امتیاز موضوع:
  • 9 رأی - میانگین امتیازات: 2.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
<<<<<<<<<<<بدوبازی بااماکن تاریخی>>>>>>>>>>>>>
مسجد جامع فهرج.یزد.
mhakbari جان آیا درست است؟

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط MHAKBARI ، JAVAD4050 ، Ƒanos
مسجد جامع فهرج(کهن ترین مسجد ایران)

تنها مسجد بجای مانده ازقرن اول هجری در ایران ،مسجد جامع فهرج میباشد.آنگونه که ازمنابع تاریخی برمی آید ،این مسجد پس ازفتح یزد بدست سپاهیان اسلام بنا گردیده ،اما کتیبه ای که این مدعا را تایید کرده باشد،در دسترس نیست .نقشه این مسجد و قرارگرفتن محراب آن در محور عرضی و تزیینات بکار رفته در آن،حاکی از آن است این بنا در صدر اسلام بنا گردیده است.

دربناهای تاریخی سده های نخستین اسلامی بهره گیری ازسبک معماری ساسانی در سطح وسیعی مشهود است.مسجد جامع فهرج به عنوان کهنترین مسجد باقی مانده در ایران زمین در زمان سعید بن عثمان در سال 45 ه.ق بنا گردید.

این بنا نيز کاملا به سبک وسیاق معماری عصر ساسانی بنا گردیده ونقشه اصلی آن بسیار ساده می باشد و در واقع تقلیدی از طرح و شکل مسجد النبی است.

شبستانی با سه دهانه دارد که دهانه میانی بزرگتر از دهانه چپ و راست است.
چفدها ،خاگی و تاقها ،اهنگ هستند.

از ویژگیهای جالب این مسجد،طرح درهایی با نقوش ساسانی است که بر دیوارهای مسجد برجای مانده است.احتمالا معمار میخواسته در دورانی که ساخت درهای پر تجمل مرسوم نبوده،اثری از درهای زیبای کهن برجای بگذارد.

مناره گلین مسجد احتملا در دوران بعد(قرن 4 یا 5 ) به ان افزوده شده است و ورودی اصلی مسجد _که شمالی بوده_ به کنار مناره تغییر مکان داده است.

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط Ƒanos ، arvik
شهر و بنا؟
[تصویر:  646.jpg]

پاسخ
 سپاس شده توسط Ƒanos
سلام
دوستان لطفا عکس ها را در سایت آپلود کنید یا در آپلود سنتر آپلود کنید و در سایت بزارید.

http://up.iranshahrsaz.com/

این ارسال جهت اطلاع می باشد و حذف میشود.
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط Ƒanos
(۱۳۹۱-۱۰-۲۲، ۱۱:۳۵ عصر)sara0111 نوشته است: شهر و بنا؟
[تصویر:  646.jpg]
من که هرچی سرچ کردم پیداش نکردم!!! :((( دوستان بقیه ی تلاش یافتن رو به شما واگذار میکنم :)
آخرین ارسال های من :

فریتس شوماخر:
در واقع این معماران و شهرسازان نیستند که شهرهای بزرگ را میسازند. قانونگذاران یک قالب آفریدند و کاسبکاران آن را پر کرده اند...
پاسخ
 سپاس شده توسط Ƒanos
سلام این ارگ ،ارگ شیخ بهایی در شهر نجف اباد در استان اصفهانه

نام شهر و بنا؟
[تصویر:  811_635.jpg]
[تصویر:  813_637.jpg]
آخرین ارسال های من :

" تمدن، تنها زاییده اقتصاد برتر نیست، درهنروادب و اخلاق هم باید متمدن بود و برتری داشت "  

لویی پاستور 
پاسخ
 سپاس شده توسط Ƒanos
ممنون از همه دوستان

توجه

لطفا اگه ممکنه یه سری موضوعات رو مهندسین عزیز رعایت کنن

1- کسی که جواب رو زودتر بگه اون باید عکس بذاره نه کسه دیگه ای پس دوستان رعایت کنین
2- اگه این امکان وجود داره که عکس هایی واضح تر بذارین حتما این کار رو انجام بدین
3- به پیشنهاد دوستان اگه امکان داره یه سری اطلاعات کلی در حد چند خط بنا معرفی بشه
4- ابتدا گفتیم نام معمار هم بیان کنین اگه نام معمار بنا رو میدونین برای اشنا ساختن معمارای جوان نام معمار بنا رو هم اگه مقدوره بگین
5- مهندسین عزیز سعی کنن از بناهای مهم تر شروع کنن تا این کار یه سروسامونی پیدا کنه و برای سایت مفید تر واقع بشه
6- قبل از ارسال به قسمت آمار انجمن تخصصی ایران شهرساز یه سری بزنین و گزینه ی تازه سازی در سمت چپ بالا رو انتخاب کنید تا موضوع تکراری ارسال نشه

یه پیشنهاد

اگه مدیریت سایت و مهندس فانوس مخالف نباشن پیشنهاد میکنم این موضوع به این قسمت انتقال داده بشه تا این قسمت سایت جامع تر بشه.
ممنون
[/b]
1
آخرین ارسال های من :

چون  نامه  جرم  ما  بهم پیچیدند    بردند و  به  میزان  عمل  سنجیدند
بیش از همه کس گناه مابود ولی   ما را به  محبت  علی  بخشیدند

پاسخ
 سپاس شده توسط Ƒanos ، alireza
مهندس dementor جان میشه یه راهنمایی بکنی؟
مثلا کدوم استانه؟
یا...

پاسخ
 سپاس شده توسط Ƒanos
یک راهنمایی این بنا یک حسینیه است.

پاسخ
 سپاس شده توسط Ƒanos
(۱۳۹۱-۱۰-۲۳، ۰۸:۵۴ عصر)javad4050 نوشته است: ممنون از همه دوستان

توجه

لطفا اگه ممکنه یه سری موضوعات رو مهندسین عزیز رعایت کنن

1- کسی که جواب رو زودتر بگه اون باید عکس بذاره نه کسه دیگه ای پس دوستان رعایت کنین
2- اگه این امکان وجود داره که عکس هایی واضح تر بذارین حتما این کار رو انجام بدین
3- به پیشنهاد دوستان اگه امکان داره یه سری اطلاعات کلی در حد چند خط بنا معرفی بشه
4- ابتدا گفتیم نام معمار هم بیان کنین اگه نام معمار بنا رو میدونین برای اشنا ساختن معمارای جوان نام معمار بنا رو هم اگه مقدوره بگین
5- مهندسین عزیز سعی کنن از بناهای مهم تر شروع کنن تا این کار یه سروسامونی پیدا کنه و برای سایت مفید تر واقع بشه
6- قبل از ارسال به قسمت آمار انجمن تخصصی ایران شهرساز یه سری بزنین و گزینه ی تازه سازی در سمت چپ بالا رو انتخاب کنید تا موضوع تکراری ارسال نشه

یه پیشنهاد

اگه مدیریت سایت و مهندس فانوس مخالف نباشن پیشنهاد میکنم این موضوع به این قسمت انتقال داده بشه تا این قسمت سایت جامع تر بشه.
ممنون
[/b]
1
ممنون از قوانین جدید به لطف شما بازی معنا دارتر شد هر جور مهندس دهقان صلاح بدونن من که موافقم 113
آخرین ارسال های من :

[تصویر:  31525927568614034969.gif]
پاسخ
 سپاس شده توسط JAVAD4050

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  عکس هایی از بناهای تاریخی جهان Architect.h 1 1,414 ۱۳۹۲-۱۰-۱۹، ۱۱:۵۱ صبح
آخرین ارسال: Architect.h
  اولین پروژه انبوه سازی در بافت تاریخی+ گزارش تصویری Ƒanos 0 1,439 ۱۳۹۱-۶-۱۹، ۰۹:۳۸ صبح
آخرین ارسال: Ƒanos
  جاذبه های تاریخی شیراز Ƒanos 0 1,150 ۱۳۹۱-۴-۱۵، ۱۰:۵۹ صبح
آخرین ارسال: Ƒanos

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان