امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امتیازات: 2.4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسپکتیو
پرسپکتیو

در این بخش  میخوام در خصوص پرسپکتیو نکات کلی رو که در تمارین دوستان دیدم، مطرح کنم. ایجاد این موضوع به این معناست که از دوستان انتظار دارم نکات مطرح شده در اینجا رو در پرسپکتیوهاشون به طور هشتاد تا نود درصدی رعایت کنند.

اول از همه در اسکیس طراحی شهری همه چیز مطلوب هست که از دید انسانی باشه. بنابراین فعلا از همه میخوام در پرسپکتیوهاشون دید انسانی رو تمرین کنند. در دید انسانی سر همه انسان ها در یک خط قرار می گیره و این خط خط افقی هست که نقطه گریز روی اون گرفته میشه. بنابر این دیگه نباید سر انسان ها در راستای هم نباشه ، بالا و پایین بودن سر فیگورها یعنی اینکه در دید انسانی اشکال دارید.

در پرسپکتیو درست بودن خطوط و ختم شدنشون به سمت نقطه گریز مسئله ایست که به مصحح اعلام میکنه که آزمون دهنده به ساده ترین اصول پرسپکتیو تسلط داره بنابراین اگر در این مسئله خطا دارید با تمرین هرچه بیشتر، در اسرع وقت این مورد رو حل کنید.

دوستان توجه کنید ما از پرسپکتیو برای نشون دادن طرح نهایی در اسکیس طراحی شهری استفاده می کنیم. در طراحی یک فضا، فضای شما باید واجد کیفیت های طراحی شهری باشه. بنابر این اگر پرسپکتیو شما فاقد کیفیت ها و مطلوبیت فضایی باشه، یعنی طراحی نهایی شما خوب نیست. بنابراین باید پرسپکتیوتون خوب باشه، باید حس و حال انسانی و شادابی و طراوت داشته باشه . فضاهای خالی، فضاهای نازیبا، فضاهایی که محصوریت درست و حسابی ندارند، فضاهایی که به جای مهمی ختم نمی شن و دیدشون به خوبی بسته نمیشه، یا حتی به منظره خوبی باز نمیشه، فضهایی که تیرهای چراغ برق بدون برنامه از گوشه ای دیده میشن، درختان به زمین بدون محفظه متصل هستند و ....
این فضاها مطلوب نیستند. همه چیز باید فکر شده باشه. همه چیز باید نشون از یک نظم مطلوب و فکر سالم داشته باشه. این امر هست که فضاهای شهری اروپا رو مطلوب میکنه. پیاده روهای منظم و سنگفرش های مرتب، درختان کهن و دورگیرهای سنگی برای درختان، چراغ های زیبا برای روشنایی، تابلوهای شهری فکر شده، مبلمان شهری زیبا و منعطف.... 
در نتیجه سعی کنیدهر فضایی رو که پرسپکتیو می زنید به مطلوب ترین حالت ترسیم کنید. فضاهای ساده و بدون ریزکاری های طراحی، به شما کمک نخواهند کرد. شما نیازمند فضاهایی هستید که در مطلوب ترین حالت اند. تصاویری از اینترنت دانلود کنید و ترسیم کنید.

در خصوص فیگورها، فیگورها را در پرسپکتیو تمیز و با بهترین تناسباتی که می توانید ترسیم کنید. اگر فیگوری در فضا هست که شکل خاصی دارد و نمی توانید آن را به خوبی رسم کنید تمرین کنید. در غیر این صورت آن را رسم نکنید. چون از همه چیز مهم تر انسان ها و فیگور آن هاست که به فضا حس و حال می دهد. اگر نادرست ترسیم شوند، حس و حال فضا را بر هم می زنند.

من  فعلا یک نمونه تصویر در این تاپیک آپ می کنم. از همه اعضایی که در حال تمرین با کارگروه هستند میخوام که این پرسپکتیو رو به سبک خودشون و با تمرین ، با رعایت نکات ذکر شده ترسیم کنند. جزئیات به شرطی مطلوب اند که به فضای شما کیفیت بدهند. اگر نامطلوب اند، از ترسیمشان خودداری کنید.

منتظر تمارین شما هستم.
  pic1[1].jpg (اندازه: 54.07 KB / تعداد دفعات دریافت: 6)

http://iransketch.ir/shahrsazi/showthread.php?tid=1011

آخرین ارسال های من :
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  پرسپکتیو iransketch.ir/shahrsazi 0 461 ۱۳۹۳-۱-۱۹، ۱۱:۳۷ صبح
آخرین ارسال: iransketch.ir/shahrsazi
  پرسپکتیو iransketch.ir/shahrsazi 0 541 ۱۳۹۳-۱-۱۷، ۰۹:۱۷ صبح
  پرسپکتیو iransketch.ir/shahrsazi 0 618 ۱۳۹۳-۱-۱۵، ۰۲:۱۹ صبح
  پرسپکتیو iransketch.ir/shahrsazi 0 648 ۱۳۹۳-۱-۱۴، ۰۲:۰۷ عصر