ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 3.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
آشپزخانه اوپن تعطیل، اندرونی و بیرونی بسازید!!!نیکزاد خطاب به نظام مهندسی:آشپزخانه اوپن تعطیل، اندرونی و بیرونی بسازید

وزیر مسکن اخیرا در اقدامی غیرمنتظره از نظام مهندسی کشور خواست تا نقشه هایی را که با معماری ایرانی-اسلامی سنخیت ندارد، تایید نکنند. در حالی که هیچ گونه قواعدی برای ساخت و ساز بر مبنای الگوی ایرانی-اسلامی در کشور وجود ندارد، نیکزاد ساخت اندرونی و بیرونی، جداکردن آشپزخانه و لحاظ فاکتورهای معماری ایرانی - اسلامی در نمای ساختمان ها را نمونه هایی از ساخت و سازهای ایرانی - اسلامی اعلام می کند. کارشناسان مسکن در گفت وگو با خبرآنلاین بر این امر توافق دارند که این نظریه وزیر با توجه به شرایط فعلی حاکم بر ساخت و ساز کشور بیشتر شبیه به یک شوخی است تا پیشنهادی با پشتوانه کارشناسی.

نکته حائز اهمیت آن که وزیر مسکن و شهرسازی مدعی است که نمونه این ساخت و ساز در پروژه مسکن مهر لحاظ شده و در حال حاضر مسکن های طرح مهر دارای نمای اسلامی ، اندرونی و بیرونی و آشپزخانه جدا هستند در حالیکه این تاکید وزیر از سوی نائب رئیس انجمن انبوه سازان مسکن که در حال حاضر برای ساخت مسکن مهر با نیکزاد همکاری دارد، کاملا نقض می شود.

براساس اظهارات ربانی در حال حاضر عملا چنین چیزی در مسکن مهر رعایت نشده است چرا که فرهنگ حاکم بر جامعه براساس نیازها تغییر کرده است و دیگر چنین خانه هایی مورد استقبال قرار نمی گیرند.

این عضو انجمن انبوه سازان مسکن در عین حال تاکید دارد: در حال حاضر آپارتمان ها اکثرا با متراژ 50 تا 70 متر ساخته می شوند که از لحاظ مهندسی گنجاندن نظرات وزیر به عنوان الگوی معماری ایرانی -اسلامی به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

به اذعان وی ، تنها در صورتی می توان فاکتورهای قید شده از سوی وزیر را در آپارتمان های ایرانی لحاظ کرد که بیش از 100 تا 120 متر مربع فضا برای ساخت و ساز وجود داشته باشد. ربانی تاکید کرد : در حال حاضر بیشترین رونق ساخت و ساز را در بخش مسکن مهر شاهد هستیم که تا کنون هیچیک از این نوع معماری در آن لحاظ نشده است و در دیگر ساخت و سازها نیز به دلیل کاهش شدید ساخت و سازهای عمومی در کشور تا آنجا که ما خبر داریم هیچ یک ازاین موارد به دلیل شرایط فرهنگی حاکم بر جامعه و تغییر سلیقه مردم دیده نمی شود .

وی در عین حال متذکر شد: در مسکن مهر سعی شده یک سری فضاها به صورت خصوصی دیده شود به عنوان مثال اتاق خواب ها و حمام در یک واحد آپارتمان در یک سو قرارداده شده و اتاق نشیمن و پذیرایی در نقطه ای دیگر اما این با الگوی معماری ایرانی - اسلامی و آنچه که وزیر از آن به عنوان سبک معماری اسلامی یاد می کند بسیار متفاوت است و اصلا نمی توان بر روی آن نام استفاده از معماری ایرانی -اسلامی گذاشت. اما در مورد نظر نیکزاد در خصوص استفاده نمای ایرانی -اسلامی در ساخت و سازها ربانی تاکید می کند : در حال حاضر در ساخت نماهای ساختمان ها شرایط اقلیمی رعایت نمی شود چه برسد به رعایت شرایط ایرانی-اسلامی.

براساس اظهارات نائب رئیس انجمن انبوه سازان مسکن ، مصالحی که باید در مناطق خشک برای ساخت نما استفاده شود با مناطقی که هوای سرد و یا معتدلی دارند بسیار متفاوت است اما شاهد هستیم که این مسایل اصلا در ساخت نماها لحاظ نمی شود در چنین شرایطی استفاده از معماری ایرانی - اسلامی کمی بعید به نظر می رسد. چرا که ما با مشکلات جدی تری در ساخت و سازها مواجه هستیم تا استفاده از معماری ایرانی -اسلامی.

وی در عین حال تاکید دارد: در شرایط فعلی هیچ گونه قواعدی برای معماری ایرانی -اسلامی وجود ندارد و اولین قدم تدوین این قوانین است تا نظام مهندسی بداند باید در چه شرایطی نقشه را تایید کند و باید منتظر بود تا وزیر با تدوین قواعد معماری ایرانی -اسلامی نظراتش را اعلام کند تا در آن زمان اظهارنظر مشخصی در این خصوص داشت اما آنچه مشهود است نمونه های یاد شده از سوی وزیر مسکن برای معماری ایرانی -اسلامی اصلا با شرایط فعلی کشور همخوانی ندارد و تقریبا غیر ممکن است .

وزیر مسکن شوخ طبع است

یک کارشناس مسکن نیز اظهارات اخیر نیکزاد را بیشتر شبیه شوخی دانست تا اظهار نظری کارشناسانه و تاکید کرد: تا کنون معیارها و ضوابط معماری ایرانی - اسلامی توسط هیچ کس به صورت مدون اعلام نشده پس اولین گام این است که باید قوانینی وجود داشته باشد که خواستار اجرای آن باشیم در حالی که اصلا قوانینی در این خصوص تعریف نشده است.

فردین یزدانی متذکر شد: نکته مهمتر آن که براساس قوانین فعلی شاید مسوولان بتوانند از لحاظ نمای بیرونی ساختمان به دلیل فضای شهری اعمال نظر کنند اما براساس قوانین موجود حریم خصوصی افراد محترم شمرده شده و هر کس می تواند در مورد فضای داخلی خانه خود بدون دخالت مسوولان اعمال نظر کند.

براساس اظهارات وی ، بنابراین حق مالکیت در قوانین ما همیشه محترم شمرده شده و این نظریه وزیر نقض محترم شمردن مالکیت افراد است. به اذعان این کارشناس مسکن ، سخت اندرونی و بیرونی نیاز به یک فضای بیش از 100 متر دارد در حالیکه اکثر آپارتمان های فعلی حدود 50 تا 70 متر ساخته می شود و از این لحاظ نیز باز هم این نظریه غیر ممکن به نظر می رسد.

وی در نهایت تصریح کرد : شاید آقای وزیر بتواند ساخت این نوع معماری ها را در کشور ترویج کند اما قطعا از لحاظ قانونی این حق برای وی دیده نشده که در ساخت داخلی ساختمان ها بدون توجه به نظر مالک اعمال نفوذ کند.

تناقض در برنامه و هدف

ناصر پاکزاد مدیرعامل شرکت عمرانی پیل پیمان نیز در مورد اظهار نظر وزیر مسکن معتقد است: این اظهار نظر تنها یک توصیه به نظر می رسد و هنوز هیچ بخش نامه یا دستور العملی برای مهندسان ناظر و مجریان ساختمانی و شرکت های عمرانی در این زمینه صادر نشده است.

وی در ادامه با انتقاد از توصیه وزیر مسکن عنوان کرد: در حال حاضر مبنای طرح مسکن مهر که از سوی وزارت مسکن در کشور در حال اجرا است واحدهای مسکونی 75 متری است در چنین متراژی معمار و پیمانکار برای گنجاندن اجزای اصلی ساختمان هم دچار مشکل هستند درچنین حالتی اندرونی و بیرونی کردن فضا اصلا ممکن نیست.

پاکزاد تاکید کرد:آنچه زمانی به عنوان عناصر اصلی معماری ایرانی به شکل اندرونی و بیرونی در ساختمان های ایرانی مورد استفاده قرار می گرفته است بر اساس زمین های وسیع و ساختار خانواده های پرجمعیت تعریف می شده است در حالی که در صده اخیر با توجه به تغییرات اجتماعی و اقتصادی خانواده ها کوچک تر شده و واحدهای مسکونی کوچکتر، بنابراین نمی توان انتظار داشت ان عناصر را امروزه در ساختار زندگی شهری که مبتنی بر کوچک سازی و مرتفع سازی است، رعایت کرد.

وی افزود: خود وزارت مسکن تاکید دارد پیمانکاران و انبوه سازان به ساخت واحدهای کوچک رو و بیاورند واحد 75 متری که توسط وزارت مسکن تجویز شده برای داشتن اتاق خواب دوم معمار را با چالش مواجه می سازند چه برسد به آنکه برای رعایت معماری مورد نظر وزیر مسکن فضای عمومی از خصوصی مجزا شود و در همین فضا آشپز خانه ها بر خلاف روند فعلی که با فضای نشیمن تلفیق شده اند، جداسازی شوند.
منبع خبر:
آخرین ارسال های من :

برهوتشان را آباد می کنیم...باشد تا شهر درونمان آرام گیرد!!
 سپاس شده توسط: elham90
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
  بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
  طراحی شهری و روانشناسی محیط 02-20 shahryar mamamama سایر مقالات
  درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 02-16 gasemij dariushbabri پرسش و پاسخ
  دانلود ارزشمند خلاصه فصل به فصل مباحث عمومی طراحی شهری 02-16 ریحانه dariushbabri مشاوره کنکور
  چگونه هوای پاکیزه داشته باشیم؟ 02-06 kazem kazem مدیریت شهری
  شهر شناور روی آب به نام لی لی پد 01-27 somita asmasaleh اخبار طراحی شهری
  طرح جامع اهواز 01-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  نظرخواهی بچه ها طراحی شهری بهتره یا برنامه ریزی خواهشا شرکت کنید 01-21 s1s2s3 fantomn تالار گفتمان طراحی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 10 کشور در گرایش طراحی شهری 96 01-21 alireza fantomn تالار گفتمان طراحی شهری
  [خبر شهرسازی]  طرح های آمایش 01-20 حدیث گلی حدیث گلی تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  شهر سازی 01-20 mahroo456 mahroo456 میز گرد
  آموزش و مشاوره تخصصی با نرم افزار PLS 01-19 amindatcom alireza سایر نرم افزارها
  مشاوره برنامه ریزی  مشاوره مباحث عمومی شهرسازی -مهشید جمشیدی -رتبه 13 کنکور ... 01-16 mahshid -jm tornado26 مشاوره کنکور
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل