امتیاز موضوع:
  • 7 رأی - میانگین امتیازات: 3.71
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
به نظرتون من معماری ادامه بدهم یا خیر؟(سایت پرسش)
روی لینک زیر کلیک کنید:

به نظرتون من معماری ادامه بدهم یا خیر؟
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط atelieahjam
33
....
انصراف، سایت اجازه نداد پستمو پاک کنم :(

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
    با عرض سلام و احترام

رشته تحصیلی من در دوره متوسطه رشته هنر سابق در نظام قدیم آموزشی بود که ترکیبی از دو رشته گرافیک و نقشه کشی معماری بود ، بنده اون زمان ها شناختی از معماری نداشتم و به عشق هنر وارد این رشته شدم ، کسی هم نداشتم که راهنمایی و مشاوره درباره انتخاب رشته برای ما داشته باشه و کمک حال ما باشه. (البته یکی از نزدیکانم که در رشته راه و ساختمان آن موقع ها درس میخواند خیلی راحت به من گفت نقشه کشی رشته بسیار سختیه و تو نمی تونی چیزی یاد بگیری و دچار مشکل می شی)

سال اول کفه ترازو سمت گرافیک متمایل بود و به نقشه کشی اصلا اهمیت نمیدادم و در شهریور تونستم تازه این کفه رو سبک و سنگینش کنم و قبولی بگیرم .

سال دوم شدیدا کفه ترازو به سمت نقشه کشی متمایل شد و شدم نفر اول کلاس و کسی نمی تونست از من سبقت بگیره ، اما با بی توجهی به درس های عمومی روفوزه شدم.

سال دوم تکرار شد و اون سال هم بهم خیلی خوش گذشت و بهر حال رفتیم سال سوم ، در سال سوم دیگه هیچ علاقه ای به هنر و گرافیک نداشتم که در این راه بخوام ادامه تحصیل بدهم ، در این سال دو رشته از هم جدا می شدند و تخصصی می شدند ، حالا من می دونستم که موفقیتم در معماری هستش و نه در گرافیک ، چون عملا سه سال این دو رشته را زندگی کردم و تجربه و لمسشون کردم.

سال سوم سالی بود که ترسیمات گسترده تری از نقشه کشی را آموزش می دیدم و قدرت ترسیمی ما خیلی بیشتر می شد ، و در سال چهارم همراه با دبیران به آموزش همکلاسی هام می پرداختم و براشون رفع اشکال میکردم.

لازم به ذکر است که تمامی ترسیمات ما در آن سالها با دست انجام میگرفت و ما از دنیای کار با کامپیوتر چیزی نمی دونستیم.

همان سال در دانشگاه آزاد پذیرفته میشم و پیش از برگزاری امتحانات ترم اول مجبور به انصراف از تحصیل می شم ، و پرونده تحصیلیم برای دوازده سال بسته میشه و در سال 88 در موسسه غیرانتفاعی کاردانی رو آغاز میکنم و در سال 90 کارشناسی ناپیوسته رو ادامه دادم و الان که کارشناسی گرفتم دوباره برگشتم به همون خونه اول و در خونه بیکاری اتاق کوچکی دارم و تنها زندگی میکنم.

دوست گرامی معماری رشته ای نیست که دیگران در موردش نظر بدهند از اینکه شما این رشته رو دنبال کنید و یا دنبالش نکنید ، در معماری همه چیز برمیگرده به خود آدم ، آدم باید خودش تصمیم بگیره که در این راه چطور میخواد پیش بره و چه انتظاری از این رشته داره ، معماری مستقیما با دنیای درون ارتباط داره و از دیگران فقط در حد اینکه بازار کارش چطوره و در مورد جنبه های بیرونیش میشه اطلاعاتی رو کسب کرد.

و سایر جنبه ها که در درون اتفاق می افته مثل قدرت و تمرکز در تجسم و ایده پردازی به کمک درس خواندن و آشنایی با دانش فنی از گذشته تا امروز و کمک گرفتن بوسیله آشنایی با آثار بزرگان این رشته که آنها چه آثار برتری از خود برجای گذاشتند و رمز موفقیت شان در چه بوده و آشنایی و مطالعه در زمینه رشته های دیگر و در جریان قرار گرفتن علوم روز دنیا در هر زمینه ای که برای یک معمار در موفق بودنش تاثیر زیادی دارد.
    معماری علمی است که پایانی ندارد و کسی مدعی این نمی تواند باشد که من به آخرش رسیدم ، منظر معماری چشم اندازی دارد بسیار گسترده و وسیع که کسی در ابتدای این راه باشد نمی تواند انتهای آن را به روشنی ببیند ، این راه را باید رفت به قول معروف دچار باید شد ، دچار شدن تنها در محیط آموزشی و دانشگاه نیست بلکه در هر شرایطی و خارج از این محیط نیز می توان دچار شد و با تهیه منابع و تحقیقات موجود که شکر خدا امروزه براحتی می توان به منابع گوناگونی دست یافت ، می شود با بررسی های لازم به شناخت خوبی از معماری رسید و با این رشته آشنا شد و با اطمینان خاطر و یقین حاصل در این رشته وارد محیط آموزشی و دانشگاهی شد و هدف از تحصیل را پیش از شروع تحصیل برای خود به نحو مطلوبی تعیین کنیم و از فرصت ها و هزینه هایی که در این راه صرف می کنیم نهایت بهره را ببریم و خدایی ناکرده بعد از مدتی دچار پشیمانی و حس یاس در این راه نگردیم.
    به نظرم یک شبه یا در کوتاه مدت نباید نظری قطعی جهت انتخاب رشته معماری برای تحصیل صادر کرد ، این شتابزدگی مغایر با دنیای معماریست ، شرط علاقه و استعداد و خلاقیت به همراه تامین مخارج تحصیل از مهمترین اصول برای انتخاب این رشته هستند ، همانطور که بنده بخاطر عدم بضاعت مالی به اجبار تحصیل را متوقف کردم و از خیلی چیزها در زندگی ..... فقط بخاطر علاقه ام به معماری بود، و بودن در راهی که دیگر بازگشتی برایم وجود نداشت ، بنابراین صبر تنها راه حلی بود که بتوانم دوباره در یک روزی این چرخ ایستاده را به حرکت درآورم و در این مرحله ای که امروز هستم متاسفانه باز هم این چرخ از حرکت ایستاده و امیدوارم که داستان سالهای گذشته برام تکرار نشه و هر چه زودتر مرحله بعدی تحصیلم رو شروع کنم.

معماری رشته ایست که بعضی از دوستان محترم بدون هیچ مشکلی بعد از دبیرستان تا آخرش تحصیل میکنند ، و معماری رشته ایست که برخی از دوستان محترم که شرایطی مثل بنده دارند تمام عمرشون رو پای آن میگذارند تا بلکه یک روزی بتونند در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند.

اینها واقعیت های معماریه ، واقعیت هایی که هر معماری بنا بر شرایط و امکان ویژه خودش به نوعی معماری رو تجربه می کنه.

و شما دوست گرامی امیدوارم با توجه به علاقه شخصی خود به رشته معماری و پرهیز از تردیدها و با تلاش ها و با نیرو و انرژی جوانی در تحصیلات خود موفق باشید
    آخرین ارسال های من :

پاسخ

موضوع‌های مشابه…
    موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
      کسی مشهدی اینجاداریم شهرسازی هم خونده باشه به کمکش نیازدارم jani501 1 1,293 ۱۳۹۳-۲-۲۴، ۱۲:۴۱ صبح
    آخرین ارسال: godonly.
      درخواست دریافت مقاله از سایت ساینس دایرکت moni_utopia 8 4,299 ۱۳۹۳-۱-۲۹، ۰۹:۳۴ صبح
    آخرین ارسال: moni_utopia
      من جواب سوالات امتحان طراحی معماری نظام مهندسی می خوام؟ zhupiter6 1 1,107 ۱۳۹۳-۱-۲۸، ۱۰:۳۹ عصر
    آخرین ارسال: URBAN 98
      اشتباه در پرداخت سایت ( تومان - ریال ) deltora 1 1,204 ۱۳۹۳-۱-۱۹، ۰۷:۰۰ عصر
    آخرین ارسال: alireza
      کدام شاخه های رشته معماری پردرآمدتر و از لحاظ محیط کار بهتره؟(سایت پرسش) alireza 0 1,172 ۱۳۹۲-۱۱-۲۹، ۰۱:۰۵ صبح
    آخرین ارسال: alireza

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان