امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 2.75
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقاله ” GIS شهری، شهر و شهروند الکترونیک “

توسعه و پیشرفت های علمی هر روز دامنه فعالیت و کاربرد دانش نقشه برداری را درعلوم مختلف بیشتر می سازد. همواره با پیشرفت تکنولوژی جدید کاربردهای جدیدی برای این علم فراهم می شود بطور مثال پزشکی گرفته تا شهرسازی را می توان نام برد. امروزه توسعه بی رویه شهرها متاثر از رشد بی رویه جمعیت و مهاجرت ، منجر به ساخت و سازهای بدون برنامه ریزی و گسترش مهار نشدنی آن، تغییرات زیادی را در ساختار فضایی شهرها باعث گردیده است که لازمه مطالعه و هدایت دقیق را می طلبد تا سازماندهی و طراحی شهری را بصورت مناسب انجام دهد.
برنامه ریزان شهری برای تهیه برنامه هایی بمنظور مستعد ساختن شهرها بعنوان محیط مطلوب برای ساکنین شهری نیازمند اطلاعات جدید جغرافیایی می باشند در حالیکه جمع آوری اطلاعات جغرافیایی اصولا سخت، زمانبر و پر هزینه و ناقص بوده و تجزیه و تحلیل اطلاعات فوق نیز زمان زیادی را می طلبد.
اما دردهه های اخیر اطلاعات ماهواره ای و تکنولوژی جدید سنجش از راه دور پیشرفتهای چشمگیری داشته و بکارگیری تصاویر ماهواره ای در بررسی های مختلف زمین از جمله در طرح های شهری و بهبود زندگی شهروندان داشته است.
سنجش از راه دور دارای دو فرایند تصویر برداری و تجزیه و تحلیل تصاویر می باشد. در سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) امکان دسترسی به تمامی اطلاعات جغرافیایی فراهم می گردد و با تبدیل اطلاعات جغرافیایی بصورت دیجیتال و ذخیره آن در کامپیوتر امکان هرنوع تغییرات، اصلاحات و مقیاسهای آن میسر می گردد.
کاربرد GIS در مطالعه شهرها دارای تنوع زیادی می باشد از مطالعات جوی گرفته تا مطالعات شهری مانند پیش بینی عرضه و تقاضا در مسکن، تعیین حومه شهر تعیین مسیر اتومبیل ها، تعیین گسترش شهرها و مطالعه ترافیک و مواردی مشابه که پیدایش شهرهای الکترونیکی را باعث گشته است.
[b]عنوان مقاله: GIS شهری، شهر و شهروند الکترونیک
نویسندگان: بشیر بیگ بابایی
ارائه شده در: اولین همایش GIS شهری- ۱۳۸۶
رمز: gistech.ir
[تصویر:  Download2.jpg]

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط Brightness ، atelieahjam
سلام و تشکر از شما. لطفاً از لینک دادن به دیگر سایت ها خودداری کنید و در صورت امکان، فایل مورد نظرتون رو با ذکر منبع، توی خود سایت آپلود کنید.
آخرین ارسال های من :

بی شک جهان را به عشق کسی آفریده اند ،

چون من که آفریده ام از عشق

جهانی برای تو !
پاسخ
 سپاس شده توسط Sahab ، alireza ، lofra ، atelieahjam

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آموزش کامل نرم افزار Gis ماراویا 1 6,108 ۱۳۹۳-۱۰-۱۹، ۱۲:۴۲ عصر
آخرین ارسال: faezeh1372
  جزوه آموزش كامل GIS MHAKBARI 3 3,636 ۱۳۹۳-۱۰-۱۹، ۱۲:۴۰ عصر
  جزوه آموزشی GIS haydariyan 1 2,809 ۱۳۹۳-۱۰-۱۹، ۱۱:۳۰ صبح
  آموزش gis shahryar 12 8,912 ۱۳۹۳-۱۰-۱۹، ۱۱:۰۳ صبح
  آسان ترین آموزش GIS maspory 3 3,218 ۱۳۹۳-۱۰-۱۹، ۱۱:۰۲ صبح
  آموزش انجام عملیات ریاضی در GIS yaser seraj 5 3,408 ۱۳۹۳-۱۰-۱۹، ۱۰:۳۱ صبح
  معرفی اعضای gis و چقدر gis میدونید از مبتدی تا حرفه ای alireza 0 567 ۱۳۹۳-۳-۸، ۰۹:۵۲ عصر
آخرین ارسال: alireza
  گام اول تا دهم یادگیری gis برای مبتدی ها-تهیه شده توسط سایت جی آی اس ایران شهرساز alireza 0 1,162 ۱۳۹۳-۳-۸، ۰۹:۵۱ عصر
  من دارم gis را یاد میگیرم شما هم همراه من شوید... alireza 0 511 ۱۳۹۳-۳-۸، ۰۹:۵۰ عصر
  کلاس های تابستونه>>> کلاس خودمونی آموزش GIS sas.mmt 52 12,153 ۱۳۹۳-۳-۸، ۰۹:۰۹ عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان