ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 19 رأی - میانگین امتیازات: 2.79
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
تقويت سازمان نظام مهندسي ساختمان
شعار دادن گاه از روی خرد، دوراندیشی و یقین است و افرادی با این خصوصیات، قطعا برای تحقق و عملیاتی شدن شعارهایشان برنامه مشخصی دارند. اما گاهی نیز شعار دادن از سوی افرادی برای دستیابی به اهداف موقت و زودگذر مورد استفاده قرار می گیرد و هیچ اندیشه و اراده ای برای تحقق شعارها وجود ندارد.
در این میان عده ای نیز هستند که برای دستیابی به اهداف، شعارهای خود را در بستری که "دیگران" فراهم کرده اند، مطرح می کنند. به عبارتی آنها خودشان توشه و داشته چندانی ندارند اما در عرصه ای همچون انتخابات صنفی، برای ورود به یک مجموعه و جایگزین شدن با مدیران و افراد قبلی، از همان بستری استفاده می کنند که مدیریت قبلی، آن را فراهم کرده است.

همزمان با انتخابات نظام مهندسی ساختمان کشور نیز شعارهایی از سوی برخی افراد و گروه ها سر داده شد که جدای از قابل تحقق و اجرایی بودن آنها، با مراجعه به سابقه این انتخابات در دوره های قبل، چنین شعارهایی را نمی یابیم. اصولا در گذشته، فضا و بستری برای شعار دادن به این شکل فراهم نبود اما با گذشت دو سال از فعالیت شورای مرکزی دوره پنجم نظام مهندسی ساختمان کشور، اقداماتی در حوزه های تخصصی، فرهنگی، اجتماعی، رفاهی، اظلاع رسانی و... انجام شد که فضا و بستر مناسب را برای برآورده شدن خواسته ها و نیازهای بحق جامعه مهندسی ساختمان فراهم کرد.

اکنون که به رغم گذشت مدت کوتاهی از فعالیت شورای مرکزی دوره پنجم، شاهد انعقاد تفاهم نامه های متعددی در حوزه های فنی و تخصصی و نیز فرهنگی، اجتماعی و رفاهی هستیم و حتی مجموعه با عنوان "باشگاه مهندسین" در این سازمان تشکیل شده است تا بیش از پیش پیگیر امور و خواسته های مهندسین باشد، گویا فضای مناسبی نیز برای سر دادن شعارهای انتخاباتی از سوی برخی افراد و گروه ها فراهم شد و نه تنها آنها به سهم خود از این ظرفیت برای ورود به عرصه استفاده کردند بلکه این شعارها نشان داد که زمینه های بسیار مناسبی در سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور برای فعالیت های بیشتر و ارزنده فراهم شده است که در چارچوب همین قابلیت می توان شعارهایی داد و حتی به تحقق آنها در قالب همین بستر مناسب امیدوار بود. هرچند چنانچه گفته شد، در این مجال اندک نمی خواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا اصولا این شعارها قابلیت اجرا دارند یا نه و آیا فقط صرفا شعار هستند یا اینکه واقعا امیدی به اجرا و عملیاتی شدن آنها وجود دارد.
با این حال شورای مرکزی پنجم سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور افتخار می کند که در این مدت کوتاه، منشا اقدامات و دستاوردهایی بوده است که اکنون این دستاوردها باعث ایجاد شور و نشاط انتخاباتی در جامعه مهندسی کشور شد و قطعا آنچه برای این شورا اهمیت داشته و دارد، حضور پرشور مهندسین آگاه کشور به منظور رقم زدن آینده ای بهتر و بهتر برای این قشر عظیم و متخصص است و مطابق آمار نیز مشخص شد که مشارکت مهندسان در انتخابات اخیر سازمان در مقایسه با دوره های قبل افزایش چشمگیری داشته است.
مشارکت بالا یعنی...

بررسی و تجزیه و تحلیل دلایل افزایش انگیزه و استقبال جامعه مهندسان ساختمان از این انتخابات نشان می دهد که آنها به خوبی شعارهای واقعی را از ساختگی تشخیص می دهند و با رای قاطع خود به مدیریت کنونی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، اثبات کردند که به این مدیریت و عملکرد آن در دو سال گذشته باور و اعتماد دارند.

ریاست سازمان در دو سال اخیر، مجموعه خود را برای جبران عقب ماندگی های جامعه در حوزه ساختمان بسیج کرده و همچنین از تمام نهادهای ذیربط دعوت کرده است که در این رویکرد، در کنار سازمان نظام مهندسی ساختمان باشند.

رای مجدد جامعه مهندسین ساختمان کشور به مدیریت کنونی سازمان و نیز افزایش میزان مشارکت در انتخابات اخیر، کاملا گویای این واقعیت است که مهندسان نیز با تفکر، راهبرد و رویکرد ریاست سازمان برای جبران عقب ماندگی های حوزه ساختمان موافق اند و همچنین عملکرد دو سال گذشته سازمان را تایید می کنند.

مهندسان کدام مدیریت را ترجیح می دهند؟ حال این سوالات مطرح است که:

چرا مهندسان در دوره های گذشته مشارکت کمتری در انتخابات سازمان داشته اند؟

چرا سازمان نظام مندسی ساختمان کشور در دوره های قبل نتوانست خود را به عنوان مدعی العموم در حوزه مقررات ملی ساختمان مطرح کند؟

چرا در گذشته، تلاش خاصی برای رفع نیازهای تخصصی، فنی، فرهنگی، اجتماعی و رفاهی مهندسان نمی شد؟

آیا جامعه مهندسین ساختمان در دوره های قبل، از جایگاه خود در جامعه و سازمان راضی بوده اند؟ و اگر راضی بوده اند چرا حضور گسترده ای شبیه انتخابات اخیر سازمان نداشتند؟!

قطعا نگاهی گذرا به ابعاد مختلف انتخابات اخیر پاسخ این نوع سوالات را خواهد داد.

متاسفانه در هفته های گذشته هرچه به زمان انتخابات نزدیک تر می شدیم، برخی بداخلاقی های رسانه ای و صنفی نیز شدیدتر می شد و افرادی که در زمان مدیریت خود یا نزدیکانشان بر سازمان، نتوانسته بودند اقدام خاص و شاخصی برای ارتقای جایگاه و منزلت جامعه مهندسین ساختمان و نیز توسعه همه جانبه سازمان داشته باشند، نسبت به انتشار مطالب غیرحرفه ای، یکسویه، جانبدارانه و مخرب اقدام کردند که البته در نهایت، این ترفندها برای آنها کارساز نیفتاد و مهندسین کشور به افرادی اعتماد کردند که کارنامه روشنی دارند و دلسوزانه و بی ادعا در زمان کوتاه دو ساله، تمام تلاش خود را برای بهبود وضعیت ساخت و ساز و رعایت مقررات ملی ساختمان و نیز برآورده شدن خواسته های بحق مهندسین در حوزه های تخصصی، فرهنگی و رفاهی به کر گرفتند.

سازمان نظام مهندسی ساختمان؛ مصمم تر و قوی تر

حمایت قاطع و همه جانبه مهندسان ساختمان کشور از برنامه های جاری سازمان، مدیریت کنونی را مصمم تر می کند که با پشتوانه ای که به دست آوره است، و با انگیزه و توان مضاعف، گام های بلندتر و مطمئن تری برای پیشرفت و ارتقای همه جانبه سازمان و جامعه مهندسین ساختمان کشور بردارد تا در نهایت به مرحله ای برسیم که خواسته ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه ساخت و ساز محقق شود و نتایج مثبت آن نیز حاصل مردم لایق ایران اسلامی گردد.

شایعات و اطلاع رسانی غلط، آسیبی به جامعه مهندسان ساختمان وارد نکرد

رسانه ها همواره نقش مهمی در آگاهی بخشی به جامعه در حوزه های مختلف دارند و معمولا نیز در ایفای این نقش، موثر و موفق بوده اند؛ چراکه فعالیت رسانه ای در کشور ما مبتنی بر اصول اخلاقی و ارزش های اسلامی است.
انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز در هفته های اخیر سوژه ای برای رسانه های کشور بود تا به تحلیل و اطلاع رسانی درباره آن بپردازند. سازمان نظام مهندسی ساختمان هم در رویکرد جدید خود که از دو سال قبل آغاز شده است تلاش زیادی برای افزایش ظرفیت نقدپذیری و اقناع افکار عمومی در خود داشته است و همواره از نظرات کارشناسی که توسط رسانه ها مطرح و منتشر می شود استقبال می کند.

هرچند بسیاری از رسانه های مکتوب و مجازی کشور تحلیل منصفانه، دقیق و آگاهانه ای از مسائل نظام مهندسی ساختمان داشتند و فضای جامعه را برای برگزاری مناسب انتخابات صنفی در این سازمان آماده کردند، با این حال رسانه های معدودی نیز در نوع انتشار و شیوه موضع گیری خود، نشان دادند که مسایل حاشیه ای، گروهی و غیر کارشناسی را بر اطلاع رسانی و تحلیل صحیح و منصفانه ترجیح می دهند.

در شرایطی که مدیریت سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از دو سال قبل تا کنون، تلاش زیادی برای ارتقای وضعیت سازمان و مهندسان ساختمان کشور در حوزه های تخصصی، فنی و فرهنگی و رفاهی داشته و در یک کلام، مهندسان ساختمان کشور را با سازمانی که متعلق به آنها بوده و هست، آشتی داده است انتظار این بود که این معدود رسانه ها به جای تخریب مدیریت کنونی سازمان، رویه ای را در پیش می گرفتند که در آن علاوه بر احترام به شعور و درک مهندسان فهیم جامعه، فضای مناسبی برای طرح اشکالات و رفع آنها در بستری کارشناسی شده فراهم شود.

سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور مفتخر است که در رویکرد جدید خود ارزش خاصی برای مهندسان جامعه قائل است. این سازمان در دو سال گذشته تفاهم نامه های متعددی با نهادهای اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و رفاهی منعقد کرده است تا بر اساس آن بخشی از مطالبات بحق جامعه مهندسان محقق شود. در این رویکرد، "حتی یک مهندس" هم برای سازمان اهمیت دارد چراکه عملکرد "هر مهندس" با امنیت یک فرد، یک خانوده و در نهایت "یک جامعه" ارتباط مستقیم دارد.

همین رویکرد جدید در سازمان بود که هرچند مدت زمان چندانی از آن نمی گذرد و فقط دو سال است که آغاز شده است، اما نتیجه آن ایجاد خودباوری، انگیزه، اعتماد به نفس و اشتیاق در مهندسان ساختمان کشور شد.

به رغم سم پاشی ها و تخریب ها توسط افرادی که کارنامه و عملکرد آنها در اذهان مهندسان کشور و کارشناسان تحلیل و بررسی شده و در نهایت، نمره قابل قبولی برای آنها لحاظ نشده است، جامعه مهندسان ساختمان با حضور گسترده و مشارکت چند برابری در انتخابات اخیر سازمان در مقایسه با سال ها و دوره های قبل، نشان دادند و اثبات کردند که به این مدیریت و این رویکرد و تدبیر اعتماد و یقین دارند.

هرچند تا قبل از برگزاری انتخابات نظام مهندسی ساختمان و مشخص شدن نتیجه آن، واقعا امکان تحلیل صحیح و فراگیر درباره نوع نگاه مهندسان به این سازمان وجود نداشت و متاسفانه برخی رسانه ها و مدیران اسبق حوزه ساختمان نیز از این خلاء سوء استفاده کردند و به انتشار مطالب غیرکارشناسی، تخریبی و یکسویه پرداختند اما در نهایت پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات و فراهم شدن زمینه های تحلیل صحیح و فراگیر، می توان گفت که جامعه مهندسان ساختمان کشور با برداشت منطقی و منصفانه از فضای سازمان و عملکرد مدیران کنونی آن، تصمیم گرفته اند و ترجیح داده اند که این مدیریت همچنان به کار خود ادامه دهد.

رای مثبت و قاطع مهندسان به برنامه های اخیر سازمان و رویکرد جدید آن، سازمان نظام مهندسی ساختمان را مصمم کرده است که با توان بیشتر به راهی که در پیش گرفته است ادامه دهد و با پشتوانه ای که در این انتخابات به دست آورده است، در راستای جبران عقب ماندگی های کشور در حوزه ساختمان گام های بلند و اساسی تری بردارد.

معدود رسانه های تخریب گر و جانبدار نیز قطعا باید از این رویداد درس بگیرند و بدانند که با اطلاع رسانی غلط و شایعه پراکنی با هدف تخریب مدیران لایق، متعهد و دلسوز، کاری از پیش نخواهند برد و بهتر است همانند بیشتر رسانه های کشور اسلامی مان، در مسیر کارشناسی و حرفه ای قرار گیرند؛ چرا که جامعه فهیم مهندسان، تحلیل صحیح و منطقی از اوضاع صنفی خود و وضعیت سازمان متعلق به خود دارند.

بار دیگر حضور قاطع و بی سابقه مهندسان ساختمان کشور در انتخابات صنفی اخیر و رای "آری" آنها به سیاستها و خط مشی های مدیریت کنونی سازمان را می ستاییم و امیدواریم در ادامه مسیر، با بهره گیری از توان همه آنها و "حتی یک مهندس"، بتوانیم جایگاه کشورمان را در حوزه ساختمان ارتقا بخشیم.

آخرین ارسال های من :
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  زد و بند مهندسان ساختمان ممنوع شد sara515 769 2016-03-25، 09:34 PM
آخرین ارسال: sara515
  اطلاعيه اعلام نتايج آزمونهاي نظام مهندسی مردادماه 1394 Sahab 1,295 2015-10-03، 06:47 PM
آخرین ارسال: Sahab
  فصل پنجم{1}: الف-سازمان نظام مهندسي ساختمان استان-آيين‌نامه اجرايي قانون نظام مهندسي alireza 1,907 2015-06-29، 09:46 AM
آخرین ارسال: mahdisi60
  نامه اعلام استعفای رییس سازمان نظام مهندسی البرز+تصویر ارسالینامه اعلام استعفای رییس saeed nasiri majd 1,576 2014-09-09، 12:06 AM
آخرین ارسال: saeed nasiri majd
  سازمان سنجش : انتشار دفترچه سؤالات کنکور دکتری 93 از ساعت 18 امروز MHAKBARI 1,833 2014-03-07، 03:30 PM
آخرین ارسال: MHAKBARI
  دريافت كارت شناسايی ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی آذر ماه 92 Sahab 1,493 2013-12-09، 04:03 PM
آخرین ارسال: Sahab
  اطلاعیه شماره (1) هیأت رئیسه گروه تخصصی شهرسازی نظام مهندسی Sahab 1,574 2013-12-04، 07:09 PM
آخرین ارسال: Sahab
  ثبت نام آزمون ورودبه حرفه‌ مهندسان،کاردان فنی ساختمان وتعیین صلاحیت حرفه ای-شهریور92 Sahab 2,035 2013-08-15، 12:12 PM
آخرین ارسال: Sahab
  دعوت ازشهرسازان عضو نظام مهندسی استان تهران جهت مشارکت دراصلاح تدوین ضوابط و مقررات Sahab 1,466 2013-08-12، 12:59 PM
آخرین ارسال: Sahab
  دعوت به فعالیت افتخاری شهرسازان برای همیاری سازمان نوسازی شهر تهران-مرداد92 Sahab 2,262 2013-08-03، 09:47 PM
آخرین ارسال: Sahab
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  دانلود رایگان پاسخنامه تشریحی دکترای شهرسازی سال 1393 4 ساعت پیش amindatcom alireza سوالات کنکور
  مقاله  منطقه گرایی - منطقه گرایی نوین 06-16 na.kh na.kh برنامه ریزی منطقه ای
  مبانی برنامه ریزی توسعه منطقه ای - دکتر مظفر صرافی 06-16 na.kh na.kh برنامه ریزی منطقه ای
  سقف کشسان چیست؟ 06-12 سقف کشسان لابل سقف کشسان لابل تالار گفتمان معماری
  کارنامه و رتبه های برنامه ریزی شهری و طراحی شهری 1397 06-04 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  اطلاعیه  استخدام نیروی شهرساز - طراحی شهری 06-02 zabasasi1388 zabasasi1388 اخبار استخدامی
  دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد برنامه ریزی شهری و طراحی شهری کنکور سراسری 1... 05-31 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  خلاصه کتاب معماری جهان زارعی 05-31 udesigner alireza جزوات
  VIP  دانلود جزوه مبانی نظری (خلاصه مباحث مبانی نظری معماری) pdf 05-27 atelieahjam alireza اخبار vip ایران معمار
  نقشه اتوکدی آبادی ها خوزستان 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  توپوگرافی استان خوزستان برای استفاده در GIS 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  مقاله  مقاله شهرسازی 05-20 archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
  دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 05-20 diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
  دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل