امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ایرادات سوالات آزمون چهارم برنامه ریزی شهری 18 شهریور 1390
سلام و خسته نباشید

ایرادات سوالات آزمون چهارم برنامه ریزی شهری 18 شهریور 1390 را در این تاپیک بنویسید.
آخرین ارسال های من :

پاسخ
سلام.به نظر من این ایرادات وجود داشت.خوشحال می شم بقیه دوستان هم نظر بدن.
سوال 38:در مورد انتخاب مشاور در فرایند پیش از تهیه طرح های جامع بود.درست که توی کتاب سبز جلد5گفته که سازمان برنامه و بودجه این کار و انجام میده ولی در ادامه اومده که:ولی بنا به ضرورت های عملی و اجرایی اغلب وزارت مسکن خود مشاور مورد نظر را انتخاب کرده و از سازمان برنامه و بودجه تایید انتخاب مشاور و تامین اعتبار طرح را دریافت می کند.ولی توی این سوال باید جوری مسئله مطرح می شد که بشه این 2تا قضیه رو از هم تمییز داد و سوال گنگ نباشه.

سوال41:حدود حریم و نقشه جامع شهرسازی توسط کی تهیه میشه؟بازم همون بحث حریم شهر که من خودم رو این موضوع خیلی اشکال داشتم و برام سوال بود.بعد ازپرس و جو از بعضی اساتید گفتند که توی اکثر کتاب های بازار چون عموما بدون اصلاح تجدید چاپ میشندگفته نشده که امروزه شهرداری نقشی جز تدقیق محدوده و حریم روی زمین و نظارت بر ساخت و ساز و صدور پروانه ساختمانی نداره و مطابق قانون جدید.محدوده و حریم در طرح جامع تعیین میشه که متولی اون وزارت مسکن.فقط در صورتی جواب میشه شهرداری که در متن سولا قید کنند مطابق ماده 99 قانون شهرداری ها

سوال46:این که نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن بر اساس چه تقسیم بندی ارائه میشه؟بر اساس سند اصلی سرشماری سال 1385 نتایج سرشماری در قالب استان ها کشور ارائه شده و نه شهرستان

سوال 64:در مورد نقش مدیران و برنامه ریزان به نظر من گزینه 3 هم جواب این سوال میتونه باشه چرا که همون جور که می دونیم وظیفه تصمیم سازی به عهده برنامه ریزان است و تصمیم گیری بر عهده مدیران.همین امر باعث میشه که این دو همواره رابطه ی 2طرفه و تنگاتنگی باهم داشته باشندوحالا این که تو ایران چه خبره و بقیه جاها چه خبر دیگه گفتن نداره.

سوال 84:تراکم مسکونی چیست؟همون طور که میدونیم کلا 4نوع تراکم داریم.1-جمعیتی 2-مسکونی 3-ساختمانی 4-بیلوژیک
خود تراکم مسکونی به 3 دسته 1-تراکم کلی مسکونی2-تراکم خالص مسکونی 3-تراکم ناخالص مسکونی تقسیم میشه.پس این تراکم اساسا یه رابطه ای بین جمعیت و مساحت مسکونی(که توی هر تعریف فرق میکنه) حالا این که چرا گزینه2 انتخاب شده به عنوان جواب نمیدونم.درست ترین گزینه این سوال گزینه 1 میشد یعنی:نسبت جمعیت به سطحی که به منظور سکونت مورد استفاده قرار می گیرد.برای اطلاع بیشتر به کتاب دکتر عزیزی مراجعه کنید.

سوال 136 آمار:من چند بار که این سوال و حل کردم به جواب 1.25 رسیدم ولی تو پاسخ نامه گزینه 1 خورده بود جواب درست1.21.اشتباه از منه یا سوال؟

سوال137 آمار:گزینه 1 یعنی 0.766 جواب درست میشه ولی به اشتباه گزینه 2 یعنی0.792 گزینه درست خورده بود.

سوال 149:این سوال توی آزمون های قبلی هم بود ولی هم این آزمون و هم آزمون قبلی گزینه درست یعنی 3/1 توی گزینه ها نبود.

آخرین ارسال های من :
پاسخ
سلام مهندس ممنون از شما

سوالات 38 و 41 و 46 و 64 و 84 را مهندس ارکیده جواب خواهند داد و در مورد سوالات آمار هم سعی میکنم بزودی جواب تشریحی را در سایت قرار دهم.

پاسخ
ممنون از دقت و توجهتون
دارم بررسی می کنم سعی میکنم سریع تر پاسخ بدم
موفق باشی

آخرین ارسال های من :
پاسخ
خواهش می کنم.
راستی سوال 85:اولویت در طراحی محله مسکونی به ترتیب:پیاده-دوچرخه-سواره میشه که به غلط گزینه 2 خورده(پیاده-سواره-دوچرخه)
اگر منابع سوالات و پاسخ ها رو هم کامل بیان کنید که از تو کدوم منبع سوال و جوابش و میشه پیدا کرد خیلی خیلی لطف بزرگی می کنید

پاسخ
سوال 38: در مورد انتخاب مشاور در فرایند پیش از تهیه طرح های جامع بود.درسته که توی کتاب سبز جلد5گفته که سازمان برنامه و بودجه این کار و انجام میده ولی در ادامه اومده که:"ولی بنا به ضرورت های عملی و اجرایی اغلب وزارت مسکن خود مشاور مورد نظر را انتخاب کرده و از سازمان برنامه و بودجه تایید انتخاب مشاور و تامین اعتبار طرح را دریافت می کند"
همانطور که خودتان گفتید با استناد به همون کتاب سبز جلد 5 من همچنان نظرم به سازمان برنامه و بودجه است. چون طبق جمله کتاب : "در مرحله دوم، مشاور تهیه کننده طرح، توسط سازمان برنامه و بودجه انتخاب می‌گردد و به وزارت مسکن و شهرسازی معرفی می‌شود" مشخص است که این کار در اصل از وظابف برنامه و بودجه است ولی حالا در مواردی، طبق گفته کتاب " ولی بنا به ضرورت های عملی و اجرایی" وزارت مسکن این کار رو انجام میده. پس اصل با برنامه و بودجه است نه وزارت مسکن. مثل قضیه طرح تفصیلی که از لحاظ قانونی تهیه کننده طرح تفصیلی شهرداری است اما از لحاظ عملی، متولی آن وزارت آبادانی و مسکن بوده
باز هم به نظرم از اساتید بپرسید هرچه اونها بگن حتما همون صحیحه
----------
سوال 41: تا حدودی حق با شماست. اینکه الان طبق مصوبه سال 84 یعنی قانون تعاريف محدوده و حريم شهر، روستا و شهرك و نحوه تعيين آنها در مجلس شوراي اسلامي، این موضوع گفته نشده درسته، ولی در متن سوال اومده "تهیه طرح حدود حریم و نقشه جامع شهرسازی با توجه به توسعه احتمالی شهر" که دقیقا جمله مربوط به ماده 99قانون شهرداری هاست. وقتی عینا جمله این قانون در سوال ذکر شده پس جواب هم باید طبق همون داده بشه. چنین جمله ای در قانون مصوب سال 84 مجلس شورای اسلامی دیده نمیشه. با دیدن این عبارت به یاد ماده 99 قانون شهرداری ها می افتیم و جواب را در همان جا جستجو میکنیم. پس جواب میشه شهرداری.
[ماده 99 –شهرداريها مكلفند در مورد حريم شهر اقدامات زير را بنمايند:
1-تعيين حدود حريم و تهيه نقشه جامع شهرسازي با توجه به توسعه احتمالي شهر .......]
-----------
سوال 46: سوال مربوط با سال 71 کنکور سراسری هست. من که هر جا مطالعه کردم نشریه چاپ شده در سطح استان و همچنین شهرستان داشته. میشه سندش رو بهم بگید از کجا آوردید؟ از استادتون راجع بهش پرسیدید؟
-------
سوال 64: منظور اصلی سوال قواعد اصولی برای رسیدن به هدف هاست و اینجا فقط از مدیران و برنامه ریزان به عنوان فاعل استفاده شده برای پرسش! درسته که ادم رو کمی گنگ میکنه ولی کنکوره دیگه! سوال مربوط به سال 82 هست با همین جواب. و منبع آن: اصول و روش های برنامه ریزی منطقه ای-زیاری-1378
و توضیح سوال: مهمترین مسایلی که در حیطه برنامه ریزی باید بدان توجه نمود عبارتند از : ارائه راه حل هایی عملی برای رسیدن به اهداف که چندان دور از ذهن نبوده و به بستر واقعیت و توجه به آن اتخاذ شده باشند و هزینه ها و مسایل مالی در آن لحاظ گردیده باشند. درواقع برنامه ریزی، فرایند تصمیم گیری است که هدف آن ترکیب بهینه فعالیت ها با استفاده از منابع موجود است. اهداف در برنامه ریزی باید کمی و مشخص باشند. راه های رسیدن به آنها و منابع موجود سازماندهی شوند و در ان فرایند اجرا درنظرگرفته شود.
ضمنا من دقیقا مشابه جمله مورد سوال رو در ارزیابی عملکرد وزارت بازرگانی (پیشگفتار) دیدم به این ادرس: dpea.moc.gov.ir/Documents/Queries/227.pdf
----------
سوال 84: این رو ترجیح میدم از استادتون بپرسید چون تعاریف سوال با تعاریف موجود در کتابها متفاوته. ممکنه ما اشتباه کنیم. سوال کنکور سال 75 هست با همین کلید من داشتم و گذاشتم. چون متفاوت بود به نظرم اومد رویش فکر بشه بهتره و برای کنکور میتونه مفید باشه ولی برای اطمینان از جواب لطفا از اهل فن بپرسید. منم به جواب صحیح شک دارم
----------
و سوال 85: مربوط به کنکور سال 76 هست با کلیدی که من دارم گزینه 2 گفته شده. خودم منبع موثقی براش پیدا نکردم ولی در جاهای مختلف مطالب متفاوت در مورد اولویتش خونده ام.

اگه به جواب صحیح هرکدوم از اینها رسیدید با منبع معتبر لطفا به من هم بگید. ممنون میشم
موفق باشید
باز هم ممنون از دقت نظر شما

پاسخ
ممنون از پاسخ هاتون.ولی کلا زیاد قانع نشدم.اینم نه تقصیره من نه شما.مشکل از ریشه است و از همون جایی که هنوز تو این مملکت قانون جامع شهرسازی نداریم و می آیم گنده گنده حرف می زنیم.نمونه بارزش طرح های ساختاری-راهبردی که اصلا از همین اسمش غلط دیگه ببینیم تهش چی میشه.ولی ما سعی می کنیم عینک خوش بینی بزنیم و نیمه پر لیوان ببینیم.غافل از این که خودمون و گول می زنیم.
سند سرشماری و مهندس پورمحمدرضا داده بهمون.من این سوالات و ازشون می پرسم ببینم ایشون چی میگن.

پاسخ
راستی سوال 117:تقدم شهر مردگان بر زنده ها :گفته ی مامفورد نه گدس

پاسخ
(۱۳۹۰-۶-۲۰، ۱۰:۵۷ عصر)zolatan نوشته است: راستی سوال 117:تقدم شهر مردگان بر زنده ها :گفته ی مامفورد نه گدس

ممنون از توجه تون
دقیقا جوابی که در پاسخنامه بود همان گزینه 1 است و این سوال را یکی از موسساتی که بیش از 130 میلیون تومان از بچه های برنامه ریزی شهری گرفته طرح کرده بود{البته اگر طرح کرده باشد!}

پاسخ
البته بعضی از این موسسات که کلا هرچی بخوان میگن.ولی قرار نیست که هر چی بگن درست باشه.غلط توش زیاده ولی منکر فواید اون هام نیستم.

پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اعلام شد=>برنامه آزمون های آنلاین ایران شهرساز در گرایش برنامه ریزی شهری و طراحی شهری alireza 2 3,154 ۱۳۹۱-۶-۲۸، ۱۱:۱۲ عصر
آخرین ارسال: alireza
  دعوت به همکاری در برگزاری آزمون های آنلاین ایران شهرساز در سال دوم فعالیت alireza 0 1,461 ۱۳۹۱-۵-۳۱، ۱۲:۴۹ صبح
  آزمون های آنلاین با برنامه ریزی شما{7 آزمون برنامه ریزی شهری و 2 آزمون طراحی شهری} alireza 0 1,839 ۱۳۹۰-۹-۱۳، ۱۰:۲۰ عصر
  سرفصل های آزمون سوم طراحی شهری زمان آزمون 3 دی ماه 1390 alireza 0 1,875 ۱۳۹۰-۹-۵، ۰۹:۵۳ عصر
  سرفصل های آزمون دوم طراحی شهری - 5 آذر 1390 alireza 0 1,878 ۱۳۹۰-۸-۱۹، ۱۰:۳۷ عصر
  آزمون شروع شده است::8 مهرماه 1390::اولین آزمون آنلاین اینترنتی طراحی شهری--رمز بگیرید alireza 1 2,145 ۱۳۹۰-۷-۸، ۰۹:۴۵ صبح
  زمان و سرفصل آزمون اول طراحی شهری و آزمون چهارم برنامه ریزی شهری alireza 0 1,733 ۱۳۹۰-۶-۲۸، ۱۲:۱۴ صبح
  تغییر برنامه آزمون های آنلاین رایگان ایران شهرساز طبق تصمیم نهایی تیم برگزار کننده alireza 0 2,118 ۱۳۹۰-۶-۲۲، ۱۲:۱۰ صبح
  آزمون چهارم برنامه ریزی شهری فقط جمعه 18 شهریور برگزار میشود alireza 0 8,717 ۱۳۹۰-۶-۱۷، ۱۰:۵۹ صبح
  7 و 8 مهر ماه 1390-زمان آزمون اول اینترنتی تعیین سطح-گرایش طراحی شهری alireza 8 6,070 ۱۳۹۰-۶-۱۵، ۱۰:۱۶ عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان