ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
سيرتا پياز طراحی داخلی
راه‌های زيادی برای وارد كردن طرح و الگو به دكوراسيون خانه وجود دارد كه كاغذهای ديواری و پارچه‌ها از مهم‌ترين و معروف‌ترين آنها هستند.
طرح و الگو در دكوراسیون
راه‌های زیادی برای وارد كردن طرح و الگو به دكوراسیون خانه وجود دارد كه كاغذهای دیواری و پارچه‌ها از مهم‌ترین و معروف‌ترین آنها هستند. از آنجا كه طرح‌ها و الگوها مهم‌ترین عامل استفاده از رنگ‌ در دكوراسیون هستند، قواعد موجود در استفاده از رنگ‌ها در مورد طرح‌ها و الگوها نیز تا حدودی صدق می‌كند. انتخاب و استفاده از طرح‌ها و الگوها مانند انتخاب هر عنصر دیگر در دكوراسیون به نكاتی نیاز دارد كه باید مدنظر قرار گیرد كه در این مطلب به تعدادی از مهم‌ترین آنها اشاره می‌كنیم.همان‌طور كه در تصویر می‌بینید، طراح این دكوراسیون سنتی، طرحی سنگین و ملایم را برای روكش مبل‌ها انتخاب كرده و برای جذابیت بیشتر از طرح‌هایی زنده با رنگ‌هایی شاد و گیرا برای كوسن‌ها استفاده كرده است.

طرح‌ها و الگوهای با مقیاس بزرگ مانند رنگ‌های گرم عمل می‌كنند و طوری به‌نظر می‌رسند كه گویی حركت دارند و به شما نزدیك می‌شوند. این نوع طرح‌ها و الگوها می‌توانند فضایی زنده و محرك خلق كنند كه از آنها بیشتر برای ایجاد جوی گرم و صمیمی‌ در فضاهای وسیع و بزرگ استفاده می‌شود. توجه داشته باشید كه از الگوهای بزرگ در فضاهای كوچك‌تر با دقت و احتیاطی بیشتر استفاده كنید زیرا ممكن است باعث گرفته شدن فضا شوند. البته، از لحاظ قانونی، استفاده از طرح‌های بزرگ در فضاهای كوچك بطور كامل رد نمی‌شود، اما بهتر است كه از آنها استفاده نكنید.
استفاده از الگوها و طرح‌هایی با مقیاس كوچك باعث می‌شود كه عنصر طرح‌دار، دورتر از آنچه كه هست، دیده شود. به همین دلیل، چنین طرح‌هایی می‌تواند فضاهای كوچك را بزرگ‌تر جلوه دهد. از این نوع طرح‌ها می‌توان برای پنهان كردن كنج‌ها و گوشه‌های ناخوشایند فضا نیز استفاده كرد. برای این كار می‌توان از طرح‌های لطیف به‌صورتی غیر مستقیم استفاده كرد. تاثیر طرح‌های كوچك در فضاهای بزرگ بسیار نرم و ملایم است. در فضاهای بزرگ، طرح‌های كوچك از فاصله دور به رنگی واحد به نظر می‌رسند. توصیه می‌كنیم كه در فضاهای بزرگ از طرح‌های كوچك با رنگی زنده و چشمگیر استفاده كنید.
تركیب الگوها
تركیب الگوها تا حدی ترسناك است زیرا این كار می‌تواند ذهنیت افراد را شكل دهد و قضاوت‌هایی را در پی خواهد داشت. به همین دلیل، تولید كنندگان، كاغذهای دیواری و پارچه‌ها را به‌صورت مجموعه‌ای از طرح‌های متنوع كنار هم و هماهنگ با هم تولید می‌كنند كه شما می‌توانید این تركیب طرح‌ها را كنار هم مشاهده و انتخاب كنید. این تركیب طرح‌ها و الگوهای آماده، توسط افراد حرفه‌ای كارشناسی شده است كه در انتخاب، كمكی بسیار به شما می‌كند و شما را از سردرگمی می‌رهاند. اما اگر تمایل دارید كه با سلیقه خود، طرح‌ها را تركیب كنید، بازی با مقیاس طرح‌ها را فراموش كنید.
قانونی كه در این مورد وجود دارد، این است كه برای عناصر بزرگ باید از طرح‌هایی با مقیاس بزرگ، برای عناصر متوسط از طرح‌های متوسط و برای عناصر كوچك از طرح‌های كوچك استفاده شود. برای مثال، كاناپه‌ای بزرگ با طرح‌ها و الگوهای بزرگ در مقایسه با صندلی غذاخوری با همین طرح و الگو بسیار زیباتر به نظر می‌رسد یا طرحی ظریف و ملایم می تواند حاشیه‌ای مناسب‌تر برای رومیزی باشد تا برای كاغذدیواری. البته این قواعد، آن‌قدرها خشك و جدی نیست كه نتوان خلاف آن عمل كرد.
یكی دیگر از ترفندهای تركیب طرح‌ها، ایجاد ارتباط بین مقیاس و رنگ طرح‌ها و الگوهاست. طرح‌های راه‌راه، شطرنجی و طرح‌های هندسی بویژه زمانی‌كه رنگ‌های ملایم یا خنثی دارند، می‌توانند بخوبی در هر تركیبی جای بگیرند و مكملی مناسب در تركیب طرح‌ها باشند. طرح‌های گلدار نیز همیشه می‌توانند بخوبی به تركیب‌ها جان ببخشند و آنها را به تركیبی شاد تبدیل كنند. بهترین تركیب این است كه برای تكمیل آن از طرح‌های مختلف استفاده شده باشد و رنگ‌ها و مقیاس‌ها نیز در آن متنوع باشند. خوب است بدانید كه مهم‌ترین چیزی كه می‌تواند در یك تركیب بین طرح‌های مختلف ارتباط ایجاد كند، به اشتراك گذاشتن رنگ‌ها و سطح تراكم آنهاست.
بافت
بافت‌ها مانند طرح و رنگ، تاثیری آشكار بر دكوراسیون ندارند، اما اینكه هر ماده‌ای چه احساسی را القا می‌كند، می‌تواند همانند جلوه و ظاهر آن در دكوراسیون یك فضا اثرگذار باشد. وجود تنوع در بافت‌های موجود در هر دكوراسیون می‌تواند بر غنا و ارزش آن در فضا بیفزاید. بازی با بافت‌ها در دكوراسیون، حواس انسان را برمی‌انگیزد و لایه‌ای از پیچیدگی و زیبایی را در چیدمان داخلی فضا بوجود می‌آورد. تركیب بافت‌ها همانند هر كار دیگر در دكوراسیون دارای قواعدی است كه نقشی هماهنگ‌كننده دارد. برای اینكه به دكوراسیون فضا هویتی مشخص دهید، ابتدا باید بافتی معین را در قالب بافت اصلی و غالب، انتخاب و بافت‌های متنوع و متضاد دیگر را به‌عنوان مكمل استفاده كنید.
انواع بافت‌ها

انواع منسوجات موجود در فضا مانند روتختی، قالیچه، رو مبلی و ... می‌توانند تنوعی را در بافت‌های موجود در دكوراسیون ایجاد كنند؛ مانند این اتاق‌خواب زیبا.
ساده‌ترین راه برای استفاده از بافت در دكوراسیون، پارچه‌ها هستند. پارچه‌های مختلف، هر یك جلوه و احساسی متفاوت و منحصربفرد دارند. البته، پارچه‌ها تنها عنصر دارای بافت در دكوراسیون نیستند بلكه تنها برای شروع كار مناسبند. سطوح مختلف نیز از جمله عناصر مهم برای معرفی بافت‌های مختلف در دكوراسیون هستند. بافت‌های سخت، لطیف و صیقلی، براق یا مات از جمله بافت‌های مهم هستند كه توسط سطوح مختلف مانند سنگ‌های گرانیتی و مرمرین، سطوح آجری، سطوح براق یا مات و ... معرفی می‌شوند.
تاثیرات فضایی:
برای انتخاب بافت‌های مناسب در دكوراسیون خود، ابتدا به شرایط و نیاز‌های فضای خانه خود توجه كنید. آیا فضای مورد نظر شما حس گرما ندارد؟ یا فضا خیلی بسته و گرفته به نظر می‌رسد؟ باید بدانید كه بافت‌ها تاثیرات فضایی دارند؛ یعنی بر فضا تاثیر می‌گذارند. برای مثال، بافت‌های مات و خشن باعث می‌شوند كه فضای وسیع و بی‌روح، گرم‌ و صمیمی‌تر به نظر برسد یا سطوح صیقلی و براق موجب می‌شوند كه فضا بزرگ‌تر و روشن و البته، سردتر جلوه كند. بافت مخملی پارچه مخملی نیز اثر گرمابخشی دارد. از این رو، در استفاده و تركیب بافت‌ها در فضا باید به نیاز فضا توجه كنید.
الگو و رنگ:
این نكته را در ذهن داشته باشید كه بافت‌ها می‌توانند بر جلوه الگو و رنگ‌ تاثیر بگذارند. به خاطر داشته باشید كه نوع بافت پارچه می‌تواند بر جلوه الگوی آن تاثیرگذار باشد. برای درك بهتر این موضوع، كافیست كه ژاكتی كاموایی و طوسی رنگ را با شالی ابریشمی براق به همان رنگ مقایسه كنید و ببینید كه چگونه این دو نوع بافت می‌توانند در جلوه رنگ تاثیر بگذارند. بنابراین، زمان انتخاب رنگ‌ها و طرح‌ها برای هر عنصر، به بافت آن عنصر توجه داشته باشید. دكوراسیونی ایده‌آل است كه در آن از بافت‌هایی متنوع و متعدد به‌گونه‌ای استفاده شده باشد كه یكدیگر را كامل كنند و بتوانند نیاز‌های مهم فضا را برآورده سازند و جلوه خوشایند و متعادل ایجاد كنند.

یكی از عناصر مهم كه می‌توان با كمك آن، بافت و طرح‌ها را با هم به دكوراسیون وارد كرد، پرده‌ها هستند. این كار را می‌توانید با استفاده از پرده‌های لایه‌دار به‌صورت تركیبی نیز انجام دهید. همچنین، چین‌هایی كه پرده دارد، نوعی بازی نور و سایه ایجاد می‌كند كه می‌تواند تاثیری بسیار خوب بر جلوه نهایی كار بگذارد.
كفپوش‌های مختلف نیز از عناصر كلیدی دكوراسیون برای ایجاد بافت‌ هستند. كفپوش‌هایی از جنس سیسال، چوب طبیعی، قالیچه‌ها، الیاف نارگیل، كرك و ... نیز از كف‌پوش‌های گرم هستند و انواع سنگ‌ها و كاشی‌ها از جمله سنگ‌های مرمر و كاش‌های سرامیكی از كف‌پوش‌های سرد بشمار می‌روند.
آخرین ارسال های من :

[تصویر:  31525927568614034969.gif]
 سپاس شده توسط: rezvan87 ، MHAKBARI ، dely_sh ، javad jamshidi ، آریان.بانو
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  ضوابط و معیارهای طراحی فرهنگسرا peyman 9,075 2015-01-15، 11:58 AM
آخرین ارسال: samaneh70
  دیوار آجری در نمای داخلی hirad1392 2,881 2014-12-18، 12:59 AM
آخرین ارسال: hirad1392
  دانلود روند طراحی atelieahjam 1,917 2014-11-19، 02:19 PM
آخرین ارسال: atelieahjam
  معماری داخلی anita30 1,634 2014-09-12، 10:26 PM
آخرین ارسال: anita30
  طراحی پارامتریک leila 1,573 2014-08-16، 10:33 PM
آخرین ارسال: leila
  معماری داخلی مراکز درمانی leila 1,949 2014-08-11، 04:25 PM
آخرین ارسال: leila
  طراحی میز آشپزخانه چند منظوره leila 1,686 2014-05-18، 10:23 PM
آخرین ارسال: leila
  طراحی مدرن behrad mazhari 4,899 2014-02-24، 10:23 PM
آخرین ارسال: behrad mazhari
  طراحی داخلی اداری shahabi10 1,787 2014-01-25، 12:39 PM
آخرین ارسال: shahabi10
  طراحی مدرن7 behrad mazhari 1,292 2014-01-24، 01:33 PM
آخرین ارسال: behrad mazhari
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  مقاله  منطقه گرایی - منطقه گرایی نوین 06-16 na.kh na.kh برنامه ریزی منطقه ای
  مبانی برنامه ریزی توسعه منطقه ای - دکتر مظفر صرافی 06-16 na.kh na.kh برنامه ریزی منطقه ای
  سقف کشسان چیست؟ 06-12 سقف کشسان لابل سقف کشسان لابل تالار گفتمان معماری
  کارنامه و رتبه های برنامه ریزی شهری و طراحی شهری 1397 06-04 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  اطلاعیه  استخدام نیروی شهرساز - طراحی شهری 06-02 zabasasi1388 zabasasi1388 اخبار استخدامی
  دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد برنامه ریزی شهری و طراحی شهری کنکور سراسری 1... 05-31 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  خلاصه کتاب معماری جهان زارعی 05-31 udesigner alireza جزوات
  VIP  دانلود جزوه مبانی نظری (خلاصه مباحث مبانی نظری معماری) pdf 05-27 atelieahjam alireza اخبار vip ایران معمار
  نقشه اتوکدی آبادی ها خوزستان 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  توپوگرافی استان خوزستان برای استفاده در GIS 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  مقاله  مقاله شهرسازی 05-20 archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
  دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 05-20 diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
  دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات ارشد برنامه ریزی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل