ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
تعریف استان، مکان، مناطق آماری مادرشهر، و سایر سرشماری ها
مارک گوتدینر، لسلی باد ترجمه شایسته مدنی

ایالات متحده
استان (county)
استان و واژه های معادل آن، تقسیمات اولیه سیاسی و اداری ایالات هستند. نواحی فوق در لوییزیانا (Louisiana) بخش نامیده می شوند. در آلاسکا در روند سرشماری 27 قصبه و "ناحیه سرشماری" معادل استان در نظر گرفته می شود. چندین شهر – بالتیمور(Baltimore)، مریلند(MD)، سنت لوییس(St. Louis)، مسیوری(MO)، شهر کارسان(Carson city)، نوادا(NV) و 40 شهر ویرجینیا(Virginia)- به هیچ گونه سازماندهی استانی وابسته نیستند و چون تقسیمات اولیه ایالات خود را تشکیل می دهند، در جدول بندی سرشماری معادل استان در نظر گرفته می شوند. ناحیه کلمبیا که شامل واشنگتن دی سی است، تقسیمات اولیه ندارد و تمامی ناحیه فوق به مثابه یک استان در نظر گرفته می شود.
مکان
مکانهای ثبت شده در سرشماری سال 2000 ایالات متحده به لحاظ قانونی به بخش هایی گفته می شود که دارای شهردار بوده (شهرهای بزرگ، کوچک، دهکده و قصبه ها) و جمعیت 2500 نفر و بیشتر دارند. هاوایی مکانی ثبت شده با اهداف سرشماری نیست، بنابراین اطلاعات فوق در مورد نواحی تعیین شده در سرشماری با جمعیت 2500 نفر و بیشتر تهیه شده است.
شهرهای کوچک و شهرستان های منتخب- برخی تقسیمات فرعی استان ها مانند شهرهای کوچک، شهرستان، دهکده و قصبات در سرشماری به عنوان مکانی ثبت شده دسته بندی نمی شوند. شش ایالت نیوانگلند، نیویورک، ویسکوزین، میشیگان، مینزوتا(Minnesota)، نیوجرسی و پنسیلوانیا دارای شهرستان هایی هستند و در صورت داشتن جمعیتی بالغ بر 10000 نفر یا بیشتر در سرشماری سال 2000 منظور شده اند.
تمامی نواحی دیگر شامل مکان های ثبت شده یا ثبت نشده با جمعیت کمتر از 2500 نفر در سرشماری به عنوان "تراز استان" باهم جمع می شوند.
نواحی مادر شهری (metropolitan) و هسته های شهری (micropolitan)
نواحی مادر شهری MeSA- دارای دست کم یک ناحیه شهری شده با جمعیت 50000 نفر و بیشتر؛ به اضافه ناحیه مجاوری که به اندازه زیادی با هسته شهر دارای یکپارچگی اجتماعی و اقتصادی از لحاظ پیوندهای وابسته به اجتماع است. در سرشماری سال 2000 ایالات متحده 362 پارچه از این دست نواحی وجود داشت.
نواحی هسته ای شهر MiSA- مجموعه نواحی جدیدی با دست کم یک خوشه شهری و جمعیت حداقل 10000 و کمتر از 50000 نفر، به اضافه ناحیه مجاوری که از نظر پیوندهای وابسته به اجتماع، دارای یکپارچگی زیادی از لحاظ اجتماعی و اقتصادی با هسته شهر است.
تقسیمات مادر شهری MD- یک ناحیه کلان شهری شامل یک هسته با جمعیت 2.5 میلیون نفر و بیشتر که ممکن است به بخش های کوچک تر تقسیم شود تا گروه های استانی کوچک تری از آن شکل گیرد.
نواحی آماری پیوسته CSA- در صورت مشاهده معیارهای مشخص شده، نواحی مادر شهری و هسته شهری، در ترکیبات مختلف می توانند مولفه های مجموعه نواحی جدیدی موسوم به نواحی پیوسته را تشکیل دهند. برای نمونه، یک ناحیه پیوسته ممکن است شامل دو یا بیش از دو ناحیه مادر شهری، یک ناحیه مادر شهری و یک ناحیه هسته ای، دو یا بیش از دو ناحیه هسته ای یا چندین ترکیب دیگر از این دست باشد. نواحی فوق با اهداف سرشماری، نام خود را با عنوان نواحی مادر شهری یا هسته ای در دل ناحیه پیوسته بزرگ تر فوق حفظ می کنند. ترکیب نواحی مجاور با مبادله 25 درصد شغلی و بیشتر، به صورت خودکار انجام می شود. ترکیب نواحی مجاور با مبادله شغلی دست کم 15 درصد و کمتر از 25 درصد بر نظر ساکنان محلی استوار است که از طریق هیات نمایندگان کنگره اعلام می شود.
ناحیه
نواحی موجود در سرشماری از گروه هایی از ایالت ها تشکیل می شود که ایالات متحده را برای ارائه بانک اطلاعاتی به بخش های کوچک تری تقسیم می کنند. چهار ناحیه در این کشور وجود دارد: شمال شرقی، غرب میانه، جنوب و غرب.
شمال شرق: ماین(Maine)، نیوهمپشایر(New Hampshire)، ورمونت(Vermont)، ماساچوست(Massachusettes)، رودایلند(Rhode Island)، کانکتیکوت(Connecticut)، نیویورک، نیوجرسی، پنسیلوانیا.
غرب میانه: اوهایو، ایندیانا، ایلی نویز(Illinois)، میشیگان، ویسکوزین(Wisconsin)، مینزوتا(Minnesota)، ایوا(Iowa)، میسوری(Missouri)، داکوتای شمالی، داکوتای جنوبی، نبراسکا(Nebraska)، کانزاس.
جنوب: دلور(Delware)، مریلند، ناحیه کلمبیا، ویرجینیا، ویرجینیای غربی، کارولینای شمالی، کارولینای جنوبی، جرجیا، فلوریدا، کنتاکی، تنسی، آلاباما، میسی سی پی، آرکانزاس، لوییزیانا، اوکلاهما(، تگزاس.
غرب: کالیفرنیا، اورگان(Oregon)، واشنگتن، مونتانا، ایداهو(Idaho)، کلرادو، نیومکزیکو، آریزونا، اوتا(Utah)، نوادا، وایومینگ(Wyoming)، آلاسکا، هاوایی.
در بریتانیا
در بریتانیا، شهرهای بزرگ و کوچک به عنوان تمامیت های قانونی مستقل به شمار می روند. استان های دارای شورا، ناحیه هایی اداری هستند که ییلاقات و بخش هایی از حومه های شهر را پوشش می دهند. این نواحی در قرن نوزدهم به عنوان سدی در برابر افزایش قدرت شهرهای کوچک و بزرگ و به منظور سبقت گرفتن بر توسعه دوایر دولتی محلی ایجاد شد. توسعه فوق، پیشنهاد فیلسوف سیاسی، جرمی بنتام بود.
تعریف های موجود برای ناحیه در جریان زمان تغییر کرده اند. پیشتر نواحی استاندارد شامل موارد زیر بود:
جنوب شرق، جنوب غرب، آنجلیای شرقی، میدلند شرقی، میدلند غربی، شمال غرب، یورک شایر(Yorkshire) و همبرساید(Humberside)، شمال، والز و اسکاتلند.
نواحی کنونی عبارتند از:
لندن، جنوب شرق، شرق، جنوب غرب، میدلند شرقی، میدلند غربی، شمال غرب، یورک شایر و همبرساید، شمال شرق.
بااینهمه در برهه ای از زمان، مرزها تغییراتی به خود دیده اند. برای نمونه، ناحیه شرق، شامل نواحی استاندارد قدیمی آنجلیای شرقی می شود، اما بخش هایی از ناحیه قدیمی استاندارد جنوب شرقی را نیز در بر می گیرد.
در فرانسه
در فرانسه 22 ناحیه وجود دارد که این نواحی تا سال 1984 و بنیانگذاری انجمن های انتخابی بر اساس قانون تمرکززدایی، صرفا اداری بودند. قانون فوق قدرت محدودی در امر افزایش مالیات اعطا و برخی کارکردهای دولتی را محول کرد.
نواحی در فرانسه عبارتند از:
ایل دوفرانس(Ile-de-France)، پیکاردی(Picardie)، نورماندی علیا، ناحیه مرکزی، نورماندی سفلی، لورن(Lorraine)، آلزاس، فرانس کنته، لوار، بروتانی(Bretagne)، پواتو- شرانت(Poitou- Charentes)، آکیتن(Aquitaine)، پیرنه جنوبی، لیموزن(Limousin)، رون-آلپ، اورنی(Rhone-Alpes)، لانگدوک- روسیون(Languedoc-Roussillon)، پروانس-آلپ- کوت دازور(Provance- Alpes- Cote d’Azur)، کورس(Corse).
در آلمان
در این کشور 16 ناحیه به علاوه برلین شرقی وجود دارد. نواحی پیشین به عنوان (länder ) شناخته می شوند و دارای قدرت دولتی قابل ملاحظه ای در دل تشکیلاتی فدرالی هستند. آلمان غربی سابق دارای 11 ناحیه بود: شلسویگ- هولشتین(Schleswig-Holstein)، هامبورگ، برمن، سلکسونی سفلی(Lower Saxony)، وستفالی راین شمالی (Nord-Rhine Westphalia)، هسه(Hesse)، راینلند- پالاتیناته(Rhineland Palatinate)، زارلند(Saarland)، بادن- وورتمبرگ(Baden-Wurttemberg)، باواریا(Bavaria)، برلین غربی. این نواحی در زمان اتحاد دو آلمان با نواحی موجود در جمهوری سابق دموکراتیک آلمان تلفیق شدند: تورینگیا(Thuringia)، ساکسونی(Saxony)، ساکسونی- آنالت، براندنبورگ(Brandenburg)، مکلن بورگ- پومرانیای غربی(Mecklenburg-Western Pomerania).
هم اکنون در انگستان بحث درباره طبیعت هویت ناحیه ای مطرح است و نیز این نکته که آیا این هویت آنقدر قوی هست که تعهدی به منظور برقراری انجمن های ناحیه ای و ایجاد فرمانداری ناحیه ای در این کشور مهیا سازد؟ درمقابل، فرمانداری ناحیه ای در فرانسه و آلمان بیشتر جنبه رسمی و قدرتمند داشته و در مفهوم اروپای نواحی ترویج یافته توسط وزیر سابق امور خارجه فرانسه و رییس پیشین کمیسیون اروپا، ژاک دلور (Jacques Delors) در سال 1996 با قدرت تمام بیان شد.
{نکته: ذیل مطلب، تنها تعریف ها داده شده اند. برای به دست آوردن چشم انداز تحلیلی تر درباره این تمایزات فضایی به مدخل ناحیه مادر شهری چندمرکزینگاه کنید.}

منابع
US Bureau of the Census, Guide to the 2002 Economic Census, ,
accessed 25 June 2003.
INSEE. 2003. Tableux de l’Economie Française. Paris: INSEE.
Anderson, J.J. 1992 The Territorial Imperative: Pluralism, Corporatism and Economic
Crisis. Cambridge: Cambridge University Press.
ترجمه شده از کتاب مفاهیم کلیدی در مطالعات شهری
Gottdiener, Mark, Budd, Leslie, 2005, key concepts in urban studies, sage publications, London
آخرین ارسال های من :

برهوتشان را آباد می کنیم...باشد تا شهر درونمان آرام گیرد!!
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  پیوند صنعتی شدن و شهر نشینی با ظهور کلانشهر و مناطق کلانشهر ماراویا 1,411 2013-01-21، 08:36 PM
آخرین ارسال: ماراویا
  زیباسازی و مبلمان معابر و مکان های عمومی نیویورک ماراویا 1,417 2013-01-18، 07:44 PM
آخرین ارسال: sajjad21
  بررسي تحولات قيمت زمين در مناطق مختلف تهران ماراویا 1,334 2012-12-03، 05:22 PM
آخرین ارسال: ماراویا
  حس مکان در عصر بی مکانی ماراویا 1,149 2012-11-29، 06:45 PM
آخرین ارسال: ماراویا
  وحدت در مدیریت شهری جهت باززنده سازی مناطق شهری روجا 1,402 2012-09-09، 12:33 PM
آخرین ارسال: روجا
  وحشتناک ترین مناطق دنیا + تصویر ایلیا 1,357 2012-08-21، 10:20 PM
آخرین ارسال: ایلیا
  معرفی هواشناسی استان کردستان kasrak 1,418 2012-03-18، 08:19 PM
آخرین ارسال: kasrak
  آب و هوای استان کردستان در سال 1390 kasrak 1,425 2012-03-18، 08:06 PM
آخرین ارسال: kasrak
  جاذبه هاي ديدني استان فارس* آبشار مارگون FaTyJo0oN 1,383 2012-03-16، 01:32 PM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  معرفی غار آهکی طرُنگ (Torong) شهرستان بافت استان کرمان FaTyJo0oN 1,223 2012-03-16، 12:32 PM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  نقشه اتوکدی آبادی ها خوزستان دیروز alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  توپوگرافی استان خوزستان برای استفاده در GIS دیروز alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  مقاله  مقاله شهرسازی 05-20 archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
  دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 05-20 diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
  دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات ارشد برنامه ریزی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  سومین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی سالانه عمران، معماری و طراحی... 04-12 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  نكات تخصصی ارشد برنامه ریزی شهری ویرایش اول 1397 شامل 999 نکته 04-05 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 04-02 gasemij آرزوعطاری پرسش و پاسخ
  دانلود پاورپوینت و جزوه آشنایی با معماری اسلامی2 (PDF DOC PPT) 03-25 atelieahjam hamidfa فروشگاه فایل اربان شاپ
  درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
  بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
  طراحی شهری و روانشناسی محیط 02-20 shahryar mamamama سایر مقالات
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل