ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 15 رأی - میانگین امتیازات: 2.93
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
رخ نمایی وجود خداوند در معماری اسلامی
یک معمار برجسته اسلامی ویژگی بارز معماری اسلامی را تنوع معماری آن دانست و گفت: در واقع می توان جمع بندی کرد که معماری اسلامی یک نوع معماری خاص را تجویز نکرده و ویژگی بارز معماری اسلامی را زیبایی و نشان دادن وجود خداوند در آن است.
نیکلاس استون در نشست طراحی معماری اسلامی و طراحی شهری که در مجموعه تاریخی علی قلی آقا اصفهان برگزار شد افزود: فرم و گونه معماری اسلامی به سبک واحدی نیست و در واقع ویژگی‌های مختلفی در معماری اسلامی نهفته و ویژگی شاخص معماری اسلامی چند گونه بودن آن است. این معمار برجسته انگلیسی در ادامه تصریح کرد: به سبب اینکه دین مبین اسلام به یک قومیت خاص تعلق ندارد و متعلق به تمام اقوام بوده هر قومی با توجه به دیدگاه‌های خود، در معماری اسلامی نقش بسزایی را بر عهده داشته و در واقع نگاه اسلام به سایر ادیان یک بازآفرینی بوده است.
استون ادامه داد: در واقع قرآن کریم نیز در این خصوص می‌فرمایند" دین اسلام مخصوص ملیت و قومیت خاصی نیست" و در واقع حضرت محمد (ص) نیز آخرین پیامبر این سلسله هستند. این معمار برجسته انگلیسی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: در واقع اسلام به فرهنگ‌های قبل از خود به عنوان یک فرهنگ غلط نگاه نکرد و در واقع این نگاه را نداشت که باید سایر فرهنگ‌ها و مذاهب پیش از اسلام را کنار گذاشت.
استون در ادامه سخنان خود مواردی که در معماری اسلامی مورد توجه قرار می‌گیرد را بر اساس مناطق مختلف دسته بندی کرد و اظهار داشت: بر اساس نوع طبیعت و در دسترس بودن عناصر آن منطقه در هر شهری شاهد یک نوع معماری هستیم که البته اکثر آنها از لحاظ نوع معماری از یک نگرش خاص پیروی می‌کنند. وی یادآور شد: بر این اساس می‌توان گفت: نوع وضعیت آب و هوایی منطقه و بر اساس نوع محیط طبیعی در هر منطقه جغرافیایی ما شاهد یک نوع معماری خاص هستیم.
این معمار برجسته اسلامی در ادامه سخنان خود یادآور شد: عناصر معماری اسلامی گستره عظیمی از سبک‌ها و طرح‌ها است که در هر قومیتی متفاوت است و در واقع این معماری پاسخ به فضای بومی آن منطقه است. استون تصریح کرد: هیچ سبک خاصی را نمی‌توان اسلامی تر از سایر سبک ها دانست.
استون در ادامه سخنان خود به سنت پیامبر گرامی اسلام برای ساخت خانه‌های مسکونی نیز اشاره‌ای داشت و گفت: این موضوع در معماری اسلامی بسیار لحاظ می‌شود و در واقع پیامبر گرامی اسلام تاکید داشتند که باید اصول همسایگی را رعایت و خانه ها نباید به گونه‌ای ساخته شود که یک همسایه بر همسایه دیگر خود اشراف داشته باشد.
این معمار برجسته انگلیسی در ادامه به یکی از شهرهای قدیمی مراکش اشاره نمود که از لحاظ معماری اسلامی هویت پیشین خود را حفظ کرده است و ادامه داد: در مرکز این شهر دو مکان مقدس قرار گرفته که اولین مکان مقدس آن مقبره پایه گذار این شهر و دیگر مسجد قراویل است و درواقع شهر بر دور این دو مکان مقدس بنیان شده است. وی با اشاره به اینکه در این شهر ما شاهد هیچ فضای بازی جزء فضای حیاط مسجد برای تجمع مسجد نیستیم ادامه داد: در واقع این فضای باز مسجد محل تجمع مردم بوده است و در واقع این سبک معماری را در بسیاری از طرح‌های معماری اسلامی می‌توان یافت.
معماری اسلامی فضای تجاری و مسکونی را از یکدیگر جدا می‌کند
استون ادامه داد: در بسیاری از کشورهای اسلامی بازرها با سقف‌هایی بلند پوشیده شده است و در واقع فضای تجاری و مسکونی در کشورهای اسلامی از یکدیگر مجزا طراحی شده است. این معمار برجسته اسلامی ادامه داد: در واقع در این معماری مردم در اطراف بازارها هستند و منازل مسکونی خارج از دسترس بازارهاست.
نور و هوا در داخل فضای خانه‌های اسلامی تامین می‌شود
استون در ادامه سخنان خود گفت: یکی از نکات اساسی خانه‌های اسلامی این است که نور و هوا از داخل فضای این خانه‌ها تامین می‌شود و از فضای خارجی خانه یعنی کوچه، خیابان و بازار این فضا مجزاست و در اقع خانه‌های اسلامی ناظر به سمت آسمان است. وی ادامه داد: این سبک معماری بیشتر در شمال آفریقا، سوریه و ایران به چشم می‌خورد.
این معمار برجسته اسلامی در ادامه عدم وجود پنجره به سمت بیرون از منزل را ویژگی‌های خانه‌های اسلامی دانست و ادامه داد: آب نیز یکی از عناصر اساسی این گونه‌خانه هاست و در واقع این موضوع خود بازگو کننده فضای بهشت است. استون در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: در دوره‌های مختلف تاریخی اصولی برای ساخت و معماری اسلامی در خانه‌ها به کار رفته است اما آنچه یکی از اصول مشترک در تمام خانه‌ها است این است که قلب خانه و مرکز خانه همواره مورد توجه قرار می‌گرفته و نقشی همانند مسجد را دارد که در فضای شهر دارای یک فضای قدسی است.
این معمار برجسته یادآور شد: در واقع می توان جمع بندی کرد که معماری اسلامی یک نوع معماری خاص را تجویز نکرده است و در واقع معماری اسلامی ویژگی بارز آن تنوع معماری است که دیده می‌شود و در واقع هر کجا نیاز به ریشه اسلامی داشته باشد ترکیب ویژگی فرهنگ و این ریشه در جامعه دیده می‌شود.
استون در بخشی از سخنان خود به علاقه بسیاری از کشورها برای طراحی و معماری عصر صفوی برای ساخت بناهای جدید خود اشاره‌ای داشت و در این خصوص به ساخت مساجدی در کشور مالزی سخنانی را مطرح نمود و در خصوص معماری اسلامی مساجد و مراکز مختلف با تکیه بر معماری اسلامی و علاقه بسیاری از کشورها برای اجرای این معماری خبر داد.
وی همچنین در بیان فعالیت‌هایی که تاکنون انجام داده است اظهار داشت: برای سقف های متحرک مسجد النبی در مدینه همکاری داشته و علاوه بر آن طراحی چادرهای مکه را نیز از جمله فعالیت‌های خود خواند.

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: dely_sh
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
Photo کنگره بین المللی عمران ، معماری و شهرسازی معاصر جهان امارات - دبی alireza.gh 698 2016-06-15، 12:55 PM
آخرین ارسال: alireza.gh
  فراخوان اولین کنگره بین المللی افق های جدید در معماری و شهرسازی - دی 93 haydariyan 5,752 2014-05-09، 11:33 PM
آخرین ارسال: haydariyan
  دومین همایش ملی شهرسازی و معماری در گذر زمان always alone 2,362 2014-02-04، 09:51 AM
آخرین ارسال: haydariyan
  همایش ملی عمران، معماری و توسعه نوین شهری ( در مرحله پذیرش مقاله) lofra 1,439 2014-01-31، 04:14 PM
آخرین ارسال: lofra
  نخستین کنفرانس زن،معماری وشهر - اسفند 92 haydariyan 1,393 2014-01-30، 04:15 PM
آخرین ارسال: haydariyan
  چهارمین نمایشگاه بین المللی معماری ایران haniye_s 1,063 2014-01-06، 11:58 AM
آخرین ارسال: haniye_s
  یکصد و یازدهمین گفتمان هنر و معماری haniye_s 1,251 2014-01-05، 12:16 AM
آخرین ارسال: haniye_s
  تمدید ارسال مقاله اولین کنفرانس ملی معماری و شهرسازی اسلامی و ترسیم سیمای شهری پایدار haniye_s 1,535 2013-12-29، 06:36 PM
آخرین ارسال: haniye_s
  انتشار شماره ی پاییز نشریه «معماری و ساختمان» haniye_s 1,141 2013-12-15، 11:19 AM
آخرین ارسال: haniye_s
  تقدیر از پدر معماری نوین ایران haniye_s 1,045 2013-12-11، 10:39 PM
آخرین ارسال: haniye_s
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  دانلود رایگان پاسخنامه تشریحی دکترای شهرسازی سال 1393 دیروز amindatcom alireza سوالات کنکور
  مقاله  منطقه گرایی - منطقه گرایی نوین 06-16 na.kh na.kh برنامه ریزی منطقه ای
  مبانی برنامه ریزی توسعه منطقه ای - دکتر مظفر صرافی 06-16 na.kh na.kh برنامه ریزی منطقه ای
  سقف کشسان چیست؟ 06-12 سقف کشسان لابل سقف کشسان لابل تالار گفتمان معماری
  کارنامه و رتبه های برنامه ریزی شهری و طراحی شهری 1397 06-04 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  اطلاعیه  استخدام نیروی شهرساز - طراحی شهری 06-02 zabasasi1388 zabasasi1388 اخبار استخدامی
  دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد برنامه ریزی شهری و طراحی شهری کنکور سراسری 1... 05-31 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  خلاصه کتاب معماری جهان زارعی 05-31 udesigner alireza جزوات
  VIP  دانلود جزوه مبانی نظری (خلاصه مباحث مبانی نظری معماری) pdf 05-27 atelieahjam alireza اخبار vip ایران معمار
  نقشه اتوکدی آبادی ها خوزستان 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  توپوگرافی استان خوزستان برای استفاده در GIS 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  مقاله  مقاله شهرسازی 05-20 archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
  دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 05-20 diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
  دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل