ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 14 رأی - میانگین امتیازات: 2.79
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
رخ نمایی وجود خداوند در معماری اسلامی
یک معمار برجسته اسلامی ویژگی بارز معماری اسلامی را تنوع معماری آن دانست و گفت: در واقع می توان جمع بندی کرد که معماری اسلامی یک نوع معماری خاص را تجویز نکرده و ویژگی بارز معماری اسلامی را زیبایی و نشان دادن وجود خداوند در آن است.
نیکلاس استون در نشست طراحی معماری اسلامی و طراحی شهری که در مجموعه تاریخی علی قلی آقا اصفهان برگزار شد افزود: فرم و گونه معماری اسلامی به سبک واحدی نیست و در واقع ویژگی‌های مختلفی در معماری اسلامی نهفته و ویژگی شاخص معماری اسلامی چند گونه بودن آن است. این معمار برجسته انگلیسی در ادامه تصریح کرد: به سبب اینکه دین مبین اسلام به یک قومیت خاص تعلق ندارد و متعلق به تمام اقوام بوده هر قومی با توجه به دیدگاه‌های خود، در معماری اسلامی نقش بسزایی را بر عهده داشته و در واقع نگاه اسلام به سایر ادیان یک بازآفرینی بوده است.
استون ادامه داد: در واقع قرآن کریم نیز در این خصوص می‌فرمایند" دین اسلام مخصوص ملیت و قومیت خاصی نیست" و در واقع حضرت محمد (ص) نیز آخرین پیامبر این سلسله هستند. این معمار برجسته انگلیسی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: در واقع اسلام به فرهنگ‌های قبل از خود به عنوان یک فرهنگ غلط نگاه نکرد و در واقع این نگاه را نداشت که باید سایر فرهنگ‌ها و مذاهب پیش از اسلام را کنار گذاشت.
استون در ادامه سخنان خود مواردی که در معماری اسلامی مورد توجه قرار می‌گیرد را بر اساس مناطق مختلف دسته بندی کرد و اظهار داشت: بر اساس نوع طبیعت و در دسترس بودن عناصر آن منطقه در هر شهری شاهد یک نوع معماری هستیم که البته اکثر آنها از لحاظ نوع معماری از یک نگرش خاص پیروی می‌کنند. وی یادآور شد: بر این اساس می‌توان گفت: نوع وضعیت آب و هوایی منطقه و بر اساس نوع محیط طبیعی در هر منطقه جغرافیایی ما شاهد یک نوع معماری خاص هستیم.
این معمار برجسته اسلامی در ادامه سخنان خود یادآور شد: عناصر معماری اسلامی گستره عظیمی از سبک‌ها و طرح‌ها است که در هر قومیتی متفاوت است و در واقع این معماری پاسخ به فضای بومی آن منطقه است. استون تصریح کرد: هیچ سبک خاصی را نمی‌توان اسلامی تر از سایر سبک ها دانست.
استون در ادامه سخنان خود به سنت پیامبر گرامی اسلام برای ساخت خانه‌های مسکونی نیز اشاره‌ای داشت و گفت: این موضوع در معماری اسلامی بسیار لحاظ می‌شود و در واقع پیامبر گرامی اسلام تاکید داشتند که باید اصول همسایگی را رعایت و خانه ها نباید به گونه‌ای ساخته شود که یک همسایه بر همسایه دیگر خود اشراف داشته باشد.
این معمار برجسته انگلیسی در ادامه به یکی از شهرهای قدیمی مراکش اشاره نمود که از لحاظ معماری اسلامی هویت پیشین خود را حفظ کرده است و ادامه داد: در مرکز این شهر دو مکان مقدس قرار گرفته که اولین مکان مقدس آن مقبره پایه گذار این شهر و دیگر مسجد قراویل است و درواقع شهر بر دور این دو مکان مقدس بنیان شده است. وی با اشاره به اینکه در این شهر ما شاهد هیچ فضای بازی جزء فضای حیاط مسجد برای تجمع مسجد نیستیم ادامه داد: در واقع این فضای باز مسجد محل تجمع مردم بوده است و در واقع این سبک معماری را در بسیاری از طرح‌های معماری اسلامی می‌توان یافت.
معماری اسلامی فضای تجاری و مسکونی را از یکدیگر جدا می‌کند
استون ادامه داد: در بسیاری از کشورهای اسلامی بازرها با سقف‌هایی بلند پوشیده شده است و در واقع فضای تجاری و مسکونی در کشورهای اسلامی از یکدیگر مجزا طراحی شده است. این معمار برجسته اسلامی ادامه داد: در واقع در این معماری مردم در اطراف بازارها هستند و منازل مسکونی خارج از دسترس بازارهاست.
نور و هوا در داخل فضای خانه‌های اسلامی تامین می‌شود
استون در ادامه سخنان خود گفت: یکی از نکات اساسی خانه‌های اسلامی این است که نور و هوا از داخل فضای این خانه‌ها تامین می‌شود و از فضای خارجی خانه یعنی کوچه، خیابان و بازار این فضا مجزاست و در اقع خانه‌های اسلامی ناظر به سمت آسمان است. وی ادامه داد: این سبک معماری بیشتر در شمال آفریقا، سوریه و ایران به چشم می‌خورد.
این معمار برجسته اسلامی در ادامه عدم وجود پنجره به سمت بیرون از منزل را ویژگی‌های خانه‌های اسلامی دانست و ادامه داد: آب نیز یکی از عناصر اساسی این گونه‌خانه هاست و در واقع این موضوع خود بازگو کننده فضای بهشت است. استون در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: در دوره‌های مختلف تاریخی اصولی برای ساخت و معماری اسلامی در خانه‌ها به کار رفته است اما آنچه یکی از اصول مشترک در تمام خانه‌ها است این است که قلب خانه و مرکز خانه همواره مورد توجه قرار می‌گرفته و نقشی همانند مسجد را دارد که در فضای شهر دارای یک فضای قدسی است.
این معمار برجسته یادآور شد: در واقع می توان جمع بندی کرد که معماری اسلامی یک نوع معماری خاص را تجویز نکرده است و در واقع معماری اسلامی ویژگی بارز آن تنوع معماری است که دیده می‌شود و در واقع هر کجا نیاز به ریشه اسلامی داشته باشد ترکیب ویژگی فرهنگ و این ریشه در جامعه دیده می‌شود.
استون در بخشی از سخنان خود به علاقه بسیاری از کشورها برای طراحی و معماری عصر صفوی برای ساخت بناهای جدید خود اشاره‌ای داشت و در این خصوص به ساخت مساجدی در کشور مالزی سخنانی را مطرح نمود و در خصوص معماری اسلامی مساجد و مراکز مختلف با تکیه بر معماری اسلامی و علاقه بسیاری از کشورها برای اجرای این معماری خبر داد.
وی همچنین در بیان فعالیت‌هایی که تاکنون انجام داده است اظهار داشت: برای سقف های متحرک مسجد النبی در مدینه همکاری داشته و علاوه بر آن طراحی چادرهای مکه را نیز از جمله فعالیت‌های خود خواند.

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: dely_sh
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
Photo کنگره بین المللی عمران ، معماری و شهرسازی معاصر جهان امارات - دبی alireza.gh 533 1395-3-26، 12:55 عصر
آخرین ارسال: alireza.gh
  فراخوان اولین کنگره بین المللی افق های جدید در معماری و شهرسازی - دی 93 haydariyan 4,906 1393-2-19، 11:33 عصر
آخرین ارسال: haydariyan
  دومین همایش ملی شهرسازی و معماری در گذر زمان always alone 2,082 1392-11-15، 09:51 صبح
آخرین ارسال: haydariyan
  همایش ملی عمران، معماری و توسعه نوین شهری ( در مرحله پذیرش مقاله) lofra 1,275 1392-11-11، 04:14 عصر
آخرین ارسال: lofra
  نخستین کنفرانس زن،معماری وشهر - اسفند 92 haydariyan 1,246 1392-11-10، 04:15 عصر
آخرین ارسال: haydariyan
  چهارمین نمایشگاه بین المللی معماری ایران haniye_s 938 1392-10-16، 11:58 صبح
آخرین ارسال: haniye_s
  یکصد و یازدهمین گفتمان هنر و معماری haniye_s 1,115 1392-10-15، 12:16 صبح
آخرین ارسال: haniye_s
  تمدید ارسال مقاله اولین کنفرانس ملی معماری و شهرسازی اسلامی و ترسیم سیمای شهری پایدار haniye_s 1,407 1392-10-8، 06:36 عصر
آخرین ارسال: haniye_s
  انتشار شماره ی پاییز نشریه «معماری و ساختمان» haniye_s 1,025 1392-9-24، 11:19 صبح
آخرین ارسال: haniye_s
  تقدیر از پدر معماری نوین ایران haniye_s 937 1392-9-20، 10:39 عصر
آخرین ارسال: haniye_s
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال 1397 سازمان سنجش 9-16 Sahab Sahab مشاوره برای کنکور مرحله اول
  مشاوره برنامه ریزی  کنکور برنامه ریزی شهری ۹۷ 9-11 Sbht Sbht مشاوره برای کنکور مرحله اول
  GISاستان ایلام 9-9 ماراویا alireza طرح تفصیلی شهرهای ایران dwg و gis
  مجموعه ای از قوانین مهم شورای عالی شهرسازی و معماری ایران کنکور ارشد و دکتر... 9-5 alireza milad93 تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست رایگان  نظریه های برنامه ریزی شهری 9-5 mmmmm12345 milad93 برنامه ریزی شهری
  نقشه اتوکدی استثنایی طرح هادی روستا ازناو ملایر - استان همدان 9-5 alireza milad93 طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  نقشه اتوکدی منطقه 21 تهران با فرمت dwg 9-5 alireza raha93 طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  کمک فوری 9-5 hellena raha93 gis
  معنی  settlement layout چی میشه؟ 9-5 shiva99 raha93 مقالات انگلیسی
  درخواست غیر رایگان  جزوه تنظیم شرایطی حمیدرضا ایزدی مرکز معماری ایران 9-5 ehsan12 haniiiii جزوه های معماری
  مشاوره  ثبت نام دکتری 9-3 moni_utopia alireza پرسش و پاسخ
  نقشه اتوکدی استثنایی طرح هادی روستای نامیله ملایر - همدان 19 نقشه 8-30 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  نقشه شبکه بندی و درجه بندی شهر آمل 8-27 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  غیر رایگان  دانلود طرح تفصیلی و جامع اصفهان(vip) 8-22 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-2)
  درخواست غیر رایگان  کتاب سیر اندیشه ها 8-15 moni_utopia moni_utopia پرسش و پاسخ
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل