ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 7 رأی - میانگین امتیازات: 2.43
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
ادعای تخلف گسترده در برگزاری انتخابات نظام مهندسی استان تهران !

مهندس محسن غفاری با انتشار نامه ای خطاب به هیأت اجرائی انتخابات ، به نحوه برگزاری انتخابات اخیر سازمان نظام مهندسی اعتراض و سلامت برگزاری آن را زیر سوال برد.[تصویر:  9154_634835099386420000_l.jpg] به گزارش ، مهندس محسن غفاری با انتشار نامه ای خطاب به هیأت اجرائی انتخابات ، به نحوه برگزاری انتخابات اخیر سازمان نظام مهندسی اعتراض و سلامت برگزاری آن را زیر سوال برد.


بنام خدا

هیأت محترم اجرائی انتخابات ششمین دوره هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران
موضوع: رأی گیری روز 14 شهریور 91 نظام تهران

باسلام و احترام و سپاسگزاری از حسن نیت و زحمات نافرجام آن هیأت محترم برای برگزاری انتخاباتی سالم و عادلانه، لازم میدانم مشاهدات و مسموعات بلاواسطه خود را در روز رأی گیری به استحضارتان برسانم. ارزیابی اكثر شركت كنندگان دراین انتخابات اعم از رأی دهنده یا كاندیدا این است كه علیرغم زحمات فراوان آن هیأت محترم و انجام بسیار منظم مراحل انتخابات از آغاز تا روز رأی گیری متأسفانه بعلت ضعف و یا فقدان كنترل های انتظامی بر تعدادی از حوزه های اخذ رأی نتایج بدست آمده از این رأی گیری با معیارهای یك انتخابات سالم و عادلانه كه از ابتدا مورد نظر آن هیأت محترم و هیأت محترم نظارت بر انتخابات بوده است مغایرت تام دارد:

اول : مشاهدات و مسموعات بلاواسطه من:

الف _ در حوزه شماره 2 (ساختمان مهستان)

1- علیرغم اعلام ممنوعیت تبلیغ در ساعات برگزاری رأی گیری ،ازدحام تبلیغ كنندگان و توزیع كنندگان مواد تبلیغیِ كاندیداها در كنار ورودی حوزه بقدری بود كه عبور از پیاده روی مجاور را بسیار مشکل كرده بود.

2- تجمع تعدادی از كاندیداها در مقابل درب حوزه و توصیه بعضی از آنها به رأی دهندگان به اندازه ای بود كه عبور رأی دهندگان از میان آن ها و رسیدن به ساختمان را مشكل کرده بود.

3- درداخل حوزه در تمام مسیر راهروی منتهی به محل دریافت برگه رأی و همچنین در محوطه رأی نویسی، برخی از كاندیداها و تعدادی از تبلیغ كنندگان هم مواد تبلیغی توزیع میگردید و هم سفارش و اصرار و التماس به رأی دهندگان برای دادن رأی به افراد مورد نظرشان میكردند و هرآینه بندرت و بطور اتفاقی مورد اعتراض مسؤلین انتظامات حوزه قرار میگرفتند كه موقتا بیرون رفته و جای خود را به همکاران تازه نفس ترشان میدادند و این تسلسل قطع نمیشد.

4- در این حوزه تمامی كادر های اجرای رأی گیری از كارمندان سازمان نظام مهندسی استان بودند و دارای رابطه خادم ومخدومی مستقیم با رئیس و هیأت رئیسه و خزانه دار سازمان و غیر مستقیم با هیأت مدیره سازمان و رئیس نظام مهندسی كشور میباشند .

5- درزمان ارائه كارت شناسائی و كنترل كامپیوتری عضویت بدلیل ازدحام فوق العاده متقاضیان، تطبیق رأی دهنده با عكس روی كارت شناسایی اكثراٌ انجام نمی پذیرفت و مشاهده كردم كه افرادی وابسته به یکی از گروه های انتخاباتی در دسته های چندتائی بصورت هماهنگ و همزمان به محل ارائه كارت شناسائی مراجعه میكردند و با ایجاد ازدحام مانع شناسایی دقیق هویت آنان بوسیله كارمند تحویل گیرنده كارت می شدند.این وضعیت امكان رأی دادن با كارت غایبین را بسیار تسهیل كرده بود.


6- درجوار من مهندس جوانی برای نوشتن برگ رأی نشسته بود و جوان دیگری بالای سر او ایستاده بود و نام و شماره كاندیداها رابه او دیكته میكرد. در این اثنا مهندس جوان در اعتراض به راهنمای خود گفت : "شما به ما 20 تومان داده ای ولی شنیدم در اسلامشهر تا صد تومان هم برای هركارت داده اند".


7- هنگام نوشتن برگ رأی هم مبلغین و هم برخی از كاندیداها تراكت تبلیغی روی صندلی رأی دهنده ها می انداختند و درخواست درج نام کاندیداهای معینی را در برگه رأی مینمودند. دختر خانمی از من خواست به آقای […] رأی بدهم. دوتن دیگر خواستند كه به آقای نصیری رأی بدهم . من 11 نفر ازاین مبلغین را داخل حوزه شمارش کردم.

8- یك تن از كاندیداهای رهبر یكی از گروهها در میانه حوزه به هدایت و ساماندهی نفرهای خود برای كنترل رأی دهندگان و درخواست رأی برای كاندیداهای خود مشغول بود ( آقای … )

9- رأی دهندگان به دلیل جای بسیار نامناسب تابلوی حاوی اسامی و کد کاندیداها و ازدحام جمعیت درمقابل آن موفق نمیشدند نام كاندیدا یا كد وی را یادداشت كنند. این مشكل فرصت مناسبی برای مبلغین فراهم آورده بود كه فهرست های حاوی كد كاندیدا های خود را به آنها بدهند.

10- هیچگونه پیش بینی برای محرمانه ماندن برگه های رأی به هنگام نوشتن وجود نداشت و همه از رأی یكدیگر مطلع میشدند.

11- یكی از رهبران احزاب سیاسی غیر مرتبط با انتخابات نظام مهندسی كه تشكل متبوع وی (…) در حمایت از تعدادی از كاندیداها برخلاف عرف امور تخصصی مداخله نیز كرده بود در این حوزه حضور یافت(آقای …) . حضور چنین افرادی شائبه اثر گذاری سیاسی و حزبی را افزایش میدهد و بیطرفی در انتخابات را ازبین میبرد.


ب :درحوزه منطقه 7 شهرداری تهران

1- ازدحام مبلغین در ورودی حوزه بسیار زیاد بود و درداخل حوزه نیز چند نفر از آنها حضور داشتند.

2- دوتن از كارمندان محترم شهرداری كه كاندیدا نیز بودند ( آقای مهندس … و خانم مهندس…) در داخل حوزه با همكاری جناب آقای) مهندس … (تبلیغ میكردند.
3- بروشورهای تبلیغاتی به شكل وسیعی در داخل حوزه و حتی كنار میز و صندوق رأی وجود داشت كه عمدتأ متعلق به گروه[…] بود اما بروشور های گروههای […] و […] هم در داخل پخش شده بود.

4- برای نوشتن برگه رأی صندلی های چسبیده بهم بود كه همه از روی دست یكدیگر می دیدند و بعضی از مبلغین نیز بالای سر آنها بودند و اصرار به اخذ رأی برای كاندیدای موردنظر خود داشتند.


دوم : حاصل مشاهدات من از این دوحوزه كه برای هر ناظر بیطرف دیگری نیز قابل مشاهده بود این است:

1- شرایط مورد قبول همه صاحبنظران درمورد یك انتخابات سالم و عادلانه كه عبارتند از وجود آزادی انتخاب ، ، فقدان فشار روانی و فیزیكی بر رأی دهنده ، نبودن محظور اخلاقی موقعیت ( در رودربایستی قراردادن افراد ) ، محرمانه بودن رأی و فقدان احساس تحت كنترل بودن در هنگام نوشتن رأی در داخل حوزه ها وجود نداشت.

2- بکارگیری برخی از شیوه های تبلیغاتی اغواگرانه متداول بود (بویژه توسط گروه های […] و[…]) كه با عرف اخلاقی جامعه زیاد سازگاری نداشت،این روش تبلیغاتی در ادبیات صاحبنظران حقوق انتخابات "فریب" محسوب میشودو مستوجب ابطال رأی میباشد.

3- فقدان سازو كار اطمینان بخش برای احراز هویت رأی دهنده. لازم به ذكراست كه بر طبق اطلاعیه هیأت محترم اجرائی،برای رأی دادن علاوه بر كارت عضویت نظام مهندسی استان استفاده از هرگونه كارت شناسایی رسمی نیز كافی بود در صورتی كه این تصمیم مغایرت آشكار با ماده 68 آئین نامه اجرائی قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان دارد كه شركت در انتخابات را مشروط به ارائه كارت عضویت استان می داند .

ماده 68 : هریك از اعضای نظام مهندسی استان میتواند با ارائه كارت عضویت همان استان .... رأی دهد.

بنابراین آرائی كه برگه آن ها باارائه كارتی غیر از كارت عضویت داده شده باطل است و چون هم اكنون امکان تشخیص و باطل كردن آن ها دیگر وجود ندارد کل صندوق ها باطل میباشد.

4- استفاده از كارت اعضای غایب سازمان برای رأی دادن كه مواردی از آن شایع بود حتی اگر با رضایت عضو غایب باشد مشمول ممنوعیت مذكور در تبصره ماده 59 آئین نامه اجرائی میگردد كه مقرر میدارد: در مجامع عمومی كه دستور كار جلسه انتخاب اعضای هیأت مدیره میباشد.... هر عضو فقط حق یك رأی داشته و مجاز به نمایندگی غیر نمیباشد.

(نویسنده آئین نامه اجرائی این ترتیبات را برای جلوگیری از همین گونه تخلف ها پیش بینی كرده است.)

5- بسیاری از بروشورهایی كه در بیرون و داخل حوزه ها منتشر میشد دارای اطلاعاتی اغواگرانه و نادرست درمورد برخی از كاندیداها بود و ازجمله درمورد كاندیدای شماره[…] ذكر شده بود : تحصیلاتشان كارشناسی عمران دانشگاه تهران ذکر شده و خود را عضو فعلی هیأت رئیسه سازمان معرفی می کند(پیوست) كه هردو نادرست بود. ایشان فارغ التحصیل رشته عمران روستائی مدرسه مامازند هستند و عضو هیأت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان نیز هیچگاه نبوده و نیستند.این از مصادیق " تبلیغات فریبكارانه " است كه درعرف انتخاباتی مستوجب باطل شدن آرأی کاندیدا محسوب میشود.

6- استفاده از كارمندان سازمان نظام مهندسی كه بطور مسقیم مستخدمان و حقوق بگیران آقایان غفرانی ، تركاشوند، و جابر نصیری(به ترتیب رئیس، نایب رئیس اول وخزانه دار سازمان) و بطور غیر مستقیم تحت مدیریت عالی آقای مهندس سید مهدی هاشمی هستند برای انجام امور رأی گیری حوزه رأی مهستان( كه بالاترین تعداد مراجعه كننده را دارد) عملی غیر عادلانه بوده و بمنزله سپردن امور گمرك به دست بازرگان محسوب میشود! این اقدام چهار نفر مذكور را در شرایط بسیار ممتاز نسبت به سایر كاندیداها قرار داد و نتیجه آن را مهندسان بوضوح در آراء مشاهده میكنند. (پیوست) . آقایان غفرانی ، تركاشوند،نصیری و هاشمی در این حوزه به ترتیب 280،336،235،196رأی را به خود اختصاص داده اند كه جزو ركورد های كسب رأی در این حوزه محسوب میشود و به خوبی از شرایط میزبانی بهره مند گردیده اند .

همچنین این چهارنفر كه از مدیران ارشد شهرداری تهران بوده اند بالاترین آراء را در مناطق شهرداری تهران( محل اخذ رأی )نسبت به كاندیداهای غیر مرتبط با شهرداری كسب كرده اند. جمع آرای آنان از مناطق 7،5،4،22،15،10 شهرداری تهران به ترتیب 599،732،574،556 رأی بوده است كه در مقایسه با سایر كاندیدا ها ارقام فوق العاده بزرگ و غیرمتعارفی هستند و با نفرات بعد از خود فاصله فاحشی دارند. همچنین آقای غفرانی كه شهردار منطقه چهار بوده در منطقه 4 با 169 رأی و آقای تركاشوند كه شهردار منطقه 5 بوده نیز در حوزه منطقه مذكور با 185 رأی بالاترین آرای منطقه خود را با فاصله زیاد نسبت به نفر بعدی به خود اختصاص داده اند كه آشكارا مبین برخورداری این چهار كاندیدای محترم از امتیاز بسیار ویژه نسبت به سایر كاندیداها میباشد.

این تبعیض بسیار ناروا (كه از پیش از انتخابات نیز پیش بینی و گوشزد میشد ولی متأسفانه مورد توجه قرار نگرفت) كل انتخابات را از صفت عادلانه بودن تهی نمود و كاندیدا ها را از قرار داشتن در شرایط یكسان محروم كرد.(پیوست).

سوم: نتیجه

حجم تخلفات و بسامد آنها به اندازه ای است كه بهیچوجه نمیتوان این رأی گیری را سالم ، عادلانه ، محرمانه ، بدور از فریبكاری ، آزاد و عاری از فشار محسوب نمود و نتایج آن را قابل قبول دانست.

این انتخابات ناعادلانه بودزیرا كاندیداها در شرایط یكسان قرار نداشتند، و مدیران ارشد شهرداری تهران از امتیاز ویژه موقعیت اخذ رأی برخوردارشدند.

همچنین كسانیكه علیرغم ممنوعیت اعلام شده از طرف هیأت اجرایی( مبنی بر منع تبلیغات از یک ساعت پیش از آغاز انتخابات تا یک ساعت پس از آن ) تبلیغات وسیعی حتی در داخل حوزه های اخذ رأی بعمل آوردند نسبت به كسانیكه به اطلاعیه هیأت اجرائی احترام گذاشتند و تبلیغ نکردند در موضع برتر قرار گرفتند. بهمین جهت پذیرفتن نتیجه این رأی گیری بمثابه آن است که کسانی که دستور هیأت اجرائی را محترم شمردند تنبیه شوند و آنان که آن را نقض نمودند پاداش دریافت کنند.

بنابه ملاحظات فوق ضمن اعلام آمادگی کامل خود برای ادای شهادت قانونی در مورد مشاهدات و مسموعات بلاواسطه خود در خواست ابطال نتایج مخدوش این اخذ رأی و تجدید رأی گیری پس از تأمین شرایط مطلوب یك انتخابات سالم،عادلانه، آزاد، محرمانه و به دور از فشار و محظور اخلاقی برای رأی دهندگان با مشخصات استاندارد را دارم.

تردید ندارم كه هیأت محترم اجرائی و هیأت محترم نظارت بر انتخابات كه همگی از چهره های موجه و مورد اعتماد جامعه مهندسی كشور هستند به امضای نتایج مخدوشِ این رأی گیری تن نخواهند داد و اجازه نمی دهند این نقطه سیاه در كارنامه سپید یك عمر فعالیت شرافتمندانه حرفه ای آنان ثبت شود.

محسن بهرام غفاری– کد1128

رونوشت ها:
- هیأت محترم نظارت بر انتخابات جهت اطلاع، بررسی و اقدام
- وزارت محترم راه و شهرسازی جهت انجام وظایف نظارتی و عنایت بیشتر به انتظامات حوزه ها.
- سایر مبادی مربوط
- مهندسان عزیز عضو سازمان جهت اطلاع

آخرین ارسال های من :
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  بیست و چهارمین جلسه شورای تخصصی سازمان زیباسازی شهر تهران و دانشکده معماری دانشگاه ت MHAKBARI 1,071 2012-10-01، 10:33 AM
آخرین ارسال: MHAKBARI
  پایان زمان ثبت‌نام مسكن ویژه تهران MHAKBARI 1,132 2012-09-28، 02:34 PM
آخرین ارسال: MHAKBARI
  نشست هم‌اندیشی چگونگی تحقق‌پذیری طرح جامع و تفصیلی تهران MHAKBARI 1,325 2012-09-28، 02:33 PM
آخرین ارسال: MHAKBARI
  سه زلزله هشت شهر استان تهران را لرزاند MHAKBARI 1,076 2012-09-25، 10:58 PM
آخرین ارسال: MHAKBARI
  ریزش ساختمان در میدان ۷ تیر تهران MHAKBARI 1,302 2012-09-22، 08:40 PM
آخرین ارسال: irazza
  پایان طرح فروش مسکن متری در تهران MHAKBARI 1,127 2012-09-20، 01:55 PM
آخرین ارسال: MHAKBARI
  نگرانی آزمونی نظام مهندسی ساختمان MHAKBARI 1,017 2012-09-20، 12:41 PM
آخرین ارسال: MHAKBARI
  3 زخمی در تصادف قطارهای مترو تهران MHAKBARI 1,215 2012-09-20، 12:39 PM
آخرین ارسال: MHAKBARI
  برگزاری دومین جشنوارة عكس ایران‌شناسی معماری ایران (قبل و بعد از اسلام) MHAKBARI 1,411 2012-09-19، 03:17 PM
آخرین ارسال: MHAKBARI
  مترو تهران به بوستان ولایت رسید MHAKBARI 1,226 2012-09-19، 03:15 PM
آخرین ارسال: MHAKBARI
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  سومین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی سالانه عمران، معماری و طراحی... 04-12 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  نكات تخصصی ارشد برنامه ریزی شهری ویرایش اول 1397 شامل 999 نکته 04-05 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 04-02 gasemij آرزوعطاری پرسش و پاسخ
  دانلود پاورپوینت و جزوه آشنایی با معماری اسلامی2 (PDF DOC PPT) 03-25 atelieahjam hamidfa فروشگاه فایل اربان شاپ
  درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
  بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
  طراحی شهری و روانشناسی محیط 02-20 shahryar mamamama سایر مقالات
  دانلود ارزشمند خلاصه فصل به فصل مباحث عمومی طراحی شهری 02-16 ریحانه dariushbabri مشاوره کنکور
  چگونه هوای پاکیزه داشته باشیم؟ 02-06 kazem kazem مدیریت شهری
  شهر شناور روی آب به نام لی لی پد 01-27 somita asmasaleh اخبار طراحی شهری
  طرح جامع اهواز 01-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  نظرخواهی بچه ها طراحی شهری بهتره یا برنامه ریزی خواهشا شرکت کنید 01-21 s1s2s3 fantomn تالار گفتمان طراحی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 10 کشور در گرایش طراحی شهری 96 01-21 alireza fantomn تالار گفتمان طراحی شهری
  [خبر شهرسازی]  طرح های آمایش 01-20 حدیث گلی حدیث گلی تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل