ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 19 رأی - میانگین امتیازات: 3.16
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
ساختمان جدید بورس الگو می شود
[highlight=#fefaf0]مدیر عامل بورس تهران گفت: در احداث ساختمان جدید بورس از دانش روز استفاده می شود تا الگوی ملی کشور باشد.[/highlight]
[highlight=#fefaf0]
حسن قالیباف اصل در جلسه برگزاری داوری مسابقه بین المللی طراحی معماری ساختمان مرکزی افزود: پروژه ساخت و ساز ساختمان جدید تجربه خوبی برای بورس خواهد بود. به گفته وی، ‌در چند سال گذشته اتفاقات زیادی در بازار سرمایه رخ داده که موجب شده اهمیت بازار سرمایه در اقتصاد ملی افزایش یابد و جایگاه والایی در اقتصاد و در کشورمان داشته باشد. وی تصریح کرد: در سال 84 قانون بازار سرمایه تغییر کرد و فضای جدیدی را برای بازار سرمایه و مشخصا برای بورس اوراق بهادار تهران باز کرد.
قالیباف اصل با اشاره به این که، تصویب قانون جدید سبب شد بازار پیشرفت کند، گفت: این قانون فرصت های توسعه جدیدی در اختیار بازار سرمایه قرار داد و ابزارهای جدید و نهادهای جدید پس از تصویب این قانون پیش روی بازار سرمایه قرار گرفت، ضمن این که بر ساختار و جایگاه بورس هم تغییر کرد. وی افزود: قبل از تصویب و ابلاغ قانون جدید بازار سرمایه در سال 85 سازمان کارگزاران در محل فعلی ساختمان بورس در خیابان حافظ فعالیت داشت، اما با تصویب قانون و جدا شدن بورس تهران از سازمان بورس اوراق بهادار به شکل یک شرکت سهامی عام درآمد و هم اکنون به صورت یک شرکت خصوصی در حال فعالیت است.
قالیباف اصل گفت: بورس در واقع بخش خصوصی بورس اوراق بهادار است و به عنوان شرکت سهامی عام وظیفه اداره بازار را بر عهده دارد. وی با اشاره به این که، ساختمان حافظ متعلق به شرکت نیست و هم اکنون بورس تهران در آن مکان مستاجر است افزود: اواخر سال 88 و اوایل سال 89 هیات مدیره بورس به این فکر افتاد که یک مکان فیزیکی برای بورس اوراق بهادار تهران تهیه کند.
قالیباف اصل ادامه داد: گزینه اول ما خرید ساختمان حافظ از سازمان بورس اوراق بهادار بود که هیات مدیره پس از بحث و بررسی های زیاد به این جمع بندی رسید که این ساده ترین راه است، ضمن این که، این ساختمان برای کاربری بورس ساخته نشده بود. وی گفت: در گذشته بانک کار در ساختمان فعلی بورس مستقر بود و چون درگذشته بازار سرمایه زیر مجموعه بانک مرکزی بود، سازمان بورس در آن ساختمان فعالیت خود را آغاز کرد. وی افزود: هم اکنون بازار سرمایه زیر مجموعه وزارت امور اقتصاد و دارایی است و رئیس آن وزیر اقتصادی است، در صورتی که قبلا رئیس کل بانک مرکزی این سمت را بر عهده داشت.
مدیر عامل بورس ادامه داد: تصمیم هیات مدیره بر این شد که از نام و اعتبار بورس استفاده کنیم و یک مکان مناسب برای بورس تهیه کنیم. وی گفت: خواستیم یک ساختمان آماده خریداری کنیم، ولی ساختمانی که نظر هیات مدیره را تامین کند، پیدا نکردیم و مسائلی مانند بحث های امنیتی و ایمنی، وجود تالاری که در بورس مستقر باشد و همچنین دیتا سنتر داشته باشد حائز اهمیت است.
قالیباف اصل گفت: معمولا بورس ها در کشورهای مختلف در بهترین جا قرار دارند و اگر بخواهند ساختمانی را مثال بزنند قطعا ساختمانهای بورس ها و بانک های مرکزی را عنوان می کنند. وی تاکید کرد: در مرحله بعدی جمع بندی هیات مدیره انصراف از خرید ساختمان شد و مقرر شد زمینی خریداری شود و با توجه به نیاز، ساختمانی در خور و شأن بورس ساخته شود. وی با اشاره به این که، تعداد بورس ها در کشورها زیاد نیست گفت: تعداد آنها معمولا بین یک تا سه عدد می باشد و به همین علت با عنوان نماد ملی کشور در نظر گرفته می شوند، زیرا در نشان وضعیت اقتصادی هر کشور اهمیت زیادی دارد.
قالیباف اصل تاکید کرد: یکی از نماگرهای اقتصادی هر کشور در حوزه اقتصاد، نماگر مهم بازار سرمایه است. وی خاطر نشان کرد: این نماد ملی، یک فکر ملی و یک اندیشه فراگیر را می طلبید و هیئت مدیره بورس و تیم اجرایی شرکت از ابتدا یک اهتمام جدی را در مورد ساختمان جدید بورس داشت و این که یک کاری درخور شأن و مرتبه بازار سرمایه کشور انجام دهد. بر این اساس از ابتدای امر سعی شد یک کار عالی تعریف شود. وی توضیح داد: تحت کمیته ساختمان هیات مدیره یک کمیته فنی هم در نظر گرفته شد که ترکیبی از افراد حرفه ای و متخصص حوزه معماری سازه های دیتا سنتر، حوزه هایی که مرتبط با مهندسی ساختمان است و هر بخش که در کمیته ساختمان مطرح شود ابتدا در این کمیته مورد بررسی قرار می گیرد.
قالیباف اصل بر پیشبرد پروژه بر اساس روش های علمی تاکید کرد و گفت: هیات مدیره بورس بر کاری علمی و مبتنی بر دانش محور تخصص تاکید داشته است. وی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته برای انتخاب محل پروژه به فضای مناسب، چشم انداز و نورگیری ساختمان توجه می شود. قالیباف اصل در مورد فضای پروژه ساختمان مرکزی جدید بورس اظهار داشت: ما هنگام خرید ملک می خواستیم یک فضایی را خریداری نماییم که فضایی باز و مناسب داشته باشد و ملکی که بورس دارد یک ملک سه بر است و به ندرت ملکی با این شرایط وجود دارد که بتوان در آن ساخت و ساز کرد. وی به آماده­ سازی زمین اشاره کرد و گفت: در این مرحله از افراد مطلع و آگاه استفاده کردیم، قبل از این که وارد فاز طراحی و انتخاب مدیر طرح و کارهای اولیه پروژه شویم، بالغ بر 1000 نفر ساعت جلسات و کار کارشناسی داشتیم و در مراحل مختلف با 25 تا 30 نفر از افراد خبره جلساتی برگزار کردیم.
قالیباف اصل با بیان این که، این افراد در حوزه اجرا، مشاوره و طراحی دارای تجربیات ذی قیمتی در کشور بودند و با نظرات آنها بود که توانستیم این پروژه را به صورت علمی تا این مرحله پیش ببریم تصریح کرد: سعی شده است از به روز ترین دانش در احداث ساختمان استفاده کنیم، و از بحث عامل چهارم که در مدیریت ساخت و ساز یک روش به روز می باشد در این پروژه استفاده شده است.
سخنگوی بورس تهران این پروژه را یک فرصت دانست و گفت: این پروژه برای بازار سرمایه و جامعه مهندسین یک فرصتی فراهم شده تا با تعامل یک هم افزایی داشته باشند، و به این شکل یک حرکت مثبت برای کشور انجام می شود. قالیباف اصل گفت: پرونده ساختمان جدید بورس تهران اولین کار ساخت و سازی است که در حوزه بازار سرمایه انجام می شود و تا کنون هر کاری در حوزه فیزیکی بازار سرمایه صورت گرفته، بحث خرید بوده است و ساختمان هایی خریداری شده است که برای این کار طراحی نشده است.
مدیر عامل بورس اظهار داشت: اقتصاد و بازار سرمایه در حال پیشرفت هستند و الان پس از سال 85 شرکت های فرابورس ایران، تشکیل شد و بورس انرژی امسال نهایی شد و فعالیت خود را آغاز کرده است و بورس کالا را داریم و همه این شرکت ها می توانند در آینده از این دانش استفاده نمایند. وی ادامه داد: بورس تهران یک نهاد ملی است و به صورت خصوصی فعالیت می کند و باید پاسخگوی ذی نفعان مختلف مانند وزارت اقتصاد و دولت باشد و همه ارکان حکومتی به آن توجه دارند، چون شاخص های بازار سرمایه در همه کشورها مهم است.
قالیباف اصل گفت: از سویی دیگر ما یک شرکت انتفاعی هستیم و باید به سهامداران خود پاسخگو باشیم و همچنین بازاری را اداره می کنیم که تفکر ناب اقتصادی در آن شکل می گیرد. وی پروژه جدی ساختمان بورس تهران را برای مجوزهای مشاورین فردی، مهندس و ساخت یک تجربه خوب توصیف کرد و اظهار داشت: فعالیت ها باید به موقع و به صورت اقتصاد انجام شود. زیرا شعارها این است که بازار سرمایه حوزه تأمین مالی است و پول باید جایی سرمایه گذاری شود که بیشترین توجیح اقتصادی را داشته باشد، توجیح اقتصاد یک بحث آن عامل فرمان و بحث دیگر هزینه است که قطعا این پروژه می تواند با مدیریت مناسب هزینه ها و زمان، یک پروژه مثال زدنی برای کشور باشد.
[/highlight]

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: JAVAD4050
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  افتتاح سامانه جدید شهرسازی مشهد روجا 1,100 2012-08-09، 12:04 PM
آخرین ارسال: روجا
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  پانل و کاربرد آن دیروز ppegah ppegah تالار گفتمان معماری
  مقاله  منطقه گرایی - منطقه گرایی نوین 06-16 na.kh na.kh برنامه ریزی منطقه ای
  مبانی برنامه ریزی توسعه منطقه ای - دکتر مظفر صرافی 06-16 na.kh na.kh برنامه ریزی منطقه ای
  سقف کشسان چیست؟ 06-12 سقف کشسان لابل سقف کشسان لابل تالار گفتمان معماری
  کارنامه و رتبه های برنامه ریزی شهری و طراحی شهری 1397 06-04 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  اطلاعیه  استخدام نیروی شهرساز - طراحی شهری 06-02 zabasasi1388 zabasasi1388 اخبار استخدامی
  دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد برنامه ریزی شهری و طراحی شهری کنکور سراسری 1... 05-31 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  خلاصه کتاب معماری جهان زارعی 05-31 udesigner alireza جزوات
  VIP  دانلود جزوه مبانی نظری (خلاصه مباحث مبانی نظری معماری) pdf 05-27 atelieahjam alireza اخبار vip ایران معمار
  نقشه اتوکدی آبادی ها خوزستان 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  توپوگرافی استان خوزستان برای استفاده در GIS 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  مقاله  مقاله شهرسازی 05-20 archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
  دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 05-20 diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
  دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل