ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 8 رأی - میانگین امتیازات: 2.63
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
بیمارستان‌هایی که با زلزله فرو ریختند

بیمارستان‌هایی که با زلزله فرو ریختند

تصور کنید پس از رخ دادن یک زلزله، مجروحان رااز زیر آوار بیرون کشیده‌اید و می‌خواهید برای اقدامات درمانی به بیمارستان ببرید اما به جای ساختمان بیمارستان با آوار روبه رو می‌شوید و پزشکان و پرستارانی که خود نیز زیر آوار مانده‌اند.
هشدارها جدی است. در حالی که 80 درصد از دو بیمارستان نوساز اهر و هریس در زلزله اخیر تخریب شده، نگاهی به اعداد و ارقامی که پیش از این اعلام شده، نشان می‌دهد بین 60 تا 80 درصد بیمارستان‌های کشور نیز در برابر زلزله ایمن نیستند. هر چند معاون اول رئیس رئیس‌‌جمهور اعلام کرد که: «وزیر بهداشت و معاون برنامه‌ریزی موظف شدند پیمانکاران بیمارستان‌های تازه افتتاح شده که در زلزله اخیر آسیب دیده‌اند را به دادگاه معرفی کنند»؛ اما کارشناسان می‌گویند چنین رخدادی در ابعادی بزرگ‌تر می‌تواند فاجعه‌ای را به دنبال داشته باشد. به گفته محمدرضا رحیمی «در زلزله 6.2 ریشتری اهر و شش ریشتری ورزقان برخی بیمارستان‌های نوساز که طی دو سال گذشته به‌ بهره‌برداری رسیده‌اند، آسیب دیده‌اند. این بیمارستان‌ها خانه‌های خشت و گلی نیستند که با یک زلزله شش ریشتری آسیب ببینند!» وزیر بهداشت نیز با اشاره به این موضوع در صحن مجلس به عدم حضور بیماران و کادر درمانی در این بیمارستان‌ها اشاره کرده و گفته است: «خدا رحم کرد بیمارستان ورزقان تجهیز نبود!» اما بدون شک اگر چنین بیمارستانی به دور از نظارت نهادهای دولتی راه اندازی شده بود، با بروز زلزله، جان صدها بیمار به خطر می‌افتاد.

تصور کنید پس از رخ دادن یک زلزله، مجروحان رااز زیر آوار بیرون کشیده‌اید و می‌خواهید برای اقدامات درمانی به بیمارستان ببرید اما به جای ساختمان بیمارستان با آوار روبه رو می‌شوید و پزشکان و پرستارانی که خود نیز زیر آوار مانده‌اند. بدون شک در چنین شرایطی این اتفاق یک فاجعه است! 55 درصد از 800 بیمارستان کشور را بیمارستان‌های دولتی تشکیل می‌دهند که عمر بیش از 60 درصد آنها از 50 سال گذشته و اغلب این بیمارستان‌ها فاقد استاندارد‌های مقاومت در برابر زلزله هستند و این یعنی بین 60 تا 80 درصد از بیمارستان‌های سطح کشور در برابر زلزله‌های شدید نا ایمن هستند.منابع غیر رسمی نیز اعلام کرده‌اند که 30 شهر در کشور نیز هنوز بدون بیمارستان مانده‌اند اما وحید دستجردی این آمار را نه تایید کرده و نه تکذیب. او گفته است: «باید بررسی کرد تا آمار دقیق به دست آید اما در مجموع آمار شهرهایی که بیمارستان ندارند در کنار 400‌تا 500 شهری که بیمارستان دارند، ناچیز است.»

سال گذشته بود که علی حیدری مسئول کمیته بررسی طرح مقاوم‌سازی ساختمان‌های تامین اجتماعی با اعلام این آمار گفت: «با توجه به اینکه وزارت بهداشت و درمان همیشه با مشکل اعتبار حتی برای امور جاری خود روبه‌روست، مجالی جدی برای اندیشیدن به آینده دور و مقاوم سازی را پیدا نمی کند.» مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت نیز چندی پیش از فرسودگی بیش از 80 درصد بیمارستان‌های پایتخت خبر داد و گفت: «درصورت بروز بلایای طبیعی در تهران این بیمارستانها که ملجا و ماوای مردم هستند، تخریب شده و پزشکان و پیراپزشکان شاغل در آنها صدمه خواهند دید، بنابراین اگر بافت بیمارستان های فرسوده اصلاح نشود، در زمان وقوع زلزله با اوضاع اسفناکی روبه‌رو می شویم.»

به گفته علی حیدری، مسئول کمیته بررسی طرح مقاوم‌سازی ساختمان‌های تامین اجتماعی علاوه بر استحکام سازه باید به این نکته توجه داشت که بیمارستان در مکانی ساخته شود که راه‌های دسترسی به آن در صورت وقوع زلزله باز باشد. مثلاً بیمارستان میلاد در جای خوبی قرار ندارد چرا که چند بزرگراه طبقاتی راه‌های دسترسی به این بیمارستان هستند و در صورتی که هر کدام از این پل‌ها خراب شود دیگر مقاوم سازی سازه بیمارستان چندان اهمیتی ندارد. از سوی دیگر بحث انرژی و بخصوص دسترسی به برق و آب، اکسیژن و تلفن و اینترنت در بیمارستان‌ها هم بسیار مهم است.

اهر؛ شب نخست پس از زلزله

میدان ورودی شهر پر است از مردان و زنانی که چادر زده‌اند و دور آتش نشسته‌اند. یکی از مردان دور سرش پارچه‌ای پیچیده که لکه‌های درشت خون روی آن نقش بسته. فارسی را به زحمت صحبت می‌کند اما اولین چیزی که به زبان می‌آورد این است که: «بیمارستان هم ریخته!» و انگار که هیچ پناه دیگری نداشته باشد خیره می‌شود به امتداد خیابان. برای آنکه راه را نشانمان بدهد ترک موتوسیکلت می‌نشیند و جلوی خودرو حرکت می‌کند. بیمارستان از دور پدیدار می‌شود. اتاقک نگهبانی، حیاطی بزرگ و ساختمانی عریض و طویل که ترک‌های درشت روی دیوارهایش را می‌توان با چشم دید. به ناچار نیروهای هلال احمر در حیاط بیمارستان، بیمارستان صحرایی برپا کرده اند(!) تا در کمترین زمان به مجروحان سرپایی رسیدگی کنند. اما در صورت مراجعه مجروحی که حالش وخیم باشد در این بیمارستان صحرایی نمی‌توان برایش کاری کرد. این را یکی از امدادگرهایی که تا صبح قرار بود در بیمارستان مستقر باشد، می‌گوید. این همه ماجرا نیست. صبح روز بعد پس از دیدن به بیمارستان نوساز ورزقان و ترک‌هایی که دیگر برایمان آشناست، میزان استحکام دیوارهای بیمارستان این منطقه را با یک نگاه حدس می‌زنیم. در ورزقان هم بیمارستان صحرایی برپا کرده‌اند که البته بسیار مجهزتر از چادرهای هلال احمر در حیاط بیمارستان اهر است. علاوه بر مجروحانی که روی تخت‌ها دراز کشیده‌اند زنی نیز در حال وضع حمل است. دو زائوی دیگر را هم به بیمارستان رسانده‌اند. مردی در حیاط ضجه می‌زند. گویا با برادرش داوطلبانه برای کمک به زلزله زده‌ها آمده بوده اما در جاده با یک کامیون تصادف کرده و از قضا حال برادرش وخیم است. پزشکان، پرستاران، امداد گران و بهیاران، مثل پروانه به دور مجروحان و بیماران می‌گردند. گویا پس از فروریختن و ترک خوردن بیمارستان نوساز شهر،‌ اگر بیمارستان صحرایی نیز برپا نمی‌شد، شهر بی‌پناه مانده بود.


بهارستانی‌ها چه می‌گویند؟

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت در این باره به تهران امروز می‌گوید: «مسئله سلامت جزو اولویت‌های دولت قرار ندارد و توجه هم نمی‌کنند و با وجود تذکرات مکرر متأسفانه مشکل ما این است که قانون اجرا نمی‌شود. اگر قانون اجرا شود ما هیچ مشکلی نخواهیم داشت.»

به گفته شهریاری«بیمارستان‌های دولتی فاقد استانداردهای لازم هستند. مثلا بخش اورژانس در این بیمارستان‌ها، معمولا غیراستاندارد است؛ به طوری که طبق استاندارد باید ورودی این بخش به شکلی باشد که آمبولانس تا در ورودی رفته و بیمار را بدون جابه جایی زیاد به بخش برساند، اما فاصله به گونه‌ای است که بیمار را از حیاط بیمارستان به بخش اورژانس منتقل می‌کنند.» او ادامه می‌دهد: «در اینکه هدفمند‌سازی یارانه‌ها در حوزه سلامت هزینه‌های زیادی را تحمیل و مشکلاتی را به وجود آورده است شکی نیست. در حال حاضر بیمارستان‌ها به طور جدی بر اثر هدفمند‌کردن یارانه‌ها دچار مشکل شده‌اند. مثلا بیمارستان‌ها با افزایش قیمت مواد خوراکی که با تورم بیش از ۳۰ درصدی افزایش یافته برای توزیع مواد غذایی به بیماران در بیمارستان دچار مشکل هستند، وزارت بهداشت هم ۶ هزار میلیارد تومان از دولت مطالبه معوقه دارد.»

شهریاری ادامه می‌دهد: «نگران سلامت جامعه هستیم اما متأسفانه گوش شنوایی وجود ندارد و به ‌رغم اینکه همه مسائل توضیح داده شده است و قانون نیز شفاف بوده و هیچ مشکلی ندارد. امیدواریم دولتمردان توجه بیشتری به سلامت کرده و سلامت مردم را جدی‌تر بگیرند.» سلیمان عباسی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان با اشاره به تخریب 80‌درصدی بیمارستانهای اهر و هریس در زلزله می‌گوید: «بروز این حادثه بیش از پیش، مشکل نبود استحکامات بیمارستانی را در کشور روشن می‌کند. با توجه به اینکه بیمارستانها در مواقع خاص و حوادث، یکی از پایگاه‌های اصلی برای کنترل آسیب‌دیدگان است از این‌رو اینگونه مراکز باید از تمام استانداردهای روز دنیا تبعیت کنند.» به گفته او مسئولان باید برای تأمین جان مردم برنامه‌ریزی منظم و مدونی انجام دهند در غیر این صورت باید تمام مسئولیت اتفاقات و حوادث را بپذیرند.

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: MHAKBARI ، shahryar
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  مساله خطر و ریسک زلزله در تهران MHAKBARI 1,555 2012-08-26، 09:11 AM
آخرین ارسال: abtinz
  گزارش های غیر رسمی برخی خبرنگاران از مناطق زلزله زده Sadeghpour 3,912 2012-08-25، 08:01 PM
آخرین ارسال: ایلیا
  هفته‌ای یک زلزله شش ریشتری در جاده‌ها aramo 1,142 2012-08-21، 06:25 PM
آخرین ارسال: aramo
  هیچ گاه در تهران زلزله ۸ ریشتری رخ نمی‌دهد 0RKIDEH 3,617 2012-08-21، 02:33 PM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  کمک به زلزله زدگان به شیوه دانشجویان معماری aramo 1,295 2012-08-19، 05:35 PM
آخرین ارسال: aramo
  ۲ زلزله پی در پی در بوشهر FaTyJo0oN 1,140 2012-08-19، 09:34 AM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  تنها ساختمان استوار در برابر زلزله+ عکس FaTyJo0oN 1,061 2012-08-15، 09:43 PM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  چند خانه‌ در برابر زلزله مقاوم اند؟؟؟ روجا 1,380 2012-08-15، 02:50 PM
آخرین ارسال: alireza
  زلزله نسبتا" شدیدی بار دیگر تبریز را لرزاند aramo 1,797 2012-08-15، 02:36 PM
آخرین ارسال: alireza
  لرزش بیمارستان اهر بر اثر زلزله! FaTyJo0oN 1,215 2012-08-15، 12:04 AM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  نقشه اتوکدی آبادی ها خوزستان 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  توپوگرافی استان خوزستان برای استفاده در GIS 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  مقاله  مقاله شهرسازی 05-20 archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
  دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 05-20 diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
  دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات ارشد برنامه ریزی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  سومین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی سالانه عمران، معماری و طراحی... 04-12 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  نكات تخصصی ارشد برنامه ریزی شهری ویرایش اول 1397 شامل 999 نکته 04-05 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 04-02 gasemij آرزوعطاری پرسش و پاسخ
  دانلود پاورپوینت و جزوه آشنایی با معماری اسلامی2 (PDF DOC PPT) 03-25 atelieahjam hamidfa فروشگاه فایل اربان شاپ
  درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
  بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
  طراحی شهری و روانشناسی محیط 02-20 shahryar mamamama سایر مقالات
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل