ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 10 رأی - میانگین امتیازات: 3.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
۷۷ رشته تحصیلی مناسب دختران نیست
۷۷ رشته تحصیلی مناسب دختران نیست


۹۳۵ هزار متقاضی ورود به دانشگاه در سال تحصیلی آینده، با بی‌سابقه‌ترین تفکیک جنسیتی در برخی رشته‌ها مواجه شده‌اند. محدودیت‌هایی که بدون اطلاع قبلی بوده و مانع حضور دختران در بعضی رشته‌های دانشگاهی می‌شود. رشته‌های ممنوع برای دختران، عموما گرایش‌های مختلف مهندسی بوده و تا سال گذشته برای دختران و پسران مجاز شمرده می‌شد. به این ترتیب دختران ایرانی حق تحصیل را در ۷۷ رشته کار‌شناسی در ۳۶ دانشگاه دولتی ایران را ندارند.
امکان تجدیدنظر و اصلاح در ظرفیت‌ها
یک میلیون و ۶۶ هزار و ۲۷۴ متقاضی ورود به دانشگاه در ۵ گروه آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی در روزهای ۸ تا ۱۰ تیرماه ۱۳۹۰ کنکور سراسری را پشت‌سر گذاشتند. از این تعداد بیش از ۹۳۵ هزار نفر در روزهای ۱۷ تا ۲۳ مرداد فرصت دارند تا رشته‌های مورد نظر خود را به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کنند و به انتظار جواب قبولی بنشینند. در روزهای گذشته ابتدا حضور دختران در صدر چهار گروه علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی توجه‌ها را به خودجلب کرد اما تفکیک جنسیتی گسترده و بدون اطلاع قبلی اکنون در صدر اخبار دانشگاهی قرار دارد. واکنش‌ها نسبت به این موضوع در مدتی کوتاه آنقدر بالا گرفت که وزارت علوم و سازمان سنجش نیز نسبت به آن موضع گرفتند و به نظر می‌رسد تجدیدنظر در این تصمیم در دستور کار قرار گرفته باشد. معاون امور آزمون های سازمان سنجش آموزش كشور ضمن رد تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها توضیح می دهد:
"ممكن است برخی دانشگاه‌ها بنا به ملاحظاتی كه دارند در آزمون یكسال در برخی رشته‌های خود فقط دانشجوی دختر یا پسر بپذیرند كه این امر به این معنی نیست كه پذیرش دانشجو در این رشته‌ها تك جنسیتی شده است چرا كه دیگر دانشگاه‌ها در این رشته ها به شیوه خود عمل می‌كنند و داوطلب می‌تواند همان رشته را در دانشگاه‌های دیگری انتخاب كند."
سیدجلال طباطبایی تلویحا با تصمیم جدید دانشگاه‌ها موافقت می‌کند: "نیاز به پذیرش دانشجو در رشته‌های مختلف توسط دانشگاه‌ها مطرح می‌شود و قاعدتا این اعلام نیاز به صورت هدفمند و براساس ضرورت‌ها و نیازهای جامعه صورت می‌گیرد بنابراین در برخی رشته‌ها و در برخی سال‌ها پذیرش دانشجوی دختر یا پسر اعمال می‌شود."
مدیركل گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اما دفاع و موافقت بیشتری دارد: "دانشگاه ها براساس نتایج به دست آمده از طرح آمایش كه وضعیت گذشته، حال و چشم‌انداز آینده آموزش عالی در استان‌ها و مناطق مختلف كشور را ترسیم می‌كند و همچنین برمبنای ظرفیت‌هایی كه دراختیار دارند و نیازهای جامعه، پذیرش دانشجوی خود را مشخص و اعلام می‌كنند."
به اعتقاد سید ابوالفضل حسنی "ماهیت برخی رشته ها تناسب چندانی با جنس خانم‌ها ندارد كه رشته هایی مانند ماشین آلات كشاورزی یا معدن به دلیل سختی كار از جمله آنهاست. تجربه گذشته نشان داده است كه خانم‌ها درصورت پذیرفته شدن در این رشته ها و حتی فارغ‌التحصیل شدن به فعالیت شغلی دراین زمینه‌ها مشغول نمی‌شوند و این امر خود به بیكاری دانش‌آموختگان دانشگاهی منجر می‌شود."
اما این مدیر وزارت علوم روز دوشنبه مجبور شد مواضع خود را تعدیل کند و بگویند: "در حال حاضر با روساي دانشگاه‌هاي مذكور نامه‌نگاري شده است تا دليل اين اقدام خود را عنوان كنند. چراكه در صورتي كه دانشگاهي بخواهد در رشته‌اي اختصاصي دانشجوي پسر يا دختر پذيرش كند بايد زيرساخت‌هاي لازم براي تفكيك جنسيتي را ايجاد كند."
همچنین حسین توكلي، مشاور عالی سازمان سنجش با اعلام اینکه اطلاعيه جديدي از كد رشته‌هاي تحصيلي كنكور سراسري بر روي سايت سازمان سنجش قرار مي‌گيرد كه در آن تك جنسيتي شدن برخي رشته‌هاي دانشگاهي رفع شده است، یادآوری كرد: "داوطلبان قبل از انتخاب رشته خود به اصلاحات اطلاعيه سازمان سنجش توجه كنند."
تا پارسال مناسب بود، امسال نه!
در کنار تصحیح و توضیح‌های مسوولان، به سراغ دفترچه انتخاب رشته رفت تا با ظرفیت‌شماری ۳۶ دانشگاه متوجه این نکته شود که امسال ۷۷ رشته کارشناسی پذیرش دختران ندارند.
این ۳۶ دانشگاه در کنکور سال گذشته در رشته‌هایی که امسال ظرفیت پذیرش دختر ندارد، دانشجوی دختر پذیرفته بودند.
دانشگاه محقق اردبیلی با ۲۴ رشته، دانشگاه لرستان با ۱۸ رشته و دانشگاه بین المللی امام خمینی با ۱۵ رشته دارای بیشترین میزان پذیرش صرفاً مرد در این رشته‌ها هستند.
رشته مهندسی عمران، مهندسی عمران گرایش نقشه برداری و کاردانی عمران در ۱۵ دانشگاه بیشترین تعداد را در پذیرش صرفاً مرد دارد و پس از آن گروه مدیریت‌ها و همچنین مهندسی معدن در ۱۲ دانشگاه پذیرش صرفاً مرد را به خود اختصاص داده‌اند.
اما رشته‌های تک‌جنسیتی منحصر به این‌ها نمی‌شود و مواردی مانند حسابداری، علوم تربیتی و راهنمایی و مشاوره، مرمت بناهای تاریخی، شیمی محض و... را هم دربرمی‌گیرد.
از جمله دانشگاه صنعت نفت اعلام کرده است که "فعلا از نيروي انساني دختر بي‌نياز است."
رييس روابط عمومي دانشگاه صنعت نفت با تاکید بر اینکه "مسئولان صنعت نفت شرايط سخت كار عملياتي اين صنعت را براي دختران مناسب نمي‌دانند" اعلام کرده است: "طبق نظرسنجي اخيري هم كه توسط روابط عمومي دانشگاه صنعت نفت انجام شد، همه دانشجويان دختر از پذيرش و شرايط رشته‌ خود در اين دانشگاه رضايت نداشتند."
به گفته او دانشگاه صنعت نفت از زمان تاسيس در سال ۱۳۱۸ تا سال ۱۳۷۹ دانشجوی دختر پذیرش نمی‌کرد و پذیرش دانشجوی دختر در رشته‌های مختلف این دانشگاه به جز رشته حفاری از سال ۱۳۷۹ آغاز شده است.
از سوی دیگر خبرآنلاین خبر داده است که دانشگاه علامه طباطبایی در دفترچه انتخاب رشته امسال، رشته های علوم تربیتی،علوم سیاسی،کتابداری و اطلاع رسانی را برای زنان و رشته های مددکاری اجتماعی،حسابداری،مدیریت صنعتی،مدیریت هتلداری را برای مردان اختصاص داده است. دانشگاه چمران اهواز هم در رشته‌های مهندسی تنها به جذب دانشجوی مرد اقدام کرده و زنان دیگر حق انتخاب رشته‌های مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز را ندارند. بنابراین دختران خوزستانی رشته‌های ریاضی و فنی دیگر امکان تحصیل در محل سکونت خود را ندارند. در واقع دو دانشگاه اصلی ومهم منطقه یعنی دانشگاه شهید چمران و دانشگاه صنعت نفت، برای نخستین بار تحصیل در رشته های برتر نظیر مهندسی و علوم پایه را فقط برای پسران مجاز و بدین ترتیب دختران برتر رشته ریاضی استان خوزستان را از تحصیل در این رشته‌ها در دانشگاه‌های محل سکونت خود محروم کرده‌اند.
جالب اینکه تحصیل در این رشته‌ها فقط در این دو دانشگاه برای دختران غیرمجاز شده و در دیگر دانشگاههای کشور نظیر تهران، شیراز و تبریز ونظایر آنها این محدودیت وجود ندارد. در نهایت دختران دانش آموزان برتر استان مجبور می‌شوند در دانشگاههای معتبر خارج ار منطقه انتخاب رشته کنند؛ امری که باعث خواهد شد شانس قبولی آنها در مقایسه با رقبای بومی آن منطقه کاسته شود.
اصرار بر تفکیک جنسیتی در دولت دهم
تفکیک جنسیتی یکی از سیاست‌های جدی وزارت علوم دولت احمدی‌نژاد در کابینه اخیر اوست که بارها مورد دفاع و تایید كامران دانشجو و برخی مراجع تقلید و چهره‌های اصولگرا هم قرار گرفته است. مبنای این سیاست بیشتر بر عدم اختلاط دختران و پسران در دانشگاه بنا شده بود که در مقطعی مخالفت احمدی‌نژاد را هم به دنبال داشت. او در اقدامی غیرمعمول نامه‌ای نوشت و در آن عنوان کرد: " شنيده شده است كه در برخي دانشگاه ها، رشته ها و كلاس هاي تك جنسيتي بدون لحاظ تبعات اعمال مي‌گردد. ضروري است فوري از اين اقدامات سطحي و غير عالمانه جلوگيري شود." با این حال پس از این دستور هم وزیر علوم و هم‌نظرانش از پیگیری خواست خود منصرف نشده و حتی از راه‌اندازی یک دانشگاه دخترانه در هر استان خبر دادند و حالا تفکیک جنسیتی گسترده در پذیرش دانشگاه‌ها جدیدترین تصمیم مدیران آموزش عالی دولت احمدی‌نژاد است؛ تصمیمی که شاید باز هم مورد تجدیدنظر و عقب‌نشینی قرار بگیرد.

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: روجا ، farza ، elham90 ، .Utopia
2
RE: ۷۷ رشته تحصیلی مناسب دختران نیست
سال قبل در خیلی از رشته شهر ها سهمیه ها رو تعداد بندی کردند مثلا 30 نفر شهرسازی شیراز که 21 پسر و 9 دختر یا مکانیک بوشهر 3 دختر و 22 پسر.... اما امسال مکانیک بوشهر و عمران کاملا تک جنسیتی شده. خیلی بده.یکی از دوستان بنده قصد انتقالی توام با تغییر رشته به عمران بوشهر رو داشت که به دلیل دختر بودن و عدم پذیرش دختر باهاش موافقت نشد.

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: .Utopia ، aramo
3
RE: ۷۷ رشته تحصیلی مناسب دختران نیست
تو بعضی از رشته ها مثل معدن و نفت و اینجور چیزها توجیه شون تا حدی درسته اکثر دخترهایی که تو این رشته ها تحصیل می کنن بعد از تموم شدن درسشون به خاطر شرایط اجتماعی ، خانوادگی و یا دلایل دیگه در رابطه با رشته هاشون کار نمی کنن خوب این واقعا ضایع کردن حق کسایی که امکان فعالیت تو این رشته رو داشتن ولی نتونستن قبول بشن . چرا اصرار داریم بگیم شرایط جامعه ما هم مثل کشورهای اروپایی و آمریکایی خانم ها تو جامعه ما در زمینه کاری با مشکلات زیادی روبرو هستند و در مواقعی هم که حتی قانون منعی واسه حضورشون تو بعضی عرصه ها قائل نشده جامعه خصوصا همکارای مرد به اونا به چشم دیگه های نگاه می کنن و این شرایط کاری رو از اونی هم که هست واسشون سخت تر میکنه . تا زمانی که فرهنگ و شرایط اجتماعی مون رو خودمون درست نکنیم دانشگاه ها اگه 100 درصد هم تو اینجور رشته ها پذیرش دختر داشته باشن اخرش یک عده فارغ التحصیل خونه نشین داریم که 4-5 سال وقت خودشون و ظرفیت های دانشگاهی ( همینجوری با کمبود مواجه ) کشور را تلف کردن .
البته من که ندیدم ولی قطعا کسایی هستن که با وجود دختر بودنشون تو این زمینه ها شاغل هم هستن ولی قبول کنید که تعدادشون بسیار کمه .

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: elham90 ، .Utopia ، JAVAD4050 ، aramo
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  بودجه تحقیقات زلزله کافی نیست FaTyJo0oN 1,046 2012-08-13، 11:59 PM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  اصــلاح پذيــرش دختران در کنکور91 .Utopia 748 2012-08-13، 07:04 PM
آخرین ارسال: .Utopia
  ورود دختران ممنوع!!! aramo 935 2012-08-11، 06:32 PM
آخرین ارسال: aramo
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  VIP  دانلود جزوه مبانی نظری (خلاصه مباحث مبانی نظری معماری) pdf دیروز atelieahjam alireza اخبار vip ایران معمار
  نقشه اتوکدی آبادی ها خوزستان 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  توپوگرافی استان خوزستان برای استفاده در GIS 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  مقاله  مقاله شهرسازی 05-20 archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
  دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 05-20 diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
  دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات ارشد برنامه ریزی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  سومین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی سالانه عمران، معماری و طراحی... 04-12 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  نكات تخصصی ارشد برنامه ریزی شهری ویرایش اول 1397 شامل 999 نکته 04-05 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 04-02 gasemij آرزوعطاری پرسش و پاسخ
  دانلود پاورپوینت و جزوه آشنایی با معماری اسلامی2 (PDF DOC PPT) 03-25 atelieahjam hamidfa فروشگاه فایل اربان شاپ
  درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
  بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل