ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 22 رأی - میانگین امتیازات: 3.05
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
تنزل معماری از هنر به مهندسی
هادی حسین‌نژاد
همایش معماری و هنر؛ در شرایطی برگزار شد که سخنران اصلی خود؛ عبدالحسین نقره­ کار را به دلیل کسالت با خود نداشت. بدین ترتیب در آغاز این همایش محسن مومنی، ضمن تاکید بر جایگاه معماری در عرصه­ های علمی و هنری کشور گفت: معماری درمیان هنرهای مختلف، مظلومترین هنر به شمار می­‌آید تا جایی که امروزه باید ثابت کنیم که اساسا معماری؛ هنر است. وی ادامه داد: دلیل چنین غفلتی در مورد جایگاه معماری، به تهاجم­های تاریخی برمی­ گردد که حوزه­ هایی همچون طب سنتی و معماری را به حوزه­ هایی مغفول مانده تبدیل کرده است. حال آنکه ما روزگاری یک سر و گردن از جهانیان بالاتر بوده ­ایم.

رییس حوزه­ هنری سازمان تبلیغات انقلاب اسلامی، ضمن ابراز خرسندی، اظهار داشت: خوشبختانه ما همچنان نمونه­ های فاخری از معماری را همچون معماری در شهرهای اصفهان، کاشان و ... در کشورمان داریم که می­ تواند گذشته ما را ثابت کند. از این حیث؛ داشتن دغدغه­ معماری، یک دغدغه­ شریف و قابل ستایش به شمار می­آید چراکه برخی از افراد همچنان درکی از این مهم ندارند.

محسن مؤمنی: راجع به معماری تهران، هم می­توان گفت هویتی­ است و هم نه! چراکه از یک سو این معماری با روحیات مردم سازگار نیست و از طرف دیگر معضلات معماری امروز ما، برتافته از آشفتگی­ های فکری و مدیریتی ماست. وی با اشار به مبحث معماری گفت: ما در «معماری» زندگی می­کنیم و مستقیا از معماری تاثیر می­گیریم. حال آنکه برخلاف معماری­ های قدیمی که متناسب با روحیات مردم طراحی می شدند و به اجرا درمی­ آمدند، امروزه در اماکن و شهرهایی زندگی می­کنیم که معماری آن­ها با روحیات و خلقیات ما سازگار نیست.

مومنی ضمن اظهار این مطلب که ناهنجاری­ های معماری پیرامون ما در حال شدت یافتن است، افزود: معماری هر ملتی؛ هویت و ماهیت آن ملت است و همه­ ملت­های اسلامی، ماهیتی دینی دارند. از طرف دیگر معماری ما، ریشه در گذشته­ های دور دارد. بر این اساس امیدواریم معماری امروزمان به شرایطی برسد که نمایانگر هویت و اندیشه­ مان باشد. وی درمورد معماری شهر تهران ادامه داد: متاسفانه راجع به معماری تهران، هم می­توان گفت هویتی­ است و هم نه! چراکه از یک سو این معماری با روحیات مردم سازگار نیست و از طرف دیگر معضلات معماری امروز ما، برتافته از آشفتگی­ های فکری و مدیریتی ماست.

رییس حوزه­ هنری اظهار داشت: گاهی اثبات بدیهیات، دشوار و زمان­بر است اما ما برآنیم تا نگاه­ها را نسبت به معماری که عموما آن­ را تنها از دریچه­ مهندسی می­ نگرند، تغییر دهیم و این باور را تعمیم بدهیم که معماری؛ هنر است و می­ بایست به سوی حکمت میل کند. مومنی ابراز امیدواری کرد که حاصل تجمیع نظرات کارشناسان همایش معماری و هنر، بتواند دست­مایه­ تصمیمات مقتضی و صحیح از سوی مسوولان عمرانی و شهرسازی شود و نتایج آن را در آینده مشاهده کنیم.

در ادامه­ این همایش، کامران افشار نادری؛ معمار و منتقد معماری به عنوان سخنران در جایگاه حاضر شد و به ارائه­ جزئیات و نظرات خود پیرامون معماری و جایگاه امروزی­اش در کشورمان پرداخت. کامران افشار نادری: براساس باور عمومی؛ هنر نوعی تفنن است درحالی‌که معماری یک پدیده­ سازنده­ جدی به شمار می­آید که وظیفه ­اش برآورده کردن نیازهای مشترک میان مردم است. این گونه است که معماری، بیشتر یک حرفه به شمار می­آید که آزاد نیست. وی ضمن بیان این مطلب که اثبات جایگاه معماری از منظر علم و فرهنگ، مساله­ مستقلی به شمار می­آید، گفت: اگر امروز بر این باوریم که معماری دچار مظلومیت شده است، دلیلش مساله­ اصلی باور عمومی مردم در این باره است. افشار نادری افزود: در باور عمومی، هنر با معماری متفاوت است زیرا معمولا از هنر انتظار می­رود که براساس یک جرقه­ خودجوش و احساسات هنرمند متولد شود درحالی ­که مردم نگاه پروژه ­ای به معماری دارند.

این کارشناس معماری اضافه کرد: از طرف دیگر تعارض دیگری بین هنر و معماری وجود دارد. براساس باور عمومی؛ هنر نوعی تفنن است درحالی‌که معماری یک پدیده­ سازنده­ جدی به شمار می­آید که وظیفه ­اش برآورده کردن نیازهای مشترک میان مردم است. این گونه است که معماری، بیشتر یک حرفه به شمار می­آید که آزاد نیست. وی با اشاره به کتیبه­ به‌جا مانده از داریوش در کاخ پادشاهی­اش گفت: فضای معماری هخامنشی، فضایی کاملا ایرانی‌ست که بر معماری دوره‌های دیگر، نظیر ساسانی نیز تاثیرگذار بوه است. به عنوان مثال، قطر ستون­های تخت جمشید باریک­ تر از تمام ستون‌های باستانی­ است، زیرا چنین معمای بر فضای تهی، تاکید دارد و این تاکید حتی در آثار معماری دوره­ صفویه نیز مشهود است.

افشار نادری ادامه داد: در گذشته، مهمترین مرحله در احداث یک بنا، شکل دادن به مصالح بوده است چون این تفکر است که مهم است و نه مصالح! تا جایی که در دنیای امروز نیز، کشورها بیشترین بودجه­ ها را صرف تولید اندیشه می‌کنند زیرا بزرگترین سرمایه؛ تفکر است. وی اظهار داشت: چنین منزلتی، امروزه شامل حال معماران نمی­شود، چنانکه کار معماری را با متراژ می­ سنجند! درحالی‌که در گذشته یک معمار آنقدر محترم بوده و جایگاه داشته که به او اجازه داده می­ شده نامش را بر بنا درج کند و برخلاف امروزه که معمار را فردی متفکر برنمی­ شمارند، معماران قدیم منزلتی هم­پای ادبا، فیلسوفان و متفکران علمی داشتند.

محمدرضا قانعی: اگر ما بخواهیم در آثارمان از آثار غیرایرانی الگوبرداری کنیم، حاصل کار ما نه معماری­ است و نه هنر! چراکه اصلی­‌ترین رکن هنر، ابداع است. من با چنین رویکردی به ایران بارگشتم و کارم را شروع کردم. این منتقد در حوزه­ معماری، سپس به مساله­ هم­ آبشخور بودن چشمه‌های هنری اشاره کرد و گفت: زمانی از یک هنرمند بزرگ که به ایران آمده بود و در گرایش­های مختلفی تبحر داشت، پرسیدم چطور در چند رشته فعالیت می­کند. او در پاسخ گفت که تمام کارهای من یکسان است، منتها تکنیک اجرایی­ شان متفاوت است. وی ادامه داد: تصور، خلاقیت، تعمیم و ... صفت­‌های فطری انسان هستند و کارکرد مشابهی در ذهن انسان­ها دارند و ابزارهایی همچون ریتم، هماهنگی، تقارن و ... هستند ریشه­ های مشترکی در ذهن انسان­ها دارند. بنابراین نمی‌توان و نباید تفاوتی بین هنرمندان و ادیبان، نقاشان و... قایل شد.

افشار نادری همچنین با اشاره به تعاملی که در گذشته بین هنرمندان گرایش­های مختلف وجود داشته اشاره کرد و گفت: اگر این ارتباط قطع شده، در زمانه­ ما احیا شود، به نظر من، تاثیرات خوبی را در پیشرفت هنر و معماری خواهد گذاشت. محمدرضا قانعی، معمار و کارشناس معماری؛ سومین سخنران این همایش بود. وی ضمن تشریح رویکرد و اعتقادش در حوزه­ معماری، گفت: من پس از اتمام تحصیلاتم در ایران و پاریس، به این باور رسیدم که بدون شک معماری هنر است و همچون هر گرایش هنری دیگری، ریشه در فرهنگ کشورها دارد که اگر اینگونه نباشد، اصولا هنر نیست. وی افزود: اگر ما بخواهیم در آثارمان از آثار غیرایرانی الگوبرداری کنیم، حاصل کار ما نه معماری­ است و نه هنر! چراکه اصلی­‌ترین رکن هنر، ابداع است. من با چنین رویکردی به ایران بارگشتم و کارم را شروع کردم.

قانعی همچنین در مورد ارکان معماری توضیح داد: من به گونه ­ای از معمار اعتقاد دارم که بعدگراست و در دو بستر فرهنگ و طبیعت، متولد شده و پرورش می­یابد. این معمار افزود: به نظر من باید برگردیم و تعریف دوباره­ ای از معماری داشته باشیم. همچنین شاید بهتر بود که نام این همایش را «هنر معماری» می­ گذاشتند. توصیه­ ای نیز برای دانشجویان رشته­ معماری دارم و آن این است که در دانشگاه، تنها با الفبای معماری آشنا می­شوند و در ادامه­ مسیر، می­بایست عشق به معماری را چاشنی کار خود کنند. با پایان یافتن سخنان قانعی، همایش معماری و هنر که به همت مرکز معماری حوزه­ هنری سازمان تبلیغات انقلاب اسلامی برگزار می­ شد، به اتمام رسید.

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: 0RKIDEH
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  سایت توسعه شهری و معماری در Nantes Saupin Ƒanos 1,005 2012-10-16، 08:35 PM
آخرین ارسال: Ƒanos
  پل عابر پیاده با معماری ایرانی اسلامی javad jamshidi 1,581 2012-10-14، 12:05 PM
آخرین ارسال: javad jamshidi
  دانشگاه علم‌وصنعت قطب معماری کشور javad jamshidi 1,555 2012-10-14، 12:01 PM
آخرین ارسال: javad jamshidi
  معماری اسلامی؛ نیازمند هنر دینی javad jamshidi 1,190 2012-10-13، 09:14 PM
آخرین ارسال: javad jamshidi
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  VIP  دانلود جزوه مبانی نظری (خلاصه مباحث مبانی نظری معماری) pdf دیروز atelieahjam alireza اخبار vip ایران معمار
  نقشه اتوکدی آبادی ها خوزستان 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  توپوگرافی استان خوزستان برای استفاده در GIS 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  مقاله  مقاله شهرسازی 05-20 archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
  دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 05-20 diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
  دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات ارشد برنامه ریزی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  سومین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی سالانه عمران، معماری و طراحی... 04-12 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  نكات تخصصی ارشد برنامه ریزی شهری ویرایش اول 1397 شامل 999 نکته 04-05 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 04-02 gasemij آرزوعطاری پرسش و پاسخ
  دانلود پاورپوینت و جزوه آشنایی با معماری اسلامی2 (PDF DOC PPT) 03-25 atelieahjam hamidfa فروشگاه فایل اربان شاپ
  درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
  بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل