ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
 • 15 رأی - میانگین امتیازات: 2.93
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
1
بحث راجع به توسعه پایدار- مفهومی دل انگیز و در عین حال مناقشه برانگیز
گریزی بر توسعه ی پایدار
عبارت “توسعه پایدار” تا کنون در میلیونها صفحه اینترنتی بکار گرفته شده. در نیمه دوم سده بیستم میلادی، چهار اصل کلیدی که نتیجه نگرانی ها و خواسته های مشترک جامعه جهانی بود، پا به عرصه وجود نهاد: صلح، آزادی، توسعه و محیط زیست.
پس از پایان جنگ جهانی دوم، بسیاری بر این باور بودند که صلح و امنیت جهانی کاملاً از وضعیت شکننده خارج شده، و به ثبات رسیده است. اما خیلی زود، نگرانی دیگری تحت عنوان دکترین رقابت های تسلیحات اتمی پا به عرصه جهانی گذاشت، و امنیت بین المللی را به چالش کشید. پس از پایان جنگ جهانی دوم، آزادی بصورت یکی از خواسته های دموکراتیک مردم علیه حکومتهای خودکامه و استعمارگر، و سپس در چارچوب استقرار حکومت قانون، و محترم شمردن حقوق پایه ای انسانها در سطحی جهانی مطرح شد. اما موضوعات محیط زیست و توسعه، تنها در 40 سال گذشته، بصورت محورهای کلیدی قابل بحث در محافل و مراکز قانونگذاری، در سطوح محلی و بین المللی مورد توجه قرار گرفته است. در حقیقت میشه گفت، مفاهیم و عناصر کلیدی چهار اصل نامبرده: صلح، آزادی، توسعه، و محیط زیست برغم اینکه با گذشت زمان مورد تجدید نظر قرار گرفته اند، اما هنوز جزو مهمی از خواسته ها و آرمان بشریت کنونی را تشکیل میدهند.(اینطور نیست؟؟)
در دهه های 70 و 80 میلادی ، چندین کمیسیون ویژه بین المللی با هدف بررسی علمی موضوعاتی که نگرانی جامعه جهانی را بر انگیخته بود تشکیل شد. در این راستا، نتیجه پژوهش های کارشناسان، بصورت اسناد منتشر شده در اختیار سازمان های ذیربط جهانی قرار گرفت. یکی از گام های مهم در این مسیر، تاسیس “کمیسون جهانی محیط زیست و توسعه” بود که در دستور کار مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گرفت، و متعاقباً در سال 1982 فعالیتهای خود را آغاز کرد. نتیجه پژوهش های این کمیسیون در سال 1987در مقاله ای با عنوان “آینده مشترک ما” منتشر شد.سرپرستی این کمیسون بر عهده گرُو هارلِم برونتلَند، نخست وزیر وقت نروژ بود. به همین علت هم بسیاری این کمیسیون را با نام مستعار “کمیسیون برونتلند” میشناسند.
از این پس، و بتدریج “توسعه پایدار” سرلوحه بسیاری از برنامه های توسعه بین المللی، محافل آکادمیک، و سازمان های مردم نهادی که در حوزه امور مرتبط با محیط زیست فعال بودند قرار گرفت. تعاریف گوناگونی از مقوله “پایدار بودن” یا “قابل دوام بودن” توسعه صورت گرفته است. اما توسعه پایدار بر اساس تارنمای بانک جهانی برای بازسازی و توسعه، و بر مبنای گزارش برونتلند اینگونه تعریف شده : ” توسعه ای که پاسخگوی نیازهای نسل کنونی باشد، بدون اینکه توانایی نسلهای آینده را برای پاسخگویی به نیازهایشان به مخاطره بیندازد.”
با اینحال باید در نظر داشت توسعه پایدار معادله ای چند مجهولی است، که حل آن مستلزم بررسی همه جانبه تمام زوایای مرتبط به آن است. حال بر اساس تعریف بالا از خودمون می پرسیم که: نیاز های نسل کنونی کدومه؟ و جوامع برای پاسخگویی به این نیازها باید چگونه عمل کنند؟ مثلا شاید بتونیم با صرف چند دقیقه از وقتمون، پنج نیاز اساسی شخصی خود را به صورت فهرست وار بر روی کاغذ بنویسیم. آیا مطالبی را که نوشته ایم، با یکدیگر در تضاد هستند؟ برای نمونه، اگر تنفس هوای تازه یکی از خواسته ها یا نیازهایی بوده که در فهرست مان آورده ایم، و همچنین داشتن یک خودروی لوکس (مثل مازراتی یا استون مارتین= وای خدای من عجب ماشینایی!!!)را هم برای جابجایی ضروری دانسته ایم، در این صورت باید گفت که نیازها یا خواسته های ما با هم در تضاد هستند. پس کدوم را باید انتخاب کرد؟ اکنون اگر این سناریو را در سطح جامعه، شهر، کشور، و جهان تعمیم بدهیم، با چه تضادهایی رویرو خواهیم بود؟ پرواضح است که هزاران سناریو و میلیونها تضاد پیدا میشه.
در حقیقت حوزه دانش توسعه پایدار تلاش داره با ایجاد تعادل و یافتن راه کارهای جامع، پاسخگوی نیازهای نسل کنونی باشد، بدون اینکه توانایی و ظرفیتهای ضروری نسلهای آینده را برای زندگی بهتر به مخاطره بیندازد.
در چارچوب فعالیت های بین المللی که به منظور هموار سازی شرایط لازم برای دست یابی به توسعه انسانی و اقتصادی برداشته شده، میتوان از برنامه “اهداف توسعه هزاره“ سازمان ملل متحد نیز نام برد. این طرح در سال 2000 میلادی با حضور سران 189 کشور جهان تدوین شد. این معاهده بین المللی، دارای 8 هدف یا آرمان کلی است، که کشورها باید تا سال 2015 میلادی به آن دست یافته باشند. بطور کلی و مختصر، 8 آرمان مندرج در اهداف توسعه هزاره بقرار زیر است:

*یکم: از بین بردن فقر شدید و گرسنگی در جهان *دوم: دست یافتن به آموزش ابتدایی برای همگان *سوم: گسترش و ترویج برابری جنسیتی، و توانمند سازی زنان *چهارم: کاهش میزان مرگ و میر در میان کودکان *پنجم: بهبود و افزایش سطح سلامت مادران *ششم: مبارزه با ایدز، مالاریا و دیگر بیماری های فراگیر *هفتم: تضمین پایداری محیط زیست *هشتم: گسترش مشارکت جهانی برای توسعه

برخی از پژوهشگران هم، توسعه پایدار را به یک جنبش اجتماعی تشبیه کرده اند. این جنبش از “گروهی از مردم با یک جهان بینی مشترک تشکیل شده است که برای دستیابی به اهدافی مشخص که در خدمت همگان قرار خواهد گرفت تلاش می کنند.” در همین راستا میتوان گفت، امروزه هزاران سازمان مردم نهاد در سطح بین المللی، برای دست یابی به اهداف نامبرده در کنوانسیون های جهانی مرتبط با توسعه پایدار فعالیت می کنند. به منظور تشویق گسترش پایگاه اجتماعی فعالان توسعه پایدار، “کمسیون جهانی محیط زیست و توسعه” سازمان ملل متحد، نخستین کنفرانس جهانی و میان دولتی خود را در سال 2002 میلادی در ژوهانسبورگ، در آفریقای جنوبی برگزار کرد. نمایندگان بیش از 700 سازمان جدید مردم نهاد بین المللی، و همچنین بیش از 8 هزار تن از نمایندگان بخش خصوصی، کشاورزی، ساکنان بومی کشورهای در حال توسعه، جوامع علمی و پژوهشی، و زنان کار آفرین در این کنفرانس حضور داشتند. از موقع انتشار گزارش “کمیسیون برونتلند” تا کنون، دست کم صدها پژوهشگر و دانشمند تعاریف خود را از توسعه پایدار ارائه کرده اند. چنین سطحی از پیچیدگی و گونه گونی در تعریف این پدیده، موجب شده است که بسیاری مسئله توسعه پایدار را متناقض و یا پارادوکسال بنامند.
اما با بروز تعاریف و یا مفاهیم تازه در حوزه توسعه پایدار، گفتمان جهانی و تخصصی هم در این گستره تعمیق بیشتری یافته است.
پرزیدنت اوباما نیز درتشریح سیاست های ایالات متحده در حوزه توسعه جهانی تاکید کرد :
“توسعۀ پایدار امری بلند مدت است، و پیشرفت در این حوزه بستگی به تصمیمات سیاسی سران کشورها، و کیفیت نهادها در کشورهای در حال توسعه دارد. در جایی که رهبران، مسئولانه مدیریت کنند، سیاست های خوبی را وضع کنند و سرمایه گذاری ها در جهت توسعه باشد، نتایج پایدار قابل دستیابی خواهد بود. در جایی که این شرایط موجود نباشد، تحقق پیشرفت پایدار حتی در صورت وجود حسن نیت و گستردگی تعامل بسیار دشوار خواهد بود.”
نویسنده: امیر سویزی

نظر شما دوست عزیز چیه؟؟
به نظر شما مقوله ی توسعه پایدار اساسا مقوله ایی متناقض و پارادوکسال هستش؟؟
خوشحال میشم اگه نظرات کارشناسیتون رو بذارید مخصوصا اگه آقای علیرضا خان مدیر سایت نظرشون رو بذارن.

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: alireza ، dementor ، Saeedm ، Brightness ، ehlam_ch ، pishrurbanist ، wimifire
2
RE: بحث راجع به توسعه پایدار- مفهومی دل انگیز و در عین حال مناقشه برانگیز
به نظر من نه چون مفهوم توسعه پایدار کاملا روشنه (تعریف ارئه شده در برونتلند) و تعاریف مختلفی که میشه از توسعه پایدار با توجه به شرایط مختلف در نقاط مختلف صورت میگیره که اون تعاریف مربوط به همون مکان یه زمانه و نمیتونه جامع باشه...
آخرین ارسال های من :

" تمدن، تنها زاییده اقتصاد برتر نیست، درهنروادب و اخلاق هم باید متمدن بود و برتری داشت "  

لویی پاستور 
 سپاس شده توسط: امير سويزي ، wimifire
3
RE: بحث راجع به توسعه پایدار- مفهومی دل انگیز و در عین حال مناقشه برانگیز
از نظر حقیر چیزای جالبی نوشته بودی مرسی امیر جان
خپ در مقوله پایداری به نظر من حالا سوای از تعریف ها و جیزهای سوری و تیوری باید به دو عنوان 1-انسان و مباحث مربوط به آن مثل بیماریها و ساختمان سازی و صنایع و.. 2- محیط و مباحث مربوط به آن مثل هوا و جنگله و سدها و دریاها و شهر و... و اگر رشد و توسعه ای که مبنی بر روابط سالم و تعامل سالم این دو مقوله باشه به پایداری نزدیکتر است ما می توانیم در مقوله هایی که در تضاد یکدیگرند با سبک و سنگین کردن مقوله ها و استفاده از روش هایی همچون swotومدل ahp و... بهترین را انتخاب کنیم یا از فاکتورهایی استفاده کنیم که تضاد این مقوله ها را به حداقل رساند حالا مثال شما که گفتید پورشه(ماشین لوکس) و پاکیزگی هوا خپ ما می توانیم از ماشین هایی که با سوخت پاک یا حداقل آلودگی را دارند استفاده کنیم یا از درخت ها و فضای سبز(افزایش سرانه سبز-همون مقوله هایی که گفتم) برای کاهش آلودگی استفاده کنیم.در این امر انسان بسیار نقش کلیدی و مهمی داردمثلا در مباحث گردشگری اگر مردمی که به گنبد سلطانیه(تو استان زنجان) میرن رو دیوارهاش یادگاری ننویسن و پوست تخمهاشونو رو زمین نریزن و اگر مسؤلین هم همت کنند واسه این گنبد سرویسهای بهداشتی و خدماتی مهیا کنند ما می توانیم از بزرگترین گنبد آجری جهان درآمد خوبی(حداقل از این بهتر) داشته باشیم و به توسعه پایدار نزدیکو نزدیکو نزدیکتر شیم در مباحث کشاورزی و صنعت و... هم همینطور
آخرین ارسال های من :


  محمد(ص):"اعملی یا فاطمه فانی لا اغنی عنک من الله شیئا"،فاطمه اگر عمل نداشته باشی من پیامبر هم نمیتونم واست کاری کنم.
   سپاس شده توسط: dementor ، امير سويزي
  4
  RE: بحث راجع به توسعه پایدار- مفهومی دل انگیز و در عین حال مناقشه برانگیز
  بچه ها این دو سه روز که تعطیل بود چرا تو بحثها شرکت نمی کنید؟؟
  نظرتون برام مهمه- میخوام ببینم دیدگاه بقیه دوستان که در زمینه مطالعات شهری فعالند چیه؟؟

  نگاه کن
  چه پیر می شوند
  رویاهایی که تو را نیافته
  جهان را ترک می کنند...
  5
  RE: بحث راجع به توسعه پایدار- مفهومی دل انگیز و در عین حال مناقشه برانگیز
  سلام و تشکر از مهندس سویزی
  اطلاع رسانی شد.
  آخرین ارسال های من :

  موفقیت در گرو تلاش است
   همکاری در فروش فایل و پروژه های شما:
   سپاس شده توسط: امير سويزي
  6
  RE: بحث راجع به توسعه پایدار- مفهومی دل انگیز و در عین حال مناقشه برانگیز
  با سلام و درود
  توسعه پایدار باید بر اساس اشتراک : اجتماع - محیط زیست و افتصاد تحقق یابد...
  بر اساس آمار وضعیت کشور بایستی ملاحظات لازم صورت پذیرد تا روند توسعه با شکست روبرو نشود و تمام جامعه از حقوق شهروندی مساوی برخوردار گردند...
  هر چند زیر دچار تغییرات و بهبودهای شده است ولی بد نیست...

  [تصویر: 57ddd67c31d4c1274a662572aa968330.jpg]

  نمودارهای گویای :
  1-

  [تصویر: dev-sus-neg.gif]
  [تصویر: Diagramme-SustDev_EN.gif]  [تصویر: 6378_403.jpg]

  [تصویر: 6377_547.jpg]

  [تصویر: report_img01.gif]
  آخرین ارسال های من :

  پاك و شفاف باشيد همچون آب زلال...


   سپاس شده توسط: alireza ، امير سويزي ، dementor ، pishrurbanist
  7
  RE: بحث راجع به توسعه پایدار- مفهومی دل انگیز و در عین حال مناقشه برانگیز
  (2014-01-02، 05:28 PM)امير سويزي نوشته است: گریزی بر توسعه ی پایدار
  عبارت “توسعه پایدار” تا کنون در میلیونها صفحه اینترنتی بکار گرفته شده. در نیمه دوم سده بیستم میلادی، چهار اصل کلیدی که نتیجه نگرانی ها و خواسته های مشترک جامعه جهانی بود، پا به عرصه وجود نهاد: صلح، آزادی، توسعه و محیط زیست.
  پس از پایان جنگ جهانی دوم، بسیاری بر این باور بودند که صلح و امنیت جهانی کاملاً از وضعیت شکننده خارج شده، و به ثبات رسیده است. اما خیلی زود، نگرانی دیگری تحت عنوان دکترین رقابت های تسلیحات اتمی پا به عرصه جهانی گذاشت، و امنیت بین المللی را به چالش کشید. پس از پایان جنگ جهانی دوم، آزادی بصورت یکی از خواسته های دموکراتیک مردم علیه حکومتهای خودکامه و استعمارگر، و سپس در چارچوب استقرار حکومت قانون، و محترم شمردن حقوق پایه ای انسانها در سطحی جهانی مطرح شد. اما موضوعات محیط زیست و توسعه، تنها در 40 سال گذشته، بصورت محورهای کلیدی قابل بحث در محافل و مراکز قانونگذاری، در سطوح محلی و بین المللی مورد توجه قرار گرفته است. در حقیقت میشه گفت، مفاهیم و عناصر کلیدی چهار اصل نامبرده: صلح، آزادی، توسعه، و محیط زیست برغم اینکه با گذشت زمان مورد تجدید نظر قرار گرفته اند، اما هنوز جزو مهمی از خواسته ها و آرمان بشریت کنونی را تشکیل میدهند.(اینطور نیست؟؟)
  در دهه های 70 و 80 میلادی ، چندین کمیسیون ویژه بین المللی با هدف بررسی علمی موضوعاتی که نگرانی جامعه جهانی را بر انگیخته بود تشکیل شد. در این راستا، نتیجه پژوهش های کارشناسان، بصورت اسناد منتشر شده در اختیار سازمان های ذیربط جهانی قرار گرفت. یکی از گام های مهم در این مسیر، تاسیس “کمیسون جهانی محیط زیست و توسعه” بود که در دستور کار مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گرفت، و متعاقباً در سال 1982 فعالیتهای خود را آغاز کرد. نتیجه پژوهش های این کمیسیون در سال 1987در مقاله ای با عنوان “آینده مشترک ما” منتشر شد.سرپرستی این کمیسون بر عهده گرُو هارلِم برونتلَند، نخست وزیر وقت نروژ بود. به همین علت هم بسیاری این کمیسیون را با نام مستعار “کمیسیون برونتلند” میشناسند.
  از این پس، و بتدریج “توسعه پایدار” سرلوحه بسیاری از برنامه های توسعه بین المللی، محافل آکادمیک، و سازمان های مردم نهادی که در حوزه امور مرتبط با محیط زیست فعال بودند قرار گرفت. تعاریف گوناگونی از مقوله “پایدار بودن” یا “قابل دوام بودن” توسعه صورت گرفته است. اما توسعه پایدار بر اساس تارنمای بانک جهانی برای بازسازی و توسعه، و بر مبنای گزارش برونتلند اینگونه تعریف شده : ” توسعه ای که پاسخگوی نیازهای نسل کنونی باشد، بدون اینکه توانایی نسلهای آینده را برای پاسخگویی به نیازهایشان به مخاطره بیندازد.”
  با اینحال باید در نظر داشت توسعه پایدار معادله ای چند مجهولی است، که حل آن مستلزم بررسی همه جانبه تمام زوایای مرتبط به آن است. حال بر اساس تعریف بالا از خودمون می پرسیم که: نیاز های نسل کنونی کدومه؟ و جوامع برای پاسخگویی به این نیازها باید چگونه عمل کنند؟ مثلا شاید بتونیم با صرف چند دقیقه از وقتمون، پنج نیاز اساسی شخصی خود را به صورت فهرست وار بر روی کاغذ بنویسیم. آیا مطالبی را که نوشته ایم، با یکدیگر در تضاد هستند؟ برای نمونه، اگر تنفس هوای تازه یکی از خواسته ها یا نیازهایی بوده که در فهرست مان آورده ایم، و همچنین داشتن یک خودروی لوکس (مثل مازراتی یا استون مارتین= وای خدای من عجب ماشینایی!!!)را هم برای جابجایی ضروری دانسته ایم، در این صورت باید گفت که نیازها یا خواسته های ما با هم در تضاد هستند. پس کدوم را باید انتخاب کرد؟ اکنون اگر این سناریو را در سطح جامعه، شهر، کشور، و جهان تعمیم بدهیم، با چه تضادهایی رویرو خواهیم بود؟ پرواضح است که هزاران سناریو و میلیونها تضاد پیدا میشه.
  در حقیقت حوزه دانش توسعه پایدار تلاش داره با ایجاد تعادل و یافتن راه کارهای جامع، پاسخگوی نیازهای نسل کنونی باشد، بدون اینکه توانایی و ظرفیتهای ضروری نسلهای آینده را برای زندگی بهتر به مخاطره بیندازد.
  در چارچوب فعالیت های بین المللی که به منظور هموار سازی شرایط لازم برای دست یابی به توسعه انسانی و اقتصادی برداشته شده، میتوان از برنامه “اهداف توسعه هزاره“ سازمان ملل متحد نیز نام برد. این طرح در سال 2000 میلادی با حضور سران 189 کشور جهان تدوین شد. این معاهده بین المللی، دارای 8 هدف یا آرمان کلی است، که کشورها باید تا سال 2015 میلادی به آن دست یافته باشند. بطور کلی و مختصر، 8 آرمان مندرج در اهداف توسعه هزاره بقرار زیر است:

  *یکم: از بین بردن فقر شدید و گرسنگی در جهان *دوم: دست یافتن به آموزش ابتدایی برای همگان *سوم: گسترش و ترویج برابری جنسیتی، و توانمند سازی زنان *چهارم: کاهش میزان مرگ و میر در میان کودکان *پنجم: بهبود و افزایش سطح سلامت مادران *ششم: مبارزه با ایدز، مالاریا و دیگر بیماری های فراگیر *هفتم: تضمین پایداری محیط زیست *هشتم: گسترش مشارکت جهانی برای توسعه

  برخی از پژوهشگران هم، توسعه پایدار را به یک جنبش اجتماعی تشبیه کرده اند. این جنبش از “گروهی از مردم با یک جهان بینی مشترک تشکیل شده است که برای دستیابی به اهدافی مشخص که در خدمت همگان قرار خواهد گرفت تلاش می کنند.” در همین راستا میتوان گفت، امروزه هزاران سازمان مردم نهاد در سطح بین المللی، برای دست یابی به اهداف نامبرده در کنوانسیون های جهانی مرتبط با توسعه پایدار فعالیت می کنند. به منظور تشویق گسترش پایگاه اجتماعی فعالان توسعه پایدار، “کمسیون جهانی محیط زیست و توسعه” سازمان ملل متحد، نخستین کنفرانس جهانی و میان دولتی خود را در سال 2002 میلادی در ژوهانسبورگ، در آفریقای جنوبی برگزار کرد. نمایندگان بیش از 700 سازمان جدید مردم نهاد بین المللی، و همچنین بیش از 8 هزار تن از نمایندگان بخش خصوصی، کشاورزی، ساکنان بومی کشورهای در حال توسعه، جوامع علمی و پژوهشی، و زنان کار آفرین در این کنفرانس حضور داشتند. از موقع انتشار گزارش “کمیسیون برونتلند” تا کنون، دست کم صدها پژوهشگر و دانشمند تعاریف خود را از توسعه پایدار ارائه کرده اند. چنین سطحی از پیچیدگی و گونه گونی در تعریف این پدیده، موجب شده است که بسیاری مسئله توسعه پایدار را متناقض و یا پارادوکسال بنامند.
  اما با بروز تعاریف و یا مفاهیم تازه در حوزه توسعه پایدار، گفتمان جهانی و تخصصی هم در این گستره تعمیق بیشتری یافته است.
  پرزیدنت اوباما نیز درتشریح سیاست های ایالات متحده در حوزه توسعه جهانی تاکید کرد :
  “توسعۀ پایدار امری بلند مدت است، و پیشرفت در این حوزه بستگی به تصمیمات سیاسی سران کشورها، و کیفیت نهادها در کشورهای در حال توسعه دارد. در جایی که رهبران، مسئولانه مدیریت کنند، سیاست های خوبی را وضع کنند و سرمایه گذاری ها در جهت توسعه باشد، نتایج پایدار قابل دستیابی خواهد بود. در جایی که این شرایط موجود نباشد، تحقق پیشرفت پایدار حتی در صورت وجود حسن نیت و گستردگی تعامل بسیار دشوار خواهد بود.”
  نویسنده: امیر سویزی

  نظر شما دوست عزیز چیه؟؟
  به نظر شما مقوله ی توسعه پایدار اساسا مقوله ایی متناقض و پارادوکسال هستش؟؟
  خوشحال میشم اگه نظرات کارشناسیتون رو بذارید مخصوصا اگه آقای علیرضا خان مدیر سایت نظرشون رو بذارن.
  همکار محترم نظر بقیه دوستان و شما همکاران البته برای من قابل احترام و متین هست اما اینکه من بخواهم نظری در این مورد بدهم هرچند که خود را صاحب نظر نمیدانم چرا که مهندسین واقعا متخصص مانند آقای مهندس دهقان در این باره نظری ارسال کنند برای همه ما حجت هست اما یه عرض کوچکی که در قبال نظرات و گفتگوهای گرم شما می تونم داشته باشم اینه که به نظر میاد دوست خوبم این بحث توسعه پایدار شما بیشتر از حیث اجتماعی و اقتصادی مطرح شده و در واقع شما به بانوان کارآفرین اشاره نمودید و این یعنی اینکه شما توسعه پایدار رو در این زمینه بخصوص در زمینه اشتغال زایی و منفعت طلبی شخصی و اجتماعی مطرج کرده اید اما من با توجه به عنوان موضوعتان یک لحظه فکر کردم از آنجایی که رشته ما به معماری و شهرسازی مربوط میشه توسعه در زمینه ساخت و ساز هست و به نوع پایدار آن از لحاظ اجرا و نوع مصالح به کار گرفته شده البته این مقولات هم بی ربط به موضوع نیست در واقع شاخصه توسعه پایدا ر همین تفکرات عالی و انگیزه و توان اشتغالزایی اشخاص هست و این عوامل سبب ایجاد نقش توسعه پایدار در سطح کشور یا شهر می شود اما من به نظرم اومد که توسعه پایدار رو حالا از بعد اجرا و ساخت و ساز و با دیدگاه معمارانه و شهرسازانه بیشتر گسترشش بدیم و اینکه در این زمینه نظر دیگر همکاران محترم رو با دو سؤال که به شرح زیر است جویا شویم .سؤال1- چه امری باعث توسعه پایدار روز افزون شهر ها و روستاها و در نهایت کشورمان می شود؟
  2- چگونه و با چه ابتکارات و ایده هایی میتوان در توسعه کشور نقش ایفا کرد بطوریکه این توسعه همگام با پایین آوردن هزینه های ساخت و ساز و همسو با حفظ پایداری محلات و نشانه ها و گره ها و بطور کل حفظ خاطرات گذشته و از یاد رفتگان عزیز محلاتمان که همیشه یادشون برای ما زنده هست بوسیله حفظ یادگاری ها و آثار باستانی این عزیزان و مسیر های رفت و آمد خانه های قدیمی اجرا شود یا چگونه میتوان چهره شهر را زیبا نمود و توسعه بخشید که این نظم و سازمان دهی ها باعث ایجاد فاصله های زیاد و هزینه سنگین جهت رفت و آمد به منازل و یا محل کار نباشد؟ بطوریکه برقراری ارتباط بین کوچه محل ها و دسترسی ها و گذر ها حفظ شده و مسافت نه تنها زیاد نشود بلکه کم هم بشود؟
  با تشکر از همکاران محترم بدلیل ایجاد این گفتگوی داغ
  آخرین ارسال های من :

  هدف در چند قدمی ماست.هرکس که بخواهد به اندازه لیاقتش به آن نزدیکتر شود.


   سپاس شده توسط: alireza ، امير سويزي
  8
  RE: بحث راجع به توسعه پایدار- مفهومی دل انگیز و در عین حال مناقشه برانگیز
  دوست عزیزم mgorbani
  شما دقیقا متوجه منظور بحث نشدید(این به خاطر آنلاین بودنه گفتگو هستش)
  اساسا مفهوم توسعه پایدار مقوله ای چند بعدی است و هیچ ربطی به تک نگری از زوایه معماری-شهرسازی-برنامه ریزی شهری یا هر رشته ای دیگه ای نداره. پس خواهشا از تمام دوستان محترم درخواست دارم از دید یه بعدی صرف خارج بشید.
  این پارادایم تو تمام رشته ها جای خودشو باز کرده بحث اصلی اینه که آیا اساسا این مفهوم(با توجه به اونچه که در بالا نوشتم) مفهومی متناقض و پارادوکسال هستش یا نه؟؟؟

  9
  RE: بحث راجع به توسعه پایدار- مفهومی دل انگیز و در عین حال مناقشه برانگیز
  من هم موافقم به جای انتقاد و تصحیح یک طرفه کلام دیگران بهتره به هدف و منظور بحث بیشتر توجه بشه تا در زمان هم صرفه جویی بشه و به یاد داشته باشیم همه چیز می تونه به هم ربط داشته باشه و بسیاری از مبانی نظری های اولیه مربوط به این نگرش های اجتماعی می شه.
  سرعت گفتگوها بسیار کند به نظر می رسه ؟ اینطور نیست!!

  آخرین ارسال های من :
    سپاس شده توسط: امير سويزي
   10
   RE: بحث راجع به توسعه پایدار- مفهومی دل انگیز و در عین حال مناقشه برانگیز
   زیاد سخت نگیرید چون ایام امتحانات هست و خوب طبیعی هست که بحثا یه خورده کم باشه ولی ایشالا درست میشه....

   موضوعات مرتبط با این موضوع...
   موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
     نظرتون راجع به ممنوع الفروش بودن خانه های مسکن مهر چیه؟ Shahrsaz67 16,323 2013-01-11، 06:34 PM
   آخرین ارسال: Shahrsaz67
   کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
   آمار انجمن
   آخرين ارسال ها
   موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
     نقشه اتوکدی آبادی ها خوزستان 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
     توپوگرافی استان خوزستان برای استفاده در GIS 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
     مقاله  مقاله شهرسازی 05-20 archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
     دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 05-20 diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
     روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
     دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
     دانلود دفترچه سوالات ارشد برنامه ریزی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
     سومین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی سالانه عمران، معماری و طراحی... 04-12 Sahab Sahab اخبار همایش ها
     نكات تخصصی ارشد برنامه ریزی شهری ویرایش اول 1397 شامل 999 نکته 04-05 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
     درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 04-02 gasemij آرزوعطاری پرسش و پاسخ
     دانلود پاورپوینت و جزوه آشنایی با معماری اسلامی2 (PDF DOC PPT) 03-25 atelieahjam hamidfa فروشگاه فایل اربان شاپ
     درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
     بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
     دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
     طراحی شهری و روانشناسی محیط 02-20 shahryar mamamama سایر مقالات
   با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

   [-]
   جستجو
   جستجوی گوگل