امتیاز موضوع:
  • 20 رأی - میانگین امتیازات: 3.25
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی کتاب: طراحی شهری هنر نو کردن ساختار از محمود توسلی
من این کتاب رو توصیه میکنم بخونید واسه کنکور113

این کتاب ویژگی های مثبت فراوانی دارد اول اینکه به طور قطع قوی ترین گرافیک را در میان کتاب های تالیفی شهرسازی در ایران را داراست، کیفیت اسکیس ها صفحه بندی و ترکیب نوشته و تصاویر یک سر و گردن بالاتر از کارهای معمول است، جالب اینجاست که حتی از کتابی که برای اسکیس در طراحی شهری تالیف شده است قوی تر می باشد که آنجا بسیاری متنها واضح نیست، براستی مسئله بیان تصویری در میان نوشته های این حوزه در ایران بسیار ضعیف است که با توجه به اهمیت این موضوع قطعا این فراموشی نتیجه منفی در میان متخصصان دارد. کتاب "طراحی شهری" علاوه بر این قطعه آخر از تحقیقات بیش از سی ساله نویسنده آن است ازین جهت جریانمندی ارزشمندی در میان این آثار وجود دارد، در شرایطی که بسیاری از متخصصان از این شاخه به آن شاخه می پرند این جریان هاست که اهمیت فراوانی دارد، حاصل این تلاش ها در کتاب به صورت مختصر توضیح داده شده است. نکته مهم در مورد این جریان بومی بودن موضوع آن است، در ایران نمی دانم به چه دلیلی متخصصان تلاش فرآوانی در تالیف کتابهایی دارند که به توضیح جریان ها و فکرها و آثار کشور های پیشرفته بپردازد که معمولا در مقدمه آن از کمبود منابع شکایت کنند! و برای خواننده هم معمولا سخت است که ان دسته از کتاب ها را جمع آوری نبیند! اما این کتاب برای ایران است به تاریخ شهر ایران نظر دارد و به دنبال راه حلی برای مسائلی مانند فرسودگی بافت شهری و نبود فضای شهری در ایران است.
[تصویر:  tarahi-shahri.jpg]
در مقدمه این کتاب موضوعی بسیار با اهمیت که گویا در نقطه کور دید متخصصان بوده است و همچنان هم هست مطرح شده است، نسبت میان دانش طراحی شهری و مسائل شهری ایران، آیا می توان از دانش غربی ها (من شخصا با این واژه مشکل دارم) بهبود وضعیت ایران استفاده کرد ؟ بررسی جریان های تاثیر گذار در طراحی شهری مقدمه ارائه جواب مولف در این کتاب است.با وجود اینکه مولف از بسیاری مسائل سربسته عبور کرده اما بسیاری از زمینه های تحقیق به یمن وسعت مباحث مطرح شده معرفی شده اند، مسئله زمین شهری در ایران مسئله شناخت تاریخی شهر های ایران و اینکه در کدام شهر های ایران این شناخت ممکن است را می توان در صفحات این کتاب پیدا کرد.
طراحی شهری را منابع معتبر معمولا با نمونه موردی معرفی می کنند، کتاب های طراحی شهری در ایران هم از این مهم غافل نبوده اند اما در این کتاب چهار نمونه موردی که البته همه آنهادر کتاب های قبلی ایشان هم معرفی شده بود باز نویسی شده است. البته بدون شک بهتر بود که نمونه موردی جدیدی هم به این مجموعه اضافه می شد اما آیا گفتن این مسئله به اندازه انجام دادنش سخت است؟!
در نهایت هیچ نوشته ای بی نقص نیست، این کتاب در برخی موارد به نظر می رسد بسیار خلاصه نوشته شده ست، ازین جهت خواندنده بی دقت بسیاری از مفاهیم را نخواهد دید به خصوص اینکه لحن کتاب کمی غیر رسمی است. البته مهمترین انتقاد به این کتاب توزیع آن است، چون ناشر کتاب نویسنده است (احتمالا به خاطر دقت در کیفیت چاپ) این کتاب را از بسیاری کتاب فروشی ها نمی توان خرید مثلا پرهام که شناخته شده ترین فروشنده کتابهای معماری و طراحی شهری است این کتاب را ندارد اما می توان این کتاب را از پیام و از دانشکده هنرهای زیبا تهیه کرد، البته تیراژ پایین هم مشکلی است که احتمالا به زودی بروز پیدا می کند.
آخرین ارسال های من :

اگر واقعیات با نظریات هماهنگی ندارند، واقعیت‌ها را تغییر بده " البرت انیشتین"
پاسخ
 سپاس شده توسط dely_sh ، shahryar ، elham90 ، b.ta ، sepidam ، محمد2014 ، ghodsie
daset dard nakone ajab ketab bahali bod

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط mohseni ، محمد2014

موضوع‌های مشابه…
    موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
      فروش کتاب برنامه ریزی شهری سال 95 کاملا نو و دست نخورده A.golkarian 0 841 ۱۳۹۴-۹-۲۴، ۱۰:۴۵ عصر
    آخرین ارسال: A.golkarian
      فروش کتاب های طراحی شهری چاپ 94 با قیمتی استثنایی amouei.akram 0 1,179 ۱۳۹۴-۸-۱۱، ۱۲:۰۴ عصر
    آخرین ارسال: amouei.akram
      فروش مجموعه ای از منابع ارشد طراحی شهری با قیمت کاملا استثنایی. dorsa82 16 4,197 ۱۳۹۴-۸-۱۰، ۰۱:۰۵ عصر
    آخرین ارسال: dorsa82
      مجموعه سوالات کارشناسی ارشد طراحی شهری فرشته.ن 5 3,736 ۱۳۹۴-۷-۲، ۰۵:۳۴ صبح
    آخرین ارسال: amouei.akram
      فروش کتابهای ارشد طراحی شهری و برنامه ریزی شهری s-shahrsaz 11 5,865 ۱۳۹۴-۲-۶، ۰۷:۵۳ عصر
    آخرین ارسال: s-shahrsaz
      اصل کلیت در طراحی شهری 24time 0 1,236 ۱۳۹۳-۳-۱۲، ۱۰:۱۷ عصر
    آخرین ارسال: 24time
      طراحی امروز در شهر دیروز 24time 0 757 ۱۳۹۳-۳-۱۲، ۱۰:۱۳ عصر
    آخرین ارسال: 24time
      فروش کتاب "فرهنگ شهرسازی فرانک سیف الدینی" sardarekord 1 3,978 ۱۳۹۱-۷-۱۳، ۰۷:۰۷ صبح
    آخرین ارسال: FaTyJo0oN

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان