ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 11 رأی - میانگین امتیازات: 3.09
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
مشارکت اجتماعی مشهدی ها در کشور رکورد میزند!
با مشارکت 114 محله مشهد در تشکیل شورای اجتماعی محلات؛ مشارکت اجتماعی مشهدی ها در کشور رکورد میزند!
با تغییر و تحول در جامعه و گسترش نیازهای مختلف، تلاش برای برقراری ارتباط بین افراد با گرایش ها و سلیقه های متفاوت چند سالی است مورد توجه بسیاری از مسئولان و دست اندرکاران فرهنگی قرار گرفته است.

این امر در شهر مشهد به دلیل موقعیت ممتاز این کلانشهر که از تنوع بالایی در خرده فرهنگ ها، اقوام و سنت ها برخوردار است بیش از دیگر شهرها مورد توجه قرار دارد و همین امر سبب شده مدیریت شهری تصمیم گیری در برخی امور را به نمایندگان ساکنان همان محله واگذار نماید.
شوراهای اجتماعی محلات نیز پیرو تحقق این هدف از یک سال و نیم پیش یعنی در سال 89، در سه منطقه شهری مشهد به طور آزمایشی فعالیت خود را آغاز کرد و ساکنان واقع در محدوده بولوار شهید کریمی ، سپاد ، فرامرز عباسی و بولوار خیام در منطقه 2 ، شهروندان ساکن در محدوده بولوار هفت تیر و رضاشهر در منطقه 9 و ساکنان محدوده شهرک شهید رجایی، باهنر، کارمندان و بولوار شهید رستمی در منطقه 6 جزو اولین شهروندانی هستند که تجربه تشکیل و حضور در شوراهای فرهنگی و اجتماعی محلات مشهد را دارند.
این شوراها با هدف تقویت ایده محله محوری و افزایش مشارکت مردم در امور مدیریت شهری و هم چنین افزایش احساس تعلق مردم نسبت به محله محل سکونت تدوین، برنامه ریزی و اجرا شد و با توجه به نیازهای محلات در بخش‌های مختلف بهداشتی، امنیتی، اجتماعی و ... آغاز به کار کرد. اکنون که یک سال و نیم از زمان تشکیل این شوراها می گذرد، در گفتگویی با معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد به بررسی نحوه کارکرد و نتایج این شوراها می پردازیم.
تا پایان تابستان جاری هر محله ميزبان یک شورا می شود
معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري مشهد در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه در حال حاضر 157 محله در مشهد وجود دارد اظهار می کند: خوشبختانه موفق شدیم در 114 محله شهر مشهد شوراي اجتماعي محلات شكل دهیم و با توجه به روند پيشرفت تشكيل اين نهادهاي اجتماعي ،‌ پیش بینی می شود تا پایان تابستان جاری هر محله ميزبان یک شورا شود تا بدین وسیله پل ارتباطي قوي بين شهروندان و مجموعه مديريت شهري ایجاد شود.
حسین شادکام با اشاره به ضرورت شكل گيري اين شوراها در مشهد می افزاید: بهره گیری از مشارکت شهروندان در امور شهری سبب می شود مدیریت بر تمامی نقاط شهر با قوت بیشتری پیگیری و دنبال شود. ضمن اینکه با این روش حس تعلق ساکنان یک محله به محیطی که در آن زندگی می کنند افزایش می یابد و اين امر اعتماد بين مردم و مديريت شهري را افزايش مي دهد.
وی در ادامه می گوید: در حال حاضر رئیس ناحیه، کارشناس فرهنگی و اجتماعی ناحیه، امام جماعت یکی از مساجد محله، یک نفر از کسبه ، نماینده یکی از تشکل ها، نماینده بانوان، نماینده کلانتری یا بهداشت، نماینده فرهیختگان اعضای شورای اجتماعی محله عضو این شوراها هستند.
شادکام با بیان اینکه شوراهای اجتماعی محلات هم اكنون در مرحله آزمايش دو ساله قرار دارند، خاطر نشان می کند: بعد از طی دوره آزمایشی همين تركيب مي تواند تمديد شده و يا پس از بررسي مجددا اعضا انتخاب شوند.
وی در ادامه بیان می کند: با توجه به اينكه این شوراها هم اکنون در مرحله آزمون و خطا قرار دارند، كار گسترده مطالعاتي در دبیرخانه این شوراها در دست اقدام است.
بزرگ ترين دستاورد شوراها، ايجاد اعتماد بين مردم و مديريت شهري
معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداری مشهد بزرگ ترين دستاورد شوراهاي اجتماعي محلات را ايجاد اعتماد بين مردم و مديريت شهري ذكر كرد و می گوید: تغيير نگرش مردم نسبت به عملکرد شهرداري در پرتو اين اعتماد به وجود آمده است و مردم احساس مي كنند با ايجاد فضايي جديد در مديريت شهر نظارت بيشتري بر فعالیت مسئولان دارند.
شادکام به ابتكار محله مهرآباد در راه اندازي طرح اعتكاف علمي براي دانشجويان در آستانه امتحانات اشاره کرده و اظهار می کند: در اين طرح پس از شناسايي دانشجويان ساكن در اين محله ،‌ فضاي آموزشگاهي به منظور مطالعه و رفع اشكال دروس به صورت رايگان در اختيار آنان قرار گرفت و با استقبال دانشجویان مواجه شد.
وی در خصوص ضمانت اجرايي مصوبات شوراها می گوید: ‌بعد از برپايي جلسه و تعيين مصوبات،‌ كارشناس اجتماعي هر ناحيه مسئول پيگيري هر مصوبه تا رسيدن به نتيجه مطلوب است. ضمن اینکه نباید از نظر دور نگاه داشت که وظيفه اصلي شوراهاي محلات افزايش ظرفيت اجتماعي هر محله است و نمي توان انتظاراتي خارج از اين فضا همچون نيازهاي عمراني و اقدامات گسترده را از این شوراها توقع داشت.
شادکام اعتبار هر شوراي محله را در سال گذشته 100 ميليون ريال عنوان کرده و خاطر نشان می سازد: در سال جاري به ازاي هر شوراي محله 200 ميليون ريال اعتبار در نظر گرفته شده است که رئيس هر ناحيه با كمك اعضا اين اعتبارات را مصوب و هزينه مي كنند.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 580 جلسه از سوی شوراهای اجتماعی محلات برگزار شد؛ می افزاید: همچنین بيش از 2 هزار و 500 مصوبه در طی این مدت پيشنهاد شده است كه نشان دهنده عملکرد موفق این شوراها و توجه مردم به آن است.
منطقه 2 دارای بیشترین تعداد شوراهای اجتماعی محلات در شهر
شادکام با اشاره به اینکه 60 درصد مصوبات این شوراها در حوزه های اجتماعی، فرهنگی و 40 درصد در حوزه مسائل عمرانی، خدمات شهری و ترافیک است، اظهار می کند: منطقه 2 مشهد با برخورداری از 25 محله دارای 18 شورای اجتماعی محلات است که بیشتر شوراهای اجتماعی محلات شهر را در بین مناطق شهرداری به خود اختصاص داده است و منطقه ثامن و 12 نیز با تشکیل 2 شورای اجتماعی محله در ردیف آخر این فهرست قرار دارد.
وی در خصوص برخی انتقادات مطرح شده به نحوه عملکرد این شوراها می گوید: تنها یک سال و نیم از زمان شروع فعالیت این شوراها می گذرد که این مدت زمان بسیار کمی برای بررسی نتایج شوراها است و باید در درازمدت این مهم را بررسی نمود.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به شناسایی شبکه مسائل محله برای اولین بار در شهر مشهد خاطر نشان می کند: فهرست مسائل محله بر این اساس تهیه شده و با اولویت بندی به سراغ امور دارای اهمیت می رویم. ضمن اینکه باید در نظر داشت که حل مسائل جزئی محلات همچون آسفالت کردن یک پیاده رو یا نصب سرعتگیر در محله ممکن است در گستره شهر بزرگی همچون مشهد چندان بزرگ جلوه نکند. اما اگر مشکلات کوچک محلات را در کنار هم بگذاریم می توانیم نتایج فعالیت های مثبت این شوراها را به خوبی درک کنیم.

منبع:پرتال شهرداری مشهد
آخرین ارسال های من :


زندگی یک مشکل نیست که باید حلش کرد بلکه یک هدیه است که باید ازش لذت برد

مدیر ارشد ایران شهرساز
 سپاس شده توسط: elham90 ، sharmin ، dely_sh
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  100 نکته درک عمومی معماری 3-25 MHAKBARI wallflore تحقیقات و جزوات
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 2 کشور در گرایش طراحی شهری 96 3-20 alireza udesigner تالار گفتمان طراحی شهری
  درخواست رایگان  نقشه منطقه بندی شهر شیراز 3-20 haydariyan haydariyan درخواست نقشه
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 2 کشور در گرایش برنامه ریزی شهری 9... 3-20 alireza gholamirayan تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 15 کشور در گرایش طراحی شهری 96 3-19 alireza payam_km تالار گفتمان طراحی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 3 کشور در گرایش طراحی شهری 96 3-18 alireza rikhtehgaran تالار گفتمان طراحی شهری
  نتایج کنکور ارشد 96 آمد.... کارنامه های رتبه های 1 تا 4 رقمی 3-17 alireza nassi تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 17 کشور در گرایش طراحی شهری 96 3-17 alireza فرانک پورامین تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ارشد ۹6 3-17 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 26 کشور در گرایش برنامه ریزی شهری ... 3-16 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 20 کشور در گرایش طراحی شهری 96 3-16 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 7 کشور در گرایش طراحی شهری 96 3-16 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 10 کشور در گرایش طراحی شهری 96 3-16 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
  الزام اصلاح مغایرت معدل برای داوطلبان مجاز در کنکور کارشناسی ارشد 96 3-14 Sahab Sahab اخبار دانشگاه
  مهم:دانلود فیلم اموزش جامع تری دی مکس3dmax به زبان فارسی 3-14 rezahuman9 alireza عکس ، فیلم و mp3
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل