امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 2.75
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معمار انگلیسی: نگران اصفهان هستم
یک معمار انگلیسی بیان کرد: وقتی پلی روی رودخانه‌ای ساخته می‌شود و قرار است سال‌های درازی با آب هم‌زیستی داشته باشد، قطع آب به‌طور حتم مشکلات مهمی برای آن ایجاد خواهد کرد و من نگران آینده‌ی این شهر هستم.

نیکلاس استون ـ کارشناس رشته‌ی معماری دوره‌ی اسلامی ـ که مرمت خانه‌ای تاریخی را در پشت مسجد شیخ لطف‌الله برعهده داشته است گفت: هربار به محله‌های قدیمی اصفهان پا می‌گذارم، ناخودآگاه مجذوب گذشته‌ی زیبای این شهر می‌شوم، زیرا هر محله‌ی اصفهان از نظر فنون معماری اسلامی، یک کلاس آموزشی است.
این کارشناس معماری ادامه داد: جمله‌ی «اصفهان نصف جهان است» نشان می‌دهد که اصفهان یکی از بزرگ‌ترین سمبل‌های معماری اسلامی در جهان محسوب می‌شود و آوازه‌ی آن در دنیا طنین‌انداز است. او با اشاره به معماری شهر «فض» در مراکش، گفت: بازارهایی درهم تنیده و نزدیک به مراکز مذهبی و مساجدی بزرگ برای تجمع‌های مردمی از جمله ویژگی‌های اصلی باقی ماندن معماری اسلامی این شهر است.
وی اظهار کرد: هر آنچه درباره‌ی «فض» گفتم با اضافه کردن کلمه‌ی «بهترین» برای اصفهان نیز صدق می‌کند. البته تفاوت بزرگی در شهر اصفهان وجود دارد و آن زاینده‌رود است که دلیل وجودی شهر اصفهان هم به‌شمار می‌آید. تفاوت دیگر نیز بازارهای شهر اصفهان است که نه‌تنها قلب اقتصادی اصفهان، بلکه قلب اقتصاد یک کشور پهناور بوده است.
استون در پاسخ به این پرسش که معماری کدام بنای تاریخی اصفهان شما را مجذوب کرده است؟ بیان کرد: هیچ‌گاه در ذهنم بناهای زیبای اصفهان را تفکیک نکرده‌ام و زیبایی هر کدام چنان مجذوبم کرده که نمی‌توانم بگویم فلان بنا زیباست، چون وجدانم ناراحت می‌شود که چرا آن یکی را نگفتم؛ ولی اگر از نظر معماری اسلامی می‌خواهید، باید بگویم مسجدجامع اصفهان یکی از بی‌نظیرترین و شاهکار معماری اسلامی را به‌نمایش می‌گذارد.
او با بیان این‌که از نوع سازه‌‌ی پل‌های تاریخی اصفهان اطلاعی ندارم، گفت: به‌عنوان یک معمار دوره‌ی اسلامی می‌گویم زمانی که پلی روی رودخانه‌ای ساخته می‌شود، قرار است سال‌ها با آب هم‌زیستی داشته باشد، وقتی آب را از آن سازه بگیریم، به‌طور حتم مشکلات مهمی برای آن پیش می‌آید. من اصلا دوست ندارم به این فکر کنم که این بناهای بسیار زیبا تخریب می‌شوند؛ ولی اگر این اتفاق رخ دهد، برای اصفهان مشکلات زیادی ایجاد می‌شود، چراکه اصفهان بر پایه‌ی رودخانه‌ی زاینده‌رود بنا شده است. من به‌عنوان یک گردشگر نگران آینده‌ی این شهر شده‌ام که شاهکار دوران صفوی است.
آخرین ارسال های من :

ذهن‌های بزرگ درباره‌ی ایده‌ها صحبت می‌کنند.
ذهن‌های متوسط درباره‌ی رویدادها صحبت‌ می‌کنند.

و ذهن‌های کوچک درباره‌ی دیگران...
پاسخ
 سپاس شده توسط MHAKBARI

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  برخی سازه‌های مصلای اصفهان مسئولان را با مشکل مواجه کرده است MHAKBARI 0 1,007 ۱۳۹۱-۶-۲۰، ۰۹:۵۱ صبح
آخرین ارسال: MHAKBARI
  بهروز احمدی(معمار پیشکسوت )در گذشت MHAKBARI 3 1,872 ۱۳۹۱-۶-۱۶، ۱۰:۲۹ عصر
آخرین ارسال: Mohsenurbanism

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان