امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چه میبینید؟
درود

یکی از ابتدایی ترین (و شاید مهمترین) ابزارهای یک شهرساز، چشمانش است. یک شهرساز، با چشمانش میبیند، تحلیل میکند و تصمیم میگیرد. خوب دیدن هنری است که شاید هر کسی واجد اون نباشه ولی میتوان خوب دیدن رو تمرین کرد و آموخت. نگاه ژرف و عمیق به هر چیزی که پیرامونمون و در محیط شهر میگذره (به جای نگاه سرسری و گذرا) میتونه ما رو به زوایای پنهانی از محیطهای شهریمون هدایت کنه...

عکسی که اینجا گذاشتم مربوط به بافت فرسوده محله عودلاجان در تهران هست که همونطور که دوستان میدونن جزو اولین مناطق تهران هست. بافتی سنتی و تاریخی که در حال نابودی است...خوشحال میشم نظر دوستان رو در مورد این عکس بدونم و هرکس هرقدر که در حد سوادش و تجربه اش هست این عکس رو توصیف کنه.

پ.ن: مطمئناً همه ما، همه چیز رو نمیدونیم ولی قطعاً اون کسی بیشتر می آموزه که یاد گرفته باشه نظراتش رو ارائه کنه تا درستی و غلطیش رو امتحان کنه. پس برعکس کلاسهای دانشگاه سعی کنید آموزش دهنده هم باشید (حتی اگر کم بلدید) نه فقط آموزش گیرنده...

[تصویر:  Udlajan%20%2816%29.jpg]

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، Saeedm ، FaTyJo0oN ، mahsa.aezzi ، dementor ، pishrurbanist ، sara* ، نداانصاری ، kasrak ، .Utopia ، dashjavad ، ایلیا ، Brightness ، m.marziye ، saeed nasiri majd ، aramo
خوب این تصویری که گذاشتید مربوط به یه محله فرسوده ای است که اگه بگردند حتما یه اب انبار ،تکیه، و یا عناصر قدیمی و تاریخی وجود داره که میتونن از اون برای هویت محله استفاده کنند همونطور در اصفحهان وجود داره.یک خیابونی هست در اصفهان به اسم کلیسای وانک البته اگه درست بگم و افرادی که به این شهر میان برای گردش حتما این محله یکی از انتخاب های اولشون هست.میشه همین رویه رو برای این محله در تهران به کار برد.

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط Saeedm ، Masih ، FaTyJo0oN ، mahsa.aezzi ، ایلیا
این محله یک محله قدیمی و با هویت هست که میشه با ایجاد تغییراتی در کلیت این محله اون رو زیبا و برای افراد خاطره انگیز کرد تا جلب توجه بشه برای این عکس به نظر من ترمیم و بهسازی دیوار بدون تغییر در کلیت فقط تعمیرش و ایمن سازی و بعد کفپوشش رو میشه عوض کرد و مخصوص عابرین پیاده بشه کفپوش سنتی و زیبا که به بافت هم بخوره و برای اینکه اینجور محله ها نقاط کور و تاریک زیاد دارن باید نورپردازی مناسب هم صورت بگیره به نظرم این شکلی هم به هویت اون محل کمک میشه هم باعث زنده موندن اون محل میشه.
آخرین ارسال های من :

" تمدن، تنها زاییده اقتصاد برتر نیست، درهنروادب و اخلاق هم باید متمدن بود و برتری داشت "  

لویی پاستور 
پاسخ
 سپاس شده توسط Saeedm ، Masih ، 9123533029 ، FaTyJo0oN ، mahsa.aezzi ، dashjavad ، ایلیا ، aramo
نقاط منفی این کوچه محله عودلاجان
1. عرض خیلی کم (کمتر از 3 متر ) و نفوذ پدیری کم در نتیجه نامناسب برای خانواده هایی که ماشین دارند
2. به نظر می آید هیچ نوع تاسیسات شهری نداشته باشه و اگر هم باشه امکان توسعه اش آسون نیست
3. از موتوری که به در قفل شده مشخصه ساکنان این کوچه وضعیت مناسبی از لحاظ مالی ندارن و این مورد کار رو برای طرح بهسازی و نوسازی محله سخت می کنه
البته اغلب محلات قدیمی شهر به دلیل نداشتن جذابیت لازم در حال تخلیه شدن هستن یا توسط مهاجرهای کم درآمد و براداران افغان پر شدند که این نوع ساکنین چون تعلق و شناختی به محله ندارن باعث تخریب ساختمان های با ارزش محله در طی زمان کوتاهی میشن

نقاط مثبت

نزدیکی به بازار تهران
داشتن هویت و خودکفایی محله از لحاظ تامین خدمات و خرده فروشی
داشتن ساختمان هایی با ارزش تاریخی

با دیدن یک عکس از یک محله خب نمیشه راه حل داد اما برای این جور محله ها
می تونه یه راهکار استقرار کاربری های مرتبط با گردشگری و تفریحات در محلات برای توانمندسازی مالی ساکنین باشه که ارزش زمین محله رو هم بالا میبره
و باعث افزایش انگیزه ساکنان برای سکونت در اونجا میشه
مثل همون چیزی که مهندس جواد در مورد محله جلفا اصفهان فرمودند

در مورد کوچه ها میشه با تعریض برخی کوچه ها و دست نزدن به بقیه و ساخت پارکینگ عمومی در چند جای محله این مشکل رو تا حدی حل کرد .

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط Masih ، FaTyJo0oN ، mahsa.aezzi ، نداانصاری ، dashjavad ، ایلیا ، aramo
با تشکر از دوستانی که دارن در بحث شرکت میکنن...

البته من بیشتر منظورم خود عکس بود. فکر میکنم یه مقدار سریع وارد فاز برنامه و طرح و پیشنهاد داریم میشیم! lol
درسته که این عکس، نمیتونه به خودی خود گویای تمام مسائل یک محله باشه ولی اگر کمی بهش دقت کنید میبینید که خیلی از مسائلی که شاید توی آمار و ارقامها و تحلیلهای ما گم باشه در همین ابتدای کار و توی این عکس نمود بارزی داره. یه مقدار از فاز تحلیل فاصله بگیرید و به وضع موجود بپردازه. شما با دیدن این عکس، چه برداشتی از محل سکونت و ساکنین بهتون دست میده؟

ایشالا اگر بحث تاپیک خوب پیش بره در پایانش یک نمونه عملی از روش "خوب دیدن" رو ارائه میکنم.

پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، 9123533029 ، FaTyJo0oN ، mahsa.aezzi ، dashjavad ، ایلیا
چه میبینید؟؟

از اونجایی که گفتید اینجا متعلق به یک "محله" است پس باید خصوصیات یک محله و داشته باشه.که جدا از همه ی خصوصیاتی که باید داشته باشه یکی از برجسته‌ترین ویژگی محله باید غریب گز باشه و دارای نظارت اجتماعی باشه و وجود امنیت نسبی باشه اما زنجیری که به موتور قفل شده نشون میده این محله ویژگی‌هاشو از دست داده در حالی که دیوار کوتاه خانه نشان دهنده‌ی این مسئله هست که در گذشته چنین ویژگی وجود داشته و حتی اگر بیان نمی‌شد که در حال تخریبه با همین موضوع میشد این موضوع رو درک کرد.
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط Masih ، 9123533029 ، FaTyJo0oN ، Saeedm ، dashjavad ، ایلیا
سلام منم از پاسخ دوستان تعجب کردم چون سوال « چی می بینید بود » نه چه برنامه و پیشنهادی. من خیلی با محلات تهران آشنایی ندارم بنابراین نظر خودم را فقط در مورد تصویری که گذاشته شده می نویسم :
1- یک کوچه که عرض آن معلوم نیست ولی آبروی وسط آن حاکی از عرض کم آن می باشد .
2- امکان ورود ماشین به این کوچه وجود ندارد علاوه بر آن به نظر می رسد پارکینگ عمومی مناسب هم در اطراف نیست که صاحب وسیله نقلیه از آن استفاده بکند .
3- پارک وسیه نقلیه در دم در منزل حاکی از مساحت کم ملک می باشد که میتواند حاکی از ریز دانه بودن قطعات منطقه باشد .
4- نوع مصالح بکار رفته در بنا و درب چوبی موجود در تصویر و شکل درب حاکی از قدیمی بودن منطقه هستند که میتواندد بیانگر فرسودگی بافت همجوار نیز باشد .
5- مدل موتور پارک شده و کیفیت بنا حاکی از وضعیت اقتصادی پایین مالک آن می باشد و با توجه به این که نسل های جوان حاضر به استفاده از این نوع وسایل نمی باشند احتمالا مالک موتور سیکلت نیز سنی بیش از 50 داشته باشد .
6- از یکطرف موتور به در ب منزل قفل و زنجیر شده از طرف دیگر یک پلاستیک بر روی موتور جا گذاشته شده که این موضوع هم میتونه با وضعیت امنیت در محله مرتبط باشد .

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط Masih ، 9123533029 ، FaTyJo0oN ، mahsa.aezzi ، dementor ، foroogh.r ، Saeedm ، نداانصاری ، dashjavad ، ایلیا
(۱۳۹۲-۹-۲۹، ۰۷:۱۶ عصر)Masih نوشته است: .....
عکسی که اینجا گذاشتم مربوط به بافت فرسوده محله عودلاجان در تهران هست که "همونطور که دوستان میدونن جزو اولین مناطق تهران هست". بافتی سنتی و تاریخی که در حال نابودی است...خوشحال میشم نظر دوستان رو در مورد این عکس بدونم و هرکس هرقدر که در حد سوادش و تجربه اش هست این عکس رو توصیف کنه.
.......
سلام دوست عزیز
راستش قبلا دادن نظرم، یه سوال برام پبش اومده!!!!!!!!!!!
این جمله "محله عودلاجان: [u]همونطور که دوستان میدونن جزو اولین مناطق تهران هست"[/u] ینی چی؟
ببخشید دوست عزیز، قصدم جسارت نیست ولی متونم بدونم منظورتون دقیقا چی بوده؟
اگه این عکس رو گذاشتید تا بقیه دوستان نظر بدن (چون قراره فعلا توصیف وضع موجودش باشه)، کاش اصلا نمیگفتید برا کجاست و حالا هم که گفتید، بهتر این بود که محله رو کاملا معرفی کنید؛ نه اینکه "همونطور که دوستان میدونن ..."!!!
بقیه دوستان رو نمیدونم، ولی بنده نه تهرونیم و نه میدونم این محله دقیقا کجای تهرونه!!!!!!!!!

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط Masih ، FaTyJo0oN ، dementor ، dashjavad ، ایلیا
با تشکر ویژه از مهندس Masih به خاطر شروع کردن بحث .. تشکر از دوستانی که پاسخ دادن...
از نظر من کامنت مهندس پریوش جامع تر بود و تقریبا همه نکات رو اشاره کرده بودن...
ولی خوب ازنحوه ی قفل و زنجیرکردن موتور برمیاد (قرار گرفتن در مقابل راه ورودی)که یا خونه متروکه هست یا این که تعداد افراد ساکن در خونه در حد یک یا دو نفر هست!!! و ورود خروج کمی صورت می گیره!
آخرین ارسال های من :

خدایا:
مرا ببخش ،  
به خاطر تمام درهایی که کوبیدم  
و خانه تو نبود....!!!!
63
پاسخ
 سپاس شده توسط mahsa.aezzi ، dementor ، Saeedm ، dashjavad ، ایلیا
(۱۳۹۲-۹-۲۹، ۱۱:۱۶ عصر)9123533029 نوشته است:
(۱۳۹۲-۹-۲۹، ۰۷:۱۶ عصر)Masih نوشته است: .....
عکسی که اینجا گذاشتم مربوط به بافت فرسوده محله عودلاجان در تهران هست که "همونطور که دوستان میدونن جزو اولین مناطق تهران هست". بافتی سنتی و تاریخی که در حال نابودی است...خوشحال میشم نظر دوستان رو در مورد این عکس بدونم و هرکس هرقدر که در حد سوادش و تجربه اش هست این عکس رو توصیف کنه.
.......
سلام دوست عزیز
راستش قبلا دادن نظرم، یه سوال برام پبش اومده!!!!!!!!!!!
این جمله "محله عودلاجان: همونطور که دوستان میدونن جزو اولین مناطق تهران هست" ینی چی؟
ببخشید دوست عزیز، قصدم جسارت نیست ولی متونم بدونم منظورتون دقیقا چی بوده؟
اگه این عکس رو گذاشتید تا بقیه دوستان نظر بدن (چون قراره فعلا توصیف وضع موجودش باشه)، کاش اصلا نمیگفتید برا کجاست و حالا هم که گفتید، بهتر این بود که محله رو کاملا معرفی کنید؛ نه اینکه "[b]همونطور که دوستان میدونن ..."!!![/u]
بقیه دوستان رو نمیدونم، ولی بنده نه تهرونیم و نه میدونم این محله دقیقا کجای تهرونه!!!!!!!!!
محله عودلاجان، که در قسمت شمالی بازار تهران واقع شده، در محدوده ای قرار گرفته که دروازه های اولیه تهران قرار داشتن و به دوره پهلوی اول مشهور هست. تا جایی که بنده خاطرم هست این مسائل رو توی درس تاریخ شهرسازی ایران درس میدادن. البته حق با شماست! چون شاید هنوز برخی از دوستان این واحد رو پاس نکرده باشن.این موضوع هم که این عکس متعلق به کجاست خیلی مهم نیست. میتونه متعلق به شهر شما باشه، یا یه شهر توی آسیای شرقی. اون اطلاعات تاثیر زیادی توی دید شما قاعدتاً نباید بذاره. اگر میذاره هم که من خوشحال میشم بدونم چه تاثیری میذاره و چطوری. من هم از شما یاد میگیرم.

پاسخ
 سپاس شده توسط 9123533029 ، FaTyJo0oN ، dementor ، dashjavad ، ایلیا

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان