امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چند خانه‌ در برابر زلزله مقاوم اند؟؟؟
براساس آمار گفته می‌شود که درصدبالایی از واحدهای مسکونی کشور بی‌دوام هستند. از سوی دیگر هرگاه که زلزله‌ای یکی از شهرهای کشور را می‌لرزاند و درصد بالایی از هم‌میهنان را سوگوار می‌کند بحث برسر مقاوم‌سازی و ساخت‌وساز علمی ساختمان‌ها بالا می‌گیرد. پس از چندی اما اهمیت این موضوع بار دیگر از بین می‌رود و همه چیز فراموش می‌شود‌بدون اینکه پاسخی مناسب برای ناایمن بودن منازل مسکونی کشور پیدا شده باشد.
زلزله‌ای که به تازگی آذربایجان شرقی را لرزاند بار دیگری سوالی تکراری را به میان کشید که همواره با گذشت زمان پاسخ آن از نظرها دور مانده‌است. «چرا خانه‌های ساخته شده‌ درکشور دوام‌ لازم در مقابل بلایای طبیعی را ندارند؟» پاسخ به این سوال به این دلیل حائز اهمیت است که به گفته برخی از کارشناسان در بسیاری از نقاط دنیا زلزله‌های 6 ریشتری نه تنها کشته‌ای نمی‌دهند بلکه ساختمان‌ها هم به راحتی در مقابل زلزله از خود پایداری نشان می‌دهند.
ناایمن بودن 70 درصد از واحد‌های مسکونی
درخصوص آمار منازل ناایمن در مقابل زلزله بیت‌الله‌ستاریان، یک کارشناس مسکن گفته‌است: بر اساس آماری که موجود است، 70 درصد از مسکن کشور بی‌دوام و کم‌دوام است. وی در ادامه افزود: مسکن‌های بی‌دوام و کم‌دوام اسکلت‌سازی ندارند و با حوادث نظیر زلزله حتی با ریشتر‌های پایین دگرگون می‌شود. نظیر اتفاقی که اخیرا در آذربایجان غربی رخ داده و با یک زلزله شش ریشتری بالای 60 درصد از واحد‌های مسکونی تخریب شدند.
ستاریان گفت: در اکثر شهرها و روستاهای کشور اگر زلزله بیاید، بین 60 الی 70 درصد واحد‌های مسکونی آسیب می‌بینند. این کارشناس مسکن با تاکید بر اینکه در تهران مقاوم‌سازی واحد‌ها از وضعیت مطلوب‌تری برخوردار‌ است، بیان کرد: بیش از 45 درصد از ساختمان‌ها در تهران پردوام بوده و 55 درصد از آنها بی‌دوام است. ‌وی اظهار کرد: مقاوم‌سازی واحد‌های مسکونی باید در اولویت قرار گرفته و برای جلوگیری از فجایع جزو برنامه‌های اولویت‌های سیاست‌گذاران در این عرصه قرار گیرد.
آخرین ارسال های من :

ذهن‌های بزرگ درباره‌ی ایده‌ها صحبت می‌کنند.
ذهن‌های متوسط درباره‌ی رویدادها صحبت‌ می‌کنند.

و ذهن‌های کوچک درباره‌ی دیگران...
پاسخ
 سپاس شده توسط ایلیا ، alireza ، 0RKIDEH ، FaTyJo0oN
سلام ممنون از شما

متاسفانه خانه های نوساز با اسکلت بتنی هم در تبریز آسیب جدی دیده اند و یکی از عوامل به نظر من کم بودن حق نظارت و محاسبه می باشد امروز در نظام مهندسی تبریز بودم و فکر میکردم شیراز حق نظارت پایینه دیدم اینجا 1/6 شیراز است و برای نظارت متری 600 تومان میدهند که خیلی خیلی کم است و از انتقال پروانه و عضویتم به تبریز فعلا منصرف شدم.
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط روجا ، 0RKIDEH ، FaTyJo0oN

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مساله خطر و ریسک زلزله در تهران MHAKBARI 1 1,822 ۱۳۹۱-۶-۵، ۰۹:۱۱ صبح
آخرین ارسال: abtinz
  گزارش های غیر رسمی برخی خبرنگاران از مناطق زلزله زده Sadeghpour 3 3,886 ۱۳۹۱-۶-۴، ۰۸:۰۱ عصر
آخرین ارسال: ایلیا
  هفته‌ای یک زلزله شش ریشتری در جاده‌ها aramo 0 1,224 ۱۳۹۱-۵-۳۱، ۰۶:۲۵ عصر
آخرین ارسال: aramo
  بیمارستان‌هایی که با زلزله فرو ریختند aramo 0 1,290 ۱۳۹۱-۵-۳۱، ۰۶:۲۳ عصر
  عضو شورای شهر ساری در دریا غرق شد aramo 0 975 ۱۳۹۱-۵-۳۱، ۰۶:۲۰ عصر
  نشست خیابان در اتوبان محلاتی ۶ خودرو را بلعید/عکس aramo 0 821 ۱۳۹۱-۵-۳۱، ۰۶:۱۷ عصر
  (تصاویر) راه‌اندازی هتل در 48 ساعت! aramo 0 918 ۱۳۹۱-۵-۳۱، ۰۶:۱۰ عصر
  هیچ گاه در تهران زلزله ۸ ریشتری رخ نمی‌دهد 0RKIDEH 1 3,648 ۱۳۹۱-۵-۳۱، ۰۲:۳۳ عصر
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  کمک به زلزله زدگان به شیوه دانشجویان معماری aramo 0 1,323 ۱۳۹۱-۵-۲۹، ۰۵:۳۵ عصر
  ۲ زلزله پی در پی در بوشهر FaTyJo0oN 0 1,146 ۱۳۹۱-۵-۲۹، ۰۹:۳۴ صبح
آخرین ارسال: FaTyJo0oN

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان