ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
 • 47 رأی - میانگین امتیازات: 2.96
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
1
سازه های حبابی
طبیعت، هم طراحی زبردست است و هم مهندسی چیره دست، هم در انتخاب فرم و شکلهای یک جسم (مناسب با نیاز آن) بهترین ها را انتخاب می کند و هم در انتخاب اسکلت و مکانیسمی که به آن جسم ایستایی و دوام ببخشد ساده ترین ، متناسب ترین و موثرترین را به کار می گیرد. جالب است که در طبیعت فرم یک جسم و اجزای برپا دارنده و شکل دهنده ی آن به صورت متقابل یکدیگر را تعریف و به نوعی هر یک ، خود را به دیگری دیکته می کند.
از تار عنکبوت گرفته تا کندوی زنبورعسل و از یک صدف دریایی تا استخوان بال کرکس هر چقدر صورت مسأله در طبیعت سخت تر باشد، راه حل های طبیعی آن نیز به همان میزان زیبا دقیق وپیچیده است. برخلاف گذشته، که سازه ی نگهدارنده ی بنا همواره ترکیبی از اجزای خطی ، یا سطحی بوده، در حال حاضر در پاسخ به این پرسش که یک سازه به چه شکل باید فضا را اشغال کند؟ می توان گفت فرم سازه باید بیشترین تناسب ظاهری و عملکردی را با فرم معماری دارا باشد؛ به گونه ای که نتوان آن سازه را جدا و نا متجانس با فرم معماری دانست .

[تصویر: image001.jpg]

ایده ی استفاده از الگوهای حجمی با ترتیب وقوع منظم به عنوان یکی از بهترین راه حل ها در این موارد مطرح می شود. الگوهای حجمی سازه ، که با ترتیب خاص تکرار می شوند، سنگ بنای تشکیل همه ی اجسام در طبیعت اند. بهترین نمونه در این مورد آرایش کریستالی کانی های تشکیل دهنده ی سنگ هاست . در سلولهای زنده ی جانداران نیز این الگوها به وفور مشاهده می شوند.
استفاده از الگوهای حجمی در سازه مزیت های بسیار دارد. یکی از ویژگی های مهم این الگوها تکرار پذیری آنها در جهات مختلف در فضا با استفاده از سلولهای مشابه است.
یکی از ساختمانهایی که در آن ایده ی استفاده از الگوهای خاص سازه به صورت هوشمندانه به کار رفته و باعث ایجاد خصوصیات جالب و منحصر به فرد در آن شده، «مکعب آبی» است.
مکعب آبی
مکعب آبی نامی است که برای پروژه ی «مرکز شنا و بازیهای آبی» در بازیهای المپیک ۲۰۰۸ پکن در نظر گرفته شده است، طراحی و پروژه ی مکعب آبی را کنسرسیونی متشکل از گروه معماران PTW از استرالیا شرکت آروپ ، انجمن مهندسی ساختمان جمهوری خلق چین (CSCEC) و انستیتو طراحی Shenzhen وابسته به آن (CSCEC+DESIGN) انجام داده اند.
[تصویر: image002.jpg] مولکولهای آب(H۲۰)) و در حقیقت آرایش پیچیده ای از اجزای جباب مانند است که به صورت یک مکعب بزرگ و حجیم ، کریستالیزه شده اند هزینه ی اجرای طرح بالغ برصد میلیون دلار است که قسمتی از آن را چینی های ساکن در خارج کشور تأمین میکنند.پروژه زیربنایی بالغ بر هفتادهزار متر مربع و شش هزار صندلی ثابت دارد ولی برحسب مورد قابلیت جا دادن یازده هزار صندلی موقت اضافی را هم و در مجموع می تواند ۱۷۰۰۰ تماشاچی، خبرنگار و غیره را در خود جای دهد. ابعاد مکعب آبی ۱۷۷×۱۷۷ متر و ارتفاع آن ۳۱ متر است، ضخامت دیواره های پیرامون آن در حدود ۶/۳ متر و ضخامت سقف آن ۲/۷ است. از جمله نوآوری های دیگر پروژه : پوشش به کار رفته در سطح خارجی و عملکرد آن ، مسئله ی آتش سوزی و نحوه ی برخورد با عواقب آن، استفاده بهینه از انرژس خورشد در ساختمان چگونگی استفاده از آب و بازیافت آب مصرفی (با توجه به کمبود محسوس آب در پکن و بارش کم باران ) ایده ی پروژه چگونه شکل گرفت؟
اعضای شرکت آروپ و مدیر پروژه ، در مورد چگونگی «خلق» مکعب آبی می گویند : با توجه به مهلت کوتاه برای ارسال طرح ، یکی از کارهای بسیار مهم آروپ این بود که اهداف مورد نظرشان را (چگونگی گرمایش و سرمایش در ساختمان، انرژی ، مسائل زیست محیطی و عملکرد تکنیکی لازم ) برای معماران دقیقاً مشخص و روشن کرند، تا روند طراحی به صورت صحیح و منطقی پیش برود
[تصویر: image003.jpg] یکی از ایده های معماری ، پیچیدن ساختمان دریک پوشش به گونه ای بود که نتوان بین اجزای مختلف آن(سقف ،دیوارهاو...) تمایزی قائل شد و کل ساختمان به صورت یک عنصر واحد دیده شود. علاوه بر این ، ما تمایل داشتیم پوشش ذکر شده شفاف و دولایه باشد؛زیرا استفاده از یک فضا با عملکرد گلخانه ای بهترین راهی بود که انتظارات ما را در زمینه زیست محیطی و انرژی تأمین کرد.
ما با علم به این موضوع که چند وجهی منتظمی وجود ندارد که بتواند فضای سه بعدی را «فرش کند»، توجه خود را به دنیای کریستالها معطوف کردیم . در همین حال و با جستجو در اینترنت به سوال مشهور لرد کلوین در قرن ۱۹ میلادی برخوردم که پرسیده بود: اگر قرار باشد یک فضای سه بعدی به تعدادی زیر فضا ،همه دارای حجمهای مساوی تقسیم شود و در صورتی که قرار باشد سطح این زیرفضاها مینیمم باشد این زیر فضاها چه شکلی خواهند داشت ؟
[تصویر: image004.jpg] لرد کلوین با مطالعه در مورد حبابهای صابون و نحوه قرار گرفتن آنها در کنار هم، به این نتیجه رسید که وقتی چند حباب صابون به یکدیگر بر میخورند همواره مانند سه سطح با زاویه ۱۲۰ درجه با یکدیگر تلاقی می کنند و یک فصل مشترک تشکیل می دهند.«سلول» پیشنهادی کلوین یک ۱۴ وجهی بود ولی راه حل کلوین ، بهترین روش تقسیم فضا نبود و در ضمن به علت لزوم قرار گرفتن سلولها در یک جهت خاص ،ارگانیک نیست. به رغم اینکه راه حل کلوین از لحاظ سازه ای جالب و در عین حال تکرار پذیر است، از استفاده از آن در پروژه صرف نظر شد. مراحل طراحی
همان گونه که ذکر شد ، سازه تشکیل دهنده مکعب آبی بسیار پیچیده با آرایش فضایی بغرنج است که امکان استفاده از روشهای معمول برای مدل سازی و طراحی آن وجود ندارد.
در مکعب آبی حدود ۲۲ هزار جزء سازه ای (به شکل میله ) و ۱۲ هزار گره (محل تلاقی اعضا) وجود دارد. برای درک عظمت سازه مورد استفاده ،ذکر این نکته جالب است که اگر تمام اجزای سازه ای تشکیل دهنده مکعب آبی به دنبال هم قرارگیرند طولی بیشتر از ۹۰ کیلومتر خواهند داشت.
به دو دلیل آنالیز و طراحی سازه یکی از پیچیده ترین مراحل کار بود : ۱- رعایت معیار های طراحی سازه ۲- بهینه سازی تک تک اجزا در آنالیز سازه ای ، بارهای ناشی از وزن سازه، با زلزله، بار باد وباربرف در نظر گرفته شدند. برای محاسبه بار زلزله، از مشخصات ژئوتکنیک سایت پروژه استفاده شد. طراحی لرزه ای یکی از موارد تعیین کننده در کل روند طراحی مکعب آبی بود . در مجموع حدود ۷۵۰ هزار بارگذاری مختلف روی اجزای سازه ای مکعب آبی وجود دارد که به کمک روشهای تهیه شده کامپیوتری ، در عرض چند دقیقه در مدل تحلیلی سازه به آنها اعمال می شود.
در روند بهینه سازی ، هر جز به گونه ای طراحی شد که با حداقل میزان مصرف مصالح ، مقاومت لازم برای تحمل وزن سازه و بارهای وارده بر آن و نیز بار زلزله را دارا باشد. نتیجه نهایی بهینه سازی ، بسیار عالی و جالب توجه بود وزن کل سازه در حدود ۵ هزار تن به دست آمد؛ به عبارت دیگر ، مقدار فولاد مصرفی در حدود صد کیلوگرم بر متر مربع شد که نشان می دهدسازه مکعب آبی،به رغم شکل پیچیده واجزای بسیار،بسیار سبک و اقتصادی است.
[تصویر: image005.jpg] جزئیات اجرایی:
سیستم سازه ای که برای مکعب آبی در نظر گرفته شده، به رغم ظاهر ارگانیک و پیچیده در حقیقت، یک خرپای فضایی فولادی است. برای توصیف بهتر سازه به کاربرده شده در مکعب آبی ، می توان آن را به دو جزء اصلی تفکیک کرد: سازه داخلی و سازه بدنه. سازه داخلی در عمق ساختمان به کار رفته و سازه بدنه وجوه بیرونی سقف و دیواره ها را تشکیل داده که پوشش اصلی ساختمان آن را می پوشاند.
همان گونه که ذکر شد ،سازه به کار رفته در پروژه به شدت تکرار شونده است. با وجود این، در آن در مجموع سه نوع گره و چهار نوع جزء متفاوت به کار رفته است. سازه بدنه از قرار گرفتن اجزایی با مقطع مستطیل در کنار هم به وجود آمده است. اتصال این اجزا می تواند با استفاده از جوش یا پیچ انجام شود . در نهایت، سازه بدنه در بالا و ایین و اطراف سازه داخلی قرار داده می شود تا سازه یکپارچه اصلی ایجاد شود.
همان گونه که گفته شد ، خرپای فضایی نهایی ، مشابه شکل حاصل از قرار گرفتن تعداد زیادی «جباب» بخ صورت نامنظم و تصادفی در کنارهم است.
[تصویر: image006.jpg] سقف از ۷ نوع جباب در اندازه های مختلف تشکیل شده و ابعاد بزرگ ترین جباب چیزی در حدود ۵/۷ متر است .
هوای داخلی مکعب آبی به دلیل وجود رطوبت فراوان، بسیار خورنده است و در حالت عادی می تواند به سازه صدمه بزند. ولی سازه اصلی مکعب آبی به دلیل اینکه در یک ناحیه خشک و بین دو لایه پوششی قرار گرفته از هوای داخلی استخرها و فضاهای دارای رطوبت کاملاً جداست و خوردگی در آن عامل تعیین کننده ای نیست. با این همه برای اطمینان بیشتر کلیه اجزای سازه با استفاده از یک نوع پرایمر دارای فلز روی ، اندود شده اند.
آخرین ارسال های من :

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  استفاده از سازه بتنی صادقی_1045 1,546 1391-10-13، 01:23 صبح
آخرین ارسال: alireza
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 10 کشور در گرایش طراحی شهری 96 4-3 alireza shivashf تالار گفتمان طراحی شهری
  100 نکته درک عمومی معماری 3-25 MHAKBARI wallflore تحقیقات و جزوات
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 2 کشور در گرایش طراحی شهری 96 3-20 alireza udesigner تالار گفتمان طراحی شهری
  درخواست رایگان  نقشه منطقه بندی شهر شیراز 3-20 haydariyan haydariyan درخواست نقشه
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 2 کشور در گرایش برنامه ریزی شهری 9... 3-20 alireza gholamirayan تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 15 کشور در گرایش طراحی شهری 96 3-19 alireza payam_km تالار گفتمان طراحی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 3 کشور در گرایش طراحی شهری 96 3-18 alireza rikhtehgaran تالار گفتمان طراحی شهری
  نتایج کنکور ارشد 96 آمد.... کارنامه های رتبه های 1 تا 4 رقمی 3-17 alireza nassi تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 17 کشور در گرایش طراحی شهری 96 3-17 alireza فرانک پورامین تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ارشد ۹6 3-17 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 26 کشور در گرایش برنامه ریزی شهری ... 3-16 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 20 کشور در گرایش طراحی شهری 96 3-16 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 7 کشور در گرایش طراحی شهری 96 3-16 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
  الزام اصلاح مغایرت معدل برای داوطلبان مجاز در کنکور کارشناسی ارشد 96 3-14 Sahab Sahab اخبار دانشگاه
  مهم:دانلود فیلم اموزش جامع تری دی مکس3dmax به زبان فارسی 3-14 rezahuman9 alireza عکس ، فیلم و mp3
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل