امتیاز موضوع:
  • 22 رأی - میانگین امتیازات: 2.95
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"اتاق تفکر ایران شهرساز" - تفکر شماره 2: زلـــزله و مقاوم سازی
سلام ممنون از دوستانی که بروز عمل میکنند و همگام با نیاز جامعه موضوعات را مطرح میکنند .
به نظر من مقاوم سازی از اصول بدیهی و اولیه ساختمان سازی است که در قوانین و دستورالعمل ها از جمله مباحث و مقررات ملی ساختمان ( مباحث بیست گانه) مفصل به آن پرداخته شده است . تمام مسائل و مشکلات ما نه از فقدان ضوابط بلکه از اجرای ضعیف و بالاتر از آن از نظارت ضعیف مهندسان ذیربط و همچنین مدیریت و نظارت ضعیف دستگاههای اجرایی ناشی میشود تا زمانی که مهندسین ناظر ما فقط بدنبال گرفتن پروژه و فقط!!!! امضای نقشه ها هستند و هیچ نظارتی بر پروژ ها ندارن و گاهی حتی از محل پروژه هم خبر ندارند نمیتوان بیش از این انتظار داشت . انواع و اقسام تشکیلات اداری را داریم ، شهرداری، نظام مهندسی ساختمان ،پلیس ساختمان ، گروه ناظرین ساختمان که با توجه به نوع پروژه از مهندس عمران و معماری و مکانیک و تاسیسات برقی و... تشکیل شده ، و....آخرش این همه ساختمان بی کیفیت احداث میشه به نظر من مشکل عمده ما در اجرا و نظارت پروژه هاست. امروز بحث بازسازی مناطق زلزله زده مطرح است کاش کسی از دوستان میتونست تحقیق کنه آیا تابحال از یک مشاور شهرسازی در مورد موضوع نظرخواهی شده ؟ آیا در مورد مکانیابی واحدهای احداثی جدید یا حتی اگه قراره در محل قبلی احداث بشند در مورد آماده سازی بستر زمین و استحکام بخشی آن توجهی صورت گرفته ؟و خیلی چیزهای دیگر
کیفیت مصالح بکار رفته در بناها موضوع حائز اهمیت دیگری است که باید به آن پرداخته شود
اگر مصالح بی کیفیت تولید میشود از مبدا ( از محل تولید ) باید با آن برخورد شود . تولید کننده مقصر است و استفاده کننده نیز به سهم خود .
البته شکی نیست که بدون توان مالی نمیتوان مصالح خوب تهیه کرد پس ارتقای توان مالی مالکین نیزامر مهمی است .

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط 0RKIDEH ، Sadeghpour ، .Utopia ، FaTyJo0oN ، abtinz
با تشکر از پیشنهاد شما ، و ممنون از اعضای گرامی که در ایت بحث شرکت می کنند ..
بنده در تاپیک آغازین این بحث هم خدمت دوستان عرض کردم که :

همه جا بارها و بارها درباره وام و نوسازی و مقاوم سازی شنیدیم ولی درباره جزئیاتش و مراحل انجامش اطلاعات خیلی دقیقی نداریم .

بنابراین بایستی سعی شود که بحث های تکراری و مقدمه وار پرهیز شود . البته وقتی که یکی از اعضا نظرشونو در این بحث می نویسه میشه باز هم نکات طلایی رو از صحبتاشون بیرون کشید و این خیلی خوبه .

ولی هدف اصلی ذکر و معرفی اطلاعات و مراحلی بسیار مهم در راستای زلزله و مقاوم سازیه که بی توجهی به اونها فاجعه امیزه وگرنه تعریفات کلیشه ای از زلزله و سایر عوامل کلی دیگه واقعا خسته کننده است و باعث اتلاف وقت ما و افرادی که با هدف این نوشته ها رو می خونند میشه .

اصلا باید به همین نکته توجه داشت که مسبب اکثر خساراتی که متحمل میشیم توجه به کلیات و تعاریف کلیشه ای و تکرار بی فایده اشونه و بی اهمیتی به جزئیات که روند شکلگیری کلیات رو نشون میده .
به نظر من هم سوال پرسیدن در بحث ها باعث هدفمندی میشه برای همین من هم یه سوال پرسیدم در باره مهاجرت افراد خسارت دیده از لحاظ اجتماعی و فرهنگی که مهندس ارکیده عزیز پاسخ دادند ولی باز هم دوستان بیایید و پاسخ بدید و راهکارهایی که می دونیم رو ارائه بدیم .

برای همین الان محور اصلی بحث ها مون به دو شکل قرار گرفته :
1- مشکلاتی که پس از زلزله به وقوع می آید از تمامی ابعاد اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و کالبدی .......خصوصا کالبد و اجتماعی و فرهنگی . و برای این مشکلات چه کار کنیم ؟ چه طور بازگشت پذیری رو شکل بدیم برای نواحی و افراد خسارت دیده؟

2- قبل از زلزله همان ریزه کاری ها و جزئیاتی که دقیقا مانند اثر پروانه ای یا نظریه آشوب دست به دست هم میدهند و باعث رخ دادن چنین فاجعه هایی میشه رو معرفی کنید ؟ منظورم حتی کوچکترین امضا یا مراحل انجام یک پروژه است که نقصش فاجعه رو شکل میده .

من تا جایی که برام امکان داشته باشه به سایت سر میزنم و این بحث رو به همراه شما مهندسین عزیز دنبال میکنم ، امیدوارم به کمک شما عزیزان نتایج خوبی رو به همراه داشته باشه . ممنون از شما .
.
آخرین ارسال های من :

اگر یقین دارید روزی پروانه خواهید شد ......... بگذارید دنیا هر چه می خواهد پیله کند2gwb921

پاسخ
 سپاس شده توسط FaTyJo0oN ، alireza ، 0RKIDEH
يكي از دوستان فرمودند كه مسأله مهاجرت در زلزله آذربايجان بسيار جدي است؟؟؟
اما به نظر بنده اين مسأله خيلي اولويت نداره و بلكه ممكنه اصلاً وجود نداشته باشه و اون هم به دلايل فرهنگي و اجتماعي و اقتصادي خاصه اون مناطق.
روستاهاي زلزله‌زده آذربايجان داراي پتانسيل بالاي كشاورزي (نباتات، دام و طيور) مي‌باشد. الحمدا.. به دليل وقوع زماني زلزله (5 بعد از ظهر)، حيوانات روستائيان در خارج از آغل‌ها و در حال چرا در مراتع بودند. و خوشبختانه تلفات در كمترين حد ممكن آن بوده است. ساير محصولات توليدي كشاورزان نيز خسارت آن‌چناني نديده آند. فراموش نكنيم دام و محصولات كشاورزي كليه سرمايه زندگي يك روستايي را تشكيل مي‌دهد.
پس خسارت هاي مالي روستايان منحصر به خانه و كاشانه بوده است. اگر به خلق و خوي و فرهنگ مردم غيور آذربايجان آشنايي داشته باشيم امكان ساخت خانه ها بوسيله خود روستاييان و همراهي و كمك مالي و فني دست‌اندركاران بسيار سهل خواهد بود. يعني از پتانسيل خود مردم اما در كنار آن ارائه خدمات فني و مهندسي به شيوه صحيح مي توان در كمترين زمان و قبل از رسيدن سرما روستائيان را صاحب خانه كرد.
البته متاسفانه در اين شرايط گروه‌هاي سياسي مخالف نيز داراي تحركاتي هستند كه ممكن است به بدبيني روستايان دامن زده و روند بازگشت را كمي مختل كنند. اما اين مردم بسيار فهيم هستند و همكاري و كمكهاي واقعي را درك خواهند كرد.
بنده بيشتر از ديد مديريتي به قضيه نگاه كردم. اميدوارم خيلي كلي‌گويي نكرده باشم.

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط 0RKIDEH ، .Utopia
    نظرتون درباره محور دوم بحث چیست؟

قبل از زلزله همان ریزه کاری ها و جزئیاتی که دقیقا مانند اثر پروانه ای یا نظریه آشوب دست به دست هم میدهند و باعث رخ دادن چنین فاجعه هایی میشه رو معرفی کنید ؟ منظورم حتی کوچکترین امضا یا مراحل انجام یک پروژه است که نقصش فاجعه رو شکل میده .

پاسخ
     سپاس شده توسط abtinz ، 0RKIDEH
    عواملي كه منجر به وقوع فجايع ناشي از سوانح طبيعي مي‌شوند؛ به چند دسته تقسيم و زير دسته مي‌شوند:
    1. عوامل محيطي و طبيعی
    a. میزان و درجه پتانسيل وقوع سانحه‌هاي طبيعی
    b. ارتباط وهمبستگي فضاهاي كالبدي با محيط و بستر

2. عوامل انسانی
    a. مدیریت
    i. در تمام مراحل از همه مهمتر قبل از سانحه

b. آگاهي و اطلاع‌رساني، ارتباطات (مردم و مسئولين)
    i. اطلا‌ع رساني همگانی
    ii. آماده‌سازي مردم بصورت بطني و ملكه ذهن نمودن
    iii. اعتماد و اطمینان سازی

c. همبستگی و ارتباط دانش‌ها
    i. دانش مديريتي، جامعه‌شناختي، مهندسي و...

d. نهاده های
    فرهنگی
    i. بازبینی و تجديد نظر در باورها و عقايد نادرست گذشته (زلزله قهر و غضب خداست و...)
    ii. نبود فرهنگ سلامت پايدار (هر چي خدا بخواد همون مي‌شه و...)

e. آ
    موزش
    i. آموزش‌هاي سطوح مختلف نيروهاي دخيل در امور مختلف ( از ساخت و ساز گرفته تا نيروهاي مديريت سانحه و بحران
    ii. آموزش‌هاي همگاني براي مردم و داوطلبين

f. قوانین و آئين‌نامه‌ها (مهمترين بخش)

g. احساس مسئوليت همگانی
    i. مدير بحران
    ii
    . مدیرنظام مهندسی
    iii. مهندس ناظر
    iv. مهندسی سازنده
    v. پیمانکارسازنده
    vi.کارگر

3.عوامل تكنولوژيكی

متاسفانه نمي تونم ويرايش كنم.

پاسخ
     سپاس شده توسط .Utopia ، 0RKIDEH
    ادامه بحث......
    آخرین ارسال های من :

زندگی یک مشکل نیست که باید حلش کرد بلکه یک هدیه است که باید ازش لذت برد

مدیر ارشد ایران شهرساز
    پاسخ
     سپاس شده توسط .Utopia

موضوع‌های مشابه…
    موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
      هدف ایران شهرساز چیست؟؟؟؟؟ 0RKIDEH 6 4,463 ۱۳۹۳-۵-۱۸، ۱۱:۳۹ صبح
    آخرین ارسال: leila
      "نوروز در شهر "سومین مسابقه عکس ایران شهرساز با جایزه نقدی و غیر نقدی alireza 0 1,724 ۱۳۹۳-۱-۶، ۱۰:۳۰ عصر
    آخرین ارسال: alireza
      گفتگوی یک شهرساز با شهردار زمردیان 0 1,900 ۱۳۹۲-۱۱-۱، ۰۷:۲۳ عصر
    آخرین ارسال: زمردیان
      عکس از اعضای ایران شهرساز در روز مرحله 2 seywan_kurd 12 7,338 ۱۳۹۲-۴-۱۳، ۱۰:۵۶ صبح
    آخرین ارسال: hamidataee
      بررسی بازار در شهر سازی ماراویا 0 1,152 ۱۳۹۱-۹-۱۳، ۰۵:۳۵ عصر
    آخرین ارسال: ماراویا
      تأثیر ایران شهرساز در قبولی ارشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟ URBAN 98 7 3,742 ۱۳۹۱-۹-۱۱، ۰۴:۰۳ عصر
    آخرین ارسال: URBAN 98
      شهرساز كيست ؟ ماراویا 0 1,468 ۱۳۹۱-۹-۳، ۰۲:۰۴ صبح
    آخرین ارسال: ماراویا
      "اتاق تفکر ایران شهرساز" - تفکر شماره 1: بافت فرسوده 0RKIDEH 6 7,032 ۱۳۹۱-۷-۱۶، ۰۹:۵۶ صبح
    آخرین ارسال: 0RKIDEH
      ببینید=>>پیگیری ایران شهرساز به تغییر زمان نتایج کنکور کارشناسی ارشد alireza 22 10,901 ۱۳۹۱-۳-۹، ۰۲:۰۵ عصر
    آخرین ارسال: Shahrsaz67
      حمایت از ایران شهرساز با نظر در الکسا Shahrsaz67 19 22,749 ۱۳۹۱-۲-۲، ۰۹:۱۱ عصر
    آخرین ارسال: 0RKIDEH

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان