازان کلیک کنید!!=>مشکل از کجاست؟ وزارت علوم؟ راه و شهرسازی؟
با سلام خدمت همه عزیزان به استحضارهمه دوستان می رسانم اقدام صورت گرفته از چند جهت غیر قانونی و قابل پیگرد از طریق دیوان عدالت اداری است. دوستان حتما اطلاع دارند که اساسا تاسیس هر رشته جدید،مواد درسی و همچنین مشاغل قابل احراز توسط آن رشته در شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم به تصویب می رسدو عزیزان می توانندمصوبه این شورا در مورد رشته کارشناسی ناپیوسته علمی-کاربردی معماری مصوب 10/7/1379 رااز سایت وزارت علوم به نشانی:gostaresh.msrt.ir/Files/Course/ind.4.2.28.pdf دانلود نموده یا ازتمامی دفاتردانشکده ها یا گروههای معماری دریافت نمایند .همان طوری که در صفحه سوم در قسمت نقش و توانایی فارغ التحصیلان این دوره به تصویب رسیده است : "- طراحی فاز اول و دوم پروژه ها -طراحی اولیه،تهیه نقشه های معماری تا مراحل اجرایی کار - همکاری با گروه مهندسین مشاورمعمار جهت توسعه طرحها و عضویت در کادر فنی سازمانها" همگی به عنوان نقش و توانایی فارغ التحصیلان این دوره ذکر شده است وجالب تر این که در صفحه 4 مصوبه شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم که به امضای وزیر وقت نیز مزین است به صراحت مشاغل قابل احراز توسط فارغ التحصیلان ذکر شده است : " -طراح و کارشناس دفاتر مهندسین مشاور -کارشناس دفاتر فنی سازمانها -کارشناس امور فنی و اجرایی بخش عمرانی سازمانها اعم از وزارت مسکن و شهرسازی،شهرداری ها،سازمان تحقیقات مسکن،سازمان میراث فرهنگی و... حال جالب است در حالی که تمامی فارغ التحصیلان کاردانی معماری یگانه مرجعی که برای شناسایی و انتخاب رشته علمی-کاربردی معماری در اختیار داشته اند همین مصوبه شورای عالی وزارت علوم بوده است چگونه کمیسیون به ظاهر محترم هم ارزی در تخلفی واضح چنین بخشنامه ای را صادر نموده اند. اینجانب در اینجا از همه دوستان خواهش می کنم به جای انتظار بیش از این ،تصمیم گیری در این مورد را به دادگاه صالح سپرده و با طرح شکایت در دیوان محترم اداری اطمینان داشته باشند که حق آنها محفوظ خواهد ماند.عزیزانی که در آزمون قبول شده اندبرای دفاع از حقوق خود به هیچ عنوان نبایدپروانه بدون کد اصلی (100)دریافت نمایند.

اینم نامه آقای صومعلو
اولی بخشنامه که روی سایت معاونت مسکن و ساختمان در قسمت بخشنامه ها قرار گرفته دوستان به تاریخ های بخشنامه ها دقت کنید

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: dely_sh
4
RE: معماران و شهرسازان کلیک کنید!!=>مشکل از کجاست؟ وزارت علوم؟ راه و شهرسازی؟
دوباره آقای شاهرخی نامه ای دادن به نظام مهندسی البرز که************ مرتبط********** تعلق می گیره


البته این تاریخ تقریبا یکماه بعد از نامه آقای صومعلو می باشد
معلوم نیست مدیر کل یا معاون وزیر که پر واضح است که آقای صومعلو مقام بالاتری دارد
پس جای سوال است که نظام مهندسی سلیقه ای برخورد می کند

 سپاس شده توسط: dely_sh ، taksa001
5
RE: معماران و شهرسازان کلیک کنید!!=>مشکل از کجاست؟ وزارت علوم؟ راه و شهرسازی؟
(2012-07-22، 07:21 PM)taksa001 نوشته است: با سلام خدمت همه عزیزان به استحضارهمه دوستان می رسانم اقدام صورت گرفته از چند جهت غیر قانونی و قابل پیگرد از طریق دیوان عدالت اداری است. دوستان حتما اطلاع دارند که اساسا تاسیس هر رشته جدید،مواد درسی و همچنین مشاغل قابل احراز توسط آن رشته در شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم به تصویب می رسدو عزیزان می توانندمصوبه این شورا در مورد رشته کارشناسی ناپیوسته علمی-کاربردی معماری مصوب 10/7/1379 رااز سایت وزارت علوم به نشانی:gostaresh.msrt.ir/Files/Course/ind.4.2.28.pdf دانلود نموده یا ازتمامی دفاتردانشکده ها یا گروههای معماری دریافت نمایند .همان طوری که در صفحه سوم در قسمت نقش و توانایی فارغ التحصیلان این دوره به تصویب رسیده است : "- طراحی فاز اول و دوم پروژه ها -طراحی اولیه،تهیه نقشه های معماری تا مراحل اجرایی کار - همکاری با گروه مهندسین مشاورمعمار جهت توسعه طرحها و عضویت در کادر فنی سازمانها" همگی به عنوان نقش و توانایی فارغ التحصیلان این دوره ذکر شده است وجالب تر این که در صفحه 4 مصوبه شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم که به امضای وزیر وقت نیز مزین است به صراحت مشاغل قابل احراز توسط فارغ التحصیلان ذکر شده است : " -طراح و کارشناس دفاتر مهندسین مشاور -کارشناس دفاتر فنی سازمانها -کارشناس امور فنی و اجرایی بخش عمرانی سازمانها اعم از وزارت مسکن و شهرسازی،شهرداری ها،سازمان تحقیقات مسکن،سازمان میراث فرهنگی و... حال جالب است در حالی که تمامی فارغ التحصیلان کاردانی معماری یگانه مرجعی که برای شناسایی و انتخاب رشته علمی-کاربردی معماری در اختیار داشته اند همین مصوبه شورای عالی وزارت علوم بوده است چگونه کمیسیون به ظاهر محترم هم ارزی در تخلفی واضح چنین بخشنامه ای را صادر نموده اند. اینجانب در اینجا از همه دوستان خواهش می کنم به جای انتظار بیش از این ،تصمیم گیری در این مورد را به دادگاه صالح سپرده و با طرح شکایت در دیوان محترم اداری اطمینان داشته باشند که حق آنها محفوظ خواهد ماند.عزیزانی که در آزمون قبول شده اندبرای دفاع از حقوق خود به هیچ عنوان نبایدپروانه بدون کد اصلی (100)دریافت نمایند.

اینم نامه آقای صومعلو
اولی بخشنامه که روی سایت معاونت مسکن و ساختمان در قسمت بخشنامه ها قرار گرفته دوستان به تاریخ های بخشنامه ها دقت کنید
من رفتم نظام مهندسی قزوین گفتن که اگر کاردانی با کارشناسی عین هم باشه یعنی بطور مثال
کاردانی نقشه کشی معماری معماری باشه با کارشناسی نا پیوسته معماری علمی کاربردی کد اصلی تعلق می گیرد یعنی همان بخشنامه 23مرداد ماه 90 آقای صومعلو که آخرین بخشنامه هم هست
پس چرا نظام مهندسی های استانها سلیقه ای عمل می کنن.مگر می شه قزوین با کد 100 صادر کنه بعد البرز با کد120-140 همون مدرکو

کارخوبی که نظام مهندسی قزوین انجام داده بود این بود که همه بخشنامه های مربوط به این موضوع رو به ترتیب شماره و تاریخ روی تابلو اعلانات قرار داده بود و این یعنی شفاف سازی
اما در نظام مهندسی کرج می گن نه این اولی یا اینکه اون آخریه همینطور سلیقه ای عمل می کنن.

 سپاس شده توسط: alireza ، dely_sh
6
RE: معماران و شهرسازان کلیک کنید!!=>مشکل از کجاست؟ وزارت علوم؟ راه و شهرسازی؟
سلام دو ستان من چند روز قبل از برگزاری مرحله دوم کنکور ÷یغامی دادم اما کسی متوجه نشد چون همه درگیر امتحان مرحله دوم سال 91 بودند بازم می نویسم خوب گوش کنید شاید بهتون کمک بکنه من با واحد پروانه به اشتغال نظام مهندسی استان اذربایجان غربی فکر کنم تاریخ 20/4/1391 حرف زدم و متن سوالم این بود ایا شایعه مربوط به اینکه کسانی که دارای مدرک تکنولوژی معماری هستند پروانه اشتغال طراحی تعلق نمی گیرد واقعیت دارد یا نه جواب واحد پروانه به اشتغال : بله فعلا کسانی که دارای مهندسی تکنولو/زی معماری میباشند حق شرکت در ازمون طراحی را ندارند و بعد پرسید کسی که رشته کارشناسیش معماری و کارشناسی ارشدش شهرسازی باشه ایا پروانه تعلق می گیره جواب واحد پروانه به اشتغال : به عنوان صلاحیت دوم بله می تواند حالا ما معنی صلاحیت دوم را نفهمیدیم اگه کسی می دونه جواب بده
اقا راستی یکی جواب من را بده اینکه می گن اگر از تاریخ مدرک کاردانی تا کارشناسی به ازای هر 5 سال یک سال از اون سه سال برای ÷روانه کم می شه ایا در صورتی که پروانه کاردانی داشته باشی اینجوریه یا نه همون 5 سال گذشتعه باشه کفایت می کند درضمن این 5 سال برای پروانه نظارت است یا پروانه طراحی چون یک جا نوشته بود فقط برای پروانه نظارت این 5 سال حساب می شه

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: taksa001
7
RE: معماران و شهرسازان کلیک کنید!!=>مشکل از کجاست؟ وزارت علوم؟ راه و شهرسازی؟
سلام
با آخرین اصلاحات کمسیون هم ارزی کسانی مدرک فوق لیسانسشون با مدرک لیسانس شون فرق می کنه مثل(معماری لیسانس-برنامه ریزی شهری فوق لیسانس) طبق جداول کمسیون پروانه اشتغال با کد اصلی اما کد متفاوت(برنامه ریزی220وطراحی شهری با210)وشهرسازی با200 صادر میشود
کافی قانون نظام مهندسی رو یه نگاه بندازیدمتوجه میشید که کد مرتبط ،یعنی اینکه پروانه نداشته باشی راحتتری !!!!
چرا اینا موقع کنکور به فکر این موضوع نیستن؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 سپاس شده توسط: alireza ، taksa001
8
RE: معماران و شهرسازان کلیک کنید!!=>مشکل از کجاست؟ وزارت علوم؟ راه و شهرسازی؟
دوستان خلاصه نمیشه که دست رو دست گذاشت یکاری باید بکنیم جدی جدی داره حقمون ضایع میشه
قرار شده یه نامه تنظیم کنن برای نماینده های مجلس برای پیگیری این موضوع ،به این صورت که این نامه با امضاهای الکترونیکی جمع آوری میشه و جمع این امضاها رو در هر شهری میدن به نماینده های مجلس هر شهری تا ازطرق قانونی این موضوع پیگیری بشه!!!!
من تقاضا می کنم تا دوستان برای جلوگیری از ضایع شدن حقشون عقب نشینی نکنند.

9
RE: معماران و شهرسازان کلیک کنید!!=>مشکل از کجاست؟ وزارت علوم؟ راه و شهرسازی؟
من کاردانیم عمران بوده وکارشناسی معماری
توی همون سایت استان البرز نوشته طبق مصوبه قبلی کمیسیون ماده 7 بند11
کسانی که موقعیت منو دارن وبالعکس میتونن از سنوات کاردانی برای امتحان نظام مهندسی استفاده کنند
دیروز رفتم مسکن وشهرسازی گفتن مصوبه اخر ملاکه وقبلیا کشک
بعد از 3 سال کامل هم فقط میتونی نظارت شرکت کنی
اگر ارشدت هم معماری باشه احتمالا نمیتونی طراحی بگیری

آخرین ارسال های من :
  10
  RE: معماران و شهرسازان کلیک کنید!!=>مشکل از کجاست؟ وزارت علوم؟ راه و شهرسازی؟
  ببخشید این کمیسیون هنوز مصوباتش مورد قبوله؟

  موضوعات مرتبط با این موضوع...
  موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
    چهارشنبه سوری و شهرسازی! kasrak 11,142 2015-03-16، 01:49 PM
  آخرین ارسال: Brightness
    تهران مرکز بهتره یا علوم تحقیقات؟ زمردیان 2,562 2014-01-20، 02:58 PM
  آخرین ارسال: arvik
    فرهنگ لغت شهرسازی و معماری==> حرف س ش FaTyJo0oN 45,485 2012-12-17، 07:46 AM
  آخرین ارسال: FaTyJo0oN
    طراحی شهری هااااااا کمکم کنید mohseni 6,378 2012-12-03، 01:40 AM
  آخرین ارسال: فولدینگ
    بدون تعارف : معماران در لباس شهرسازان ماراویا 922 2012-11-25، 03:57 PM
  آخرین ارسال: ماراویا
    شهرسازی مدرن ماراویا 2,117 2012-11-22، 03:30 PM
  آخرین ارسال: ماراویا
    ***لطفا در کسب اطلاع از مجازی نور طوبی تهران هرچه میدانید کمک کنید! Shahrsaz67 31,837 2012-11-19، 01:08 PM
  آخرین ارسال: منصور91
  Photo شهرسازی فریمان davinchi 1,331 2012-11-09، 11:01 AM
  آخرین ارسال: davinchi
    کمک کنید !!!!!!!!!ادامه یا انصراف سعیده66 2,520 2012-10-18، 02:08 PM
  آخرین ارسال: mohseni
    رشته مدیریت ساخت و پروژه در پروژه های شهرسازی؟؟؟؟ shaghayegh.j 2,926 2012-09-11، 04:14 AM
  آخرین ارسال: saminta
  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
  آمار انجمن
  آخرين ارسال ها
  موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
    درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
    بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
    دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
    طراحی شهری و روانشناسی محیط 02-20 shahryar mamamama سایر مقالات
    درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 02-16 gasemij dariushbabri پرسش و پاسخ
    دانلود ارزشمند خلاصه فصل به فصل مباحث عمومی طراحی شهری 02-16 ریحانه dariushbabri مشاوره کنکور
    چگونه هوای پاکیزه داشته باشیم؟ 02-06 kazem kazem مدیریت شهری
    شهر شناور روی آب به نام لی لی پد 01-27 somita asmasaleh اخبار طراحی شهری
    طرح جامع اهواز 01-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
    نظرخواهی بچه ها طراحی شهری بهتره یا برنامه ریزی خواهشا شرکت کنید 01-21 s1s2s3 fantomn تالار گفتمان طراحی شهری
    مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 10 کشور در گرایش طراحی شهری 96 01-21 alireza fantomn تالار گفتمان طراحی شهری
    [خبر شهرسازی]  طرح های آمایش 01-20 حدیث گلی حدیث گلی تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
    شهر سازی 01-20 mahroo456 mahroo456 میز گرد
    آموزش و مشاوره تخصصی با نرم افزار PLS 01-19 amindatcom alireza سایر نرم افزارها
    مشاوره برنامه ریزی  مشاوره مباحث عمومی شهرسازی -مهشید جمشیدی -رتبه 13 کنکور ... 01-16 mahshid -jm tornado26 مشاوره کنکور
  با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

  [-]
  جستجو
  جستجوی گوگل